Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 55

Thread: Проблем с охлаждане

  1. #16
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Тествах с тази прословута колба - няма проблем.
    Смених термостата /нали съм си магаре/, обезвъздуших и от радиатора и от датчика на термостата но пак си остана проблема! Не че очаквах да стане нещо друго.
    Този термостат ще си го запазя, тъй като ми се струва ,че работи по-добре от стария.

    Nikosaul направих горния тест - температурата се покачи до малко над 100гр. и се задържа там - не падна надолу. Маркучето отново не пускаше вода. Изхвърли антифриза. Но това се случи след второто третото завъртане на перката. Или иначе казано като повървя около 15-20мин на място

    Изключих газовата от крана на бутилката, падна налягането в рейката /нямаше газ/ и покарах на бензин - същата работа. Изключвам възможността за газова възглавница, както ми поясни и ecotronic.

    Вече смятам да приключа с тестовете, защото според мен рискувам я глава да изкривя я гарнитура да духне

    В сряда я карам при Румен. Няма какво да му мисля! Сменям тази помпа.

    П.С. Като за първи път смених термостата за 35мин. Малко кофти се оказа смяната, че изпарителя е точно до него.
    Last edited by Friday; 22-03-2014 at 21:15.
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  2. #17
    започва да се пристрастява VooDoo-37's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Göteborg,Sweden
    Posts
    81

    Default

    Пробвай със друга капачка на разширителния съд на антифриза. Охладителната система работи под налягане и ако капачката е повредена това би довело до по-висока работна температура на охладителната течност.
    Alfa-Romeo 156 2.5 V6
    Yamaha MT-09 Tracer

  3. #18
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Пробвал съм колега и с оригинална, и с цялата цветна гама ! Все е едно и също!

    Аз си го обяснявам така: няма движение на антифриза и в двигателя течността се нагрява, тъй като няма по студена за да я охлади и се разширява, вследствие, на което избива от казанчето. Стрелката на температурата бяга вдясно. Когато нахлуе студена течност температурата спада. Когато помпата го върти всичко е наред.

    Ама явно от високите температури пластмасата се "кашва" и превърта в оста. Когато е студена си тече стабилна стуйка в казанчето.

    Оттук идва и въпросът те тая пластмаса само набита ли е на оста? Няма ли някакъв щифт или контра да я държи?
    Last edited by Friday; 22-03-2014 at 21:14.
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  4. #19
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Friday View Post
    Пробвал съм колега и с оригинална, и синя, и жълта и зелена капачка! Все е едно и също!

    Аз си го обяснявам така: няма движение на антифриза и в двигателя течността се нагрява, тъй като няма по студена за да я охлади и се разширява, вследствие, на което избива от казанчето. Стрелката на температурата бяга вдясно. Когато нахлуе студена течност температурата спада. Когато помпата го върти всичко е наред.

    Ама явно от високите температури пластмасата се "кашва" и превърта в оста. Когато е студена си тече стабилна стуйка в казанчето.

    Оттук идва и въпросът те тая пластмаса само набита ли е на оста? Няма ли някакъв щифт или контра да я държи?
    Ти беше споменал, че проблемът се наблюдава само при по-ниски обороти на мотора. Ако е така, е вероятно не просто турбината да превърта спрямо оста а да има отчупени лопатки. Поради това тя не може да направи достатъчен дебит при ниски обороти.

    Де да знам - просто разсъждения. Докато не я отвориш, няма, как да разбереш.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #20
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Да така е! Когато съм в движение си държи нормална температура!

    Онзи ден попаднах в едно 3км задръстване /тръгни-спри/ 20мин. се тътрихме и имаше нормална работа на мотора /загрява, перка, охлажда, изключва перка/ и когато вече аха да отлетя от задръстването и вдигна температура и с пускането на парното и подаване на газ 2-3 пъти до към 3-4к оборота и рязко падна до към 85гр.
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  6. #21
    Баскет маняк deznam's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Хасково/София
    Posts
    205

    Default

    Колега същия проблем го имам и аз . И чакам да взема някой лев и да сменя водната помпа. Но пиши какво е станало при теб. Моята е 1.6 Twin Spark и тя с Газово
    Алфа Ромео 156 1.6 (120 hp) Старата генерация

  7. #22
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    Работните температури са ти добри, и на място и в движение, а и както изглежда всичко ти работи нормално, но от някъде имаш навлизане на въздух, и най-често това е от мембраната на изпарителя. Смени я водната, помпа ако нямаш информация кога е сменяна, за да ти стане по-спокойно, а и Румен ще ти обезвъздуши системата добре.

  8. #23
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Румен ми се обади преди малко и според него не е от водната помпа - здрава е!

    Някакви предположения? Възможно ли е нещо да запушва маркучи, канали, тръбопроводи? Всякакви мнение са добре дошли Преди смяната антифриза беше в ръжда целия!

    Този охладител на маслото гледам, че май се пада най ниска точка, след отваряне на термостата ли се върти или е на малкия кръг
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  9. #24
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625
    Last edited by Friday; 01-04-2014 at 07:18.
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  10. #25
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Досега са сменени:
    - радиатор;
    - термостат;
    - температурен датчик;
    - водна помпа;
    - продухани охладителни пътища;
    - изолиран изпарител.
    и си продължава и продължава да спира притока на охладителна течност в казанчето. Прави го винаги когато е загряла. Колато поддържаш една равномерна скорост няма никакви проблеми.
    Сега уикенда мисля да направя една промивка, но тъй като не намирам препарата на WURTH - Radiator Cleaner, съм взел на Holts - Speed flush.

    Ако не се оправи пущината ше се сваля главата

    Благодарности на Румен за отзивчивостта и за това че се е заел с моя проблем!
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  11. #26
    започва да се пристрастява Vlado A.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Плевен
    Age
    55
    Posts
    71

    Default

    Съжалявам. Дано не съм прав.
    Пукната глава. Прави парни възглавници и затова водната помпа понякога не циркулира антифриза.
    По-малко вероятно: гарнитура с пробив към охлаждането или пукнат блок.

  12. #27
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Ако е пукната главата или гарнитура не трябва ли да надува дори, когато е студена? Балони в разширителния съд нямам.. Антифриз не губя.. То вече от толкова смени....
    Владо, ако е възможно, обясни повече за тези парни възглавници, че ми стана интересно.

    Сега видях в eLearn процедурата за откриване на прегряване и беше споменато да се провери нивото на маслото. Моето е малко под средата на мин-макс. Пише да се долее до максимум.

    При отваряне на капачката "изфъсква" колкото ей така - да има. Сравнение с пежото ми, второто си държи доста добро налягане! Капачката ми е на 1.2bar

    Ако трябва ще надуя системата, ще проверя връзките една по една.

    Всичко започна от един теч на антифриз и след пристягане на връзките около термостата и на тройниците на газовата го елиминирах. От тогава стават проблемите!
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  13. #28
    Баскет маняк deznam's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Хасково/София
    Posts
    205

    Default

    Аз утре си получавам частите и ще сменям и аз водната помпа, но май мисля ,че няма да има резултат. Очаквам да ни държиш в течение. Аз също ще пиша и за моя проблем ,който е сходен с на колегата.
    Алфа Ромео 156 1.6 (120 hp) Старата генерация

  14. #29
    започва да се пристрастява Vlado A.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Плевен
    Age
    55
    Posts
    71

    Default

    Ако има пукнатина в горивната камера в главата, става въпрос за микро-пукнатина, а не за дупка. Така, че няма да има бълбукане в разширителния съд.
    Микро-пукнатината може да се отваря, когато главата загрее. Ако главата на TS е алуминиева - още повече.
    Горещите газове може да преминават през тази микро-пукнатина в антифриза като образуват малки мехурчета паро-газова смес.
    Тези паро-газови мехурчета имат склонност да се разширяват и обединяват в по-голям мехур.
    Доколкото знам АГУ изпарителя се "връзва" на малкия кръг на охлаждането.
    Преди да притегнете съединенията около АГУ и термостата (предполагам към малкия кръг), вероятно тези паро-газови мехурчета са си намирали място да излизат от там.
    След като сте ги стегнали и охл. система е станала по-плътна, мехурчетата са започнали да се събират в по-големи мехури и да се "разхождат" из охл. система като възможните резултати са следните:
    - термостат - не реагира на температура на газове, затваря се и елиминира радиатора (описал си подобна ситуация);
    - датчици за температура - отчитат по ниска температура;
    - водна помпа - върти на "сухо" и не може да циркулира охл. течност (водната помпа е центробежна и за да работи трябва в нея да има течност, а не газ). Като вдигнеш оборотите вероятно през водната помпа преминава и охл. течност и временно има циркулация;
    - разширителен съд - при отваряне на капачката, паро-газовите мехури се разширяват спонтанно и това предизвиква изтласкване на антифриз (описал си подобно ситуация). Иначе при затворена капачка, ако достигнат до разширителния съд, паро-газовите мехури просто излизат през клапана на капачката.
    Като общ резултат - охл. система се държи неадекватно, няма съществена загуба на охл. течност, уредите показват странни стойности, може да няма и твърди маркучи. Изглежда като необезвъздушена система.
    Така че, ако си решил да сваляш главата, нека проверят за пукнатина в горивните камери и по-скоро в главата, защото там повърхността е сложна, което е предпоставка за дефекти от леене или при експлоатация (може някога двигателя да е прегряван).

  15. #30
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by Friday View Post
    Всякакви мнение са добре дошли
    Имал съм подобен проблем с радиаторчето на парното на 166-цата. Налапваше се с въздух цялата система. Беше отдавна и вече не помня точно какво-що, но газовата беше почнала да обръща на 90°С вместо на 50 точно по-тази причина - въздушна възглавница. След смяната му всичко се успа, колата и до днес е със залепена стрелка и антифризът не го пипа.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •