Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 60

Thread: Ниво на масло

  1. #16
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    в друга тема е дискутирано, ето линк към темата, ако наистина провяваш интерес.

  2. #17

    Default

    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    в друга тема е дискутирано, ето линк към темата, ако наистина провяваш интерес.
    Не работи
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  3. #18

  4. #19

    Default

    Не го приемай като заяждане, но все пак не ми отговори в качеството на какъв препоръчваш разни неща така уверено, за да мога аз и другите да ти се доверим?
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  5. #20
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    О.К., Lordliness, ползвам форума като обикновен потребител, както аз, така и ти, както и всички други които са се регистрирали тук.

    В отговор на въпроса ти желая да споделям информация базирана на скромния ми опит и познания и то само по теми, с които съм наясно. Всеки сам за себе си може да провери информацията колко е достоверна и да реши какво да прави. За това е и форума всъщност, за да се дискутират различни гледни точки.

    А да, предполагам най-важното, е че аз не желая да съм форумен майстор.

    За мен предизвикателството е всеки човек сам да може да вземе информирано решение.

  6. #21
    Старши алфист alfista 96's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Пловдив, Кичука
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    А кое е правилното масло за 2,4 JTD?
    5W50-много добре ми се отразява на маторя и турбинката
    Alfa Romeo 156 2.4JTD , 156 SW 2.4 JTD ,156 SW 1.9 JTD , 156 SW 1.9 JTD Q4 ,147 1.9 JTD

  7. #22

    Default

    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    О.К., Lordliness, ползвам форума като обикновен потребител, както аз, така и ти, както и всички други които са се регистрирали тук.

    В отговор на въпроса ти желая да споделям информация базирана на скромния ми опит и познания и то само по теми, с които съм наясно. Всеки сам за себе си може да провери информацията колко е достоверна и да реши какво да прави. За това е и форума всъщност, за да се дискутират различни гледни точки.

    А да, предполагам най-важното, е че аз не желая да съм форумен майстор.

    За мен предизвикателството е всеки човек сам да може да вземе информирано решение.
    Да, но технологиите вече са толкова унифицирани, че водещите марки на практика правят почти едно и също.
    Карам дизела с Лики Моли 10W40 от години, винаги и на всичките си коли слагам Филтрон, маслени , въздушни, горивни. Означава ли, че те не са правилните?
    И купувам единствено от официални вносители.
    Никога не съм правил ремонт на двигател заради некачествени или неправилни течности.
    Ако скромния ти опит се базира само на лични коли, то той е твърде малък вероятно за да бъде еталон и да го приемаме сериозно.
    Разбира се може да пишеш каквото пожелаеш, но ти препоръчваш с размах и увереност на експерт, което май не е така.
    Затова и попитах.

    ---------- Post added at 11:40 ---------- Previous post was at 11:34 ----------

    Quote Originally Posted by alfista 96 View Post
    5W50-много добре ми се отразява на маторя и турбинката
    моята турбина не я чувам въобще, все едно няма, дано изкара още дълго
    Last edited by lordliness; 07-08-2014 at 12:46.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  8. #23
    започва да се пристрастява m__to's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    87

    Default

    Всичките ми филтри са Filtron. С това масло и такива филтри вече трета смяна. На баща ми колата( Stilo 1,9 jtd ) също се налива такова масло и филтри на Filtron вече 5та или 6та смяна.
    156 SW 1,9 JTD

  9. #24
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    Колега, Lordliness, дали съм експерт или не съм е без значение при положение, че съветите които давам са информативни. А ако искаш точна експертиза ще са необходими замервания.

    Относно решението което си взел, доколкото съм разбрал е икономия от ефективност. За такова решение производителя е препоръчал чрез издаване на унифицирани стандарти какви ГСМ да се използват и на какъв интервал да се подменят.
    Всяко отклонение от стандартите води до намаляване на ефекта на икономията (следователно и ефективността се нарушава).
    Никой не може да ти забрани да опитваш!
    Аз също опитвам, но избирам първо да разбера защо производителя е указал нещо си.

    FILTRON е хубава марка, води се най-доброто от ниския клас резервни части, като само ще допълня, че е качеството им е по-добро сравнено с други уж немски марки. Толкова за филтрите.

    Маслата са много и различни, в този бранш е огромен хаос, тук са важни конкретни технически параметри. SAE не може да реши редица нововъзникнали пробелми и до 2000г. е тотална дезинформация, API създават нормативна база за маслата, но тя е много търговски ориентирана, а след 2000г. са въведни още нови станадрти от ACEA, JASO, както и някои автомобилни производители си имат свои стандарти.

    В зависимост от стила на шофиране една препоръка може да е задоволителна или недостатъчно задоволителна. Метода проба/грешка винаги дава резултат, разбира се когато е неточен критерия за оценка резултата може да бъде и удоволетворяващ нуждите.
    Last edited by Nikosaul; 07-08-2014 at 13:20.

  10. #25

    Default

    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    Колега, Lordliness, дали съм експерт или не съм е без значение при положение, че съветите които давам са информативни. А ако искаш точна експертиза ще са необходими замервания.

    Относно решението което си взел, доколкото съм разбрал е икономия от ефективност. За такова решение производителя е препоръчал чрез издаване на унифицирани стандарти какви ГСМ да се използват и на какъв интервал да се подменят.
    Всяко отклонение от стандартите води до намаляване на ефекта на икономията (следователно и ефективността се нарушава).
    Никой не може да ти забрани да опитваш!
    Аз също опитвам, но избирам първо да разбера защо производителя е указал нещо си.

    FILTRON е хубава марка, води се най-доброто от ниския клас резервни части, като само ще допълня, че е качеството им е по-добро сравнено с други уж немски марки. Толкова за филтрите.

    Маслата са много и различни, в този бранш е огромен хаос, тук са важни конкретни технически параметри. SAE не може да реши редица нововъзникнали пробелми и до 2000г. е тотална дезинформация, API създават нормативна база за маслата, но тя е много търговски ориентирана, а след 2000г. са въведни още нови станадрти от ACEA, JASO, както и някои автомобилни производители си имат свои стандарти.

    В зависимост от стила на шофиране една препоръка може да е задоволителна или недостатъчно задоволителна. Метода проба/грешка винаги дава резултат, разбира се когато е неточен критерия за оценка резултата може да бъде и удоволетворяващ нуждите.

    Добре , бих казал много добре. Да говориш много без да казваш нищо е изкуство.
    Кой казва, че филтрон е нисък клас.
    Как определяш ти лично качеството и работата на един маслен филтър, най обикновен.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  11. #26
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    И защото този датчик за налягане е закачен на масления филтър, така причините за проблема, които описва колегата са съвсем тривиални. Има бай-пас клапан във филтъра, и когато маслото не е с достатъчен вискозитет или филтъра е задръстен, този клапан служи да пропусне маслото към маслената магистрала без то да минава през филтъра. В тази ситуация датчика отчита ниско налягане и дава аларма на борд компютъра.
    А с проверка на щеката за ниво има масло да те удави.
    Ако долееш около литър ново масло, проблема ще изчезне за кратко. Препоръчвам смяна на масло+филтър.
    Тотално грешно мнение.
    Дори не знаеш къде стои датчика за налягането...

    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    ...и да уточня, че правилното масло за AR156 1.9JTDm е 5W40 ACEA A3/B4. Сложи си и хубав филтър, препоръчвам FRAM.
    Това съвсем не е така.
    Last edited by BO; 07-08-2014 at 14:30.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  12. #27
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    колега BO, а ти щом знеш би ли споделил каквото знаеш?

    колега Lordness, ако имаш възможност разгледай един маслен филтър на FILTRON и един маслен филтър на FRAM, сам ще се сдобиеш с представа за разликите. Колкото и да изпиша все ще са празни приаказки, нали?!
    Last edited by Nikosaul; 07-08-2014 at 15:34.

  13. #28

    Default

    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    колега BO, а ти щом знеш би ли споделил каквото знаеш?

    колега Lordness, ако имаш възможност разгледай един маслен филтър на FILTRON и един маслен филтър на FRAM, сам ще се сдобиеш с представа за разликите. Колкото и да изпиша все ще са празни приаказки, нали?!
    Да се съди само визуално за качество не е много коректно. Има метал, филтърна хартия и малко гума. Така като го гледаш може ли да прецениш колко микрона е филтриращия елемент или на какво налягане сработват клапаните.
    Ако приемем, че имаш кола от 20 години си сменил масло и филтри между 20 и 40 пъти. Което е малко и е заблуждаващо да препоръчваш. Може примерно да кажеш сложих два пъти филтър фрам и от това масло и съм доволен- мотора не се счупи.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  14. #29
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    ДА, съгласен съм с теб, относно преценката за качество по този начин, както ти предлагам, то тя е на база субективни фактори. Но все пак, ако решиш да ги сравниш двата филтъра ще можем да обсъдим разликите и в субективните и обективните параметри.

  15. #30

    Default

    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    ДА, съгласен съм с теб, относно преценката за качество по този начин, както ти предлагам, то тя е на база субективни фактори. Но все пак, ако решиш да ги сравниш двата филтъра ще можем да обсъдим разликите и в субективните и обективните параметри.
    Любимите ти фрам все пак не са нищо особено. По спомен цените са сравнително ниски, техни филтри се вграждат заводски в някои американски коли. Сравнително голям производител.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •