Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Проблем със спирачни маркучи

  1. #1
    Старши алфист iveli's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    СЛИВЕН
    Posts
    851

    Default Проблем със спирачни маркучи

    Натъкнах се на много странно явление
    Кратка предистория - Преди три години смених всички спирачни маркучи и спирачна течност без да съм имал проблеми Преди около шест месеца спуках преден десен спирачен маркуч Смених го като се чудех дали съм взел някакви ментета при смяната
    Проблема - скоро забелязах че новият спирачен маркуч има като зарязана с нож цепка на около сантиметър от спирачният апарат При смяната на старият също забелязах че на това място е възникналото спукването Свалих и предната лява гума и на същото място забелязах цепка Преглеждайки по добре нещата ми направи впечатление че стойката която е на амортисьора за придържане на маркуча и кабелите за АВС е изкривена нагоре Направих заключение че при съответен пълен завой при неравност тази стойка удря спирачния маркуч и го прерязва
    И въпроси - имате ли проблеми със предни спирачни маркучи Това от какво ще да е - някой омекнал тампон Колата не тропа Амортисьорите не съм ги сменял но са сухи и колата се държи добре Имам чувството че има някакъв фабричен недостатък Но ако е така трябва да се случва при много алфи а дори не видях тема за подобен проблем Търсих какво ли не решение но за съжаление немога да се справя
    Моля ако някой се е натъквал на подобен проблем да сподели Благодаря предварително за мненията
    ALFA ROMEO 166 2.4JTD 98 136НР бивша, 2.4JTD 2002 150НР настояща

  2. #2

    Default

    Аз прочетох два пъти написаното, но нещо не мога да си го представя. Нямаш ли някоя снимка. Аз самия никога не съм имал проблем, проверявам маркучите при смяна на гумите.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  3. #3
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    За да не се получава пречупването, за което говориш, под края на маркуча, върху апарата трябва да има една планка, която захваща маркуча след металната му част и го насочва при завиване. Ако я няма, маркучите се пречупват точно на снадката мужду метала и каучуковата част. Отделно от това, ако не е завъртян под подходящ ъгъл на апарата, при завой се пречупва повече в едната посока. За да няма този проблем, кото завъртиш маркуча на апарата, съответно със скобата водач отдолу, въртиш валана до двете крайни положения и гледаш да се прегъва само в средата на свободната каучукова част, прехождаща от апарата към ботуша. При всички други положения ще имаш проблем.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  4. #4
    Старши алфист iveli's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    СЛИВЕН
    Posts
    851

    Default

    Проблема е че на мястото където трябва да се пречупи при мен е прерязано Самата планка скоба на ботуша го е прерязала При пълен завой разстоянието от планката до маркуча е около два сантиметра и са едно под друго Говоря при пълен завой Мисля си да не е прецакан някой тампон и при неравности гумата да прави по големи движения нагоре надолу от нормалните и затова да се удря държача в маркуча Не видях на апарата да имам държач за маркуча но довечера ще огледам пак нещата
    ALFA ROMEO 166 2.4JTD 98 136НР бивша, 2.4JTD 2002 150НР настояща

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Наскоро сменях предни накладки и май не видях планка, която да води маркуча откъм спирачния апарат. Имаше само една планка до щуцера на маркуча върху която се нанизва буксата за кабела на накладката.
    Но може и да греша.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Наскоро сменях предни накладки и май не видях планка, която да води маркуча откъм спирачния апарат. Имаше само една планка до щуцера на маркуча върху която се нанизва буксата за кабела на накладката.
    Но може и да греша.
    точно така е, маркуча е свободен влизайки в апарата
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  7. #7
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    точно така е, маркуча е свободен влизайки в апарата
    Не знам как са заводски. Възможно е да си нямат, а моята да е "тунингована" от предния собственик. Все пак и не е като вашите, но до сега не съм попадал на кола, която да няма своеобразно подвеждане на маркучите.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  8. #8

    Default

    в понеделник ще го снимам, не знам на кое казвате подвеждане, моя е в оригинален вид според мен.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  9. #9
    Болен алфист Tasho's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Plovdiv
    Posts
    1,035

    Default

    Имах подобен проблем с маркуча на Темпрата.По него имаше едни пластмасови кръгчета и го бяха срязали та за малко да се пребия......Виж дали не опира някъде както казаха колегите при пълен ляв или десен завой.
    Алфа...всичко друго е компромис!
    http://www.youtube.com/watch?v=Pb1bhrof2PQ
    Алфа Ромео 166 2.0 T.S. -99 - бившата
    Алфа Ромео 166 2.4 JTD face - 2004 - настояща

  10. #10
    Старши алфист iveli's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    СЛИВЕН
    Posts
    851

    Default

    При пълен завой примерно десен водещата тръбичка на дясното колело излизаща от спирачният апарат която е около два сантиметра застава точно под планката на амортисьора която е водач на спирачният маркуч и кабелите за накладките и АБС Разстоянието във височина е около пет шест сантиметра Спирачният маркуч който е продължение на тази тръбичка (тази тръбичка е снадка между маркуча и краят влизащ в апарата) чрез рязък завой (мястото където от стареене маркуча се нацепва) се подвежда към стойката на амортисьора Между подкривеният маркуч и тази стойка при завой остават около два три сантиметра При пълен завой когато колелото най вероятно срещне неравност стойката успява да удари маркуча Самата стойка има белези от триене и маркуч прерязвам втори път При възможност ще снимам но засега не остава време Дори нямах време да поогледам още веднъж нещата Благодаря все пак за мненията При следващ оглед ще пиша
    ALFA ROMEO 166 2.4JTD 98 136НР бивша, 2.4JTD 2002 150НР настояща

  11. #11
    Старши алфист iveli's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    СЛИВЕН
    Posts
    851

    Default

    Някой ако може набързо да ме упъти че пак имам проблем с качването на снимка Какво ли не правих и немога да кача
    Last edited by iveli; 22-07-2013 at 15:56.
    ALFA ROMEO 166 2.4JTD 98 136НР бивша, 2.4JTD 2002 150НР настояща

  12. #12

    Default

    Ето моите снимки:
    Click image for larger version. 

Name:	DSC_0579.jpg 
Views:	42 
Size:	100.0 KB 
ID:	117002

    Click image for larger version. 

Name:	DSC_0580.jpg 
Views:	37 
Size:	98.7 KB 
ID:	117003

    Click image for larger version. 

Name:	DSC_0581.jpg 
Views:	38 
Size:	99.4 KB 
ID:	117004

    Click image for larger version. 

Name:	DSC_0582.jpg 
Views:	39 
Size:	98.4 KB 
ID:	117005

    Click image for larger version. 

Name:	DSC_0583.jpg 
Views:	32 
Size:	97.7 KB 
ID:	117006

    Click image for larger version. 

Name:	DSC_0584.jpg 
Views:	31 
Size:	97.9 KB 
ID:	117007

    Click image for larger version. 

Name:	DSC_0585.jpg 
Views:	31 
Size:	95.3 KB 
ID:	117008

    Click image for larger version. 

Name:	DSC_0586.jpg 
Views:	29 
Size:	99.7 KB 
ID:	117009

    Click image for larger version. 

Name:	DSC_0587.jpg 
Views:	22 
Size:	98.0 KB 
ID:	117010

    Click image for larger version. 

Name:	DSC_0588.jpg 
Views:	23 
Size:	96.1 KB 
ID:	117011

    Click image for larger version. 

Name:	DSC_0589.jpg 
Views:	26 
Size:	98.8 KB 
ID:	117012
    Last edited by lordliness; 23-07-2013 at 09:01.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  13. #13
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by iveli View Post
    Някой ако може набързо да ме упъти че пак имам проблем с качването на снимка Какво ли не правих и немога да кача
    Качи снимката някъде където се хостват снимки. Примерно тук. След това копирай линка и го публикувай тук.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #14
    Старши алфист iveli's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    СЛИВЕН
    Posts
    851

    Default

    Ще използвам снимките на колегата че тази дето я правих е от телефон и не е много добра На снимка №4 на колегата lordliness се вижда проблемната стойка на амортисьора която държи спирачният маркуч Това е дясна гума Значи при пълен ляв завой спирачният апарат и по точно мястото на спирачният маркуч влизащ в апарата минава под тази стойка на амортисьора Разстоянието е около два сантиметра във височина Когато натисна колата долната част на тази стойка се удря в извивката на спирачният маркуч излизащ от апарата Последното с което си го обяснявам е амортисьори, пружини - мека предница въпреки че не е виснала и амортисьорите са сухи
    ALFA ROMEO 166 2.4JTD 98 136НР бивша, 2.4JTD 2002 150НР настояща

  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Ако маркучът е монтиран така, че да има усукване, може да прави по-висока извивка в крайно положение и поради това да опира в конзолата.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •