Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27

Thread: Къде се слагат новите гуми?

  1. #16
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    София
    Posts
    115

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    А когато са ти износени предните гуми и се опиташ да завиеш с тях на хлъзгав участък какво става. Продължаваш направо
    Колега, тук не говорим за галоши сложени за предни гуми. Гумите трябва да са според условията - зимни гуми с позволен от закона граѝфер.
    Last edited by perrier; 05-11-2012 at 12:08.
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD '03 (Distinctive)

  2. #17
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    Интересен въпрос, за който аз не съм се замислял досега и съм смятал по дефолт, че когато гумите ти не са 4 еднакви (нещо, което изначално не е много правилно според мен, но това е друга тема), по-хубавите се слагат на задвижващите колела...

    Като се замисля сега обаче, драмите, които съм имал през зимата не са били толкова с тръгването или спирането, колкото с губенето на контрол именно заради задницата... На практика ако си затънал и боксуваш няма голямо значение дали боксуваш с по-новите или по-старите гуми... При спиране хубаво, имаш нужда от добро сцепление, но винаги, когато аз съм поднасял колата при разко спиране е било заради въртене на задницата - тоест може би по-доброто сцепление именно отзад би помогнало да се запази колата в позицията, в която се очаква тя да бъде на пътя...

    В контекста на тези разсъжднеия се чудя дали в крайна сметка няма да се окаже по-добре за зимата, дори и да са ти чисто нови 4-те гуми, да си купиш едни от по-нисък клас за предни и едни от по-висок за задни..?

    А коментари от типа какво ще стане ако предните са ти изтрити а задните са перфектни, според мен са безмислени, защото едва ли има чак такива дебили дето ще карат с такава комбинация от гуми... Или..?
    Тук аз го разбирам, че става дума за това едните да са ти чисто нови, другите на сезон-два макс, а не едните да са твой набор, протрити на слик, другите да са чисто нови...
    Е точно за това иде реч, комплект 4 еднакви, по ред причини след 2 години (минали има няма 8000 и пазени, съхранявани в хотел за гуми) вече са 2 нови и 2 двугодишни... пак еднакъв модел.
    Кои отпред ... ами според гумаджиите, новите са отпред.
    Освен всичко друго май се слага в сметката и захабяването, което на предните колела (и спиращи са и двигателни при нас) е по-голямо.
    Ако са 4 еднакви ги въртят по схема...
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  3. #18
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Аз карам винаги с 2 зимни и 2 летни не за друго, ами да се пързалям с децата. Та дори с летните гуми оттзад колата я вкарвам със задницата със зор, какво остава със зимни. Та за мен да се хвърля хубавата зимна гума на задната ос е голяма глупост

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  4. #19
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Ми хубави разсъждения имате.
    Като ви тръгнела задницата иииии.....
    Контрираш с предницата без значение дали колата е с предно или със задно!

    Също така предните колела са водещите на автомобила (без значение от това кои са задвижващи).

    И кое би било по-лошо, да спукаш предна или задна гума!
    Все пак тези на една година са били подложени на атмосферни влияния, минавано е през дупки, изкачвани са бордюри....... и т.н.

    И естествено едно от най-важните неща (което споменаха колегите преди мен) спирането, предните спирачки са доста по-силни и важни.....


    Имам приятел с Мерцедес който особени лятото си слага винаги по-добрите гуми отпред.


    Новите ОТПРЕД особено на коли с предно (това е моето мнение)

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  5. #20

    Default

    Както каза Morfius въртят се по схема, купуваш четири нови гуми и им се сменят местата без да се променя посоката на въртене докато и четирите се износят едновременно и еднакво и после нови четири, така е правилно.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  6. #21
    ( ͡° ͜ʖ ͡°)ಠ_ಠ (͡๏̯͡๏)
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    2,632

    Default

    С предно , със задно - новите отзад .
    Когато ти тръгне задницата ще разбереш защо .
    Мани ги Мишлен ... те ко ли разбират и си приказват е те така колкото да не заспят - в pdf-a си е нарисувано доста образно .

  7. #22

    Default

    Е нормално, те тия дето са проектирали и изпълнили колите ни разбират по-малко от "нас" във форума, ти ми говориш за нек'в французи дето правят каучукови отливки...
    Не е срамно да си признаеш, че нещо не ти е ясно или пък, че може и да си бил заблуден... Обаче е тъжно като плюеш по някакви дето точно по темата, за която се говори, ако ще и срещу тях да тичаш, пак никога няма да ги стигнеш по образование и опит...
    Като "млад шофьор" например, аз бях чувал от "разбирачи", че в завой се влиза бавно и в апекса почваш да даваш цялата газ за да е стабилна колата - карах така (като пълен дебил) и ми се струваше, че така колата е стабилна... Когато прочетох "Безопасната скорост" това, което пишеше по темата ми се стори невъзможно (защото нали аз ужким опитно бях установил, че каквото бяха казали батките е вярно)... Като пробвах веднъж така, както е описано в книгата, веднага осъзнах, че съм бил в мега груба грешка...
    Същото най-вероятно е и тук, а дали ще продължите да си давате газ в апекса си е ваша работа...
    Last edited by badmadafaka; 05-11-2012 at 22:26.

  8. #23
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Теорията е едно, практиката съвсем друго.........

    Карал съм с поизстъркани гуми отпред....... хмммммм не смятам да повтарям.....

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  9. #24
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    Quote Originally Posted by Sunny View Post
    С предно , със задно - новите отзад .
    Когато ти тръгне задницата ще разбереш защо .
    Мани ги Мишлен ... те ко ли разбират и си приказват е те така колкото да не заспят - в pdf-a си е нарисувано доста образно .
    Като ми тръгне задницата, контра с волана... като ми тръгне предницата (156 2.4 е доволно недозавиваща) само съединителя помага.
    Какво е неудобството да разчиташ на съеднителя мисля всеки може да се сети.

    Зимата на хлъзгаво освен на ладата не помня да ми е тръгвала задница (вярно, че до сега бях с 4 еднакви гуми и на нея дори... ама те наложи се да разкарам 2) виж недозавиване ми е изработвала няколко пъти 156 та.
    Добре, че не се правя на пилот в такива условия та има къде да си играя със съединители и обороти.

    Какво ми направи впечатление, в тия файлчета си говорят само за аквапланинг... не за зимни условия.
    Второ:
    If the front tires have significantly less tread depth than the rear tires, the front tires will begin to hydroplane and lose traction on wet roads before the rear tires. While this will cause the vehicle to understeer (the vehicle wants to continue driving straight ahead), understeer is relatively easy to control because releasing the gas pedal will slow the vehicle and help the driver maintain control.
    В такава ситуация на 156 2.4 пускането на газта увеличава недозавиването... дали е специфика на модела не знам.
    Last edited by morfius; 06-11-2012 at 11:55.
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  10. #25
    Болен алфист BatVas's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    3,048

    Default

    Aз чисто новите зимни ги сложих отпред, а старите зимни отзад. Уж достатъчно си познавам колицата за да я усетя и винаги си имам едно на ум зимата за поднасяне. И колкото и да си познавам колата и да я усещам кога и при какви условия може да поднесе - пак се е случвало да поднесе задницата и да я контрирам. Но пък новите предни ми позволяват да тръгвам, да спирам добре и да не закъсвам.

    П.П. Едно малко отклонение:
    Абе все пак сме със зимни гуми сега. Преди години на старите коли с регенератки на по 7-8 години. Помня навремето аз 19 годишен, като карах Москивич (ИЖ - 17 годишен) със задно предаване и задни регенерат всесезонки - зимно време (Северна България ) - е тогава как ми се въртеше постоянно задницата. Помня няколко пътувания при много заснежен път (не виждах къде са очертанията му) отсечката Бяла (Русенско) - Свищов дето е 40-50 км я вземах за час, час и половина и въпреки ниската скорост буквално постоянно колата танцуваше, въртеше задница и се налагаше контриране и изгра със газта (спирачки забрави). И до ден днешен си спомням баба ми как благодареше на Бог и се кръстеше, като се приберяхме и слезеше от колата
    2.0 8V - R4 T.S -164 Super -ЕX, 2.5 12V - V6 - 155 Super-EX, 3.0 24V - V6 - GTV CF3 -EX
    CLK 430 - V8 Monster-EX, Семейна Корола е150, 3-ка е36 за кеф

  11. #26
    Старши алфист i.ganchev.ganchev's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Варна
    Age
    39
    Posts
    649

    Default

    Новите гуми на задвижващите колела. В твоя случай предните. Това е според мен правилния избор, особено като се има на предвид, че другия чифт гуми няма да е съвсем почти като нов .
    Имайки предвид плюсовете и минусите и в двата случая - то определено плюсовете за нова гума на задвижващите колела са повече.
    Не малко пъти съм тръгвал на косъм заради кофти гуми, а мнооого малко пъти съм поднасял заради такива, и то защото или съм решил да се правя на шумахер или щото тъпо съм преценил обстановката.
    Lancia Delta 1.6 i.e - ex
    Alfa Romeo 156 2.0 TS

    рейтинг фотографов

  12. #27

    Default

    И аз така постъпих вчера..........9-милиметровите(нови) отпред,7-милиметровите(стари)отзад........и нека е студ и сняг
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •