Често колеги питат как се разглобява централната конзола дали за смяна на задното осветление, дали за нещо друго. Онзи ден ми се наложи да я разглобя и сега показвам със снимки.

Всички снимки се увеличават като се щракне отгоре:

1. С помощта на плоска отверка (добре е да е пластмасова) се маха управлението на ел. фаровете, ел, огледалата и пепелника:





2. С шестограм №4 се развиват двата болта под пепелника и реглажа на фаровете, които държат барчето:



3. Махат се страничните мъхести кори от двете страни на конзолата и с кръстата отверка се развиват другите 2 види, които държат барчето:



4. Откача се буксата на запалката, маншона на скоростния лост и барчето се отстранява:





5. Свалят се духалките от конзолата с пластмасовата отверка, след което се сваля рамката им:





6. Свалят се врътките на парното и с малка кръстата отверка се развиват двете болчета под тях:



7. С помощта на шестограм №4 се развиват 4-те види, които държат козолата:





8. Конзолата се изтегля леко напред, откачат се всички кабели и се отстранява:





9. Ако е необходима манипулация по ключа за степените на парното, или жилата на клапите се развиват 4-те види на модула и се сваля, след което се разкачат всички букси и жила:





10. Ето я конзолата свалена (аз не си играх да свалям грамофона)



- Препоръчително е (дори май е задължително щом сте стигнали до тук) се сменят всички крушки. Намират се под черните капачки и са общо 6 на брой. Има още една, но тя е за сигналната лампа за критично висока температура.



- При необходимост се свалят инструментите от конзолата за ремонт или профилактика.
Аз свалих всичко за профилактично почистване.



- Модул за управление на климатика, клапата и подсветка на въртоците му. Добре е да го отворите и да почистите всички светловоди, ако не сте ги чистили досега. Резултата е видимо по-ярка подсветка на инструмените:









- Бутона за аварийките, почистен до блясък:



- 3-те часовника:





Аз ги разглобих за основно почистване на корпуса, уредите и стъклата им от прахоляк, който беше проникнал вътре с годините:









11. Всичко се сглобява обратно по реда си, и преди да се монтира централната духалка, реших да свърша още една хубава работа. Някога клапите за пускане и спиране на въздуха са имали някакви дунапренени уплътнения. С времето този дунапрен се е разложил и е омазал всичко. Реших да ги възстановя с по-добро (по-дълготрайно) уплътнение от дунапрена - транспортна подложка от компютърно дъно.

За целта се свалят клапите от рамката и всичката мазга се почиства:



- Клапите са съставени от 2 половини, залепени по между си, като дунапрена е бил между тях.



Целят се сравнително лесно:



- От подложката се режат подходящи парчета с малко по-голяма периферия от необходимата:



- цепят се 2 каналчета за пантите, след което двете половини се лепят с Каноконлит и се притискат здраво докато той изсъхне:









- След като каноконлита изсъхне, дунапренчето се изрязва с берд около 3-4мм. извън пластмасовата клапа. Аз си играх няколко пъти да ги слагам/махам докато резултата ми хареса:







12. След монтажа в колата се уверете, че всичко работи добре и си отворете биричка