Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59

Thread: Развалена резба на носач?

  1. #1

    Default Развалена резба на носач?

    На някой случвало ли му се е, да се развали резбата на шарнирния болт? Има ли оправия това нещо или е за хвърляне? Понеже носача на, който се случи е почти нов, да не кажа нов. Резбата се развали в най-горния край на болта. Ще опитам да направя снимки. Да видите нагледно. Но да кажем, ако се намали с една идея по-малък диаметър от стандарта, дали ще е фатално и опасно ? Или да се сложи двойна гайка? Да знам изобщо дали да го мъча или да го хвърлям ? Алфа Ромео 147.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_3368.jpg   IMG_3369.jpg   IMG_3370.jpg   IMG_3371.jpg   IMG_3372.jpg  

    Last edited by zombiran; 13-11-2014 at 16:28.

  2. #2
    и аз алфист angelovi69's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Kazanlak, no ot Veliko Tarnovo
    Age
    54
    Posts
    784

    Default

    Така, както го описваш, излиза, че е резвалена резбата отгоре, където после следва едно освобождение и после почва конуса на ябълковидния болт. Защо не поставиш една шайба, след като нанижеш болта в конусното му легло, отдолу, и тогава завиеш гайката? винаги резбата остава да стърчи отдолу при навита гайка, трябва да може да стане. Така гайката ще хване на здрава резба
    Alfa Romeo 156 SW 122kW 2004 DISTINCTIVE
    Lancia Y 1,2 8V 60к.с. 2001g. - на щерката
    Skoda 100S-в пенсия и КлиоI,1,4 Energy-продадено Opel kadet 1,3 LS sedan 1989 44kW 4 скорости-по неволя-пръдливия Ханс-продаден 0878316296и 0893569553

  3. #3

    Default

    Аз си мислех с шайба или с двойна гайка.. да може да хвани на здравата резба. Питането ми е... ОПАСНО ли е тази манипулация. Вече съм с нов носач, искам да знам с този какво да правя. Да го оставям ли за резерва и да го монтирам след време с двойна гайка или за безопасността ми да го хвърлям?
    Last edited by zombiran; 13-11-2014 at 16:48.

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Като гледам, как се е замазала резбата, се замислям относно качеството на материала на самия болт. Аз не бих рискувал с това чудо.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5

    Default

    За това произведение на резбата аз съм си виновен. Тъпа постъпка... обърках посоката на въртене и доста го натегнах... и това се получи. Носача е TRW уж.. Навсякъде с щампи.

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Има 3 - 4 здрави витки, които според мен не са достатъчни и дори и да ползваш подложни шайби сглобката ще е рискова.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    Същата резба може да се пренареже с плашка. Разговорному й казват флашка. Да не се бърка обаче с истинската флашка.

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Преди да се пренареже с плашка, трябва да се оформи здрав цилиндричен участък, което означава намаляване на диаметъра, което пък означава понижаване якостните характеристики на болта. А и ще е доста трудно това да се извърши без разглобяването на болта и качването му на сруг.

    Накратко - подобни кръжоци са силно непрепоръчителни, що се касае до елементи от окачването.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    В поста си съм написал "същата резба", което за технически грамотните хора означава, че за никакво намаляне на диаметъра не става въпрос.
    Лично аз подобно пренарязване съм правил стотици пъти и винаги е имало положителен резултат.
    Разбира се, колегата е в правото си да се вслуша и в мнението на тези, които само кършат ръце и повтарят, че нищо не може да се направи.

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Пренарязва се замазана, подбита или ръждясала резба за да се прогони. В случая от снимките е видно това че, става въпрос за липса на материал. Резба не се нарязва във въздух.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    Бих посъветвал колегата да направи това, което писах по-горе.
    А пък ако предпочете да не прави нищо или да прави щуротии, както го съветват по-горе - нямам нищо против и това.
    Време за рязтягане на локуми аз нямам.

  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Гайдаров, ако искаш можем да се обзаложим на 1000 лв. че гайката ще стегне много по-здраво, ако се навие на нивото на здравите витки, както предложи колегата по-горе, отколкото ако тя е на обичайното си ниво а преди това само е минала плашката.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by zombiran View Post
    На някой случвало ли му се е, да се развали резбата на шарнирния болт? Има ли оправия това нещо или е за хвърляне? Понеже носача на, който се случи е почти нов, да не кажа нов. Резбата се развали в най-горния край на болта. Ще опитам да направя снимки. Да видите нагледно. Но да кажем, ако се намали с една идея по-малък диаметър от стандарта, дали ще е фатално и опасно ? Или да се сложи двойна гайка? Да знам изобщо дали да го мъча или да го хвърлям ? Алфа Ромео 147.
    Да, ние сме разваляли по същия начин. Шарнирът е сравнително тънък и се разваля лесно - при нас стана при стягане. Носачът замина в кофата и купихме на клиента нов.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  14. #14
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    Предложението на колегата наистина е смислено, но към него бих прибягнал само в краен случай. Много по-логично и правилно е да се възстанови, доколкото е възможно разбира се (а в случая поне от снимките това изглежда напълно реално) оригиналния вид на резбата. След като така или иначе резбата е вече повредена, ясно е че това не може да стане идеално, но може да стане достатъчно добре така, че гайката да се завие стабилно. А колкото до баса - да си призная започвам да си подобрявам мнението за теб заради това предложение. Все пак по-добре да не се хващаме на бас, защото 1000 лева не са малко, а има голяма вероятност да ги загубиш. И тогава ще ми е съвестно - най-малкото заради онази тема във форума, която си пуснал колегите да те съветват какъв бойлер да си вземеш, за да се отървеш от лапите на Топлофикация.

  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Ти за моите 1000 лв не бери грижа. Като толкова си уверен, че ще ги спечелиш, просто приеми облога.

    Дори ще ти кажа, как би следвало да се проведе експеримента:

    1 - минава се резбата с плашка.
    2 - осигуряват се 2 еднакви нови гайки
    3 - първата се навива плътно до шенкела (заводската и позиция)
    4 - гайката се стяга с динамометричен ключ и се отчита усилието при което тя ще превърти.
    5 - маха се тази гайка
    6 - втората гайка се навива на нивото на здравите витки, като разстоянието до шенкела се попълва с шайби.
    7 - стяга се с динамометричен ключ и се отчита при какво усилие ще превърти.
    8 - сравняват се двата резултата.
    9 - който загуби, изплаща 1000 лв на другия


    ОК ли си с гореописаната процедура?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •