Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Шум от скоростите

  1. #1
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default Шум от скоростите

    Здравейте, колеги, имам един въпрос, който зададох в раздела за 155, но не ме отразиха много. От онзиден сякаш чувам някакъв нов шум от скоросите на 155-цата. Досега винаги се е чувала отчетливо кутията, сега предишния звук го няма, чува се едно по-тънко виене. Не знам дали си внушавам, щото е слаб звука, но ми направи впечатление, значи сигурно има нещо. Звукът е най-осезаем около 2000 оборота, после или спира или просто двигателят го заглушава, не знам. Маслото си го сменях сам август месец и питането ми е дали при тази смяна не съм прецакал нещо. По-конкретно следните неща ме тревожат:

    1)Да не би да съм сбъркал маслото-налях каквото трябва по книжка-Tutela ZC75 synth GL5, но все пак тая препоръка е била валидна преди 20 години като е правена колата
    2)Дали съм налял достатъчно-по книжка пише 2 литра, толкова съм и налял, но колегите казват, че за да потече от пробката, трябвало да се налеят 2.5 литра. Същевременно на други места съм чел, че не трябва да се препълва, ще можело да потече от семерингите.
    3)Мога ли да направя сега нещо и трябва ли да доливам или да сменям маслото или да карам, пък каквото стане?

    Благодаря ви предварително и дано ме успокоите!

  2. #2
    и аз алфист angelovi69's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Kazanlak, no ot Veliko Tarnovo
    Age
    54
    Posts
    784

    Default

    Аз така знам за скор-та кутия-на равно място, изчакваш да се отече маслото, развиваш пробката и трябва да просълзи от резбата на корпуса на кутията маслото от вътре. Ако не просълзи, сгъваш г-образно медна тел да ти послужи като нивопоказател и бъркаш през пробката. Това само ще те ориентира колко масло ти липсва. Ако трябва да доливаш, слагаш колата с вирната муцуна и така с шлауфка на принципа на скачените съдове / или през фуния / доливаш докато просълзи от пробката.
    Нека и други колеги споделят.
    Alfa Romeo 156 SW 122kW 2004 DISTINCTIVE
    Lancia Y 1,2 8V 60к.с. 2001g. - на щерката
    Skoda 100S-в пенсия и КлиоI,1,4 Energy-продадено Opel kadet 1,3 LS sedan 1989 44kW 4 скорости-по неволя-пръдливия Ханс-продаден 0878316296и 0893569553

  3. #3
    започва да се пристрастява bochkata's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    52

    Default

    Точно същия проблем го имам от около година. Доста е дразнещо. Казаха, че е от диференциала.
    Alfa Romeo 146 ti, K&N replacement
    Alfa Romeo 156 Arese

  4. #4
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Баа, кофти работа Ей сега слизам от колата, държи се, звукът се чува на втора скорост най-вече. Като цяло е слаб, но при едно спиране, при което вкарах втора, се чу по-осезаемо и даже извибрира скоростния лост.... Оказва се, че Тутелата, която съм налял е с горен вискозитет 80 и е полу-синтетика, дано не съм си направил сам белята. Чудя се някакви добавки няма ли да помогнат
    Last edited by Dimicha; 21-10-2012 at 18:04.

  5. #5
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by Dimicha View Post
    Баа, кофти работа Ей сега слизам от колата, държи се, звукът се чува на втора скорост най-вече. Като цяло е слаб, но при едно спиране, при което вкарах втора, се чу по-осезаемо и даже извибрира скоростния лост.... Оказва се, че Тутелата, която съм налял е с горен вискозитет 80 и е полу-синтетика, дано не съм си направил сам белята. Чудя се някакви добавки няма ли да помогнат
    Ами в другата тема няма как да те отразят повече защото всички 155-ци си имат някакъв звук от скоростите (дали по-силен или по-слаб все тая)!
    Не си направил ти проблем с маслото дори и да си налял 2 литра а не 2.5! Познавам лично поне 3-ма на които скоростите нямаха никакви виения и тн и все пак се строшиха... Караи и това е...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  6. #6
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Ами в другата тема няма как да те отразят повече защото всички 155-ци си имат някакъв звук от скоростите (дали по-силен или по-слаб все тая)!
    Не си направил ти проблем с маслото дори и да си налял 2 литра а не 2.5! Познавам лично поне 3-ма на които скоростите нямаха никакви виения и тн и все пак се строшиха... Караи и това е...
    Благодаря ти за отговора колега, наистина , то и аз не пуснах отделна тема там.Последно питане-да доливам ли масло, щото сега има 2 литра в нея. Да не стане поредното ми престараване, от което са си изпатили сума неща по колата А добавки нещо?

    P.S.
    Тъййй, понеже проблемът (предполагаемият проблем) със скоростната кутия не ми дава мира, което личи и от безумния час, в който поствам, проведох поредното разследване. Оказва се, че препоръчваното масло за нашите таралясници-8V TS и V6 е Tutela ZC80S, а не това, което аз съм сложил-Tutela ZC75 Synth. Което е и добрата новина-препоръчваното масло е най-вероятно минералка, която вече даже я няма, май е с единствен вискозитет 80 или 80W90 и е API GL4. Другата Тутела (която аз и май доста други от форума са слагали) е полу-синтетика (някъде я пишат и пълна, но не мисля, че е), с вискозитет 75W80, API GL5 и би трябвало да надминава изискванията за 155-та. Единственият проблем, че май препоръчваното е 80w90, а това което съм сложил 75w80. Най-малкото успокоение е, че маслото май е най-качественото трансмисионно в гамата на Селения. Което съвсем не означава, че е най-доброто масло като цяло, но би трябвало да върши работа.
    Относно количеството-то си е 2 литра и по упътване се пълни докато прелее не от пробката за пълнене, а докато стигне долния край на ДАТЧИКА ЗА ЗАДНА СКОРОСТ. Т.е. като наливаме, трябва да развием датчика и да пълним, докато прелее от него. От там се прави и проверката.
    Та аз за себе си май реших, че единственото, което ще направя засега, както ме посъветва и колегата, е да давам мръсна газ. Най-много да проверя през датчика дали маслото е достатъчно и ако има нужда да долея или ако реша да долея без да гледам нищо-ей така за допълнително успокоение. Налято ако има кинти (и ако още имам скоростна кутия), ще й налея синтетично масло 75W90. Препоръчаха ми Кастрол (дано не се счете за реклама), напълно синтетично.
    Last edited by Dimicha; 23-10-2012 at 06:11.

  7. #7
    Старши алфист Tonimir's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Gorna/V.Tarnovo/Sofia
    Age
    37
    Posts
    572

    Default

    Докато не почнеш да чуваш стържене на лагери , не се притеснявай

    Аз на моята 155ца, бях направил вала на запчатките на конус там където се захваща за лагера. Дори като го видях не можах да повярвам, как не се е пръснала тази кутия на пътя! А не като да не съм я карал със скорости от порядъка на 150-160 Тя си стържи, а аз си я карах здраво.

    Но тогава и аз си бях за бой, тъй като почти 1500 КМ направих на нея от както почнах да чувам това стържене в краката си. Но и звука се трансформираше на всеки изминати 100 КМ , като към края си беше едно финно чукане на един такт от времето

    Сега съм със същата кутия, но с друг вал и сменени лагери на вала.

    AR 145 2.0 16v Turbo 300+ whp powered by ICIDesign
    AR 155 2.0 16v SUPER
    Toyota Corolla 2014 S Premium
    Moskvich 2140

  8. #8
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Аха...т.е. прецакват се лагери и вал, щом включва скоростите лесно, не е синхорнизатор? А скъп ли е този ремонт-смяната на вала и лагерите?

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by Dimicha View Post
    Аха...т.е. прецакват се лагери и вал, щом включва скоростите лесно, не е синхорнизатор? А скъп ли е този ремонт-смяната на вала и лагерите?
    Не вярвам много хора да са го правили, щото всеки гледа да сложи друга кутия, нищо че е втора ръка и може да е същата чорба. Иначе аз на времето слагах сума ти добавки, включително и великия руски (или украински) реметализант, май беше Хадо или нещо от сорта - ефект никакъв. Смених и два-три вида масла, накрая налях Аджип Ротра СХ и спрях да се занимавам със скорости вече 50 000 км. Като ти вие много, газ на музиката и ... колкото изкара.

  10. #10
    Запален алфист aRm's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Age
    34
    Posts
    262

    Default

    Малко живот да вкарам в темата... И аз съм със същия проблем.... На всяка скорост се чува виенето в движение на около 2000 оборота най-много се чува Някой от колегите със същите оплаквания открил ли е откъде идва по-точно виенето ? Диференциал ? И по-скоро въпрос към Dimicha - понеже темата е от преди 3 години, дали още си движи алфетката ? Скъсва ми нервите това виене и се чудя, дали да не я водим на лекар....
    Alfa Romeo 155 8V MY95 SPORT 126HP Running on LPG Injection

  11. #11
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by aRm View Post
    Малко живот да вкарам в темата... И аз съм със същия проблем.... На всяка скорост се чува виенето в движение на около 2000 оборота най-много се чува Някой от колегите със същите оплаквания открил ли е откъде идва по-точно виенето ? Диференциал ? И по-скоро въпрос към Dimicha - понеже темата е от преди 3 години, дали още си движи алфетката ? Скъсва ми нервите това виене и се чудя, дали да не я водим на лекар....
    А лагерите на колелата как са? При 50-60-70км/ч повече ли се чува?


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  12. #12
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by Furious 155 View Post
    А лагерите на колелата как са? При 50-60-70км/ч повече ли се чува?
    То ако е разбит и онзи висящ лагер след време пак скоростите (диференциала) го отнася...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  13. #13
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Засега нямам проблеми. Явно от смяната на маслото си е променила звука. Шум се чува може би като спра със скоростите, ама то коя кола не избръмчава като й ръгнеш втора от трета с 50-60 км. Не съм написал в темата, че в крайна сметка впоследствие долях още сигурно половин литър масло и повече по описаната методика-спиране с вирната муцуна и наливане докато протече. Е, сега ми сълзи единият семеринг ама той май течеше отпреди Не знам при тебе какъв е звукът, най-добре качи и повози някой, който ремонтира скорости или разбира повече и да ти каже.
    Last edited by Dimicha; 04-11-2015 at 01:12.

  14. #14
    Запален алфист aRm's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Age
    34
    Posts
    262

    Default

    Quote Originally Posted by Furious 155 View Post
    А лагерите на колелата как са? При 50-60-70км/ч повече ли се чува?
    Ами, Ванка, то реално като освободя от скорост спират всички звуци.... Чудех се за висящ лагер ( да не е некой китайски, че го сменях преди 2 години и да е сдал багажа), но като прочетох повечето мнения май нещата си отиват към диференциал.... Освен на проба-грешка да сменям вътрешни накрайници, вътрешни карета, лагери и масло в скоростите Едно по едно и ако спре шума да си свиркам .... Вчера ми догатнаха че е възможно да е от първичен или вторичен вал на скоростите :/
    Alfa Romeo 155 8V MY95 SPORT 126HP Running on LPG Injection

  15. #15
    Старши алфист pyle's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    София, кв. Слатина
    Posts
    796

    Default

    Имам и аз питане за скоростите, на 4-та и 5-та се чува едно каркорене сякаш лоста опира в купето, когато бутна лоста в страни спира да се чува, скоростите не вият грам и влизат с 2 пръста.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •