Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52

Thread: Избор на масло според точни показатели?

  1. #1
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default Избор на масло според точни показатели?

    Някой може ли да ми каже кое от двете масла е по добро според тези показатели?

    Това:
    5W40

    API SM/CF
    ACEA A3/B4
    BMW LongLife 01
    MB 229.3
    RENAULT RN0700, 0710
    PORSCHE A40
    VW 502 00 + 505 00
    GM LL-B-025

    Viscosity at 100 °C mm²/s 14.9
    Viscosity at 40 °C mm²/s 90
    Viscosity at -30 °C mPa·s 6300
    Viscosity Index - 174
    Flash Point °C 240
    Pour Point °C -39
    Mass Density at 15°C kg/l 0.854

    или това:
    5W40

    API SN/CF
    ACEA A3/B4
    BMW LongLife 01
    MB 229.3
    RENAULT RN0700, 0710
    PORSCHE A40
    VW 502 00 + 505 00
    GM LL-B-025

    Viscosity at 100 °C mm²/s 14.5
    Viscosity at 40 °C mm²/s 89
    Viscosity at -30 °C mPa·s 6600
    Viscosity Index - 170
    Flash Point °C 215
    Pour Point °C -51
    Mass Density at 15°C kg/l 0.850

    Нарочно нe пиша каква марка са за да няма пристрастия.
    Last edited by stu; 15-07-2014 at 13:43.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  2. #2

    Default

    Второто е по висок клас.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  3. #3
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Този стандарт го няма на маслата които са само за дизел!
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by stu View Post
    Този стандарт го няма на маслата които са само за дизел!
    Вече няма масла само за дизел и само за бензин, според последните изисквания трябва да са универсални, ако пише, че е само за дизел или само за бензин има вероятно нещо нередно.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  5. #5
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    От гледна точка на техническите показатели първото масло е по-хубавото 5W40, то е и с по-добри вискозитетни показатели и по-висока точка на запалване на маслените пари - все важни неща.

    Второто масло отговаря на по-нов клас за бензиновите двигатели, но и двете масла покриват изискванията за дизелови двигатели.

    Предполагам търсиш масло за колата от подписа ти, а и предполагам че първото масло е по-скъпо от второто с поне 2лв за литър или поне 10лв за 5 литра.

    Аз бих препоръчал първото масло, особенно ако колата се кара често извънградско или на магистрала.
    Второто масло е достатътчно добро за ежедневна употреба и нормално шофиране и смяна на около 5-7хил.км
    Last edited by Nikosaul; 15-07-2014 at 16:28.

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    нормално шофиране и смяна на около 5-7хил.км
    Поясни моля защо аз и приятелите ми никога не сме правили ремонт на двигатели при положение, че сменяме масла на 15- 20 000 км.
    Познавам човек, който не е сменял масло 250 000, само долива, двигателя е на 500 000 км.
    Моля за кратка информация защо трябва да те смятаме за експерт и защо да приемаме мнението ти а меродавно?
    Last edited by lordliness; 15-07-2014 at 17:12.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  7. #7
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    От гледна точка на техническите показатели първото масло е по-хубавото 5W40, то е и с по-добри вискозитетни показатели и по-висока точка на запалване на маслените пари - все важни неща.

    Второто масло отговаря на по-нов клас за бензиновите двигатели, но и двете масла покриват изискванията за дизелови двигатели.

    Предполагам търсиш масло за колата от подписа ти, а и предполагам че първото масло е по-скъпо от второто с поне 2лв за литър или поне 10лв за 5 литра.

    Аз бих препоръчал първото масло, особенно ако колата се кара често извънградско или на магистрала.
    Второто масло е достатътчно добро за ежедневна употреба и нормално шофиране и смяна на около 5-7хил.км
    Карам с второто вече три смени , но реших да пробвам нещо друго.5000-7000 хиляди за 5W40 не са ли прекалено малко, аз го сменям на 10, като дори ме убеждаваха да го сменя на 15!Второто е по скъпо с около 10-15лв за 5л, без отстъпки.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    Радвам се че се интересуваш.

    Предполагам, ти и твоите прители все още не сте докарвали един двигател до пробег от 150хил.км. и последващо не сте замервали износването и параметрите му след тези смени на 15-20 хил.км.

    Допускам, че взимаш за пример двигател, който вече е навъртял 150 хил.км. и вече е без значение дали е в заводските параметри относно разход на гориво и прозвеждана мощност (не кометирам каква EU норма покрива този двигател).

    А за маслата мога да кажа че в зависимост от базата на маслото, качеството на използваното гориво и стила на шофиране е допустимо да се изминават и до 30хил.км. за бензинов ДВГ и до 50хил.км. за дизелов ДВГ без да се сменяват!!! да така е но има е едно голямо "НО", тези масла са предназначени за двигатели с намалени вътрешни загуби вследствие на вътрешното триене на повърхностите, а това са ДВГ покриващи норма минимум EU4. За такъв тип ДВГ е важно маслото да поддържа определена вискозитетна специфика, а също така е много важно какво е качеството на горивото.
    LONG LIFE интервал на смяна на масло се употребява: 1- според нормата на двигателя; 2- според качеството на горивото; 3- според натовараването на двигателя.

    Ако ДВГ покрива EU3 или по-нисък стандарт, LONG LIFE интервал на смяна на масло не се препоръчва, защото това ще води до ускорено износване на ДВГ.

    Какво значи ускорено износване, тове е че в рамките на 10-30 хил.км. ДВГ ще си промени заводските показатели, мощност / използвано гориво / количество вредни отработени газове, което ще се отрази най-много на разходите по поддръжка.

    Струва ми се дълъг стана този пост, но дано поне е информативен.

  9. #9

    Default

    Някои карат колите много други по- малко, колите са различни. На практика се обезмисля честата смяна на масло при средна експлоатация на една кола за период около седем години и пробег в порядъка на 70- 140 000 км.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  10. #10
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    Да, пропуснах да довърша...

    та за този човек дето само долива, това е защото ДВГ му харчи масло (сигурно повече от 1л на 1000км), и за него е финансово неизгодно да купи хубаво масло и да го сменя редовно.

    Италианците следват точно този принцип на частично опресняване на маслото, карат колата си от нова до около 50к с една смяна, като през това време доливат (практически така маслото се обновява постоянно), на 50к се прави смяна на масло + филтър и така докато нагара не стане толкова че да почне да харчи масло и гориво еднакво.
    Има и технически стриктни Италианци, които карат 20-30к. и сменяват масло+ филтър. В италия горивото е с много добро качество.

    Обезмисля са честата смяна на масло само там, където няма правила и норми за вредните емисии, защото където има не можеш да влезнеш в града с колата...


    Колега Stu,
    За БГ, 10к смяна е компромисно решение и то за първото масло и за ДВГ EU2. а за второто масло съм категоричен, т.е. съвета ми е да преминеш към първото масло.
    Last edited by Nikosaul; 15-07-2014 at 17:46.

  11. #11
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    Да, пропуснах да довърша...

    та за този човек дето само долива, това е защото ДВГ му харчи масло (сигурно повече от 1л на 1000км), и за него е финансово неизгодно да купи хубаво масло и да го сменя редовно.

    Италианците следват точно този принцип на частично опресняване на маслото, карат колата си от нова до около 50к с една смяна, като през това време доливат (практически така маслото се обновява постоянно), на 50к се прави смяна на масло + филтър и така докато нагара не стане толкова че да почне да харчи масло и гориво еднакво.
    Има и технически стриктни Италианци, които карат 20-30к. и сменяват масло+ филтър. В италия горивото е с много добро качество.

    Обезмисля са честата смяна на масло само там, където няма правила и норми за вредните емисии, защото където има не можеш да влезнеш в града с колата...


    Колега Stu,
    За БГ, 10к смяна е компромисно решение и то за първото масло и за ДВГ EU2. а за второто масло съм категоричен, т.е. съвета ми е да преминеш към първото масло.
    Моята не е ли евро 3?
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  12. #12
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    ДА, прав си! Kато ме споходи паметта 2,4JTD 136к.с. беше EU2, a 140к.с. беше EU3.

  13. #13

    Default

    Да не пускам нова тема,и ще попитам тук. Моята алфа е с 2.4jtd 150 коня+ремап и ми предстои смяна на масло. Колата се кара предимно на магистрали със скорост около 140-150. Като я взех беше с кастрол Edge 5w40 TD с което не се държеше много добре. Сега е с motul 8100 X-ces 5w40 от което съм доволен,но се чудех дали мога да и сложа по-добро. Мога да дам около 100-120лв

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    защо аз и приятелите ми никога не сме правили ремонт на двигатели при положение, че сменяме масла на 15- 20 000 км.
    Защото може би -
    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Някои карат колите много други по- малко, колите са различни.
    .......някой хора цял живот пушат и пият юнашки и живеят по дълго от други дето я карат по здравословному.......

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Познавам човек, който не е сменял масло 250 000, само долива, двигателя е на 500 000 км.
    Все пак познаваш явно 1 такъв, ако познаваше 10 - 15 такива, може би найстина честата смяна щеше да е излишна.......
    Аз познавам десетки дето си сменят маслото много по рано от нормалното, карат си юнашки кочините, и прочее и прочее.......има разлика все пак нали.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Все пак познаваш явно 1 такъв
    Един- един, колата се кара на газ 250 000 км., преди това е карана само на бензин, предишните 250 000 км.
    на всеки 6000 км долива един литър масло, не знае какво масло сипва, казва- няма значение, за филтър дали сменя не се сетих да го питам. Човека е машинен инженер, не е дилетант.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •