Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 60 of 60

Thread: Ниво на масло

  1. #46

    Default

    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    Да, за дизел аналогично би било обороти от 3,5хил. Не е толкова за температурата този тест, а за това че маслото още не се е стекло и помпата не може вдигне достатъчен дебит понеже маслото още не е в картера, тук ролята на хубавия филтър е да задържа маслото, за да контролира налягането.
    Николай, как маслото не е в картера? В картера винаги има масло, много масло. Дори когато колата е под наклон помпата е винаги потопена или поне мястото от където смуче.
    Last edited by lordliness; 08-08-2014 at 06:31.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  2. #47

    Default

    Quote Originally Posted by stu View Post
    Добре , ти сигурен ли си в това, че ако колата ти не е палена 4-5дни лампата ти ще изгасне още на стартер или просто така мислиш?Питам защото просто досега не съм обръщал внимание и това да не карам колата всеки ден се случва само няколко пъти в годината.
    Ако колата не пали веднага,а върти 7-8 секунди е нормално да загасне лампата на стартер
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  3. #48

    Default

    И така, за статистиката:
    2,4 JTD, масло 10W40, филтър Филтрон с два клапана ОР 645 на 12 000км. температура на въздуха около 22 градуса/ целзий, акумулатор Ennexy 100 ач на 4 години. последно палене преди 12 дни.
    Запали на третата секунда, лампата на маслото изгасна на четвъртата. Или изгасна секунда след палене, това е нормално. Или- не искам да сменям нито вида на маслото, нито вида на филтъра
    Last edited by lordliness; 08-08-2014 at 10:04.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  4. #49
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    Нинджа, диагоналното четене не дава особен резултат.

    Маслото не е в картера, когато ДВГ работи. Обяснявам, в картера на всеки четири цилиндров съвременен ДВГ се събират около 4,5 литра масло, но когато ДВГ работи в картера има постоянна наличност от около 2 литра (това при условие че е подбрано правилно маслото), останалата част от маслото се движи из двигателя. Къде е маслото? По-малка част от това масло, което се движи се намира в маслената магистрала, а по-голямата част се намира в главата и се стича към картера, т.е. имаш динамични и кинематични процеси. От тук става ясно защо за маслата се посочват и динамични и кинематични стойности за движението му.
    Маслената помпа взима маслото почти от дъното, за да се подсигури че дори с минимално количество масло ще засмуква. Маслената помпа има клапан, който служи да изравни подаваното налягане след нея, т.е. да се осигури коректен дебит, защо? Когато колата се движи и направи завой например, то и маслото ще се движи и ще реагира на гравитацията, като всяка друга течност, в такъв момент маслената помпа може да остане за кратък инервал без масло, т.е. появават се флуктоации в налягането. За това е добре и масленият филтър да задържа известно количество масло, за да се изравнява налягането на флуида и да не се допускат флуктоации в налягането и колкото повече масло успява да задържа филтъра толкова по-дълго време може да изравнява флуктоациите в налягането. Масленият филтър също има клапан за налягане, с който се определя пропускливоста на филтъра. Масленията филтър има и бай-пас път, който служи при определни гранични ситуации да отвежда маслото без то да преминава през филтърния елемент. Такива гранични ситуации се явяват по-ниско или по-високо налягане от зададеното получено на клапана (сутрешното палене е типичен пример) и нарушена пропускливост на филтърния елемент (задръстен филтър). За хубав филтър се счита, че само втората причина ще задейства бай-пасния път. Някои марки филтри, за да не инвестират в инженеринг въобще не разполагат с клапан във филтъра.

    Какво се случва, тогава когато има флуктоации в налягането на маслото? Нарушава се възможността за поддържане на масления клин, който трябва да се поддържа в зоната на триене.
    Какво е ролята на масления клин? Да поддържа смазването в зоната на триене, да отвежда топлината от мястото на триене, както и да се очиства повърхността на триене.
    Масления клин е в пряка зависимиост от динамичния вискозитет на маслото (стандарт ASTM D4741), или в някои технически х-ки на маслата е посочен като HTHS Viscosity.
    Последно уточнение, масленият клин е функция от дебита осигуряван от групата помпа+филтър и динамичния вискозитет на маслото.

    Сега защо пък чак толкова да го мислим дее*а и маслото и филтъра и целата тая история... сипи още едно.

    Никого не ангажирам с моето мнение и решение, а целта е да си споделяме добрите практики.

    ---------- Post added at 10:46 ---------- Previous post was at 10:42 ----------

    Радвам се че от закачлив спор с елементи на заяждане, накрая сподели с точност твоите резултати и намерения.

    Преди да се ориентиарм към т.нар. по хубави марки, аз също ползвах FILTRON, Selenia, и тн.т.

    Нищо против нямам твоя избор. Той е достатъчно добър.
    Last edited by Nikosaul; 08-08-2014 at 11:01.

  5. #50

    Default

    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    .
    Някои марки филтри, за да не инвестиран в инженеринг въобще не раполагат с клапан във филтъра.
    Нинджа , до скоро ми викаха лорда
    Някои марки нямат клапани, защото някои двигатели не изискват филтри с клапани, например когато филтъра стои вертикално или клапана е монтиран на самия двигател.
    В картера винаги има масло, естествено че част от него се движи по маслените пътища, общо взето информацията, която си си дал труд да напишеш не интересува обикновените потребители на автомобили.
    Нещо подобно пише в учебниците ми по ДВГ, но сега не ме касае, въобще
    Аз също нямам нищо против твоя избор, щом ти харесва.
    Колата ти е хубава, защо я продаде?
    И в заключение - това са стари бракми и не си струва да се влагат супер скъпи консумативи- икономически не е оправдано, кара се няколко години и се разкарва за малко по нова бракма
    Last edited by lordliness; 08-08-2014 at 11:09.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  6. #51
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    ..........Маслената помпа има клапан, който служи да изравни подаваното налягане след нея, т.е. да се осигури коректен дебит, защо?
    Клапанът на помпата изпълнява функциите на регулатор на налягане, за да може налягането в магистралата да се подържа постоянно за относително голям интервал от обороти на мотора.
    Това се прави само за да се предпази помпата от свръх налягане на изхода си при високи обороти и така да се потроши.



    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    Когато колата се движи и направи завой например, то и маслото ще се движи и ще реагира на гравитацията, като всяка друга течност, в такъв момент маслената помпа може да остане за кратък инервал без масло, т.е. появават се флуктоации в налягането. За това е добре и масленият филтър да задържа известно количество масло, за да се изравнява налягането на флуида и да не се допускат флуктоации в налягането и колкото повече масло успява да задържа филтъра толкова по-дълго време може да изравнява флуктоациите в налягането.
    Отчиташ ли обстоятелството, че филтърът се намира след а не преди помпата?

    При това положение, ако помпата няма какво да засмуква от картера, това дали има или няма масло във филтъра по никакъв начин не може да компенсира недостига на масло.

    Накратко - когато смукателят на помпата остане на сухо, нищо не може да компенсира това и това се явява много опасна за мотора ситуация.

    Това е и причината да се поставят освен датчици за минимално-допустимо налягане на маслото и датчици на ниво.



    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    Масленият филтър също има клапан за налягане, с който се определя пропускливоста на филтъра. Масленията филтър има и бай-пас път, който служи при определни гранични ситуации да отвежда маслото без то да преминава през филтърния елемент......
    Клапанът за налягане във филтъра и защитният байпас са едно и също нещо, наречено с различни думи.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #52
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    ..eee според аватара и френдовете, ще прощаваш, но все пак стана градивен разговор накрая, 10x.

    Да, вярно е че повечето хора не ги касае, но това означава ли че не трябва да се дава пълната информация. Загуба на време ли е споделянето на добри практики.

    Според моите изисквания, за да ми даде колата максимума трябва да и налея максимума възможен за мен. А изискванията са ми старият ми кош да ме зарадва, така както когато е бил нов.

    Често пътувам и по доста км, взех си нещо по-голямо и по-удобно... и от ерата на бързите масла и с "early warnign low oil pressure system" да ми ги накъдря косите по-навреме.
    Last edited by Nikosaul; 08-08-2014 at 11:56.

  8. #53
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Nikosaul, ебаси глупостите си изписал, честно.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  9. #54
    Лададжия milev86's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    София
    Age
    37
    Posts
    262

    Question

    Малко да ъпна темата с един малко тъп въпрос.
    Смених маслото преди 200 км. До макс. Като загася и запаля примерно след 10 мин (още топла кола) датчика в колата ми отчита, че маслото е паднало с една чертичка..въпросът е, нормално ли е да отчита така, при положение, че колата е още топла и не се е сляло цялото масло долу?! Сиреч, на датчика за масло в колата, на дисплея, само при студен двигател ли може да вярваме?!
    ALFA ROMEO 147 1.9jtd 8v 2006 г.
    DAEWOO Matiz 0.8 2000 г.

    ВАЗ 21079 1990 г.

  10. #55
    Запален алфист Ханкоо's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Пазарджик
    Posts
    189

    Default

    Същия случай и при мен колега.Маслото е на 1000км и датчика чат-пат показва че е смъкнало една чертичка.След известно време пък покаже че е фулл.Номерца прави не му се връзвай.
    Алфа Ромео 147 1,6 Т.Спарк 120 h.p.
    New Alfa GT 1.9 16V JTDm турбосамолет

  11. #56

    Default

    Quote Originally Posted by milev86 View Post
    Малко да ъпна темата с един малко тъп въпрос.
    Смених маслото преди 200 км. До макс. Като загася и запаля примерно след 10 мин (още топла кола) датчика в колата ми отчита, че маслото е паднало с една чертичка..въпросът е, нормално ли е да отчита така, при положение, че колата е още топла и не се е сляло цялото масло долу! Сиреч, на датчика за масло в колата, на дисплея, само при студен двигател ли може да вярваме?!
    Ти сам си си отговорил,именно че не се е "сляло" затова ти показва едно деление по-малко.

    По-важно е да не ти свети индикацията за ниско налягане на маслото.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  12. #57
    Лададжия milev86's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    София
    Age
    37
    Posts
    262

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Ти сам си си отговорил,именно че не се е "сляло" затова ти показва едно деление по-малко.

    По-важно е да не ти свети индикацията за ниско налягане на маслото.
    Тази индикация е, когато светне класическата червена масльонка ли?!
    ALFA ROMEO 147 1.9jtd 8v 2006 г.
    DAEWOO Matiz 0.8 2000 г.

    ВАЗ 21079 1990 г.

  13. #58

    Default

    Quote Originally Posted by milev86 View Post
    Тази индикация е, когато светне класическата червена масльонка ли?!
    Мхм..точно.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  14. #59
    Лададжия milev86's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    София
    Age
    37
    Posts
    262

    Default

    Castrol 10w40 majentic diesel за 147 jtd 8v, добре ли е?! Или не съм сложил добро масло?!
    ALFA ROMEO 147 1.9jtd 8v 2006 г.
    DAEWOO Matiz 0.8 2000 г.

    ВАЗ 21079 1990 г.

  15. #60
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    Пълно е с ментета, на Кастрол. Плюс това, мисля че рафинерията е в Турция или Румъния. Все мангали, са го правили.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •