Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 63

Thread: Проблем с вървежа. Идеи!?

  1. #16
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default

    Ако се върнем на темата обаче - само искам да кажа - не е нормално да се усеща спад в мощността! Моята беше така преди 2-3 години и се "самооправи" някак си. Никога не е прегрявала, но ми се струва, че почистването на радиаторите за климатика помогна. Някой датчик може би се ебава отвреме на време и прецаква смесообразуването.
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  2. #17
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Какво общо има радиатора на климатика с вървежа.Колегата не казва че прегрява, а че има разлика във вървежа на колата когато времето е топло и когато е хладно.Дебитомера отчета че е засмукан Х литра въздух не зависимо дали е студен или топъл, но не отчита плътноста му.Не знам дали не отчита и температурата на въздуха и компютъра да си прави някакви изводи за плътноста като функция на температурата че да коригира сместа.Днес тука вали и колата е по динамична от вчера, когато беше топло.Не съм съвсем на ясно.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  3. #18
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Митак, дебитомерът отчита масата на преминалия въздух (Mass Air Flow). Т. е - температурата и съответно плътността на въдзуха са без значение за отчитането.
    Last edited by ecotronic; 23-05-2014 at 20:50.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #19
    Болен алфист rossenvn's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Варна
    Age
    45
    Posts
    1,227

    Default

    климатика има общо с невървенето. Като е жега компресора вдига налягането на хладилния агент и започва да товари повече двигателя. Отделно и вентилаторите вият като ненормални на втора степен и товарят алтернатора. Като си изчисти кондензатора налягането спада заради по-добрия топлообмен.
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Ti - "новата" - 150 млади кончета и едно дърто магаре зад волана
    ex Alfa Romeo 156 1.9 JTD - червен трактор - 105 одъртели коня и 1 кьопаво магаре зад волана

  5. #20
    Бад Мадър Факър SandoOne's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    София
    Posts
    1,516

    Default

    17 градуса на въздуха е е оптималния режим да ти върви колата лятото и печките не върват като е жега незнам какво да ви посъветвам на дълго според мен го няма този проблем щото охлаж.
    Алфа Ромео 156 1.8 ГИ T.S 98 г.by The Cleaner (Радко шарниро избивача , човека с големия чук!!!)
    Фиат Пунто 1.1 6 спид Агу Ex.

    И да не забравим да сложим бяла роза върху кубчето скраб което ще остане някой ден от алфати ни ...
    Ramstein - Benzin
    https://www.youtube.com/watch?v=SEGLhUZRZdY

  6. #21
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Митак, дебитомерът отчита масата на преминалия въздух (Mass Air Flow). Т. е - температурата и съответно плътността на въдзуха са без значение за отчитането.
    Казах че не съм съвсем наясно, ама защо тогава му викат дебитомер а не масомер.Как по точно измерва масата на въздуха през него.През тръба със сечение Х минава флуид литра в сек/мин/час. http://avtodiagnostika.net/дебитомер/
    Буталото при движението си надолу засмуква един и същи обем въздух независимо от плътността му.Ако дебитомера констатира че това количество е с температура 35 градуса и втори път с температура 20 градуса то ЕКУ-то си прави извода че в първия случай плътноста е по-малка а във втория е по-голяма и съответно коригира количеството гориво.Обаче това не решава проблема в топло време освен ако постъпващия въздух не се охлажда или се взема от място където температурата на двг не му влияе.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  7. #22
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by dimitar_vd62 View Post
    Казах че не съм съвсем наясно, ама защо тогава му викат дебитомер а не масомер.Как по точно измерва масата на въздуха през него.През тръба със сечение Х минава флуид литра в сек/мин/час. http://avtodiagnostika.net/дебитомер/
    Буталото при движението си надолу засмуква един и същи обем въздух независимо от плътността му.Ако дебитомера констатира че това количество е с температура 35 градуса и втори път с температура 20 градуса то ЕКУ-то си прави извода че в първия случай плътноста е по-малка а във втория е по-голяма и съответно коригира количеството гориво.Обаче това не решава проблема в топло време освен ако постъпващия въздух не се охлажда или се взема от място където температурата на двг не му влияе.
    Маса (количество вещество) преминало за определено време се нарича "дебит"

    Затова му викат "дебитомер" вместо масомер.

    Масомер може да се нарече кантара в магазина.

    Статичният дебитомер (без движещи се клапи) измерва дебита на въздуха косвено по следния начин:

    Има един нагревател (нишка), който нагрява един термочувствителен елемент (обикновено изтраден като повърхностно покритие на нагревателя).
    Зададена е някаква температура, която трябва да се подържа, примерно 150 гр.
    Колкото по-голям дебит на въздуха - толкова по-силно охлаждане на нишката - толкова по-голям ток през нагревателя, за да се подържа въпросната зададена температура.
    Така токът през нагревателя се оказва пропорционален на дебита. Токът вече лесно може да се представи като изходно напрежение за информация на ECU - то.
    Поради това, че температурата на въздуха е от значение за степента на охлаждане на нишката, тя се мери и се приспада при отчитането.

    Има и статични дебитомери, които работят и на други принципи, но този, който описвам е един от най-разпространените.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #23
    Заклет Алфист Kanev's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    София
    Age
    34
    Posts
    125

    Default

    Изолацията с азбестова лента ми звучи добро предложение. Климатика ми качва разни грешки от време на време и съм съгласен, че най - вероятно той може да бъде една от причините за невървенето. Най - често ми качва "сигнал от компресора - непостоянен" А относно спортния филтър съм малко раздвоен. Мненията са на двете крайности и едни казват, че има ефект от него, други казват, че ствало по - зле. Ако се сложи примерно един оригинален К§N филтър в кутията и се сложи един чип мисля, че ще се усети известно подобрение. Нека запознатите малко ме осветлят по тези въпроси, ако може?
    Alfa Romeo 156 1.8TS' 97 - EX
    Alfa Romeo 156SW 1.9JTD 16V M-Jet' 04

  9. #24
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Да де, ама какво помага това за проблема.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  10. #25
    Заклет Алфист Kanev's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    София
    Age
    34
    Posts
    125

    Default

    Добре де да приемем че направя тази изолация с азбестовата лента - щом е изпробвано и работи
    После съм склонен да се бръкна за един хубав спортен филтър и чип, обаче да ми ги сложат в екстриим сервиза, защото вече се напатих от "майстори". Опирам до този вариант, защото вече се чудя какво да й правя на мойта, че да се подобри вървежа. Случайно да се намира някой колега, който да мисли, че това ще подобри положението?
    Alfa Romeo 156 1.8TS' 97 - EX
    Alfa Romeo 156SW 1.9JTD 16V M-Jet' 04

  11. #26

    Default

    Quote Originally Posted by Kanev View Post
    Добре де да приемем че направя тази изолация с азбестовата лента - щом е изпробвано и работи
    После съм склонен да се бръкна за един хубав спортен филтър и чип, обаче да ми ги сложат в екстриим сервиза, защото вече се напатих от "майстори". Опирам до този вариант, защото вече се чудя какво да й правя на мойта, че да се подобри вървежа. Случайно да се намира някой колега, който да мисли, че това ще подобри положението?
    С една идея по приятна за каране ще стане. Все пак е атмосферка, а тук чипа не променя драстично нещата. А ако си решил за спортен филтър, най добрия вариант е да е във кутията на филтъра (ако е здрава де).
    Също така и октана на бензина е хубаво да се вдигне след чип ако сега караш с 95. Успех!
    156 2.0TS 155hp; Suzuki GSX-R600

  12. #27
    Заклет Алфист Kanev's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    София
    Age
    34
    Posts
    125

    Default

    Мерси за инфото колега
    Alfa Romeo 156 1.8TS' 97 - EX
    Alfa Romeo 156SW 1.9JTD 16V M-Jet' 04

  13. #28
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Quote Originally Posted by Kanev View Post
    Добре де да приемем че направя тази изолация с азбестовата лента - щом е изпробвано и работи
    После съм склонен да се бръкна за един хубав спортен филтър и чип, обаче да ми ги сложат в екстриим сервиза, защото вече се напатих от "майстори". Опирам до този вариант, защото вече се чудя какво да й правя на мойта, че да се подобри вървежа. Случайно да се намира някой колега, който да мисли, че това ще подобри положението?
    Идеята е да се намали температурата на въздуха постъпващ в двигателя.Мисля си да изолирам гумената тръба преди и след дебитомера с едно алуминиево фолио с някакъв черен битум или нещо такова от вътрешната страна, за да се намали нагряването от двигателя, освен изходящите колектори с азбестова лента.Това с чипа ще прибави 7-8 конски сили ама разликата студен /топъл въздух пак ще остане.От спортен филтър кой знае какъв ефект не видях, освен че ми се прееба дебитомера и като ми слагаха нов казаха че гаранцията ще важи само ако си възстановя заводския филтър.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  14. #29
    Болен алфист rossenvn's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Варна
    Age
    45
    Posts
    1,227

    Default

    Quote Originally Posted by dimitar_vd62 View Post
    Идеята е да се намали температурата на въздуха постъпващ в двигателя.Мисля си да изолирам гумената тръба преди и след дебитомера с едно алуминиево фолио с някакъв черен битум или нещо такова от вътрешната страна, за да се намали нагряването от двигателя, освен изходящите колектори с азбестова лента.Това с чипа ще прибави 7-8 конски сили ама разликата студен /топъл въздух пак ще остане.От спортен филтър кой знае какъв ефект не видях, освен че ми се прееба дебитомера и като ми слагаха нов казаха че гаранцията ще важи само ако си възстановя заводския филтър.
    изрежи отвори в капака и калниците, за да има циркулация на въздуха в коша. Така топлия въздух ще излиза навън и двигателя няма да смуче от него
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Ti - "новата" - 150 млади кончета и едно дърто магаре зад волана
    ex Alfa Romeo 156 1.9 JTD - червен трактор - 105 одъртели коня и 1 кьопаво магаре зад волана

  15. #30
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Той си смуче иззад бронята
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •