Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 126

Thread: Инсталиране на DRL модул на 156

  1. #31
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    Ами нали имаш едни крушки дето се водят габарити и дето изобщо не се използват. Тях ги правиш дневна светлина понеже имат отделна позиция на лосчето. Като го включиш на тази позиция взимаш 12V от тези крушки да включи едно реле и да ти подаде 12V на дългите. Но преди това трябва да помислиш за реализацията дали да се бъхтиш да включиш крушките на дългите последователно или да използваш един мощен резистор.
    М/у другото тези дни ще го обмисля въпроса подробно
    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Последователното свързване означава доста по-сериозно преправяне на инсталацията и основно недостатъка, че ако изгори едната крушка, млъкват и двете.
    А със слагането на мощни резистори, ще ускориш глобалното затопляне на планетата.
    Освен това идеята на ДРЛ модула е и да включва АВТОМАТИЧНО светлините Т.Е спестяваме едни потенциални 50 лв То ако трябва да си ги включвам с лостчето, най-лесно е да си карам на къси, без въобще да се занимавам с модули и преправяници.

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Понеже замислям да сложа скоро ксенон, а ме дразни това да примигване при преминаване на дълги..., та ако правилно съм разбрал има реле в жабката което при преминаване на дълги включва нормално затворено реле което включва късите, а при къси светлини реално ползва нормално затворения контакт на същото реле за да светят късите.
    Та ето и въпроса: Ако се сложи мост на това реле, реално контакта му ще остане нормално затворен завинаги без значение какво е включено на ключа (къси или дълги), ще изчезне ли това примигване което по принцип не се усеща при халогенни крушки, но реално скъсява живота на ксеноновите крушки?

    Колега Тонов, как го направи при теб?
    Понеже и други колеги вече ме питаха, ще пусна тук моето решение на проблема с премигването. Със зелено са добавените неща спрямо оригиналната инсталация. Дефакто сега релето работи винаги при включване на фаровете (независимо дали на къси или дълги) и крушките на късите не се захранват през ключа. Допълнително съм инсталирал релето със зелено, за да се премахне включването на късите при светлинен клаксон (т.е. който не го влече тази "екстра" може да не го поставя и да свърже по пунктираната линия) Аз понеже съм с ксенон на късите, предпочетох да го направя, за да не си товаря излишно баластите.

    Схемата е отдолу прикачена

    И за да не е много встрани от темата - инсталирал съм си самоделен ДРЛ модул, който ми пали само късите (без габарити и другите щуротии). Следи напрежението и се включва след като се вдигне за повече от 5 сек над 13В, като има и функция "изпрати ме до вкъщи"
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails low normal mod color.jpg  
    Last edited by tonov; 19-08-2012 at 12:29.
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  2. #32
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Определено си е добро нещо такъв DRL модул.
    Една от ценните му функции e възможността да не се палят задните габарити при дневно каране.
    Освен намаляването на излишен разход на енергия, това намалява вероятността някой да се спре в багажника ти.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #33
    Старши алфист KirilSol's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Варна
    Posts
    826

    Default

    Quote Originally Posted by tonov View Post


    Понеже и други колеги вече ме питаха, ще пусна тук моето решение на проблема с премигването. Със зелено са добавените неща спрямо оригиналната инсталация. Дефакто сега релето работи винаги при включване на фаровете (независимо дали на къси или дълги) и крушките на късите не се захранват през ключа. Допълнително съм инсталирал релето със зелено, за да се премахне включването на късите при светлинен клаксон (т.е. който не го влече тази "екстра" може да не го поставя и да свърже по пунктираната линия) Аз понеже съм с ксенон на късите, предпочетох да го направя, за да не си товаря излишно баластите.

    Схемата е отдолу прикачена

    И за да не е много встрани от темата - инсталирал съм си самоделен ДРЛ модул, който ми пали само късите (без габарити и другите щуротии). Следи напрежението и се включва след като се вдигне за повече от 5 сек над 13В, като има и функция "изпрати ме до вкъщи"
    и понеже явно ти си единствения влизал толкова далеч в схемата и кабелите , да те попитам...има ли прекарани кабели само за дългите светлини от това реле над жабката до фаровете от където да мога да ги разделя с диодите или с друго реле или трябва да прекарам нов кабел от крушката до таблото. По пътя на логиката трябва да има (извод "В"), ама вече почвам да се чудя за всичко по тази кола.
    Aprilia Mojito & XTrail '06 T30 QR25 AT
    Ex Alfa 156 1.8 TS Sportwagon '00 /Alfa164 2.0 TS /Alfa155 2.0 TS /Alfa33 1.5 4x4
    Lancia Ypsilon '02

  4. #34
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by tonov View Post
    Освен това идеята на ДРЛ модула е и да включва АВТОМАТИЧНО светлините Т.Е спестяваме едни потенциални 50 лв То ако трябва да си ги включвам с лостчето, най-лесно е да си карам на къси, без въобще да се занимавам с модули и преправяници.
    Тони, аз съм със ксенон
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  5. #35
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    стрелча
    Age
    51
    Posts
    296

    Default

    Quote Originally Posted by KirilSol View Post
    колега тук проблема не е в DRL модула, а в начина на работа на фара на 156-цата, респективно схемата на свързване на крушките вътре
    Ами кои ти казва че проблема е в модула?Слага се допълнително реле .С диод няма да стане.Този модул си го объркал още при връзването.
    Last edited by tonov; 19-08-2012 at 14:40.

  6. #36
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Quote Originally Posted by KirilSol View Post
    и понеже явно ти си единствения влизал толкова далеч в схемата и кабелите , да те попитам...има ли прекарани кабели само за дългите светлини от това реле над жабката до фаровете от където да мога да ги разделя с диодите или с друго реле или трябва да прекарам нов кабел от крушката до таблото. По пътя на логиката трябва да има (извод "В"), ама вече почвам да се чудя за всичко по тази кола.
    Чак толкова не съм задълбавал за дългите Кабел до релето има със сигурност, но не мисля че е с достатъчно за целта сечение.

    Мисля, че е най-добре да си хванеш кабела между ключа за светлините и бушонното табло - така ще ти трябва само едно реле и същевременно ползваш оригиналните бушони. Крушката на таблото е свързана само към едната светлина и е СЛЕД бушона.

    http://clubalfaromeo.com/forum/attac...3&d=1345308865
    Last edited by tonov; 19-08-2012 at 14:37.
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  7. #37
    Старши алфист KirilSol's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Варна
    Posts
    826

    Default

    Quote Originally Posted by tonov View Post
    Чак толкова не съм задълбавал за дългите Кабел до релето има със сигурност, но не мисля че е с достатъчно за целта сечение.

    Мисля, че е най-добре да си хванеш кабела между ключа за светлините и бушонното табло - така ще ти трябва само едно реле и същевременно ползваш оригиналните бушони. Крушката на таблото е свързана само към едната светлина и е СЛЕД бушона.

    http://clubalfaromeo.com/forum/attac...3&d=1345308865
    кабел има и е с голямо сечение. какво направих временно докато си сложа реле.

    прекъснах входа на дългите към релето което управлява късите .там включих DRL и сега всичко работи без да минава през релето. Както се разбра всъщност това реле включва късите когато работят дългите.

    сега късите си работят от ключа, светлинния сигнал свети само с дългите без да примигва ксенона,дългите си работят от ключа, DRL-a работи на 30% на дългите.

    единствения проблем е че дългите не работят заедно с късите. принципно не ми е проблем защото ксенона го компенсира ,но ще си сложа реленце да ми пуска дългите заедно с късите да си е всичко оригиналдъ.

    ще взема сигнал от габарита който ще затваря котвата на релето и ще възстановява веригата която прекъснах временно за късите светлини.

    тъй като в момента в който се пуснат габарити, DRL-a спира да работи само с това реленце всичко ще си дойде на мястото.

    мислех си първо да включа релето да се пуска от DRL сигнала, но там нивото е 5.6V и няма да стане (освен ако не сложа 6V реле)

    ще си поиграя малко и ще ви кажа как съм го довършил


    благодаря на всички за подкрепата и съветите
    Last edited by KirilSol; 19-08-2012 at 19:48.
    Aprilia Mojito & XTrail '06 T30 QR25 AT
    Ex Alfa 156 1.8 TS Sportwagon '00 /Alfa164 2.0 TS /Alfa155 2.0 TS /Alfa33 1.5 4x4
    Lancia Ypsilon '02

  8. #38
    Старши алфист svetlastf's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Karlovo,Sofia
    Posts
    666

    Default

    Здравейте,
    чета темата от няколко дни и породи в мен въпроси на който нямам точни отговори.


    Относно монтирането на DNL модул.
    1. Този модул би трябвало да работи при изключени светлини от превключвателя на волана.
    2. При това положение няма връзка между късите и дългите светлини. Минават през различни контакти на ключа. Защо е необходимо разделянето им?
    3. Модула може да се върже към късите или дългите светлини. Въпрос на избор ли е към кои се връзва?
    4. Модула спира да работи когато получи управляващ сигнал примерно от включени габарити. При простите схеми даже няма и такава опция - подаването на +12 в директно към крушката го шунтира.

    Или нещо ми се губи или тази операция с допълнителното реле е излишна .
    Говорим за колата от подписа със стъндартни крушки.
    Alfa Romeo 1.8 TS `98

  9. #39
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by svetlastf View Post
    Здравейте,
    чета темата от няколко дни и породи в мен въпроси на който нямам точни отговори.


    Относно монтирането на DNL модул.
    1. Този модул би трябвало да работи при изключени светлини от превключвателя на волана.
    2. При това положение няма връзка между късите и дългите светлини. Минават през различни контакти на ключа. Защо е необходимо разделянето им?
    3. Модула може да се върже към късите или дългите светлини. Въпрос на избор ли е към кои се връзва?
    4. Модула спира да работи когато получи управляващ сигнал примерно от включени габарити. При простите схеми даже няма и такава опция - подаването на +12 в директно към крушката го шунтира.

    Или нещо ми се губи или тази операция с допълнителното реле е излишна .
    Говорим за колата от подписа със стъндартни крушки.
    Основните предназначения на модула са:

    1 - Да подава на светещите през деня светлини по-ниско напрежение с цел да пести енергия, да удължи живота на крушките, да щади рефлекторите.

    2 - Да пали дневните светлини автоматично и така да се избягват глоби.

    Оттук нататък съществуват различни варианти за внедряването му.

    Основно съображение от което се изхожда, това е фаровете, които модулът ще захранва да НЕ бъдат ксенон.
    Ако се сложи на късите светлини, те така или иначе светят надолу, ако им се намали и мощността, няма да се виждат добре.
    Често DRL модул се слага на дългите светлини и така те светят с около 30% от мощността си.
    Не е сигурно това дали няма да доведе до разправии с КАТ.
    Доколкото ми е известно законът позволява или къси светлилни, или фабрично монтирани дневни светлини.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #40
    Старши алфист svetlastf's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Karlovo,Sofia
    Posts
    666

    Default

    Благодаря,
    стана ми ясно защо се монтират на дългите светлини.

    Остава висящ въпроса защо на колегата пуснал темата му трябва допълнително реле за разделяне на веригите на светлините?
    Alfa Romeo 1.8 TS `98

  11. #41
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by svetlastf View Post
    Благодаря,
    стана ми ясно защо се монтират на дългите светлини.

    Остава висящ въпроса защо на колегата пуснал темата му трябва допълнително реле за разделяне на веригите на светлините?
    Отговор на този въпрос е дал колегата Тонов в пост №6.
    А именно: Когато фаровете не са включени (ситуацията при която трябва да работят DRL) двете крушки, тази за късите и тази за дългите са свързани паралелно през нормално затворен контакт на реле.
    Това налага допълнителното разделяне.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #42
    Старши алфист svetlastf's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Karlovo,Sofia
    Posts
    666

    Default

    Заглеждам се в DRL модул. В упътването пише , че е двуканален. Пише , че е задължително да се вържат и двата канала.По спомен крушките на 156 съ вързани в паралел. Мога ли да свържа твата канала на DRL модула в паралел без да го повредя ?
    Alfa Romeo 1.8 TS `98

  13. #43
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by svetlastf View Post
    Заглеждам се в DRL модул. В упътването пише , че е двуканален. Пише , че е задължително да се вържат и двата канала.По спомен крушките на 156 съ вързани в паралел. Мога ли да свържа твата канала на DRL модула в паралел без да го повредя ?
    Не би трябвало да се обединяват двата канала, защото всеки канал на DRL модула захранва крушката с импулси с определен коефициент на запълване за да може крушката да свети с понижена мощност.
    Недопустимо е 2 такива изхода да се обединяват поради голямата вероятност да дефектира DRL модула.
    Накратко - трябва да се разделят веригите на двата фара.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #44
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    на практика може тъй като вътре са два мосфета в паралел. може дори само единия канал да ползваш ако ще работят крушките на 50% и надолу.
    НО крушките са с отделни бушони за ляв и десен фар и затова са ти предвидили 2 канала /ако говорим за къси и дълги/.
    точка

  15. #45
    Старши алфист svetlastf's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Karlovo,Sofia
    Posts
    666

    Default

    И аз си мисля , че двата Мосфета се захранват от едно краче на ИС.
    Alfa Romeo 1.8 TS `98

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •