Results 1 to 7 of 7

Thread: Тунинг на Либра JTD105

  1. #1
    Газта е здраве LYBRAtor's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    35
    Posts
    236

    Default Тунинг на Либра JTD105

    Здравейте. Нарочно не пускам темата в Тунинг раздела - още е рано.

    Така - колата е Либра ЖТД 105. Карам я от 7 години и около 90000 км. Има лек ремап от Бо - да кажем, че е около 125-130 коня максимум. Ще ми се да стане около 150-160 коня. Ясно ми е, че и още може, но смених съединител и маховик преди 62-63000 км и не смятам скоро пак да го правя. С ремап е от около 30000км.

    Бих искал да се допитам кой е най-правилния начин да достигна желаната мощност без да претоваря съединителя и без да сменям помпата. Това, към което съм се насочил след доста четене е:

    Дюзи от 115 коня;
    Турбо 1749 или 2256 - Кое е по-подходящо и какъв фланец трябва да се ползва. Кое налягане би било най-подходящо?
    Челен кулер - челен защото на мястото на стария няма смисъл да слагам нов, а кулер защото така или иначе и в момента на жегите е тромава колата. Какъв е подходящия размер за да постигна желаното имайки предвид и каква турбина ще ми препоръчате?
    Ремапът в последствие наново е ясен.
    Имам перфектна резервна глава от Брава ЖТД 105. Знаете ли дали има разлика в главите спрямо моята и струва ли си да портна и полирам глава и съответно с колко?
    Има ли смисъл да слагам спортен разпр. вал и ако да какъв?

    Ясно ми е, че стане ли по мощна, колата ще харчи повече и не ме притеснява. Важно ми е да има нормален празен ход и при нормално градско каране да си харчи нормално.

    Ако сменя глава, да отворя ли мотора профилактично за сегменти, основни и биелни лагери. В момента харчи около 200гр. масло на 10000км.

    С какво масло да карам след като се направят подобренията. В момента ползвам само Мотул 6100+ 10в40 или Yacco VX500 10в40.

    Благодаря предварително. Очаквам мненията ви.
    '05 E-class 3.0 24v LPG, '05 C-class 1.8 16v Kompressor Sportcoupe, '09 A-class 1.5 8v
    Ex:'07 147 1.6, '07 159 1.9 JTDm, '00 Lybra 1.9 JTD, '86 Delta GT 1.6, '04 C2 1.6, '97 Vectra 1.8, '97 Dedra 1.6

  2. #2
    започва да се пристрастява
    Join Date
    May 2010
    Location
    Varna/Dobrich
    Posts
    42

    Default

    За тези коне ГТ1749В ще ти свърши перфектна работа, дори може да го вземеш с изпускателния колектор, даунпайпа и връзките за маслото. Преправяш единствено управлението на турбото(гъбата), да работи на налягане около 1.4, а не на вакум, слагаш си дюзите. Ще изкараш 150 коня и без челен кулер. Проблема е, че апетита винаги идва с яденето, така че добре си помисли дали 150 коня ще са достатъчни или ще търсиш ГТ2256В.

  3. #3
    Газта е здраве LYBRAtor's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    35
    Posts
    236

    Default

    Мисля, че около 160 коня ще ме устройват перфектно

    Каква ще е точно разликата ако сложа 1749 спрямо 2256. И в двата случая ли мога да ползвам дюзи от 115-ка.

    Какво да правя с генерацията. Старата така или иначе си отива. Кой би бил правилния размер?

    Кулер както казах по-скоро ме интересува главно заради жегите. Много се усеща. Кой би бил добрия размер?
    '05 E-class 3.0 24v LPG, '05 C-class 1.8 16v Kompressor Sportcoupe, '09 A-class 1.5 8v
    Ex:'07 147 1.6, '07 159 1.9 JTDm, '00 Lybra 1.9 JTD, '86 Delta GT 1.6, '04 C2 1.6, '97 Vectra 1.8, '97 Dedra 1.6

  4. #4
    започва да се пристрастява
    Join Date
    May 2010
    Location
    Varna/Dobrich
    Posts
    42

    Default

    И при двата случая сложи дюзи от ЖТД115. За 160 коня най добре 1749 от 150 коня мотор. Моята кола е браво ЖТД105 около 170 коня, карам го на 1.7 бара налягане и съм с оригинален кулер. Пропушва само докато развърти турбото. Инвестицията по кулера е около 300 лева, позабравил съм размерите вече. Даунпайпа ми е на 55мм и след това генерацията продължава на 60мм с един резонатор и едно право гърне.
    FIAT BRAVO JTD105 - Турбо IHI RHF5 VL18, JTD100 инжектори, генерация на 60мм, къстъм ремап, ХГТ маховик и съединител

  5. #5
    Diesel addicted emzo's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Стара Загора
    Age
    41
    Posts
    1,350

    Default

    На 99% съм сигурен, че разликата между 1749 8в и 16в е само в корпуса.
    А за втората искат от 100 до 200лв повече.

    1749 е по-добре според мен, ще е по приятна за нормално каране.

  6. #6
    ***DNB-PSY-GOA*** DMS's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    426

    Default

    Само да вметна че аз съм със 105 коня мотор и дюзи не съм сменял (стоковите 002 са, както и помпата е стокова R55). В момента с челно кулерче и турбо от jtd115 е 150 коня и то истински Турбините от jtdm 150 к.с. и по-стария euro3 115hp са от семейството на gt1749v, като разликата е че при jtdm-a топлата част е барабар с колектора и най-много да има някоя стотна по-голяма компресорна перка. На mjet пък 140 коня топлата част е по-тумбеста, но разликата във всички тези мощности са броя клапани на мотора, а не до толкова самите турбини. За справка - мисля че BMW 320d 150 коня има най-голяма студена и топла перка, а именно 36,4мм и 39,5мм срещу 34,6мм и 37,7мм на mjet 140к.с.

    Незнам дали колегата знае към този етап какво са 150 и 160 коня, но ето какво предлагам аз:

    Вариант 1 - слага си колектор и турбо от jtd115, правят му механичното управление на турбото както си трябва, готин ремап и е капитан. Разбира се след време особено лятото не е зле да сложи челен кулер и готини спирачки. Тоя вагон-ресторант трябва и да спира. С кадърен ремап, съединителя и маховика ще са ОК.

    Вариант 2 - слага си турбо от 2.4 или gt2260 или gtb2260vklr, сменява помпи момпи, дюзи, кулери, съединители и общо взето половината кола, което едва ли ще е евтино (и то никак). Ще е ебати яката бегачка и ако има парите и тази кола му е на сърце - няма лошо. Но в крайна сметка това си остава едно 8 клапаново дизелче, като за сравнение едно jtdm-че с чип е 180 коня от раз.

    Вариант 3 - по-горе го описах - взима си нова кола и с чип си спестява цялата тази част с безкрайния тунинг и набиване на пари през която сме минали. : )

    Най-общо казано е това, надявам се да съм бил полезен на колегата.

    ПП: Максималното допустимо налягане на гт1749в е около 1.45-1.5 бара. От там нататък нещата са на честна дума при пик и може да има пръц. А има ли пръц - има и дрис, а това значи че цялото автомобилче заминава. Личен съвет - не жали от ремап и хубави скоби

    ПП2: Никакви валове, портване на глави и т.н. това не е бензин. Смисъл никакъв. Масло е 5/40 или някво друго пълна синтетика - качествено. Колата няма да харчи повече при качествен ремап, даже може и да е по-малко. Лятото без челен кулер ще припушваш, а без маслен радиатор, ако се олееш и си на заварка, може да се постопли мотора, но нищо твърде фатално (абе по-добре си е да има маслен)
    Last edited by DMS; 25-08-2014 at 23:01.

  7. #7
    започва да се пристрастява
    Join Date
    May 2010
    Location
    Varna/Dobrich
    Posts
    42

    Default

    Емо има логика в това което казваш, в такъв случай обаче аз съм за 2256-цата. Ше работи турбото в по- ненатоварен режим, а и то не се развърта никак бавно и винаги може да се вдигне налягането ако се наложи
    FIAT BRAVO JTD105 - Турбо IHI RHF5 VL18, JTD100 инжектори, генерация на 60мм, къстъм ремап, ХГТ маховик и съединител

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •