Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 55

Thread: Проблем с охлаждане

  1. #31
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Vlado A. View Post
    Ако има пукнатина в горивната камера в главата, става въпрос за микро-пукнатина, а не за дупка. Така, че няма да има бълбукане в разширителния съд.
    Микро-пукнатината може да се отваря, когато главата загрее. Ако главата на TS е алуминиева - още повече.
    Горещите газове може да преминават през тази микро-пукнатина в антифриза като образуват малки мехурчета паро-газова смес.
    Тези паро-газови мехурчета имат склонност да се разширяват и обединяват в по-голям мехур.
    Доколкото знам АГУ изпарителя се "връзва" на малкия кръг на охлаждането.
    Преди да притегнете съединенията около АГУ и термостата (предполагам към малкия кръг), вероятно тези паро-газови мехурчета са си намирали място да излизат от там.
    След като сте ги стегнали и охл. система е станала по-плътна, мехурчетата са започнали да се събират в по-големи мехури и да се "разхождат" из охл. система като възможните резултати са следните:
    - термостат - не реагира на температура на газове, затваря се и елиминира радиатора (описал си подобна ситуация);
    - датчици за температура - отчитат по ниска температура;
    - водна помпа - върти на "сухо" и не може да циркулира охл. течност (водната помпа е центробежна и за да работи трябва в нея да има течност, а не газ). Като вдигнеш оборотите вероятно през водната помпа преминава и охл. течност и временно има циркулация;
    - разширителен съд - при отваряне на капачката, паро-газовите мехури се разширяват спонтанно и това предизвиква изтласкване на антифриз (описал си подобно ситуация). Иначе при затворена капачка, ако достигнат до разширителния съд, паро-газовите мехури просто излизат през клапана на капачката.
    Като общ резултат - охл. система се държи неадекватно, няма съществена загуба на охл. течност, уредите показват странни стойности, може да няма и твърди маркучи. Изглежда като необезвъздушена система.
    Така че, ако си решил да сваляш главата, нека проверят за пукнатина в горивните камери и по-скоро в главата, защото там повърхността е сложна, което е предпоставка за дефекти от леене или при експлоатация (може някога двигателя да е прегряван).

    Добро описание на ситуацията в която има микро-пукнатина.

    Но аз мисля, че ако има такава, това ще доведе все пак до повишаване на налягането в системата (втрърдени маркучи) и до забелязване на мехурчета газ в разширителния съд. Но колегата не съобщава за такова нещо.

    Ако наистина съществува връзка между появата на проблема и притягането/ремонта на връзките по тройниците а не е просто съвпадение, то е добре да се свалят всички маркучи и да се проверят за вътрешни наранявания, прегъвания, частични запушвания и пр.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #32
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Владо, благодаря за подробната информация. Има логика в това,което пишеш.

    Наистина маркучите съм ги стискал,дори когато вдигне температура и не са твърди. Допирам им стените.

    Според Румен нещо някаде се е запречило.

    Sent from my XT1032 using Tapatalk
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  3. #33
    започва да се пристрастява Vlado A.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Плевен
    Age
    55
    Posts
    71

    Default

    Писах "Дано не съм прав".
    Но от къде ще дойде нещо за да се запречи някъде?!
    Успех!

  4. #34
    бивш голфаджия badboy_pl's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    25

    Default

    Vlado A. ще ме прощаваш ама как ти ги ражда главата тия всичките работи дето ги изписа?
    Sportwagon 2.0 T.S

  5. #35
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    Здравей, Friday, има две места от които системата се нагълтва с въздух и това са радиаторите (този за охлаждане и този на парното), както и от изпарителя (които вече си шунтирал). Понеже видях че имаш газово и за това го набедих първо него.

    Предполагам че проблема се генерира от радиаторите за охлаждане, на които да са се разпоили част от ламелите и при достигане на работна температура започва да навлиза въздух от там. Съответно ще има и теч (по-малък или по-голям в зависимост от проблема), но той се забелязва трудно, защото се изпарява бързо при достигната работна температура, а нивото на антифриза спада незабележимо бавно (примерно за около четири месеца ще долееш 500мл).

    Запушване нямаш! Недей да губиш време в търсения на такъв проблем.

    Нормално е в охладителната системата да има налягане и когато отвориш капачката то да се освобождава. Системата е проектирана да работи под налягане!

    Главата ако е спукана или има микро пукнатина отново има тест, който ще докаже или отхвърли това твърдение.

    Съвет: при загрят ДВГ огледай добре отдолу радиатора за охлаждане, огледай и присъединителните щуцери.

  6. #36

    Default

    Как хем системата е под налягане, хем влиза въздух?
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  7. #37
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Въздух може да навлезе само когато системата изстине. Тогава в системата може да се получи подналягане. Не знам дали клапанът на капачката отваря при тази ситуация за да се изравни налягането в системата с атмосферното при студен двигател.

    Но всичко това ми се струва малко вероятно в конкретния случай.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #38
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Аха аха на мойта ..
    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Въздух може да навлезе само когато системата изстине.
    Именно. Точно такъв проблем съм имал. Влиза като стой та гледай .. В конкретния случай не се знае дали е от това, но все е някаква насока от патил.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  9. #39

    Default

    Налягането се изравнява с атмосферното при изстинал двигател. Няма как да влиза въздух. Е ако алфа имат някаква различна разработка да влиза въздух- може. Карал съм коли с различни пробиви няма въздух. При изстиване веднага почва да тече.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  10. #40
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Налягането се изравнява с атмосферното при изстинал двигател. .......
    Как става това?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #41
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Налягането се изравнява с атмосферното при изстинал двигател. Няма как да влиза въздух. Е ако алфа имат някаква различна разработка да влиза въздух- може. Карал съм коли с различни пробиви няма въздух. При изстиване веднага почва да тече.
    Няма ли как? Пукни си един маркуч по избор и гледай сеир.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  12. #42

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Няма ли как? Пукни си един маркуч по избор и гледай сеир.
    Ако е пукнат антифриза ще изтече бързо. Имам спомени за капачки с два клапана.
    Имах една кола която почна да тече от някои скоби само когато изстинеше. Нямаше проблем с въздушни възглавници. При малки пробиви би трябвало да не влиза въздух. Една от колите цяла зима мирише вътре на антифриз от радиаторчето но не влиза въздух. Защо?
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  13. #43
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Мисля, че имам напредък. Това е антифриза, който източих при 70гр. загряла кола, след престой 1 ден.
    Бутилките са по 1.5л.
    Снимките:
    http://prikachi.com/images/213/7227213o.jpg
    http://prikachi.com/images/216/7227216r.jpg
    някаква зеленикава и лепкава гняс

    Отделнно, сложих добавката по-горе за прочистване и вече 2 дни и 100км градско не е правила проблем. Направи проблем само един път отначало, когато точно бях сложил добавката. В другото време работната температура по таблото беше м/у 87 и 93-4гр.

    Отделно, че и казанчето днес протече, което ме навява на мисълта, че е било проблемно, но не се е виждал теча.
    Утре ще взема ново казанче, ще източа добавката, ще промия и ще налея антифриз. Дано да се оправи моята сага!
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  14. #44
    Запален алфист ksf's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Варна
    Age
    56
    Posts
    196

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Налягането се изравнява с атмосферното при изстинал двигател. Няма как да влиза въздух. Е ако алфа имат някаква различна разработка да влиза въздух- може. Карал съм коли с различни пробиви няма въздух. При изстиване веднага почва да тече.
    Въздух влиза за да се изравни налягането, не само при Alfa! Няма как иначе.


    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Как става това?
    При загрявяне антифриза се разширява - налягането се покачва, капачката изпуска определено количество въздух поддържайки в системата налягането за което е настроена. При изстиване антифриза се свива - в системата се получава подналягане и навлиза въздух и то през капачката.

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Ако е пукнат антифриза ще изтече бързо. Имам спомени за капачки с два клапана.
    Имах една кола която почна да тече от някои скоби само когато изстинеше. Нямаше проблем с въздушни възглавници. При малки пробиви би трябвало да не влиза въздух. Една от колите цяла зима мирише вътре на антифриз от радиаторчето но не влиза въздух. Защо?
    Защото е била изправна капачката т.е. втория клапан (... спомени, спомени...) който не допуска системата да остане под разреждане отваря и въздуха влиза от там в казанчето, иначе се получава това което е описал code:- въздух влиза кадето има неплътности.

    Накрадко капачката има два клапана, както казах преди това не само при Alfa.
    Alfa Romeo 156 2.0 TS `99

  15. #45

    Default

    Според мен аз твърдя същото. Ако пробива е голям ще влезе въздух от пробива преди да отвори клапана, но после ще изтече антифриза от същия пробив. И тогава наистина има проблем с въздуха
    При малки пробиви не влиза вероятно въздух защото досега радиаторчето на парното вече трябваше да има въздушна възглавница и да нямам парно, но ти си работи прекрасно.
    Last edited by lordliness; 06-04-2014 at 09:22.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •