Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 44 of 44

Thread: Смяна на масло

  1. #31
    Алфист - Турист serafim's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    София
    Posts
    329

    Default

    Това с 15/50 е странно. Както и да е. Във форума се продава 10/60 Аджип Рейсинг. Из нета има и Кастрол 10/60 - на сходна цена 100 - 120 лв за 5 литра. За съжаление зимата под -10 не е добре с това масло (поне в първите 20-30 секунди - много е гъсто и тракат клапани и вариатори, докато не загрее малко), иначе във всички други отношения е по-добро от 10/40, най-малкото защото 10/60 е пълна синтетика - по-издръжливо е и с по-еднородни молекули (това по теория де ). За зимата обмислям вариант 5/50 на Селения - някой да има впечатления от него?

    Alfa Romeo 146 1.4 T.Spark Lusso (AR 33503) ZAR93000002178535
    Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 Distintive (940 A4000) ZAR94000007041346

  2. #32
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    Quote Originally Posted by zihni View Post
    Напълно сам съгласен. И тъй като не знам място в България, където се продава истинско(оригинално) масло купувам вече по-евтинки с вискозитет 10В-40 и сменям по-често до 8000 км. надявайки се така да не се прецакам.
    А и изключително лошото качество на горивата в България не предполага използването на т.нар. Лонг Лайф масла, даже в сайтовете им забраняват ползването им по нашите ширини. Ние сме нещо като нов трети свят в територията на ЕС.
    Нали ти пратих линк на лично на официалния вносител на Yacco България.Какво не ти хареса?
    За ТС-ка за лятото само 10W60 или 15W50.
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

  3. #33
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Кърджали
    Posts
    54

    Default

    С Йакко още не съм карал колега. Но ще го пробвам скоро. Онова го писах по принцип. Но за Йакко имам добри очаквания, тъй като е официален представител. Но ще сложа по-евтиното ВХ 500 10-40 сигурно. Кой знае какви ментаци сме наливали досега едва ли на двигателя ще му стане по-зле...
    Last edited by zihni; 25-04-2013 at 11:31. Reason: грешка на изказа
    Alfa 156 1,8 TS 2001

  4. #34
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    За летния сезон ти препоръчвам VX300 15W50.Разликата е 5-6 лева като цяло а и със този вискозитет ще имаш стабилно налягане дори и при парещите 40 и кусур градусуви жеги които бяха миналото лято изпробвано е две смени на моята кола имам и уред за налягане.
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

  5. #35
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Кърджали
    Posts
    54

    Default

    Като се замисля, ми хрумват няколко въпроса:
    Защо следва високото налягане, което може да се дължи просто на факта, че маслото е по-гъсто и не може да тече свободно из мотора е нещо положително? (по гъсти масла)
    Може ли да си направим извода, че новите масла са по-редки и затова не предпазват ДВГ?
    Значи ли това, че новите коли каращи с 0в20 и 0в30 би трябвало всеки месец да сменят двигатели, защото слагат редки масла?

    Според мен това не е така. Мисля, че по-рядкото масло се движи по-свободно имайки по-ниско вътрешно съпротивление и си върши работата и понеже не оказва съпротивление оттам и по-ниското налягане. Не се ли състои именно в това новите по-редки масла да намаляват вътрешното триене в ДВГ и оттам даже и малко повече икономичност.
    Alfa 156 1,8 TS 2001

  6. #36
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    Може и да е така както казваш но това не препоръчително особенно за 16V TS.Другото което е това са по висок клас масла съответно имат и по добри мазилни своиства итн........други предимства,да не изпадаме във дълбоки подробности.Ако си чел внимателно темите за маслата а те във форума са адски много би трябвало вече да си притеглил правилно нещата.Не е лошо да си боднеш и едно уредче за налягането на маслото ако толкова те вълнуват нещата,тогава вече ще разбереш наистина защо 10W60,15W50 е за предпочитане особенно за летния сезон.
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

  7. #37
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Кърджали
    Posts
    54

    Default

    Попрочетох доста, но съм далеч от това да съм компетентен и то в степен да твърдя определени неща. Твърде много различни неща се пишат из темите за маслата и ако припокрием разните мнения неминуемо ще стигним до извода, че всички масла са боклук и ... също,че са супер. Предполагам само в лабораторни условия и от опити може да се прецени кое как е. Затова вече само гледам, доколкото е възможно да купувам автентични(оригинални) масла. Както всички знаем в милата татковина от ментета по-бол няма. То вече истинска храна няма по магазините, та камо ли масло... Но се надявам да има изключения...
    Alfa 156 1,8 TS 2001

  8. #38
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    Зарежи тия тестове.Най-добрия учител е практиката запомни го от мен.А колкото до оригиналните масла този линк които ти дадох тези масла със сигурност са истински.Не всичко на пазара е боклук.Въпроса е да отсееш качественото.
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

  9. #39

    Default

    +1 VX300 15W-50 на Yacco е много добър избор за дърти 16V туинспаркове. Аз го търкалям дори и през зимата.

  10. #40
    Запален алфист ivaka89's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    София
    Posts
    399

    Default

    Виж на какви спецификации трябва да отговаря маслото за твоя мотор, после взимаш масло с тези спецификации без значение от марката и не би трябвало да усетиш разлика.
    Тези спецификации са за изпарения на маслото температурата на работа и т.н. Всеки мотор държи маслото с различна температура (може да си купиш скъпа марка масло но ако не отговаря на изискванията за твоя мотор, може да ти го похарчва или да ти почуква мотора)
    Реално погледнато на планетата има 3 големи компании които се занимават с суровия продукт, всичко останало е химично добавки на различните "производители "
    Ъп за репсол, те са един от 3те най-големи компании занимаващи се с тази дейност.
    Аз карам с кастрол в момента отговарящо на изискванията за моя мотор и нямам оплаквания . 10 на 40 е добър вариант, 15 на 40 ми се струва доста насилствено вече за маслената помпа (зимата) лятото не би трябвало с 15 да усетиш разлика

  11. #41

    Default

    Здравейте алфисти, отскоро съм вманиачена на тема Alfa, та се зарових в темата за масла, скоро ми предстои смяна и разбрах, че има специална марка за алфите. Моля за конкретни препоръки да зная какво да кажа в сервиза. Моята Alfa 146 1,4 TS 2000 год.
    Благодаря предварително!
    Last edited by Alfa 146-mania; 11-05-2013 at 22:00.

  12. #42
    Запален алфист ivaka89's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    София
    Posts
    399

    Default

    Quote Originally Posted by Alfa 146-mania View Post
    Здравейте алфисти, отскоро съм вманиачена на тема Alfa, та се зарових в темата за масла, скоро ми предстои и разбрах, че има специална марка за алфите. Моля за конкретни препоръки да зная какво да кажа в сервиза. Моята Alfa 146 1,4 TS 2000 год.
    Благодаря предварително!
    "специалното" масло е марка SELENIA
    Това което му е специалното е, че се произвежда със спецификациите за италиански двигатели.
    Има тестове при високи температури при които различните масла обгарят по различен начин, но това са температури които преди маслото да ги достигне ще си хвърлил чорбата в охладителната система.

  13. #43
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Sofia
    Posts
    138

    Default

    Quote Originally Posted by BillyBoy` View Post
    Зарежи тия тестове.Най-добрия учител е практиката запомни го от мен.А колкото до оригиналните масла този линк които ти дадох тези масла със сигурност са истински.Не всичко на пазара е боклук.Въпроса е да отсееш качественото.
    Колега, можеш ли да споделиш този линк на вносителя на Yacco?
    Alfa Romeo 145 1997 1.4 TSpark 103 h.p.

  14. #44
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    Имаш Л.С. да не ме обвинят във реклама.
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •