Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27

Thread: МУ бензин vs МУ газ. (МУ- модул за управление)

  1. #16
    Запален алфист Spunky's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Пловдив
    Posts
    288

    Default

    Quote Originally Posted by svetlastf View Post
    Вярно е , че времената на отваряне на газовите дюзи са по-големи от тези на бензиновите.
    По правилно е да се каже така да се настрои ГИ, че при превключване на газ и бензин инжекторните времена на бензин да не се променят.
    +1 Това е идеята.
    Alfa Romeo 147, 1.6 - 120hp (ГИ - Emer Frank Plus OBD)

  2. #17

    Default

    Quote Originally Posted by Spunky View Post
    Да забравих да допълня. Когато колата е в Deceleration mode. Тоест когато се отнема газта в движение(на скорост или се ползва "моторна спирачка"). Така наречения Engine Load или вакума или там точно как се казва, пада под 20%. В такъв случай, параметрите от Ламбда сондата не играят абсолютно никакво, значение, тоест те не се взимат при определянето на горивната карта на автомобила, дори и OBD газовите инжекциони имат граници, под която не взимат данните от сондите (Load treshold).
    За бензиновите двигатели мисля, че около 24% Engine Load е мотора при празен ход, а при deceleration - под 20%

    Иначе да колегата PinkPanter спомена, че има разлика между волтаж на Ламбда сонда и Интегратор. Второто се определя на база на първото + няколко други фактора, като по-горе споменатото. А този интегратор служи за адаптиране на горивната карта на автомобила.

    Също е почти невъзможно да се изравнят бензиновите с газовите времена тъй като двете горива са напълно различни.

    И да допълня за колегата BLUE1. Не е нужно да ходиш, да ти резетват бензиновия комп. Просто вадиш клемите на акумулатора за 1-2 часа и си готов
    Понеже не съм запознат с газовите уредби на нашия пазар ми стана интересно дали има модели, които взимат под внимание ламбда сондата. Защото ако газовият не е напълно отделен от бензиновия, би трябвало в такъв случай ламбдата да не е включена към бензиновия комп, което пък води до грешка (ако няма симулатор)

  3. #18
    Запален алфист Spunky's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Пловдив
    Posts
    288

    Default

    Quote Originally Posted by PinkPanter View Post
    Понеже не съм запознат с газовите уредби на нашия пазар ми стана интересно дали има модели, които взимат под внимание ламбда сондата. Защото ако газовият не е напълно отделен от бензиновия, би трябвало в такъв случай ламбдата да не е включена към бензиновия комп, което пък води до грешка (ако няма симулатор)
    Мисля, че всеки ГИ може да бъде свързан към ламбда сонда за по прецизно настройване, но не съм сигурен дали всеки може да я ползват за самоадаптация.

    Докато OBD базираните газови. Тези, които директно четат информация по горивната карта на бензиновия компютър, взимат под внимание стойностите от интегратора директно и в реално време извършват адаптация.
    Тоест те не ползват сондата директно, а ползват бензиновите тримове (short/long trim).
    Това са системи, които се самоадаптират и не е нужно да се извършват, каквито и да било настройки.
    Ако са механично изправни и двете системи, газовата е способна да държи въпросния интегратор в рамките на 5%(дори 2-3%) отклонение от нормалното, без никакъв проблем.
    Не знам колко модела предлагат в България OBD връзка... Мисля, че Романо имат ГИ и то на сносна цена с OBD връзка.

    Също съм чел някъде и за газови инжекциони, които работят независимо от бензиновата уредба, но не съм запознат много.

    ПС: аз съм просто любител
    Alfa Romeo 147, 1.6 - 120hp (ГИ - Emer Frank Plus OBD)

  4. #19
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Quote Originally Posted by Spunky View Post
    И да допълня за колегата BLUE1. Не е нужно да ходиш, да ти резетват бензиновия комп. Просто вадиш клемите на акумулатора за 1-2 часа и си готов

    Този метод не работи. И преди съм го пробвал, но днес го пробвах пак, за 5 часа няма никакъв ефект.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  5. #20
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    Аз мисля че тая тема се изчерпа вече
    Просто иди при газаджията с ресетнато ЕКУ и му кажи да ти настрой газовата като гледате показанията на бензиновото ЕКУ и най-вече на ламбдата ти, иначе ще си играеш на ресет всеки ден.
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  6. #21
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    С интерес чакам развръзката на този проблем колега, надявам се ще споделиш какво точно е било и как сте го оправили
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  7. #22
    Младши алфист
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    пловдив
    Age
    39
    Posts
    23

    Default

    и аз

  8. #23
    нечлен на клуба ludkanar's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Перник
    Age
    35
    Posts
    1,455

    Default

    И аз чакам да видя,даже ще питам как стои въпроса с обикновенната уредба.След ресет на компа няма проблеми за около 800-1000 километра и после скапва адаптациите и става леж.
    Mercedes W202 - 200kompressor 99'
    Alfa Romeo 156 1.8 16V TS 99' - ex''
    Alfa Romeo 145 1.9JTD 99'

  9. #24
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Все още няма резултат, трети ден е в бокса.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  10. #25
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    170 км, вече е добре. Разбира се сутрин пали от вторият път, но на бензин и газ си върви страхотно. Само не знам защо на газ докато загрее двигателя клати оборотите, но това е за около 5~10 минути.
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  11. #26
    нечлен на клуба ludkanar's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Перник
    Age
    35
    Posts
    1,455

    Default

    Аз поразпитах малко и ми казаха че щом компа има адаптации винаги ще има проблеми.
    Mercedes W202 - 200kompressor 99'
    Alfa Romeo 156 1.8 16V TS 99' - ex''
    Alfa Romeo 145 1.9JTD 99'

  12. #27
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Кърджали
    Posts
    54

    Default

    Наистина е така. Винаги има проблем. На мен ми светва чека от слаба смес след всяко ново настройване. Единственото решение според мен е ГИ с ОБД връзка. Старите ГИ не могат да се самоадаптират както това се случва с бензиновия комп на колата.
    Alfa 156 1,8 TS 2001

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •