Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 105

Thread: Подгревни свещи

  1. #61

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Кой месец от 2001 - ва е произведена колата ти?
    Освен схемата, която съм постнал преди в темата има още една модификация, която е в сила от м. 02 2001.:



    Според тази схема връзката между ECU - то и релето минава през междинната букса D5, в която също може да е проблемът.

    ---------- Post added at 18:05 ---------- Previous post was at 17:45 ----------

    На схемата междинната букса е означена като D5, но вероятно е грешка и става въпрос за D4.

    Ето така изглеждат буксата на ECU - то (M10 - A) буксата D4 откъм купето и буксата D4 откъм двигателния отсек:




    Това е съвсем друга схема,и не виждам пин 4.
    интересното при мен е че по талон колата ми е 140 коня а ECU то е за 150 коня,незнам дали има някакво значение изобщо.
    Last edited by RomeoJTD; 25-12-2014 at 20:02.
    Alfa Romeo 156 Sportwagon 2.4 JTD 2001 150 HP Berlina

  2. #62
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Като разполагаш с двете схеми, ти си този, който може да каже, коя от двете е за твоя мотор, проследявайки на кои пинове на ECU - то е направена връзката с релето.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #63

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Като разполагаш с двете схеми, ти си този, който може да каже, коя от двете е за твоя мотор, проследявайки на кои пинове на ECU - то е направена връзката с релето.
    Тая букса D4 я имам но нея нито съм я проверявал нито съм я пръскал с контактен спрей,намира се точно над хидравликата и динамото навряна на терсене място и е хваната за двигателя - значи при мен ще минава управлението на релето през тази букса - сега идва неин ред и пак ще докладвам.Между другото весела коледа на всички колеги със Италианска душа
    Alfa Romeo 156 Sportwagon 2.4 JTD 2001 150 HP Berlina

  4. #64

    Default

    Проверих и тази букса връзките ги има .
    Имам един въпрос, има ли значение какъв е номерът на релето защото оригиналния ми завършва на 018 а това което съм сложил в момента завършва на 015 ?
    Alfa Romeo 156 Sportwagon 2.4 JTD 2001 150 HP Berlina

  5. #65
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Т.е - щом има междинна букса, за твоя мотор се отнася втората схема (последната).

    Не знам в какво точно се състои разликата между двете релета, но разликата в цените между двете е кажи речи х2

    http://www.axm-auto.com/index2.php?b...=21&subcat=175


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #66

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Т.е - щом има междинна букса, за твоя мотор се отнася втората схема (последната).

    Не знам в какво точно се състои разликата между двете релета, но разликата в цените между двете е кажи речи х2

    http://www.axm-auto.com/index2.php?b...=21&subcat=175
    Последният вариант е да пробвам със друго ECU само че незнам дали ще трябва и друг ключ тоест дали ще разпознае имобилайзера ?
    Alfa Romeo 156 Sportwagon 2.4 JTD 2001 150 HP Berlina

  7. #67
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Друго ECU с твоя ключ няма да стане, освен ако не му е скопена функцията имобилайзер.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #68

    Default

    Това е банално, но закарай колата в сервиз и кажи да я оправят. Не взимат милиони за такъв ремонт. Защото от свещи стигна до компютър и после е ред на нова кола .
    За мен това е следващата стъпка, след като не можеш да се справиш.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  9. #69

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Друго ECU с твоя ключ няма да стане, освен ако не му е скопена функцията имобилайзер.
    Да и аз така си мислех,отказвам се вече от тоя подгрев писна ми да се занимавам с него,ако някой се сети нещо да пише.

    ---------- Post added at 17:23 ---------- Previous post was at 17:22 ----------

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Това е банално, но закарай колата в сервиз и кажи да я оправят. Не взимат милиони за такъв ремонт. Защото от свещи стигна до компютър и после е ред на нова кола .
    Във сервиза ми казаха те така си правят тия алфи ту се оправят ту им се развалят подгревите,говоря за сервиз на фият.
    Alfa Romeo 156 Sportwagon 2.4 JTD 2001 150 HP Berlina

  10. #70
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Ако това, което са ти казали в сервиза наистина е вярно (въпреки че на мен ми звучи несериозно) и ако искаш да подкараш подгрева, има и вариант да го направиш да работи и без да се управлява от ECU - то.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #71

    Default

    Quote Originally Posted by RomeoJTD View Post
    Да и аз така си мислех,отказвам се вече от тоя подгрев писна ми да се занимавам с него,ако някой се сети нещо да пише.

    ---------- Post added at 17:23 ---------- Previous post was at 17:22 ----------



    Във сервиза ми казаха те така си правят тия алфи ту се оправят ту им се развалят подгревите,говоря за сервиз на фият.
    Опитай и другаде. Чак така да си правят. Моя подгрев се повреди докато настройвах алармата и давах на контакт по 10-12 пъти . Понякога лятото, когато е много топло лампата не мига. Иначе си мига, не съм търсил проблема сериозно.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  12. #72
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Колега, имаш малка грешка с релето и меренето на пиновете.
    На пинове 3 и 4 се управлява по "+" а управляващия минус идва на пин 5. Пин 1 е постоянен "-" към шаси (маса).
    Та когато подадеш на контакт на пин 5 ЕКУ-то подава маса и на пин 3 идва +12 (акумулаторно) напрежение.
    Дали релето ще щракне зависи от пин 4 на който се подава отново положително напрежение и спрямо вътрешната логика и пада на напрежение релето решава дали да щракне или не. Целта е примерно ако релето е окъсило, да кажем окъсила подргревна свещ или кабел, то спрямо напрежението на пин 4 ЕКУ-то решава дали да продължи с подгрева или да не го пусне и да запише грешка.
    Общо взето грешката зависи от напрежението по пин 4. Когато напрежението падне достатъчно спрямо захранващото напрежение по пин 3, то релето се активира. Ако пада на напрежение стане достатъчно голямо на последния пин - обикновено под 10 волта, тогава ЕКУ-то решава, че има нещо нередно и преустановява подгрева - или въобще не го подава.
    Теоретично (до сега не съм си играл да го потвърдя) ако закачиш с осцилоскоп въпросните пинове, то първо трябва да дойде напрежение до пин 4 и спрямо волтажа ЕКУ-то решава дали да подаде напрежение и/или маса на другите два пина, за да продължи с подгрева. Защото именно по този пин спрямо входното напрежение на ЕКУ-то се получава обратен сигнал за нещо нередно по трасето, защото това реле не мери всяка свещ отделно.

    Щом се занимаваш с електронка, то предполагам имаш и осцилоскоп. Та закачи единия канал на пин-3 и другия на пин-4. Подай на контакт и виж по кой пин идва напрежение веднага. Съответно направи същото и с пин-5, където ще видиш ниско напрежение (маса).

    По принцип има разлика в различните релета най-вече в пиновете на управлението им. За това може и да е съвместимо, а може и да не е съвместимо.
    Last edited by BO; 26-12-2014 at 18:29.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  13. #73
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Колега, имаш малка грешка с релето и меренето на пиновете.
    На пинове 3 и 4 се управлява по "+" а управляващия минус идва на пин 5. Пин 1 е постоянен "-" към шаси (маса).
    Та когато подадеш на контакт на пин 5 ЕКУ-то подава маса и на пин 3 идва +12 (акумулаторно) напрежение.
    Дали релето ще щракне зависи от пин 4 на който се подава отново положително напрежение и спрямо вътрешната логика и пада на напрежение релето решава дали да щракне или не. Целта е примерно ако релето е окъсило, да кажем окъсила подргревна свещ или кабел, то спрямо напрежението на пин 4 ЕКУ-то решава дали да продължи с подгрева или да не го пусне и да запише грешка.
    Общо взето грешката зависи от напрежението по пин 4. Когато напрежението падне достатъчно спрямо захранващото напрежение по пин 3, то релето се активира. Ако пада на напрежение стане достатъчно голямо на последния пин - обикновено под 10 волта, тогава ЕКУ-то решава, че има нещо нередно и преустановява подгрева - или въобще не го подава.
    Теоретично (до сега не съм си играл да го потвърдя) ако закачиш с осцилоскоп въпросните пинове, то първо трябва да дойде напрежение до пин 4 и спрямо волтажа ЕКУ-то решава дали да подаде напрежение и/или маса на другите два пина, за да продължи с подгрева. Защото именно по този пин спрямо входното напрежение на ЕКУ-то се получава обратен сигнал за нещо нередно по трасето, защото това реле не мери всяка свещ отделно.

    Щом се занимаваш с електронка, то предполагам имаш и осцилоскоп. Та закачи единия канал на пин-3 и другия на пин-4. Подай на контакт и виж по кой пин идва напрежение веднага. Съответно направи същото и с пин-5, където ще видиш ниско напрежение (маса).

    По принцип има разлика в различните релета най-вече в пиновете на управлението им. За това може и да е съвместимо, а може и да не е съвместимо.
    Уж стигнахме до извода, че схемата при колегата е тази последната, която постнах. Там няма вързан пин 4. Да не би вместо за пин 4 да говориш за пин 2?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #74
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Схемата трябва да е тази.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails wiring diagram.jpg  
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  15. #75
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Quote Originally Posted by myato View Post
    Схемата трябва да е тази.
    Според Elearn тази е валидна до м 01. 2001. На нея няма и междинна букса D4.
    Колегата казва, че е проверил за наличието на въпросната междинна букса, което съвпада и с по-вероятната дата на производство.
    Накратко - схемата му би трябвало да е следващата.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •