Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Изгасена с пуснат климатик

  1. #1
    Запален алфист fakirastanly's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Razgrad
    Posts
    267

    Default Изгасена с пуснат климатик

    Алфитата ми направи следния номер днес изгасих я с пуснат климатик.Запалвам след 10мин. подавам газ да тръгна и изгасна при което се чу някъкъв странен звук на пластамаси(поне аз го определям като такъв) все едно се намества нещо запалвам пак оборотите падат и пак изгася викам честито тва беше.Сетих се че до сега несъм я загасял с пуснат климатик който да се пусне веднага при запалването дадох контакт изгасих климатика махнах ключа запалих на ново с изгасен климатик и всичко вече беше OK.Несъм опитвал повторно упражненето с пуснат климатик странна история някви идеи за случката от какво може да е породена или да му се е случвало на някой колега.
    Alfa 147 JTD 16v 140hp Distinctive
    0w40 Shell Helix Ultra

  2. #2
    Старши алфист alfista 96's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Пловдив, Кичука
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by fakirastanly View Post
    Алфитата ми направи следния номер днес изгасих я с пуснат климатик.Запалвам след 10мин. подавам газ да тръгна и изгасна при което се чу някъкъв странен звук на пластамаси(поне аз го определям като такъв) все едно се намества нещо запалвам пак оборотите падат и пак изгася викам честито тва беше.Сетих се че до сега несъм я загасял с пуснат климатик който да се пусне веднага при запалването дадох контакт изгасих климатика махнах ключа запалих на ново с изгасен климатик и всичко вече беше OK.Несъм опитвал повторно упражненето с пуснат климатик странна история някви идеи за случката от какво може да е породена или да му се е случвало на някой колега.
    Ако ти е блокирал компресора се товари мотора и изгасва.На загасена кола бръкни до компресора и пробвай да завъртиш съеденителя /котвата/ на ремъчната шайба на компресора.Ако не се завърти значи е заминал.А по-лесно ще ти е ако запалиш колата да пуснеш климатика за кратко и да видиш какво се случва.Те това е котвата която трябва да завъртиш на ръка при ИЗГАСЕН мотор.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails компресор за климатик HELLA 8FK 351 134-131 Citroen Xantia Break X2 1.9 SD image-80466232.jpg  
    Last edited by alfista 96; 31-03-2014 at 20:24.
    Alfa Romeo 156 2.4JTD , 156 SW 2.4 JTD ,156 SW 1.9 JTD , 156 SW 1.9 JTD Q4 ,147 1.9 JTD

  3. #3
    Запален алфист fakirastanly's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Razgrad
    Posts
    267

    Default

    Запалих я пуснах клматика духа си студено когато се включва компресора се чува от вън щрак което е нормално си мисля при това щракване за момент мръдват оборотите надолу с много малко и после се връщат отново на 800 и малко отгоре.Вероятно моята грешка беше че я запалих с много консуматори климатик,музика и къси светлини.
    Alfa 147 JTD 16v 140hp Distinctive
    0w40 Shell Helix Ultra

  4. #4
    Старши алфист alfista 96's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Пловдив, Кичука
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by fakirastanly View Post
    Запалих я пуснах клматика духа си студено когато се включва компресора се чува от вън щрак което е нормално си мисля при това щракване за момент мръдват оборотите надолу с много малко и после се връщат отново на 800 и малко отгоре.Вероятно моята грешка беше че я запалих с много консуматори климатик,музика и къси светлини.
    Ем значи перкай си тогава и не го мисли
    Alfa Romeo 156 2.4JTD , 156 SW 2.4 JTD ,156 SW 1.9 JTD , 156 SW 1.9 JTD Q4 ,147 1.9 JTD

  5. #5
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Колега няма как климатика да ти пречи на мотора. Ако е блокирал и двигателя работи то пистовия ремък става на конци за секунди. Както и ти на ръка няма как да разбереш дали има проблем в компресора без да го свалиш.
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  6. #6
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Quote Originally Posted by fakirastanly View Post
    Алфитата ми направи следния номер днес изгасих я с пуснат климатик.Запалвам след 10мин. подавам газ да тръгна и изгасна при което се чу някъкъв странен звук на пластамаси(поне аз го определям като такъв) все едно се намества нещо запалвам пак оборотите падат и пак изгася викам честито тва беше.Сетих се че до сега несъм я загасял с пуснат климатик който да се пусне веднага при запалването дадох контакт изгасих климатика махнах ключа запалих на ново с изгасен климатик и всичко вече беше OK.Несъм опитвал повторно упражненето с пуснат климатик странна история някви идеи за случката от какво може да е породена или да му се е случвало на някой колега.
    Quote Originally Posted by fakirastanly View Post
    Запалих я пуснах клматика духа си студено когато се включва компресора се чува от вън щрак което е нормално си мисля при това щракване за момент мръдват оборотите надолу с много малко и после се връщат отново на 800 и малко отгоре.Вероятно моята грешка беше че я запалих с много консуматори климатик,музика и къси светлини.
    По принцип на наште климатика искаш не искаш се пуска още със запалването.Не съм чел инструкция преди палене да си изключваш климатика и приди гасене да го изключваш.Относно консуматоритекато дам на контакт фаровете и радиото ми се изключват и когато запали пак тръгват.Мисля че това е направено с цел цялата мощност на акумолатора да отива към стартера и бобините.Нещо там следи като се получи нам къв си пад на напрежението изключва излишните консуматори и като заработи мотора респективно алтернатора който възстановява напрежението пак се включват.Моментното пропадане на оборотите при тръгване на климатика е нормално защото това малко или много си е допълнителен внезапен товар за мотора и компютъра веднага ги възстановява.А това дето ти се е случило нямам идея какво е.Ма ако ти е блокирала някоя шайба то ще е свирене, миризма на изгоряла гума ка се стигне дотам щото ремъка ще се накъса.Двигателя има достатъчно мощност да превърти ремъка/пистовия де/.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  7. #7
    започва да се пристрастява Vlado A.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Плевен
    Age
    55
    Posts
    71

    Default

    Ако е било първо пускане на климатика (компресора) след зимния сезон, е много вероятно да се е получило високо налягане в системата, от което да се е затормозил компресора, а от там да са паднали оборотите на двигателя и - стоп.
    Високото налягане в системата обикновено става от "блокиране" на филтър - изсушителя или на елемент в нагнетателната част на системата.
    Затова вероятно в книжките на 156 - ците пише:
    LOOKING AFTER THE SYSTEM
    During the winter the climate control system
    must be turned on at least once a
    month for about minutes.
    Before summer, have the system checked
    at Alfa Romeo Authorized Service.

    Аз лично, през зимата когато е по-топло си пускам климатика за 10-тина минути, когато се сетя за тази инструкция.
    Ако проблема стане "хроничен" може би е добре да провериш наляганията (високото и ниското) на климатичната система на стенд.

  8. #8
    Запален алфист fakirastanly's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Razgrad
    Posts
    267

    Default

    Полезна информация
    на братми за нисана информацията е сходна за климатика
    Но в книжката на 147 пише и друго

    TWO-ZONE CLIMATE CONTROL SYSTEM
    IMPORTANT The climate control compressor only works with the engine running
    and an outside temperature above 4°C.

    спазваме твоя съвет но трябва да е и над 4°C
    вероятна причниа е заради фреона R134a може и компресора дане бачка при ниски температури и да се спече.
    А и аз бях надупил климатика на Low и Hi Fan което неспоменах по горе.
    Ако има проблеми ще я заведа да я видят за сега бачка.Колко фреон сабира 147-цата че цената тук при нас е 40лв. за 100гр. при най печения майстор в града.
    Alfa 147 JTD 16v 140hp Distinctive
    0w40 Shell Helix Ultra

  9. #9
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by Vlado A. View Post
    Ако е било първо пускане на климатика (компресора) след зимния сезон, е много вероятно да се е получило високо налягане в системата, от което да се е затормозил компресора, а от там да са паднали оборотите на двигателя и - стоп.
    Високото налягане в системата обикновено става от "блокиране" на филтър - изсушителя или на елемент в нагнетателната част на системата.
    Затова вероятно в книжките на 156 - ците пише:
    LOOKING AFTER THE SYSTEM
    During the winter the climate control system
    must be turned on at least once a
    month for about minutes.
    Before summer, have the system checked
    at Alfa Romeo Authorized Service.

    Аз лично, през зимата когато е по-топло си пускам климатика за 10-тина минути, когато се сетя за тази инструкция.
    Ако проблема стане "хроничен" може би е добре да провериш наляганията (високото и ниското) на климатичната система на стенд.
    При мен климатроника седи на авто през цялата година. Компресора работи не само когато е топло а и при студено с цел да предотвратява постъпване на влага в купето и изпотяване на стъклата. Отделно на това в системата има пресостат който следи за ниско и високо налягане и изключва муфата на компресора.
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  10. #10
    Запален алфист fakirastanly's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Razgrad
    Posts
    267

    Default

    Честно казано това ми звучи разумно постоянно да си бачка (като домашните климатици) но тук в Разград независимо от това което казват по ТВ-то зимата си е доста студ често се случва да е над - 20 °C сутрините (вчера беше -1 °C сутрина в 6:30 вечерта като ми се случи историята с изгасването беше 23°C ).
    Alfa 147 JTD 16v 140hp Distinctive
    0w40 Shell Helix Ultra

  11. #11
    започва да се пристрастява Vlado A.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Плевен
    Age
    55
    Posts
    71

    Default

    Извинявам се, грешка! Взели са ми 50 лв. за 500 гр. преди 2 години, но плащаш само колкото са ти допълнили.
    Процедурата е:
    1. Изсмукват всичкия фреон от системата и го претеглят.
    2. Пълнят колкото трябва + масло и индикатор за течове. Би трябвало да платиш само колкото са добавили.
    3. Проверяват ВН и НН на системата.
    На 147 не знам колко е количеството фреон в системата, но сигурно го пише някъде по табелките под предния капак (ако не са махнати). Иначе, някъде в Интернет ще намериш.
    Last edited by Vlado A.; 01-04-2014 at 17:08.

  12. #12
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Силистра
    Age
    33
    Posts
    46

    Default

    На 147 е 550гр. Какви са тея цени при вас на 100 гр. фреон не знам. Аз миналото лято като зареждах майстора ми обяви цена по 10 лв. на 100 гр и за цялата ми система понеже събира 550гр ми обяви 50 лв цена.
    Алфа Ромео 147 ТС 1.6 120 к.с. 2001г. "ГИ-Ловато"

  13. #13
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    При мен климатроника седи на авто през цялата година. Компресора работи не само когато е топло а и при студено с цел да предотвратява постъпване на влага в купето и изпотяване на стъклата. Отделно на това в системата има пресостат който следи за ниско и високо налягане и изключва муфата на компресора.
    Има една температура под която компресорът не се пуска, независимо от състоянието на климатроника. Мисля, че беше +5 градуса.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Има една температура под която компресорът не се пуска, независимо от състоянието на климатроника. Мисля, че беше +5 градуса.
    А ако навън е 2 гр.в купето 26 и пуснеш климатика в режим на рециркулация?
    Звука на пластмаси може да е от настройките на клапите, ако се е получил тотален срив в захранването.
    Last edited by lordliness; 01-04-2014 at 12:27.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    А ако навън е 2 гр.в купето 26 и пуснеш климатика в режим на рециркулация?
    Звука на пластмаси може да е от настройките на клапите, ако се е получил тотален срив в захранването.
    Ето как е при 166. Не вярвам при другите логиката да е много по-различна:


    Compressor engagement
    The compressor is enabled with the:

    evaporator temperature close to 5 ° C
    defrost function selected
    recirculation function switched off and outside temperature above 5 ° C.
    The compressor is disabled with the:

    recirculation function engaged and the outside temperature below - 5 ° C
    recirculation function switched off and the outside temperature 3 ° C.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •