Results 1 to 8 of 8

Thread: Въпрос към двигателистите .. гарнитура глава

  1. #1
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Lightbulb Въпрос към двигателистите .. гарнитура глава

    Значи май ще ми се наложи да се доверя на някой да ми прави гарнитура глава по поръчка, а досега не ми се е налагало, та търся мнения кой най-читаво ги прави в БГ
    Колата е Пежо Боксер 2,5д 98г 12клапана двг T9Е
    Клапаните и буталата са видимо нови, т.е. не и е първия ремонт, главата беше доста крива и я отнесоха 35 стотни.
    Преди това явно са я отнасяли пак щото белезите вече ги няма. Проблемът е, че за тая кола се предлага само 1 гарнитура 1,6мм. Такава е и старата. Тъпо по френски .. На някой ако му е интересно буталото излиза от блока 1мм, а клапаните са на 7-9 десети от челото на главата. Приемам и всякакви странични мнения. Все пак да са от хора отваряли туй-онуй да не си чешем езиците

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  2. #2
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Имаш ЛС.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  3. #3
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Имаш ЛС.
    Ок. Някой има ли представа колко мм са белезите на тоя мотор, т.е. да разбера колко е взета главата общо.

    ---------- Post added at 11:16 ---------- Previous post was at 10:57 ----------

    www.venterz.com - току що се обадих на тази фирма и вариантите са 1,8 2,0 2,2 и 2,4 като дебелина, аз за сега клоня към 2,0 като най-оптимален, някой ако ще казва мнение сега е момента

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Челата на буталата с каква форма са? Ако са равни с обособени легла за клапаните, може да се сметне дебелината на необходимата гарнитура.
    Цъкни една снимка на едно бутало, ако може.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Ето малко снимки, винаги е добре да чуеш още едно мнение или пък не, де да знам
    Ето и моите разсъждения - горивна камера в главата на практика липсва, щото е равна като масата, единствения обем е в отворите на клапаните, който в момента е 7-9 десети.
    Един път е отнесена 35 стотни и да кажем предния път 20-30 стотни общо примерно 0,6мм.
    площта на клапана е 4П(3.14), 3 клапана - 12П а площта на буталото(отворът в гарнитурата) e 18.6П т.е. на 0,6 отнасяне за да запазя грубо горивната камера същата в ГМТ ще сложа 0,4 по-дебела гарнитура.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2013-04-11 14.01.26.jpg   2013-04-11 14.02.20.jpg  
    Last edited by code; 11-04-2013 at 14:23.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Идеята ми беше, като знаем диаметър и ход на буталото и ако разполагаме с данни за степента на компресия на този двигател, да се сметне обема на горивната камера.
    Като се знае този обем, ще трябва да се определи обема на челото на буталото (от края на цилиндричния участък нагоре).
    Тук може да се подходи по 2 начина:

    1 - Аналитичен:

    като се снемат размерите на каналите, дълбочините им и изпъкналостта на челото, да се пресметне въпросния обем.

    2 - Експериментален:

    Да се вдигне буталото до положение при което най-високата точка от челото му да докосне равнината на блока и се налее вода, която да запълни пространството над буталото до въпросната равнина.
    По количеството използвана за целта вода, ще се установи въпросния обем.



    Мисля, че втория подход ще даде по-точен резултат, ако е приложим.

    След като са налице горните данни, може да се сметне и дебелината на необходимата гарнитура.
    Last edited by ecotronic; 11-04-2013 at 15:40.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Ето малко снимки, винаги е добре да чуеш още едно мнение или пък не, де да знам
    Ето и моите разсъждения - горивна камера в главата на практика липсва, щото е равна като масата, единствения обем е в отворите на клапаните, който в момента е 7-9 десети.
    Един път е отнесена 35 стотни и да кажем предния път 20-30 стотни общо примерно 0,6мм.
    площта на клапана е 4П(3.14), 3 клапана - 12П а площта на буталото(отворът в гарнитурата) e 18.6П т.е. на 0,6 отнасяне за да запазя грубо горивната камера същата в ГМТ ще сложа 0,4 по-дебела гарнитура.
    Това е вихрокамерен двигател т.е. съществена част от горивната камера е в главата (това ограденото в червено).

    Промяната в степента на сгъстяване от тези 35 стотни не е чак толкова голяма. Ако се притесняваш от това, компенсирай загубените 35 стотни с новата гарнитура? По груби сметки 2 десети по-дебела гарнитура би трябвало да ги компенсира.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2013-04-11%2014.02.20[1].jpg  
    Alfa 145 1.3, 75 TS, 166 2.4 mjet

  8. #8
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by JJJ View Post
    Това е вихрокамерен двигател т.е. съществена част от горивната камера е в главата (това ограденото в червено).

    Промяната в степента на сгъстяване от тези 35 стотни не е чак толкова голяма. Ако се притесняваш от това, компенсирай загубените 35 стотни с новата гарнитура? По груби сметки 2 десети по-дебела гарнитура би трябвало да ги компенсира.
    Така е и на мен това ми направи впечатление, като премерих, че със стандартна гарнитура разстоянието между буталото и клапаните е 1мм и малко а хода на буталото е 100мм и отгоре. При степен на сгъстяване 24/1 няма как да стане Все пак главата явно е шлайфана няколко пъти затова поръчах 2мм гарнитура. Може да удряте ключа.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •