Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 86

Thread: Термостат 1.9JTD 16v 140 HP

  1. #31

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Нямам преки наблюдения върху 156 - ца, но от четеното във форумите, съм стигнал до заключението, че индикацията за температурата при 156 - цата е доста по-точна от тази при 166 - цата.

    Ако това е наистина така, то това обстоятелство трябва да се вземе впредвид.

    На моята например съм наблюдавал температура от 104 гр. отчетена от ECU -то а стрелката в този момент стои закована на 90. При по-ниска от работната температура, нямам наблюдения, но ако и там ситуацията е такава, това означава, че при 166 - цата уреда на таблото лъже с близо +/- 20 градуса!!!

    Ако при 156 отчита доста по-точно - ето го обяснението на това за което говорим.
    Никой не може да ме убеди, че е нормално да ти се срине температурата наполовина и да иде до 50 гр. примерно.
    Двигателите са еднакви имат разлики вероятно в уредите и датчиците, колкото и да мери по грубо на 166 едва ли е 50 градуса. Ако парното сваляше драстично температурата двигателите нямаше никога да загряват зимата.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  2. #32
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Никой не може да ме убеди, че е нормално да ти се срине температурата наполовина и да иде до 50 гр. примерно.
    Двигателите са еднакви имат разлики вероятно в уредите и датчиците, колкото и да мери по грубо на 166 едва ли е 50 градуса. Ако парното сваляше драстично температурата двигателите нямаше никога да загряват зимата.
    Ами те дизелите, ако загряваха добре при ниска околна температура, нямаше да се правят заводски електрически подгреви.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #33

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ами те дизелите, ако загряваха добре при ниска околна температура, нямаше да се правят заводски електрически подгреви.
    Тези подгреви постоянно ли работят или само при стартиране?
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  4. #34
    Старши алфист alfista 96's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Пловдив, Кичука
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by haljscho View Post
    Аз Алфа съм виждал само на картинка, писал съм си подписа ей така колкото да има нещо!

    И така колега, каня те тази събота или неделя да дойдеш с ЧИТАВА 156-ца ЖТД!
    Ще идем до х.Здравц и на връщане ще проверим какво става като го докумемтираме за останалите потребители на форума.
    Който загуби плаща горивото!



    Това табло което е на картинката която си показал , не е нито от 156-ца, нито на 147-а.

    Така че не отговаря на темата!

    Общо взето както каза Екутроника тези неща сме ги разисквали додта пъти.......


    Бъди така добър и ела да ми докажеш!

    То точно заради такива философи като теб, новите коли ги правят уредите да усредняват
    и като позагреят си седят на 90гр. Без значение дали реално температурата е 85 или 95гр.
    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Никой не може да ме убеди, че е нормално да ти се срине температурата наполовина и да иде до 50 гр. примерно.
    Двигателите са еднакви имат разлики вероятно в уредите и датчиците, колкото и да мери по грубо на 166 едва ли е 50 градуса. Ако парното сваляше драстично температурата двигателите нямаше никога да загряват зимата.
    И каса бира + торба с пържоли от мен ако се окаже че ние нещо бъркаме
    Alfa Romeo 156 2.4JTD , 156 SW 2.4 JTD ,156 SW 1.9 JTD , 156 SW 1.9 JTD Q4 ,147 1.9 JTD

  5. #35
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Тези подгреви постоянно ли работят или само при стартиране?
    В описанието се казва, че работата им зависи от температурата на охлаждащата течност. Не се пояснява в какви граници.

    Другаде е казано "от момента на студен старт до достигане на определена температура (пак не е казано, каква)"
    Не е ясно също дали при падане на температурата под някаква стойност заработват отново.

    При 166 - цата за допълнителния подгрев с нафтовата печка е казано:

    Description
    The supplementary heater aids coolant heating immediately following start-up and during running so that the engine heats up faster and engine service temperature and passenger compartment heating are maintained at optimal levels.

    The device works completely automatically and is active only when the engine is running with outdoor temperatures less than or equal to +5° C and coolant temperature lower than 60° C.

    When coolant temperature reaches 61° C, the control unit reduces burner power and cuts off operation when the temperature reaches 72° C. It is re-activated automatically when the fluid temperature drops to 60° C. If fluid temperature begins to drop immediately after reducing burner power, the control unit cuts in to restore full power.

    For more details see DESCRIPTION AND OPERATION: 5020L additional heater .

    The control unit supply line is protected by a fuse and a relay located in the service tank (behind the engine bulkhead).

    The relay supply line is protected by a fuse located in the junction unit.


    "включва се автоматично, ако температурата на мотора падне под 60 гр."

    А това според теб няма как да се случи
    Last edited by ecotronic; 06-03-2014 at 16:45.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #36

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    В описанието се казва, че работата им зависи от температурата на охлаждащата течност. Не се пояснява в какви граници.

    Другаде е казано "от момента на студен старт до достигане на определена температура (пак не е казано, каква)"
    Не е ясно също дали при падане на температурата под някаква стойност заработват отново.

    "включва се автоматично, ако температурата на мотора падне под 60 гр."

    А това според теб няма как да се случи
    Напротив. Има как. Когато термостата вече не работи
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  7. #37
    Старши алфист pesho_kj's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    39
    Posts
    646

    Default

    Моята до момента при минусови температури и работа на празен ход стрелката не може да отлепи а е работила и по половин час...какво остава ако си пуснал парно което да охлажда допълнително малкия кръг...дизела просто не иска да загрява. А колкото до хижа Здравец, при -5 градуса и студен двигател на фиат стило 1,9 ЖТД, от там до Пловдив (около 30км) само спускане стрелката на температурата не помръдна и умрях от студ...в момента в който дойде равното стелката си вдигна до 90 и там си остана, но при спускане няма вариант в който ЖТД да ти държи 90 градуса при температури под 10 градуса!
    Alfa 159 2,4 JTDm Q4
    ex Alfa 156 2,4 JTD 20V
    ex Alfa 156 1,9 JTD
    ex Alfa 75 1,8

  8. #38
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Напротив. Има как. Когато термостата вече не работи
    Когато термостатът не работи, по начина по който предполагаш (стои отворен) а околната температура е -20 гр. и 5 печки няма да помогнат.

    Освен това всеки конструктор проектира нещо с презумпцията, че нещата работят.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #39
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Да кажа и аз за да се поуспокоят страстите:
    имам преки наблюдения в/у 156 и 166

    - 156 2,4 136PS с изправен термостат и запушен ЕГР - на място не загрява посмъртно; термостатът работи коректно и отваря на 90 (по уред), при спускане и студено време ДВГ изстива и температурата му пада докъм 70;
    - 166 2,4 175PS - с неработещ термостат температурата се разхождаше нагоре-надолу, като при спускане падаше и до 50 След смяна на термостата кове 90 и не мърда при никакви обстоятелства. Имам печка, но не знам дали работи.

    Явно много неща са от значение в случая.
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  10. #40

    Default

    Quote Originally Posted by tonov View Post
    Да кажа и аз за да се поуспокоят страстите:
    имам преки наблюдения в/у 156 и 166

    - 156 2,4 136PS с изправен термостат и запушен ЕГР - на място не загрява посмъртно; термостатът работи коректно и отваря на 90 (по уред), при спускане и студено време ДВГ изстива и температурата му пада докъм 70;
    - 166 2,4 175PS - с неработещ термостат температурата се разхождаше нагоре-надолу, като при спускане падаше и до 50 След смяна на термостата кове 90 и не мърда при никакви обстоятелства. Имам печка, но не знам дали работи.

    Явно много неща са от значение в случая.
    Това им разправям и аз, че не мърда, но не вярват, аз печка нямам, егр- работи. Парното винаги духа топло.
    Като гледам какви оферти направиха за гориво, пържоли и бира ще ги повозя за Коледа.
    Last edited by lordliness; 06-03-2014 at 18:24.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  11. #41
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Това им разправям и аз, че не мърда, но не вярват, аз печка нямам, егр- работи. Парното винаги духа топло.
    Като гледам какви оферти направиха за гориво, пържоли и бира ще ги повозя за Коледа.
    Ти прочете ли добре, какво написа Тонов за 156 - цата?

    С изправен термостат температурата пада на 70!


    Това, че при 166 - цата стрелката "кове на 90" го обяснихме вече, какво значи.

    Накратко - на твое място не бих бил такъв оптимист по отношение на пържолите


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #42

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ти прочете ли добре, какво написа Тонов за 156 - цата?

    С изправен термостат температурата пада на 70!


    Това, че при 166 - цата стрелката "кове на 90" го обяснихме вече, какво значи.

    Накратко - на твое място не бих бил такъв оптимист по отношение на пържолите
    Неговата кола не е еталон, нали. 20 градуса не са 50 надолу, в рамките на статистическата грешка е
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  13. #43
    Младши алфист vi4444o's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Варна , Карнобат
    Age
    56
    Posts
    27

    Default

    Здравейте колеги , интересна дискусийка се заформи. Нека да кажа и аз моето мнение. Моята Алфа е 146 JTD 105 коня 8 клапана , но принципно нещата са същите и като я купих минала година лятото стрелката на температурата си ходеше нагоре надолу както си иска нищо че карах при горещо време и на извънградско и на градско. Началото на зимата като застудя нещата се влошиха и особено на дълго каране извън града , трудно стрелката достигаше 90 градуса , а и разхода на нафта малко се вдигна. Гореше повече отколкото лятото при включен климатик при еднакви условия на каране. Наложи се спешна среща с доктор Пинифарина от фирмения сервиз на Алфа във Варна. По мое настояване , най вече по финансови причини , ми смени термостата с такъв от Рено 5 , не някакъв прехвален "оригинален" Бер Мер. Каква марка е не знам , не съм питал Иво , но след смяната ..... о чудо , като загрее залепва съвсем малко преди 90 градуса и не мърда от там. Баири маири , няма значение седи си там стрелката и не мърда , дори се пошегувах с Пинифарина , че ми се развалила стрелката на температурния датчик. И това при отрицателните температури тази зима. Няма разлика навън дали е -10 градуса или +15. Единствено бих казал че малко бавно загрява при студено време , поне 7-8 километра каране , а на място няма загряване. Като беше -12 , -15 градуса , една сутрин я оставих 40-50 минути на място да работи , докато я изчистя от снега и леда , стрелката едвам мръдна , но после като покарах и като загря стрелката отново залепна на 90 градуса. Не знам на вас дето сте с прехвалените оригинални маркови термостати защо ви ходи стрелката нагоре надолу , но аз съм супер доволен от варианта с термостат от Рено 5 монтиран при Иво Пинифарина.
    Last edited by vi4444o; 06-03-2014 at 19:42.

  14. #44
    започва да се пристрастява i 147's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    sofia
    Posts
    71

    Thumbs down термостат

    при мен термостата не работеше и колата не загряваше!
    след смяна -загрява доста прилично за 10-15мин. на 90 гр.
    карам предимно градско , за извън София също я държи не съм забелязал да пада под 75-80гр. и това само с парно включено на макс!
    АР 147 1.9 JTD

  15. #45
    кукундрелник vovata's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Plovdiv
    Age
    48
    Posts
    1,764

    Default

    Quote Originally Posted by tonov View Post
    Да кажа и аз за да се поуспокоят страстите:
    имам преки наблюдения в/у 156 и 166

    - 156 2,4 136PS с изправен термостат и запушен ЕГР - на място не загрява посмъртно; термостатът работи коректно и отваря на 90 (по уред), при спускане и студено време ДВГ изстива и температурата му пада докъм 70;
    - 166 2,4 175PS - с неработещ термостат температурата се разхождаше нагоре-надолу, като при спускане падаше и до 50 След смяна на термостата кове 90 и не мърда при никакви обстоятелства. Имам печка, но не знам дали работи.

    Явно много неща са от значение в случая.
    потвърждавам напълно за 156
    сменям терм. меря с диаг. по едно време щях да се карам че ми дават менте термостати
    Last edited by vovata; 07-03-2014 at 08:27.
    Alfa Romeo EX 155 1.8SS,147jtd,156TS,156jtd,
    159 1.9 няколко. 2.4 няколко, Auto, ръчка - всичко
    NEW 159 2.0 JTDm Black TI

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •