Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: Накладки, лагери или ....?

  1. #1

    Default Накладки, лагери или ....?

    Здравейте колеги,

    Проблемът ми е следния - при Алфа Ромео 156 SprotWagon когато я покарам на дълъг път или път малко повечко в София и от задно дясно колело започва едно непрестанно пищене/стържене. Много силно се чува когато колата си върви по инерция или ускорява. Звука спира при натискане на спирачката.
    Последния път екпериментирах и дръпнах ръчната на най-слабата степен и нямаше шум.
    След дълъг път, когато отида до задните колелета и греят доста.

    В главата са ми следните варианти:
    1. Леко крив диск и неприбрали се докрай бутала на спирачните апарати и когато диска и феродото загреят повечко, това че леко се допират причинява този звук. Ако е това - какво се прави? Раздвижване и смазване на буталцата и евентуално нови накладки с по-меко феродо (текущите са TRW).
    2. Преди доста време сам си смених жилата на ръчната (купих си новите от АХМ). Възможно ли е да има проблем с дължината и ръчната да доближава накладките до диска повече от необходимото? Ако е това - от къде може да се регулира?

    3. Лагери?
    4. Нещо друго

    Благодаря предварително

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Разглоби накладките, почисти участъците в които контактуват със спирачния апарат и намажи тези участъци с медна грес (продава се по железариите). Добре е да почистиш и смажеш и водачите.

    Това, което описваш е често срещано явление и на 100% се решава по гореописания начин.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3

    Default

    Проблема ти вероятно е износени накладки и ръб на диска. Ръба на диска опира в метала на накладката.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  4. #4
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Пазарджик
    Posts
    73

    Default

    Колегата ekotronic e прав . Имах същия проблем и си мислех че съм за накладки , но се оказа , че е трябвало само да почистя допирните точки на апарата с накладките. При мен стана само с телена четка без грес.

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by joluesh View Post
    Колегата ekotronic e прав . Имах същия проблем и си мислех че съм за накладки , но се оказа , че е трябвало само да почистя допирните точки на апарата с накладките. При мен стана само с телена четка без грес.
    И кога се получаваше, като натиснеш педала или като ускоряваш?
    На колегата пищи при вървене, не при спиране.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  6. #6
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    А бе трябва си раздвижване и на буталото на спирачният апарат.....ecotronic е прав,може и от там да идва при загряване.....да заклинват накладките от гняс...

    ---------- Post added at 21:45 ---------- Previous post was at 21:43 ----------

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    И кога се получаваше, като натиснеш педала или като ускоряваш?
    На колегата пищи при вървене, не при спиране.
    Аха така се получава....защото заклинва.....като натиснеш спирачката се губи звука....тук не иде реч за шибани накладки....
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    А бе трябва си раздвижване и на буталото на спирачният апарат.....ecotronic е прав,може и от там да идва при загряване.....да заклинват накладките от гняс...

    ---------- Post added at 21:45 ---------- Previous post was at 21:43 ----------


    Аха така се получава....защото заклинва.....като натиснеш спирачката се губи звука....тук не иде реч за шибани накладки....
    Те обикновено скърцат при натиснат педал, представи си само в какво състояние са да скърцат в движение килограми ръжда .
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Когато свирят само при натиснат педал, вероятно се дължи на калпаво феродо или на износване на диск.
    В този случай мазане с медна грес помага, защото медният прах служи за демпфер и гаси вибрациите.

    Когато свири само при ненатиснат педал и то след като позагреят малко, това явно се дължи на обстоятелството, че накладката не се връща и остава в контакт с диска. Невръщането може да се дължи на клеясали легла, водачи или запекло бутало. В този случай почистване и смазване с медна грес решава проблема. Медната грес, освен да изпълнява ролята на демпфер, предотвратява и по-нататъшно клеясване.

    При мен буталата се движеха идеално, но бяха клеясали накладките в леглата си.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9

    Default

    Медната грес се слага да не свири при натискане на педала. Вижте ми темата къде се слага.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  10. #10
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Пазарджик
    Posts
    73

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    И кога се получаваше, като натиснеш педала или като ускоряваш?
    На колегата пищи при вървене, не при спиране.
    Да точно като при колегата беше и при мен. Свири при ненатиснат педал , при натискане спира да свири.

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by joluesh View Post
    Да точно като при колегата беше и при мен. Свири при ненатиснат педал , при натискане спира да свири.
    Ако дисковете ви имат ръб, то той със сигурност опира в метала на накладката.
    Вижте ръба на диска дали е излъскан. Ръба към накладката. Който остава след износване на диска. И двата ръба, вътрешния и външния.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Моите накладки свиреха в движение и спираха да свирят при натискане на педала. Медната грес реши проблема.

    А това пък става разбираемо, когато човек разбере какво точно прави медната грес.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13
    започва да се пристрастява bilgiiski's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Кюстендил
    Age
    45
    Posts
    55

    Default

    При мен се оправи с разглобяване и почистване.
    Alfa Romeo 156 2.0 TS 1999

  14. #14

    Default

    Равносметката при мен се оказа следната, след като оставих колата на майстора:
    - От малкото ръждица която се е появила тук там, връщането на накладките назад е било почти невъзможно (почистване)
    - На единия апарат гумичките бяха скъсани (ремонтен комплект)
    - От дългото каране така, нагряването беше изпекло феродото и то беше започнало да се рони, дисковете също бяха променили цвета си (както каза майстора - отвърнали са се). (нови дискове и накладки)

    Сега нещата са ок

    Благодаря за съветите!

    п.с. за уточнение - при мен спирачките свириха когато не е натиснат педала (просто е имало леко триене и когато загреят и се започва концерта ...)
    п.с.2. ако се бях усетил по-рано, можеше и да мина по-евтино

  15. #15
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by jv View Post
    Равносметката при мен се оказа следната, след като оставих колата на майстора:
    - От малкото ръждица която се е появила тук там, връщането на накладките назад е било почти невъзможно (почистване)
    - На единия апарат гумичките бяха скъсани (ремонтен комплект)
    - От дългото каране така, нагряването беше изпекло феродото и то беше започнало да се рони, дисковете също бяха променили цвета си (както каза майстора - отвърнали са се). (нови дискове и накладки)

    Сега нещата са ок

    Благодаря за съветите!

    п.с. за уточнение - при мен спирачките свириха когато не е натиснат педала (просто е имало леко триене и когато загреят и се започва концерта ...)
    п.с.2. ако се бях усетил по-рано, можеше и да мина по-евтино
    Другото, което дава фира от температурата са главините.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •