Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37

Thread: Може ли да се източи масло през щеката и как точно..?

  1. #16

    Default

    Не съм казвал, че цялата работа се опитвам да я направя на Алфа, но да, в крайна сметка се отказах от източването, защото иде реч за 300 грама макс по груби сметки, което не е драматично, а пък мотора си е доста корава фиатска (правена в Бразилия) нафтова печка...
    Идеята на темата е да разбера защо не се получи, просто да си знам...

  2. #17
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    Не съм казвал, че цялата работа се опитвам да я направя на Алфа, но да, в крайна сметка се отказах от източването, защото иде реч за 300 грама макс по груби сметки, което не е драматично, а пък мотора си е доста корава фиатска (правена в Бразилия) нафтова печка...
    Идеята на темата е да разбера защо не се получи, просто да си знам...
    Някое Palio ли разтриваш? Я кажи с кой мотор?
    Тя работата е ясна що не става. За друг път си намери тръбичка, за да не се подгъва, а на нея закачи маркучето.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  3. #18
    Болен алфист pininfarina's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Varna
    Age
    45
    Posts
    1,786

    Default

    Ако видиш един свален картер ще разбереш защо неможеш да го източиш
    Отгоре в картера има ламарина, която предотвратява разплискването на маслото при спиране, ускорение и в завой. На нея се подвива маркучето най вероятно и затова нестава

    Автосервиз, Варна, ул.ДИмитър Пешев 38а, 0888757558
    Alfa Romeo GT 1.9 16v 05'

  4. #19
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by pininfarina View Post
    Ако видиш един свален картер ще разбереш защо неможеш да го източиш
    Отгоре в картера има ламарина, която предотвратява разплискването на маслото при спиране, ускорение и в завой. На нея се подвива маркучето най вероятно и затова нестава
    Да ти кажа и на мен това ми мина през акъла, но като не знам на какъв двигател е, се въздържах, защото щита е с различно големи отвори и профил на различните мотори.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  5. #20

    Default

    Палиото е 1.7ТД... Най-читавия фиат, който съм карал (може би не случайно това е и най-продавания им модел за всички времена)...
    Виждал съм картер как изглежда, но ако не бъркам щеката влиза даже някъде под коляновия вал, така че тръбичката, която е права и с размера на щеката като дебелина би трябвало и тя да стига някъде там... Поне така си мислех, но явно сте прави...

  6. #21
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Ами надявам се наистина да няма проблем-аз мога от скромния си опит да твърдя, че по-скоро няма да има проблем. При последната смяна бухнах всичките 5 литра масло, които по книжка трябва да се налеят, и явно с нестеклото се старо масло са дошли малко повече, та няколко месеца маслото стоеше на милиметър-два над максимума. Колата е 155-ца и в крайна сметка като добра Алфа си ги изгори, че и повече. Сега, от друга страна съм чувал за неприятни случки, в които се стига до късане на ангренажен ремък. Първо обаче, тогава човекът е налял два пъти по половин литър, щото му светела лампата на маслото и той не повярвал на щеката, та рекъл да долее. И второ, поне на мойта кола някъде по схемите съм виждал, че май има нещо като клапан на една от маслените магистрали, който изпуска излишното налягане

  7. #22

    Default

    Това с ангренажния ремък ми се вижда малко в сферата на не-научната фантастика... Ама то е достатъчно някой семеринг да даде фира за да ти скофти деня (че и следващите няколко)...

  8. #23

    Default

    Повечето масло не е сериозен проблем, картера е съд от който помпата си смуче масло и някои части се мажат чрез плискане, какво от това , че е с няколко милиметра по високо нивото
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  9. #24

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Повечето масло не е сериозен проблем, картера е съд от който помпата си смуче масло и някои части се мажат чрез плискане, какво от това , че е с няколко милиметра по високо нивото
    ако беше лято да но сега зимата не бих рискувал че наляганията са зверски и без това
    156 2.4JTD 136+ PS

  10. #25
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    В картера пък къде имаш налягане на масло? Семеринги избиват когато имаш високо картерно налягане, но това няма нищо общо с налягането на маслото

    Принципно когато има високо ниво на маслото се намалява обема за картерни газове от там може да има леко повишение на картерното налягане, но това картерната вентилация ако е изправна ще си го компенсира без проблем. До половин литър надвишено ниво на маслото не е абсолютно никакъв проблем. И това няма общо с вискозитета на маслото.

    Едно допълнително инфо: когато имате изолирана от смукателната система картерна вентилация винаги е по-добре да карате с поне половин литър по-малко масло в мотора.

    Разбира се всичко това важи по-малко за мотори след ремонт или такива на малко километри и повече за поизносените такива.
    Last edited by oem; 07-11-2012 at 13:34.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  11. #26
    Старши алфист HACCP's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    София
    Posts
    909

    Default

    Обема на спринцовката ти до колкото разбрах е 50 кубика (50 мл.). Ако въздуха в тръбичката е повече от 50 кубика няма как да качи масло а само въздуха от тръбичката. Ако направиш повече от едно "засмукване" т.е. изтегляш веднъж със спринцовката прищипваш маркуча изваждаш спринцовката връщаш буталото й и пак я поставяш на маркуча и изтеглят пак и така докато свърши въздуха в маркуча би трябвало да засмучи. През цялото време е добре другият край на маркуча да е потопен в маслото!
    Избери Твоят ... SOUND
    https://soundcloud.com/maserati_hq

  12. #27

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    В картера пък къде имаш налягане на масло? Семеринги избиват когато имаш високо картерно налягане, но това няма нищо общо с налягането на маслото

    Принципно когато има високо ниво на маслото се намалява обема за картерни газове от там може да има леко повишение на картерното налягане, но това картерната вентилация ако е изправна ще си го компенсира без проблем. До половин литър надвишено ниво на маслото не е абсолютно никакъв проблем. И това няма общо с вискозитета на маслото.

    Едно допълнително инфо: когато имате изолирана от смукателната система картерна вентилация винаги е по-добре да карате с поне половин литър по-малко масло в мотора.

    Разбира се всичко това важи по-малко за мотори след ремонт или такива на малко километри и повече за поизносените такива.
    Точно така е.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  13. #28

    Default

    Quote Originally Posted by HACCP View Post
    Обема на спринцовката ти до колкото разбрах е 50 кубика (50 мл.). Ако въздуха в тръбичката е повече от 50 кубика няма как да качи масло а само въздуха от тръбичката. Ако направиш повече от едно "засмукване" т.е. изтегляш веднъж със спринцовката прищипваш маркуча изваждаш спринцовката връщаш буталото й и пак я поставяш на маркуча и изтеглят пак и така докато свърши въздуха в маркуча би трябвало да засмучи. През цялото време е добре другият край на маркуча да е потопен в маслото!
    Нали затова 2 пъти писах, че съм пробвал дали спринцовката смуче чисто ново масло преди да пристъпя към процедурата, ясно ми е, че ако обема в маркуча е близък или по-голям до този в спринцовката, няма как да стане това дето си го мисля... Просто не е това проблема, спринцовката си смуче като стой та гледай...

    Ники, мерси за инфото, доста полезно е да се знае... Съдейки по груби сметки, половин литър масло е половината разстояние между минимума и максимума на щеката (съвсем грубо), нали..?

  14. #29
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Не знам на фиат-чето как е диазйна на картера и не мога да ти кажа, но при при твин скрапа е долу горе така.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  15. #30
    Старши алфист i.ganchev.ganchev's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Варна
    Age
    39
    Posts
    649

    Default

    Аз се обзалагам, че по някаква причина маркуча не влиза в маслото.
    Няма логика да теглиш "супер лесно" буталото на спинцовката на горе, а маркуча да е потопен в маслото, което знаем, че е с голяма пътност.
    Или се подвива на горе, когато излезе от тръбичката за щеката и отива на майна си райна в картера (ако самия маркуч има някаква деформация примерно, често се случва като е стоял много време навит), или някъде се опира и се подвива.
    На 99% съм сигурен, че това е причината.

    Иначе с тези кубици на спринцовката, като дръпнеш буталото до край на зад, и същевременно си сигурен, че не смуче от някъде другаде, освен другия край на маркуча, като извадиш маркуча, трябва да има някакво количество масло в него, задържано от вакуума. Колкото и малко да е...
    Всичко друго значи, че смучеш въздух от някъде.
    Last edited by i.ganchev.ganchev; 10-11-2012 at 01:30.
    Lancia Delta 1.6 i.e - ex
    Alfa Romeo 156 2.0 TS

    рейтинг фотографов

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •