Results 1 to 15 of 15

Thread: климатроник на топло - вреди ли?

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    бургас
    Posts
    84

    Default климатроник на топло - вреди ли?

    здр
    ако си ползвам сутрин климатроника докато е студена колата и още няма парно вреди ли му, защото чувам от няколко места че не е хубаво?
    alfa 156 '00 2.0 distinctive

  2. #2
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default Re: климатроник на топло - вреди ли?

    Дори и да си с климатроник, отоплението си идва от парното. Тука не е като при стайните климатици
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  3. #3
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    dobrich-varna
    Posts
    97

    Default

    Само не я режи като си на климатик!!!
    156 1.8 T.S 144 hp '99
    Mazda 626 1.8 105 hp '92(bqga po4ti kolkoto alfata )

  4. #4
    Запален алфист
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    София
    Age
    41
    Posts
    480

    Default

    Защо да не го прави?
    Alfa Romeo Stelvio 2.0T
    Toyota RAV4.4 2.2 D-CAT

  5. #5
    хмммммммммм slav40's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    София
    Age
    42
    Posts
    883

    Default

    Защото ще му пресъхне резервоара !

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    София
    Age
    41
    Posts
    480

    Default

    Quote Originally Posted by slav40
    Защото ще му пресъхне резервоара !
    Това да ма други вреди не откривам поне при мен понеже като я напъна яко и мина да речем 4к об/мин. Компресора се гаси сам и се пуска чак на 2000 като я отпусна след това. А и разликата в горенето не е кой знае каква. Лятото с 8/100 без 7.8/100. Тфа извънградско градско вече разликата е голяма. А и най-странното при мене беше, че като съм с пуснат компресор е малко от пъргава (тва го разбирайте като реакция на рязко подаване на газ) от колкото когато е изключен. Аз си го обяснявах с тъпото драйв-бай-уайър щото по мой наблюдения като нема лоуд на мотора нема и ряз. (говоря само за моята си кола)
    Alfa Romeo Stelvio 2.0T
    Toyota RAV4.4 2.2 D-CAT

  7. #7
    хмммммммммм slav40's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    София
    Age
    42
    Posts
    883

    Default

    Quote Originally Posted by DeX
    Quote Originally Posted by slav40
    Защото ще му пресъхне резервоара !
    Това да ма други вреди не откривам поне при мен понеже като я напъна яко и мина да речем 4к об/мин. Компресора се гаси сам и се пуска чак на 2000 като я отпусна след това. А и разликата в горенето не е кой знае каква. Лятото с 8/100 без 7.8/100. Тфа извънградско градско вече разликата е голяма. А и най-странното при мене беше, че като съм с пуснат компресор е малко от пъргава (тва го разбирайте като реакция на рязко подаване на газ) от колкото когато е изключен. Аз си го обяснявах с тъпото драйв-бай-уайър щото по мой наблюдения като нема лоуд на мотора нема и ряз. (говоря само за моята си кола)
    Лятото градско вдигаше разхода с 2/100 - може би щото я настъпвах повече,че ми се струваше,че става мудна! Зимата още не съм пускал климата , че няма смисъл!

  8. #8
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    бургас
    Posts
    84

    Default Re: климатроник на топло - вреди ли?

    направи ми впечатление че като оставя врътката на auto и градусите на 22, без да включвам климатика пак си духа топло и то преди да загрее 50 градуса, което ме изкефи.
    явно това е цаката за зимата
    alfa 156 '00 2.0 distinctive

  9. #9
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default Re: климатроник на топло - вреди ли?

    Quote Originally Posted by fredi77
    направи ми впечатление че като оставя врътката на auto и градусите на 22, без да включвам климатика пак си духа топло и то преди да загрее 50 градуса, което ме изкефи.
    явно това е цаката за зимата
    Цаката е да ти загрее добре колата, че да се стоплиш Иначе духа, ама слабо. А климатикът под минуси някви не го търси въобще. През зимата само за сушене на стъклата се ползва. Иначе е добре да го пускаш за по 20-ина мин на месец да върти, че да не възне фреонът
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  10. #10
    Старши алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Варна
    Posts
    863

    Default

    Сутрин при студена кола, аз също нагласям на AUTO и на 22-24 градуса без клима, в рамките на 3-4 минути след като съм запалил, започва да духа ТОПЛО (преди да е стигнала 60 градуса) разбира се не е горещ въздух, но е достатъчно топъл за да усетиш, че купето се стопля и нямаш нужда от качулки , тоест докато не стопли достатъчно , че да задуха топлъл въздух не започва да духа, което на други коли не съм виждал
    На моята бензинка не е необходимо да я изчаквам да стигне до 80-90 градуса за да включа парното.
    Иначе също съм с усещането, че лятото при включен климатик колата е по мудна - като ускорение.
    AR 159 1750 TBi '09
    AR 156 SW 1.9 Mjet '04
    ex AR 156 1.8 TS '98

  11. #11
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by Tinoto
    ... тоест докато не стопли достатъчно , че да задуха топлъл въздух не започва да духа, което на други коли не съм виждал ...
    Аз съм го виждал/усещал на няколко коли, но май всичките бяха с климатроници. Не мога да се сетя Едната със сигурност е пежо 406 ФЛ

    Има един друг пиниз за по-бързо сгряване, но той е съпроводен с 10-ина мин каране без отопление въобще :
    - палиш и слагаш на супер охлаждане, но изключваш климатика, естествено, демек - изолираш топлообменника на парното от кръга с антифриза за да не дърпа топлинка
    - караш така, докато вдигне добре температура и пускаш после парно с ефект на елекрическа духалка

    Кофтито е, че докато загрее, минават 5-10 мин, през които вкарваш въздух с околна температура, което зимата е леко дискомфортно. На мен не ми пречи и го практикувам в случаите, когато карам на много къси разстояния (до работа например ) и колата не може да дигне градуси (гледам като я запаля, да я загрея до работна температура преди да загася)
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  12. #12
    Политкомисар Yon's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    В. Търново
    Posts
    1,226

    Default

    Извън темата:
    Quote Originally Posted by trustworthy
    Quote Originally Posted by Tinoto
    ... тоест докато не стопли достатъчно , че да задуха топлъл въздух не започва да духа, което на други коли не съм виждал ...
    Има един друг пиниз....... - палиш и слагаш на супер охлаждане, но изключваш климатика, естествено, демек - изолираш топлообменника на парното от кръга с антифриза за да не дърпа топлинка
    - караш така, докато вдигне добре температура и пускаш после парно с ефект на елекрическа духалка
    Е то е едно и същото

    По темата: не не вреди даже е желателно.
    Всяко приемущество обаче си има цена
    97' Alfa Romeo 146 1.6 TS
    06' Smart Forfour 1.3

    .....и тогава Ботев слязъл от Балкана със "Шмайзер" в ръка....

  13. #13
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    294

    Default

    и кое му е желателното ?
    147 1.6 TS

  14. #14
    Политкомисар Yon's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    В. Търново
    Posts
    1,226

    Default

    Оффф

    Па нали знаете Габровци защо не си навиват часовниците
    97' Alfa Romeo 146 1.6 TS
    06' Smart Forfour 1.3

    .....и тогава Ботев слязъл от Балкана със "Шмайзер" в ръка....

  15. #15
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by Yon
    Оффф

    Па нали знаете Габровци защо не си навиват часовниците
    сичко знаем ние :P
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •