Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55

Thread: Проблем с охлаждане

  1. #1
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default Проблем с охлаждане

    От общата тема:
    Quote Originally Posted by Friday View Post
    Тръгнах по магистралата - спокойно 110-120км/ч /така близо 100км/ и като се набих в задръстването заради ремонта иииии чайника изкипя
    Взе да хвърля антифриз през капачката на казанчето и температурата на таблото скочи на близо 110гр.

    Отбих пуснах парното - никой, пипнах двата маркуча към радиатора - студени, радиатора също. Перката върти, като луда. Изхвърли близо 2л антифриз от капачката на казанчето. След чакане 10-15-мин да охлади - НЕ ИСКА. Тръбата от горе на радиатора става ту топла ту студена.
    Загасих колата, изчаках 20мин да охлади. Запалих нормално на 90гр. веднага перката се пусна, термостата явно беше отворил и температурата падна. Парно - ИМА.
    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Според мен възможните причини, класирани от най-вероятната към най-малко вероятната са:

    1 - Въздушна възглавница
    2 - Превъртяло спрямо оста на помпата помпено колело, ако е пластмасово.
    3 - Недобре работещ термостат.
    ecotronic, ако може за съвет, защото и аз клоня към водна помпа.

    Първо да кажа, че колата в движение, колкото и да се "мачка", няма проблем. Проблема е, когато спра и е загряла. Маркучето, което връща в казанчето, си има стабилна струя, но когато завърти перката, изведнъж тази струя спира и антифриза бавно качва нивото си и на таблото термометъра държи 100гр и не пада. Все едно помпата няма дебит да завърти течността.Парно си има. Когато подам газ струята идва отново и температурата рязко пада. Като погледна стуята отново си я има.
    Маркучите, към радиатора са топли и меки и радиатора е загрят почти по цялата височина, може би 2 пръста отгоре е една идея по-студен.

    П.С. Отвреме на време се чува едно високочестотно виене, на празех ход , което не е от ремък със сигурност.
    П.С.2 Смених капачката на казанчето, че на старата не и държеше клапана, но новата е на 1.2bar, което предполагам няма да е проблем!
    П.С.3. После ще звънна на Румен да я преслуша, но ако може и вашите мниения
    Last edited by Friday; 13-03-2014 at 08:44.
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  2. #2
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Да ви попитам,

    колегите с TS мотори, когато отвори термостата, температурата рязко и много ли ви пада, защото, при мен първия път като отвори (на около 90С) и температурата пада рязко до 80С, но на следващите цикли на термостата не е така!
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  3. #3
    започва да се пристрастява
    Join Date
    May 2012
    Posts
    45

    Default

    Това го гледах на мойта докато бях закачил диагностиката и на компютъра си показва от 89 до 88 градуса , а на таблото все едно на 70 пада първия път. Според мен това си е някакъв дефект в уреда на таблото.
    Alfa Romeo 156 1.8 TS

  4. #4
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Ясно, мерси. Часът за "чичо доктор " е за вторник

    Send from my Moto G using Tapatalk.
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  5. #5
    Запален алфист ksf's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Варна
    Age
    56
    Posts
    196

    Default

    Направи тест за издухана гарнитура.
    Симптомите са христоматиен пример за прецакано уплътнение на някой от цилиндрите.
    Alfa Romeo 156 2.0 TS `99

  6. #6
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Сменихме воден радиатор, защото стария се оказа "уеко" запушен
    Проблема си остава!

    Този уикенд /ако остане време/ ще сменя и термостат, поради съмнение за добрата му работа след първото задействане. Ако не се подобри състоянието другата седмица съм пак в сервиза. Поне термостата е 70лв, ще е добре да е той отколкото водна помпа.
    То май освен проблем с изпарителя и връзките на газовата, както и водна помпа или датчици, нямам друго решение.

    Ще направя и тест за газове, макар да не виждам симптоми за пробив в гарнитура на главата. Само кажете къде, че от два по-големи сервиза ме отсвириха - нямали тестери!
    Ще взема да премеря и датчика на термостата и един термометър да премеря течността в казанчето

    Състоянието:
    "Парно има във всички случаи!
    От малкия маркуч в казанчето си циркулира преди отваряне на термостата. При отварянето му първия път температурата пада.
    При отворен термостат понякога няма, понякога има, струя от малкото маркуче в казанчето. Често се случва при пускане на перката.

    При 90гр. радиатора е загрят по цялата си площ. Когато има струя всичко е нормално - пуска перка 1-ва степен, охлажда, спира перка, температурата пада на 90гр.
    Когато няма струя - пуска перка 1-ва степен, 2-ра степен и температурата на таблото не пада, а расте бавно. В този случай пускам парното и подавам два три пъти газ И за 2 сек. температурата е паднала на 90гр.

    Проблема е бягащ, т.е. не е постоянен.

    Quote Originally Posted by Jivko7777 View Post
    ...и запомнете чертата между 50 и 90 е 80 както и между 90 и 130 е 100
    Ако е така значи е загрявало до 95 и много рядко до 100гр.
    Last edited by Friday; 18-03-2014 at 23:26.
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Мисля, че смяната на термостата няма да реши проблема.

    Считам също, че по-вероятната причина е в помпата и по-малко вероятната в газова възглавница.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Позамислих се малко и съм съгласен за термостата. Другата седмица, когато влезна в бокса направо ще я сменя помпата и ще пиша отзиви.

    Send from my Moto G using Tapatalk.
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  9. #9
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Четох из темите за водните помпи и видях, че BUGATTI се споменава навсякъде. Въпроса ми е от къде я вземате тази помпа? В axm-auto има помпа GRAF /около 70лв/.

    Препоръчайте марка, евентуално да не е с пастмасово колело.
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    В ТинКар имат помпа с метално колело. Струва около 60 лв. Моделът на помпата е WP0014 производителят - LPR (Италия)

    Ето я тук.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Благодаря ecotronic, ще се разходя до Тин Кар!
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  12. #12
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    Само да напомня, че има значение и къде е свързан изпарителя, т.е. ако не се съмняваш в монтажа на изпарителя търси проблема в помпата, но както го описваш проблема ти е по-скоро въздух в системата. Не разбрах каква е нормалната температура когато си в движение, къде стои стрелката?
    Тестовете за определяне на количество газове в охладителната течност са толкова точни колкото и ако бръкнеш с пръст и после го оближеш, ще дадеш един същ отговор. Ако е проблем с гарнитурата веднага ще го разбереш!!!

  13. #13
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    При движение стрелката стои на около 88гр. (малко преди 90гр). Газовата (така съм взел колата) я карам вече близо 10мес и не ми е създавала проблеми.
    Писах стария собственик на "Алфата" каква е помпата и чакам отговор, та да затвърди диагнозата. Турбинката е на малко повече от 30К км.
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  14. #14
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    Колега, ако искаш направи следния тест: на загрят ДВГ до нормална работна температура (т.е. при отворил термостат), колата я остави да работи на място за около 10 минути, през което време поддържай 2000 об/мин., за това време температурата на ДВГ следва да се покичи до 105 - 107 градуса, и да падне на 85 - 87 градуса, като и двете степени на перката следва да се включват. Ако температурата продължително се покачва при поддържане на 2000 об/мин., то може да търсиш проблем с помпата. За твоя информация работната температура ти е добра!

  15. #15
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Да не сваляш 2 пъти ангренажен к-кт си направи тест за гарнитура

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •