Results 1 to 6 of 6

Thread: Замерване на датчици

  1. #1
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default Замерване на датчици

    Здравейте, колеги. Имам един въпрос-как се прави замерване на датчик с мултицет. Имам електронен мултицет, друг въпрос е колко е точен. В ръководството за ремонт на 155-цата пише какви трябва да са нормалните стойности на волтажа на даден датчик-да кажем ламбда-сондата. Въпросът обаче е как точно да го измеря-откачам буксата паля колата и слагам изводите на мултицета на изводите на ламдата. Или трябва куплунгът да е закачен и да заголя кабелчетата му и така да меря?

  2. #2
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Има датчици които можеш да измериш с уред за напражение или съпротивление, но има и такива, които с такъв тип уред няма да разбереш нищо.
    Като гледам караш 8 клапанова 155 и сондата там има 4 проводника. Два са бели на цвят - те са за подгрева на сонадта. Остават черен и сив - сивият е маса, а на черния излиза показанието на сондата, като напрежение спрямо маса. Можеш да измериш промяната на това напрежение с гореспоменатия уред и то трябва да е между 0.1 и 0.9 волта. ОБАЧЕ няма как с този уред да разбереш дали наистина проблема е в сондата... можеш само да видиш дали евентуално не е забила на някаква стойност.


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  3. #3
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Аха, ясно, еми то май всичките без дебитомера могат да се проверяват с мултицета. Гледам в книжката, доколкото разбирам от електрониките, си пише какви волтажи трябва да дават и ламбдата и датчика на коляновия вал. В тях са ми съмненията, че правят мизерии, температурния датчик на инжекциона и на дросела съм ги сменял. Но има някакъв проблем в колата, щото като откача акумулатора примерно и като се занули компа пали от четвърт, като покарам малко пак почва да се чуди при палене.

    П.С. Благодаря за инфото за сондата, не бях сигурен кои куплунг е за самата сонда и кой за подгрева

  4. #4
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    Quote Originally Posted by Dimicha View Post
    Аха, ясно, еми то май всичките без дебитомера могат да се проверяват с мултицета. Гледам в книжката, доколкото разбирам от електрониките, си пише какви волтажи трябва да дават и ламбдата и датчика на коляновия вал. В тях са ми съмненията, че правят мизерии, температурния датчик на инжекциона и на дросела съм ги сменял. Но има някакъв проблем в колата, щото като откача акумулатора примерно и като се занули компа пали от четвърт, като покарам малко пак почва да се чуди при палене.

    П.С. Благодаря за инфото за сондата, не бях сигурен кои куплунг е за самата сонда и кой за подгрева
    И дебитомера може без значение дали е с клапа или електронен .
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  5. #5
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Абе днеска се опитах да проверя ламбдата. Вярно, че колата не беше много загряла-около 75 градуса, но май не отлепя тая ламда. Сложих мултицета на обхват 20V и менеше сигнала от 00.00 волта до 00.02 волта. Или аз не правя нещо както трябва или е заминала...в което съм почти сигурен де, но все пак

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Dimicha View Post
    Абе днеска се опитах да проверя ламбдата. Вярно, че колата не беше много загряла-около 75 градуса, но май не отлепя тая ламда. Сложих мултицета на обхват 20V и менеше сигнала от 00.00 волта до 00.02 волта. Или аз не правя нещо както трябва или е заминала...в което съм почти сигурен де, но все пак
    Изходният сигнал на нормално работеща сонда представлява поредица от импулси, която трудно се установява с обикновен мултицет. Най-добре е да се ползва осцилоскоп или да се направи диагностика.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •