Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 95

Thread: Премахване на стабилизираща щанга!?

  1. #1
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default Премахване на стабилизираща щанга!?

    Вчера подмених разни чаркове (дискове карета накладки) забелязах (след откачане на биалетките), че тампоните на стабилизиращата щанга са аут пак...
    Махнах я щангата дирекно с идеята да мога да се движа докато си взема тампони и тн... Без тая проклетия минах към 100км и честно казано немога да усетя с моито си каране липсата и!
    Има ли хора тук които са карали и карат без тая тенекия за да дадът мнение някакво!?
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  2. #2
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    В градски условия е трудно да усетиш разлика. Можеш да усетиш разлика в завой с висока скорост когато едва се удържаш да седиш в седалката нормално. При завои с малък градус пак ще е трудно да усетиш нещо.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  3. #3
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Така е, стабилизиращата щанга просто пренася една малка част от удара/натоварването към другото колело. При по-твърди окачвания(като на Алфа) е нормално да не усетиш нищо освен, че вози по-добре. Може да усетиш нещо само при вземане на завой с гранични скорости и то евентуално ..

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  4. #4
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Така е, стабилизиращата щанга просто пренася една малка част от удара/натоварването към другото колело. При по-твърди окачвания(като на Алфа) е нормално да не усетиш нищо освен, че вози по-добре. Може да усетиш нещо само при вземане на завой с гранични скорости и то евентуално ..
    Четох преди малко.. Във Фолксваген Голф 1,2,3 (с малките мотори) заводски няма такава щанга но може да се добави, същото е и положението с Дачия..
    Двоумя се дали да я връщам тая проклетия!
    Ферариста би казал наи-точно дали може и без нея при нормално клонящо към пенсионерско каране (аз разлика не хващам маи да има до тоя момент)...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  5. #5
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Аз бих разкарал и задната щанга... и то е само едно железо...

    Щом я има и е част от окачването на колата, сигурно е добре да е там и да прави, това което е проектирано да прави това парче метал.
    Реално тези железа спомагат за намаляването на body roll движението на колата, през завои със скорост. Голямо накланяне, значи хем голямо претоварване на определената страна гуми, хем загуба на сцепление на разтоварените гуми през завоя.
    Last edited by Furious 155; 13-02-2014 at 11:42.


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  6. #6
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by Furious 155 View Post
    Аз бих разкарал и задната щанга... и то е само едно железо...

    Щом я има и е част от окачването на колата, сигурно е добре да е там и да прави, това което е проектирано да прави това парче метал.
    Това ми звучи като някакво претоварване на писта все едно... Какъв е случая при нормално пенсионерско каране (моето) обаче?!
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  7. #7
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    моите тампони на биалетките бяха капут. след смяна имаше огромно подобрение в завой. направо ми е чудно как не си усетил разлика.
    точка

  8. #8
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Явно не си карате колите,а се возите в тях.Щом е там щангата значи трябва да е там.Жена ми преди имаше Поло без стаб щанга/от завода/ ,сега кара Ланча Ипсилон със стаб щанга,ами двете коли се държат по коренно различен начин.Полото направо не седеше на пътя сравнено с Ланчата,говоря за второстепенен път и магистрала.
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  9. #9
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    моите тампони на биалетките бяха капут. след смяна имаше огромно подобрение в завой. направо ми е чудно как не си усетил разлика.
    Предполагам, че до тоя момент не хващам разлика щот така или иначе тампоните бяха разбити яко при мен а и се движа само градско и то мнооого пенсионерски...
    Сега събота неделя ще я пробвам как е на извънградско..
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  10. #10
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by Mury View Post
    Явно не си карате колите,а се возите в тях.Щом е там щангата значи трябва да е там.Жена ми преди имаше Поло без стаб щанга/от завода/ ,сега кара Ланча Ипсилон със стаб щанга,ами двете коли се държат по коренно различен начин.Полото направо не седеше на пътя сравнено с Ланчата,говоря за второстепенен път и магистрала.
    E те Поло/Голф поначало са лигави, няма да е само от щангата.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  11. #11
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Предполагам, че до тоя момент не хващам разлика щот така или иначе тампоните бяха разбити яко при мен а и се движа само градско и то мнооого пенсионерски...
    Сега събота неделя ще я пробвам как е на извънградско..
    тя разликата не е в извънградското. при 30-40 км навърти рязко ляв-десен-ляв и ще видиш веднага. без щангата имаш яко накланяне и не особено добра реакция , а с нея предницата хапе завоя и те хвърля от седалката. мисля че е важно колата да завива в желаната посока, а и какъв ти е проблема с тая щанга специално при теб. имаш общо 4 тампона на биалетките по 1,50 и 2 на щангата ли бяха. ами я да са ти със шарнири биалетките....
    точка

  12. #12
    S.T.A.L.K.E.R. Galeano's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Бургас
    Age
    42
    Posts
    864

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Предполагам, че до тоя момент не хващам разлика щот така или иначе тампоните бяха разбити яко при мен а и се движа само градско и то мнооого пенсионерски...
    Сега събота неделя ще я пробвам как е на извънградско..
    Пробвай я на някой път с завои. Моята 156ца бая се люшкаше без щангата и скоростта по един и същи път в завой я свалях поне с 10км/ч принудително.
    Аз я бях свалил за малко и не ми се караше колата без нея. Но имам статистика ,че много хора ги ампутират щом дойде време за смяна на биалети(тампони). За жалост такава е реалноста.
    Alfasud/156 1.8ex
    156 2.4 JTD/156 2.5 Q-system/Uno 1.3Turbo i.e-again/Yamaha R6

  13. #13
    тих психопат Член на клуба stelt's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Русе
    Age
    44
    Posts
    2,090

    Default

    Преди години, в ерата на соц автомобилите, на ладичките дори добавяхме по още една допълнителна щанга. Иначе - може да се кара и без щанга. Може и с изтървали амортисьори. Въпроса е, при липсите на тези детайли, да не ти изиграе лоша шега неправилното поведение на автомобила на пътя.
    AR 145 , 1.6 , 76 kw- ex; GT 1.9 JTD 110 KW, Giulia 2,2 Veloce
    Posted by Bat Vas:Алфиста трябва да има минимум две коли, ако не иска да ходи с градски транспорт от време на време.

  14. #14
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Щангата явно пак ще си се качи на колата, аз нямам против (първо ще се тества да си знам за мене си какво е без нея)!
    Въпроса беше че вчера след като тръгнах да сменям каквото има разбито и изхабено я разкачих така или иначе а след като това стана констатирах че и неините тампони са аут (такива тампони за съжаление не бях купил)... Махнах я защото някак неисках да я оставям дрънкаща при положение че налях в окачване карета и тн няколко стотин лв.
    Аз биалетките и тампони за нея вече си взех преди малко, но пак казвам че с моито си каране не усетих липсата и просто и затова попитах...

    (малко четиво от друг форум по темата http://www.dacia-bg.com/dacia/forum/...pic.php?t=1265
    http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.p...%E3%E0&start=0 )
    Last edited by mimouzunov; 13-02-2014 at 14:04.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  15. #15
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    при теб ако втулките на биалетките са здрави, се сменят само тампоните. 4 еднакви тампона х1,50лв. важно е шайбите на биалетките на къде са обърнати!
    на 156 биалетките са със шарнири и са по 30-40лв бройката.
    точка

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •