Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 86

Thread: Термостат 1.9JTD 16v 140 HP

  1. #16
    Старши алфист alfista 96's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Пловдив, Кичука
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Нормално е при много ниска околна температура, работа на празен ход и пуснато парно дизеловият двигател да не може да достигне работната си температура (не вярвайте на индикацията, защото тя работи доста неточно). При продължително спускане на скорост моторът пък влиза в режим "fuel cut-off" и тогава топлината, която отдава мотора е само тази от триенето и от сгъстяването на въздуха в цилиндрите. Т.е - нищожна в сравнение с тази, която се обменя между радиатора на парното и студения въздух в купето. В такава ситуация падането на температурата е още по-голямо.

    Накратко - когато термостатът е затворен и няма приток на течност към големия радиатор а температурата е по-ниска от работната, няма нищо притеснително.

    Но когато термостатът отваря при по-ниска от работната температура, означава, че той е за смяна.
    Ся ще ти скочат и обясняват че май читави коли не си карал.
    Alfa Romeo 156 2.4JTD , 156 SW 2.4 JTD ,156 SW 1.9 JTD , 156 SW 1.9 JTD Q4 ,147 1.9 JTD

  2. #17
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by alfista 96 View Post
    Ся ще ти скочат и обясняват че май читави коли не си карал.
    Водим дискусии на технически теми в които нещата се пределно обективни и доказуеми. Никой не следва да се обижда или засяга от това.
    Често пъти съществуват обаче и производствени кусури, които подвеждат потребителите, като това с индикацията, за което говорих.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #18

    Default

    не знам дали са читави или не наще коли, ама като пусна парното и температурата пада, дори и да е стигнала 90гр.
    Изпробвано е и на старата ми 147-ца и сега на ГТ-то.
    И на двете коли съм сменял чисто нови термостати БЕР.
    при нармално градско каране за 7-8км загрява до 90гр, ако не съм пуснал парното (при 0 външна темп).
    Като изпържа юнашката 2-3 пъти и веднага стига 90гр.
    Тази зима отидох на Боровец, реших да се кача до пистите нагоре за нула време дигна 90гр. За същото отрицателно време ги свали до 50гр, при положение, че бях пуснал само обдухване на прозореца.
    Не съм технически грамотен, не знам, що е така, но е факт.

    Alfa Romeo GT JTD 16v `04
    Alfa Romeo 147 JTD 8v `02 ex
    Fiat Bravo GT TD100 `97 ex

  4. #19
    Старши алфист alfista 96's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Пловдив, Кичука
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Нормално е при много ниска околна температура, работа на празен ход и пуснато парно дизеловият двигател да не може да достигне работната си температура (не вярвайте на индикацията, защото тя работи доста неточно). При продължително спускане на скорост моторът пък влиза в режим "fuel cut-off" и тогава топлината, която отдава мотора е само тази от триенето и от сгъстяването на въздуха в цилиндрите. Т.е - нищожна в сравнение с тази, която се обменя между радиатора на парното и студения въздух в купето. В такава ситуация падането на температурата е още по-голямо.

    Накратко - когато термостатът е затворен и няма приток на течност към големия радиатор а температурата е по-ниска от работната, няма нищо притеснително.

    Но когато термостатът отваря при по-ниска от работната температура, означава, че той е за смяна.
    Quote Originally Posted by Burkan View Post
    не знам дали са читави или не наще коли, ама като пусна парното и температурата пада, дори и да е стигнала 90гр.
    Изпробвано е и на старата ми 147-ца и сега на ГТ-то.
    И на двете коли съм сменял чисто нови термостати БЕР.
    при нармално градско каране за 7-8км загрява до 90гр, ако не съм пуснал парното (при 0 външна темп).
    Като изпържа юнашката 2-3 пъти и веднага стига 90гр.
    Тази зима отидох на Боровец, реших да се кача до пистите нагоре за нула време дигна 90гр. За същото отрицателно време ги свали до 50гр, при положение, че бях пуснал само обдухване на прозореца.
    Не съм технически грамотен, не знам, що е така, но е факт.
    Колегата го е обяснил точно и ясно.
    Alfa Romeo 156 2.4JTD , 156 SW 2.4 JTD ,156 SW 1.9 JTD , 156 SW 1.9 JTD Q4 ,147 1.9 JTD

  5. #20

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Нормално е при много ниска околна температура, работа на празен ход и пуснато парно дизеловият двигател да не може да достигне работната си температура.
    При продължително спускане на скорост моторът пък влиза в режим "fuel cut-off" и тогава топлината, която отдава мотора е само тази от триенето и от сгъстяването на въздуха в цилиндрите. Т.е - нищожна в сравнение с тази, която се обменя между радиатора на парното и студения въздух в купето. В такава ситуация падането на температурата е още по-голямо.
    .
    Едно е да не може да достигне температура, съвсем друго да се охлади от раз като се спускаш, моя се охлаждаше така, когато термостата замина. Моят ДВГ достига работна температура за 10- 15 мин и после никога не пада.
    Тези дизели нямат система за празен ход, дори когато имат температурата при сгъстяване на въздуха е много висока. Ако ви е интересно мога да потърся данни и да ви покажа конкретни числа.
    Оправете си термостатите.
    Така излиза, че моята кола не е в ред, а вашите са перфектни
    Last edited by lordliness; 06-03-2014 at 12:36.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  6. #21
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Едно е да не може да достигне температура, съвсем друго да се охлади от раз като се спускаш, моя се охлаждаше така, когато термостата замина. Моят ДВГ достига работна температура за 10- 15 мин и после никога не пада.
    Тези дизели нямат система за празен ход, дори когато имат температурата при сгъстяване на въздуха е много висока. Ако ви е интересно мога да потърся данни и да ви покажа конкретни числа.
    Оправете си термостатите.
    Така излиза, че моята кола не е в ред, а вашите са перфектни
    Предлагам да приемем, че термостатът е OK и да фокусираме мислите си върху температурния режим на мотора при тази ситуация, защото именно това е интересното в конкретната дискусия.

    Аз не знам, кои точно дизели нямат принудителен празен ход, но този, който дискутираме има:

    Достатъчно е да се направи справка с документацията:

    Fuel cut-off during overrunning
    When the accelerator pedal is released the following logics are implemented:

    cuts off the supply to the fuel injectors
    partially reactivates the supply to the injectors before the idle speed is reached
    operates the fuel pressure regulator.



    Това, което наблюдаваш при теб най-вероятно се дължи на неточността на индикацията на таблото (за кой ли път го казвам). Закачи един лаптоп и гледай в реално време температурата, която отчита ECU - то при продължитлно спускане с моторна спирачка, ниска външна температура и работещо парно и ще видиш за какво иде реч.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #22
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by RomeoJTD View Post
    Това е глупаво да се твърди че при спускане системата се охлажда,термостата трябва да си държи определени нива на температура да речем от 88-93 това е само за пример.За това се нарича термостат за да термо-регулира.Ако го нямаше този термостат или ако не работи тогава може да се охлажда при спускане.
    Хич не е глупаво. Като имаш термостат той подържа ли 90 гр при загасен двигател?

    Термостатът е само един регулатор.
    Имаш източник на топлина - работещия двигател и радиатор, който е способен да отдава топлина в околното пространство и така да охлажда двигателя.

    Накратко - Двигателят загрява, радиаторът охлажда а термостатът обуславя по-голяма или по-малка връзка между двете с цел да подържа определена температура (работната).

    Ако спре горенето в двигателя (което се случва при принудителен празен ход) и така количеството произведена от мотора топлина намалее значително, а същевременно консумираш топлината му чрез парното, откъде да се вземе топлина за да не пада работната температура?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #23

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Предлагам да приемем, че термостатът е OK и да фокусираме мислите си върху температурния режим на мотора при тази ситуация, защото именно това е интересното в конкретната дискусия.

    Аз не знам, кои точно дизели нямат принудителен празен ход, но този, който дискутираме има:

    Достатъчно е да се направи справка с документацията:

    Fuel cut-off during overrunning
    When the accelerator pedal is released the following logics are implemented:

    cuts off the supply to the fuel injectors
    partially reactivates the supply to the injectors before the idle speed is reached
    operates the fuel pressure regulator.



    Това, което наблюдаваш при теб най-вероятно се дължи на неточността на индикацията на таблото (за кой ли път го казвам). Закачи един лаптоп и гледай в реално време температурата, която отчита ECU - то при продължитлно спускане с моторна спирачка, ниска външна температура и работещо парно и ще видиш за какво иде реч.
    Въобще не е необходимо системата за измерване на температура да е точна, това не са лабораторни уреди.
    Обаче да ми твърдите как колата ми не държи градуси е много несериозно.
    справка от уикипедия:
    "Като следствие от сгъстяването налягането се увеличава до 30-55 атмосфери, температурата на въздуха се повишава от 700К до 900К."
    Дори при принудителен празен ход си е доста горещо в цилиндрите
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  9. #24
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Въобще не е необходимо системата за измерване на температура да е точна, това не са лабораторни уреди.
    Обаче да ми твърдите как колата ми не държи градуси е много несериозно.
    справка от уикипедия:
    "Като следствие от сгъстяването налягането се увеличава до 30-55 атмосфери, температурата на въздуха се повишава от 700К до 900К."
    Дори при принудителен празен ход си е доста горещо в цилиндрите
    ОК - твоята кола е изключение.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #25

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    ОК - твоята кола е изключение.
    Радвам се, че го осъзна. И въобще как можа да се усъмниш?
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  11. #26
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Радвам се, че го осъзна. И въобще как можа да се усъмниш?
    Никога не съм се съмнявал в това.
    Просто се опитвам да помагам на колегите, защото съм сигурен, че когато те отидат в магазина за нов термостат, не го получават безплатно срещу твърдението "на лорда колата е уникална"


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #27
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Знам, че се смяташ за много отворен, пише каква е, ти ли ще ми кажеш какво прави моята кола без да си я виждал никога?
    Стои на 90 и никога не мърда, отговори на двата въпроса да те видя.
    Явно не си карал много читави коли
    Attachment 128905

    на слизане от Боровец скорост 80- 90 външна температура около 10 градуса по целзий
    Аз Алфа съм виждал само на картинка, писал съм си подписа ей така колкото да има нещо!

    И така колега, каня те тази събота или неделя да дойдеш с ЧИТАВА 156-ца ЖТД!
    Ще идем до х.Здравц и на връщане ще проверим какво става като го докумемтираме за останалите потребители на форума.
    Който загуби плаща горивото!


    Това табло което е на картинката която си показал , не е нито от 156-ца, нито на 147-а.

    Така че не отговаря на темата!

    Общо взето както каза Екутроника тези неща сме ги разисквали додта пъти.......


    Бъди така добър и ела да ми докажеш!

    То точно заради такива философи като теб, новите коли ги правят уредите да усредняват
    и като позагреят си седят на 90гр. Без значение дали реално температурата е 85 или 95гр.

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  13. #28

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Никога не съм се съмнявал в това.
    Просто се опитвам да помагам на колегите, защото съм сигурен, че когато те отидат в магазина за нов термостат, не го получават безплатно срещу твърдението "на лорда колата е уникална"
    Винаги съм си мислел, че го споменават
    но това са фактите, откакто смених термостата не съм виждал стрелката да помръдва, преди това се разхождаше нагоре- надолу, на ТС е постоянно в движение в границите на нормалното
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  14. #29
    Старши алфист alfista 96's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Пловдив, Кичука
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by haljscho View Post
    Аз Алфа съм виждал само на картинка, писал съм си подписа ей така колкото да има нещо!

    И така колега, каня те тази събота или неделя да дойдеш с ЧИТАВА 156-ца ЖТД!
    Ще идем до х.Здравц и на връщане ще проверим какво става като го докумемтираме за останалите потребители на форума.
    Който загуби плаща горивото!


    Това табло което е на картинката която си показал , не е нито от 156-ца, нито на 147-а.

    Така че не отговаря на темата!

    Общо взето както каза Екутроника тези неща сме ги разисквали додта пъти.......


    Бъди така добър и ела да ми докажеш!

    То точно заради такива философи като теб, новите коли ги правят уредите да усредняват
    и като позагреят си седят на 90гр. Без значение дали реално температурата е 85 или 95гр.
    Предлагам да се съберем повече с JTD-ta ,та белкем излезне нещо читаво
    Alfa Romeo 156 2.4JTD , 156 SW 2.4 JTD ,156 SW 1.9 JTD , 156 SW 1.9 JTD Q4 ,147 1.9 JTD

  15. #30
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Винаги съм си мислел, че го споменават
    но това са фактите, откакто смених термостата не съм виждал стрелката да помръдва, преди това се разхождаше нагоре- надолу, на ТС е постоянно в движение в границите на нормалното
    Нямам преки наблюдения върху 156 - ца, но от четеното във форумите, съм стигнал до заключението, че индикацията за температурата при 156 - цата е доста по-точна от тази при 166 - цата.

    Ако това е наистина така, то това обстоятелство трябва да се вземе впредвид.

    На моята например съм наблюдавал температура от 104 гр. отчетена от ECU -то а стрелката в този момент стои закована на 90. При по-ниска от работната температура, нямам наблюдения, но ако и там ситуацията е такава, това означава, че при 166 - цата уреда на таблото лъже с близо +/- 20 градуса!!!

    Ако при 156 отчита доста по-точно - ето го обяснението на това за което говорим.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •