Results 1 to 15 of 160

Thread: Въпрос за тампони на стабилизиращата щанга

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Default

    Quote Originally Posted by dimitar_vd62 View Post
    ...
    Не съм се замислял, дали ако веднъж са разкапсоловани, смяната им може да се извърши само с развиване на болтовте на тампоните и биалетките и да се измъкнат откъм колелета.Последното ми хрумна вчера след като свалих гумите за да извадя пластмасовите кори на калниците по други причини и хвърлих едно око на тампоните да видя как са - ми не бяха мръднали.Мисля че ще може,ама не съм съвсем сигурен щото умрях от студ и глад и не ми се умуваше повече, ...
    Потвърждавам, става тази операция, защото сме я правили веднъж, но е малко "акушеро-гинекологическа" трябват си двама човека и подемник, не че и един няма да се справи но двама е по-добре.
    Определено не става на паркинга пред блока, или без канал.
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  2. #2
    и аз алфист angelovi69's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Kazanlak, no ot Veliko Tarnovo
    Age
    54
    Posts
    784

    Default

    Благодаря за мненията дотук.
    Смятам да ползвам подемник, поне ще качим колата горе и ще започна да разкачам, ако видя дебелия, ще ида на сервиз. Най-вероятно черупките на тампоните ми са още неразкапселовани. Така че, очаквам голямо приключение. Двама ще пипаме, че да видим.
    Ползвам случая, да ви споделя, за горните носачи, понеже се хванах да рециклирам 2 броя, взех ги от продавалника по 10 лв. парчето. Занесох ги за рециклиране на сферичната става. TRW - то стана, обаче на другия - неизвестна марка, се е изпрошнал алуминия около шарнира. Открива се една едрозърнеста структура на метала - ужас. Човека дето ги рециклира, ми подари един носач TRW , като ми върна и счупения при развалцоването.
    После си заръчах тампони от нечуваната марка Енерджи, щото идват разглобени. Отвътре са на кръстчета, гумата е с изпъкнали по вътрешния диаметър и по челото кръстчета. Купих си и морска грес от Ферариста и ги намазах отвътре колкото поеха и тогава набих металната втулка, а между носача и тампона грес не сложих.
    Носачите като ги купих, си имаха разбити тампони. Свалих им металните втулки, демек ги разглобих, почистих и премерих. Кво се оказва. При номинален диаметър 22 мм, единия е с 0,11 мм. отгоре, другия е с 0,14 мм. отгоре, а двата са в минус 0,25 мм. Интересно е, че тампоните са с надписи БОГЕ и ФИАТ на тях. Пълен абсурд. Новите Енерджи, дето взех, втулките им са минус стотна до 4 стотни. Аз на новите тампони сложих старите метални втулки, дето бяха в плюс.
    А сега почвайте да ме стреляте с коментари. И наздраве на всички, дето не се притесняват от грес под ноктите.
    Alfa Romeo 156 SW 122kW 2004 DISTINCTIVE
    Lancia Y 1,2 8V 60к.с. 2001g. - на щерката
    Skoda 100S-в пенсия и КлиоI,1,4 Energy-продадено Opel kadet 1,3 LS sedan 1989 44kW 4 скорости-по неволя-пръдливия Ханс-продаден 0878316296и 0893569553

  3. #3
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Аз ги намазах със силиконова грес!
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  4. #4
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Не знам кво има да го умуваш, Ванка!!!
    Разскачаш моста и тунела без да пипаш носачите, те провисват достатъчно за да се извади щангата!
    Разкапсоловаш ги с тънък плосък секач, нахлузваш тампоните и сглобяваш черупките предварително, те ще се закопчеят отново! Ако не се разкопчават след като отвиеш болтовете, сложете им по една капка с ЦО, електрожен.....
    Успех!



    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  5. #5
    и аз алфист angelovi69's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Kazanlak, no ot Veliko Tarnovo
    Age
    54
    Posts
    784

    Default

    Вальо, ще се пробвам. Това упражнение с разкапселоването съм го правил със задната стабилизираща щанга, още като взех колата, ама там няма драми със свалянето на щангата, като разкачиш биелетките. Там пък внимавах при навиването на болтчетата, че моста е алуминиев. Абе Алфа - няма лесно, трябва да е все интересно.
    Alfa Romeo 156 SW 122kW 2004 DISTINCTIVE
    Lancia Y 1,2 8V 60к.с. 2001g. - на щерката
    Skoda 100S-в пенсия и КлиоI,1,4 Energy-продадено Opel kadet 1,3 LS sedan 1989 44kW 4 скорости-по неволя-пръдливия Ханс-продаден 0878316296и 0893569553

  6. #6
    Анти Тунинг alfaracer's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Русе
    Age
    39
    Posts
    344

    Default

    С морска грес се мажат полиуретановите тампони, а гумените със силиконова или тефлонова грес.Гумата не се маже с обикновена грес, защото греста в същност е втвърдено масло, а тампоните не са маслоустойчиви. Като си купуваме маркуч за нещо в магазина ни питат ,какво ще минава по този маркуч.Бензино и маслоустойчивите са по-скъпи.
    Аз си смених тампоните на стаб. щанга без да я свалям, но ми отне толкова време и усилия. Толкова ме заболяха пръстите и се уморих, че следващият път по-добре да сваля моста.
    Alfa164 T.S 148++ HP
    Alfa156 T.S 144 - коня, ама на хартия.

  7. #7
    и аз алфист angelovi69's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Kazanlak, no ot Veliko Tarnovo
    Age
    54
    Posts
    784

    Default

    Има логика в това. Но вече ги подготвих, намазани и сглобени са и в понеделник сигурно ще се мятам в приключение. Лошото е, че не знаем материала на гумата на тампона. Имам инфо, че ако гумата е с означение NBR или HNBR, тя е маслоустойчива, а при Н-отпред е и студоустойчива.
    След време ще стане ясно. Не е проблем следващия път да си купя силиконова или тефлонова грес.
    Може би най-подходяща ще е грес с молибденов дисулфид? / MoS2 ли се пише? /
    Alfa Romeo 156 SW 122kW 2004 DISTINCTIVE
    Lancia Y 1,2 8V 60к.с. 2001g. - на щерката
    Skoda 100S-в пенсия и КлиоI,1,4 Energy-продадено Opel kadet 1,3 LS sedan 1989 44kW 4 скорости-по неволя-пръдливия Ханс-продаден 0878316296и 0893569553

  8. #8
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Познайте кой тампон е мазан с обикновенна грес и си направете сметката от каква важност е греста за гумените тампони.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1.jpg   WP_000466.jpg  
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  9. #9
    Северозападняк DiStefano's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    село Стърчи Патка - Видинско
    Age
    43
    Posts
    2,980

    Default

    Вземаш милиметър по-малък тампон. И черупките ги кербоваш !
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 210 кавала ... и малко отгоре
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW .. бързият влак
    Renault Clio DCi 2018 .. без коментар .. да е щастлива жената

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •