Results 1 to 3 of 3

Thread: Странно поведение на алтернатора

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    292

    Default Странно поведение на алтернатора

    Малко предистория: от доста време забелязвам, че стрелката на волтметъра на таблото 'играе', но до сега го отдавах на нестабилна работа на алтенратора на празен ход (ниски обороти, които не му стигат) и/или грешка в самия уред (в редица теми във форума се дискутира, че не може да му се вярва). Та поради горепосочните причини и факта, че не съм има проблеми с акумулатора, не обръщах сериозно внимание. Преди известно време от спортна злоба и ей така за забавление се захванах да си проектирам ДРЛ + автоматични фарове. Та миналата седмица завърших 'проекта' и се заех с инсталирането в колата. Тъй като в модула следя напреженията, се оказа, че действително напрежението след старт на двигателя се мени....много.

    Признаци: На контакт (преди запалване) на клемите на акумулатора имам 12.7В. След запалване се вдигат до около 13-13.2В. След като загрее, напрежението пада до 12-12.5В. При пуснати всички консуматори (климатик, фарове, вентилатори и т.н.) дори и при 3-4К оборота не мога да вдигна 13В на клемите на кумулатора. По време на работа пада дори под 12В. Прочетох доста теми и стигнах до извода, че все пак съм за ремонт на алтернатора.

    При майстора:Описах симптомите и майстора беше категоричен, че проблем има. Оставих му колата, в очакване на повече подробности за пораженията. След може би 1 час ми се обади, че обтяжния механизъм е блокирал. Казах му да го сменя заедно с пистовия ремък. След още час ми се обади пак и ми каза, че има пробил диод и лагерите са за смяна, а четките все още ставали. Рабира се, казах му да сменя всичко, за да знам, че е направено добре. Майстора каза, че имал такъв ревизиран и дали има проблем да ми сложи него, което за мен не е проблем и се съгласих. Сметката набъбна доста, но все пак предпочитам да го направя добре. Взех си колата, след като замерихме. Още при замерването останах с впечатлението, че и майстора не е много убеден, че нещата са наред и за това доста обстойно следях как се държи алтернатора в следващите ден-два.

    На пътя: На дълъг път (магистрали и извън града) уреда на таблото показва стабилно над 13В, както и моя ДРЛ модул. В града, обаче, нещата не са така - поведението е почти същото, както преди. Може би напреженетието е малко по-високо (0.5В), но това може да се дължи на куп фактори.

    Пак при майстора: Обадих се на майстора и му обясних ситуацията. Той обвини оборотите на празен ход (750), защото според него трябвало да са 850 (по книжка ги дават 700+/-50). Но му обясних, че съм го мерил на 2000, 3000, 4000 и не забелязвам особена разлика. Когато колата е студена вдигам до 14.15В, но като започне да загрява максималното напрежение пада до 13.5-13.6В. По-лошото (според мен) в случая е, че не ги поддържа постоянно а флуктуира много в зависимост от товарите и оборотите. Та той се нави да отида и да видим какво става. След известни спорове се направиха малко замервания, които потвърдиха моите наблюдения. Пробвахме с чисто нов акумулатор - няма разлика в поведението. Разликата между напреженията на изхода на алтернатора и клемите на акумулатора е 200мВ, което е почти нищо. Това, мисля, отхвърля като възможност проблем в инсталацията. Консумацията при включени фарове, климатик, перки на макс е около 70А, което не би трябвало да е проблем за 120А-ов алтернатор. Изникна съмнение, дали алтернатора, който ми е сложил е наистина 120А. Човека ревизира стария ми алтернатор и го монтира него. Поведението остана същото.

    Въпросите: Това поведение нормално ли е? На какво може да се дължи? Някой сблъсквал ли се е с подобно нещо? Как се държат напреженията при вас? Предложения? Предположения? Каквото и да е?

    П.П. Не мисля, че има значение, но конкретната кола е Капа-та от подписа.
    Alfa Romeo 145, 1.6i boxer - продадена
    Alfa Romeo 164 Super, 2.0 TSPARK
    Lancia Kappa 2.4 5.20

  2. #2
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Може би тази тема ще ти е от полза. http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ED%E0%F2%EE%F0
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    292

    Default

    Благодаря, някак съм я пропуснал при търсенето. Моля модераторите да слеят темите или да изтрият моята (не знам как се процедира).
    Alfa Romeo 145, 1.6i boxer - продадена
    Alfa Romeo 164 Super, 2.0 TSPARK
    Lancia Kappa 2.4 5.20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •