Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: 2.4 JTD-Стартера върти но не може да запали!

  1. #1
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default 2.4 JTD-Стартера върти но не може да запали!

    Здравейте,
    От два дни, точно в най големите дъждове съм без кола тъй като не може да запали и съм бесен.Проблема е следният-акумулатора е зареден и върти нормално,в резервоара има гориво, но не може да запали.След консултация с колега от форума я вързах с фес и погледнах няколко параметри от които явно зависи паленето.
    1.При въртене датчика на КВ отчита обороти.
    2.Първоначално налягането на горивото при контакт беше 3-4бара, а при стартер достигаше 40-50, като само веднъж достигна над 200 и колата запали за 2-3 секунди, след което отново няма никакви признаци за палене!
    3.Регулатора на налягането на контакт беше 1-2%, при стартер стигаше до към 30
    4.Разкачих и почистих буксите на датчиците на КВ и РН без резултат.
    5.Проверих всички бушони под волана и до акумулатора, и размених релетата.
    6.При палене не ми свети индикацията на имобилайзера.
    7.Налях още нафта за всеки случай.
    8.Гледах някъкъв бутон под седалката, но си беше натиснат.
    Накря реших да видя дали идва нафта до филтъра и се оказа, че при откачен маркуч преди филтъра на контакт няма никой!Пак я закачих на фес и видях, че вече нито при контакт, нито при стартер налягането на горивото се покачва.Накрая замерих буксата на помпата и се оказа, че при контакт има само 6 волта!Колко волта трябва да идват до тази помпа, че не ми се разглобява ако се окаже ,че е от по ниското напрежение.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  2. #2

    Default

    На 156ца 1.9 105к.с съм мерил и беше малко над 12 волта.

  3. #3
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Значи някъде ми се губят тоците, може ли да е компа!

    ---------- Post added at 17:23 ---------- Previous post was at 17:05 ----------

    Сега забелязах , че няма захранване и на запалката!
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Лоша ел. връзка по веригата на помпата в резервоара. Работното и напрежение е 12 V.
    Провери бушон, реле, инерционния изключвател под седелката.
    Малко вероятно е проблемът да е ECU - то.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Клапата на всмукателния колектор гледали ли сте я?
    Малко вероятно да е от нея ама това се сетих в момента, а и лесно се проверява.

    пс Сега изчетох всички мнения, та...
    На помпата в резервоара трябва да отива нормално 12в напрежение (или колкото е в момента на акумулатора), подаването на напрежението е само няколко секунди, тъй че ако ще го мериш ти трябва втори човек който да включва на контакт. Вероятната причина е реленцето което пуска помпата, най-често са нагорели контакти. Можеш за проба да пуснеш директно захранване на помпата, но не го дръж дълго време без да палиш, въпреки че на теория нищо не би трябвало да стане защото ще връща през излишното в резервоара. Така поне ще разбереш по датчиците дали качва налягане.
    На едно фиатче със същия мотор уж работеше помпата, понякога не палеше или гаснеше в движение, голям зор докато го открием. Също и не е зле ако отваряш помпата на изчистиш медузите от резервоара.
    Last edited by mirchozo; 26-10-2014 at 18:27.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  6. #6
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    А къде и е бушона?

    ---------- Post added at 18:24 ---------- Previous post was at 18:21 ----------

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Клапата на всмукателния колектор гледали ли сте я?
    Малко вероятно да е от нея ама това се сетих в момента, а и лесно се проверява.
    Не, не съм я гледал, че колата ме остави пред нас и вече ми писна да се ровя под капака под тоя дъжд.

    ---------- Post added at 18:26 ---------- Previous post was at 18:24 ----------

    Странно ,сега гледам, че бушона на запалката е здрав но няма ток!
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  7. #7
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Тъй като гледам на клеморед отиват нещата. Запалката има напрежение при контакт, помпата и другите уреди също. Каза че си въртял релетата, намери точното реле и виж на силовите контакти какво напрежение има, трябва да е 12волта. Ако не е търсиш проблема преди него, вероятно бушон, клеморед...
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  8. #8
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Ами вчера преди да паркирам пред нас я изпрасках много яко в една дупка и не знам дали не и стана нещо от там.сега си спомням ,че преди доста време пак така не искаше да пали но тогава нещо май размърдах кабелите и бушоните и се оправи ,затова и не съм обърнал внимание.Сега пак замерих буксата на помпата и точно при контакт пак дава 5,6-5,7 волта.

    ---------- Post added at 19:04 ---------- Previous post was at 18:48 ----------

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Тъй като гледам на клеморед отиват нещата. Запалката има напрежение при контакт, помпата и другите уреди също. Каза че си въртял релетата, намери точното реле и виж на силовите контакти какво напрежение има, трябва да е 12волта. Ако не е търсиш проблема преди него, вероятно бушон, клеморед...
    Ами те релетата които завъртях са с еднакви параметри!
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  9. #9
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Пускай и един директен + от акумулатора и върти да палиш, ако запали значи помпата е ОК, търсиш проблема както както казахме по-горе, реле/бушон/клеморед/лош контакт някъде по веригата.

    пс Да де, значи не е от нагорели конакти на релето, но затова ти писах да намериш точното реле което е за помпата и да видиш какво е напрежението на силовите му контакти, при контакт (може и без конакт предполагам) на една от дебелите букси трябва да идва 12в напрежение, ако е 5-6 волта както това което отива на помпата в резервоара, значи причината е преди релето, ако оттам тръгва 12в значи проблема е след релето, някъде по кабелите и връзките до помпата.
    Ако искаш ми звънни по телефона, има го в подписа.

    А как мериш какво напрежение отива към помпата в резервоара?
    Доколкото виждам по схемата, минуса минава през инерционния датчик под седялката, а плюса идва от релето, а преди него има бушон 30ампера, т.е. клемореда отпада като вариант, защото той управлява силовата верига през реленцата, не участва пряко в силовата верига и не я комутира. Незнам дали ме разбра, звънни по телефона по-добре.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMAG1548.jpg   IMAG1547.jpg   IMAG1546.jpg  
    Last edited by mirchozo; 26-10-2014 at 19:44.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  10. #10
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Успя ли да я запалиш колега?
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  11. #11
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Не, снощи пак ми падна акумулатора и го свалих да се зарежда.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  12. #12
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Тези 6 волта са били на кабела за датчика в резервоара!Снощи след директен плюс на буксата помпата тръгна и двигателя запали без проблем.Оставих я да поработи 15-20 минути, като налягането на горивото при контакт беше 1.8 бара, а на работещ двигател 350-360 бара и 800оборота, без никакви колебания.Явно че не достига ток до помпата, но къде се губи не се знае.Сега видях ,че освен запалката, ксенона също няма захранване и километража в горната си част свети по слабо.
    Last edited by stu; 28-10-2014 at 10:47.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  13. #13
    Запален алфист Marchoni's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Варна
    Age
    42
    Posts
    228

    Default

    Едно от релетата пред акумулатора е за помпата, на един приятел беше излязло едното краче от буксата и контактуваше когато си поиска. Не гледай надписа върху капака на релетата че може да им се сменят местата по принцип. Неговите бяха завъртени и се чудим защо колата не гасне като и извадя релето. Вадиш гледаш крачетата, почистваш, контактен спрей и би трябвало да запали. Успех.
    156 2.4 jtd 150hp.+++

  14. #14
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    А някой знае ли да има друг бушон за запалката, освен този в таблото, тъй като бушона е здрав но запалката пак не работи!
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  15. #15
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Аз все си мисля че имаш проблем с клемореда на контактния ключ. Много неща станаха които не работят на контакт.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •