Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011
Results 151 to 165 of 165

Thread: Помощ за електронен проблем

  1. #151
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    ---
    Last edited by ivan dimitrov; 18-02-2019 at 22:06.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  2. #152
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    Как би го определил? Не е типичен мост , липсват 2 транзистора. Не е и тригер щото му се подава захранване по 2 линии. Как наричме схема която реверсира мотор без да ползва реле?
    Реверс
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  3. #153
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Много се радвам на дискусията, която се е заформила тук.
    Всякакви измервания обаче ще бъдат направени след другата неделя (26-ти). Сега късам сенджира и дим да ме няма.
    Поздрави на всички включили се в разрешаването на мистиката.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  4. #154
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    И аз смятам че в серийно заводско изпълнение да се слага диод с цел дуракоустойчивост е малко-вероятно.
    Мисля, че ако е диод, той е сложен там с цел да защити едното рамо на моста при превключване на +12V от едното на другото рамо. Моментът в който отпушения преход S-D би попаднал под напрежение, без да има последователно-свързан товар.
    под ръка имам 2 табла от различни автомобили. на отделните платки последователно на захранването има по един диод......
    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    Как би го определил? Не е типичен мост , липсват 2 транзистора. Не е и тригер щото му се подава захранване по 2 линии. Как наричме схема която реверсира мотор без да ползва реле?
    чувал съм че за управление на дц мотор в 2 посоки се използва h-bridge който се състои от 4 ключа. сега колко от тия ключа ще са механични, колко релета и колко транзистори дали има значение. тука горен ляв и горен десен като са механични ключове, а долен ляв и долен десен транзистори, правим ли H
    ша ма прощават другите с тригерите и инджиплякторите
    точка

  5. #155
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Както колегата Иван Димитров отбеляза, на старата и на новата платка въпросният елемент е с различно означение. А това означава, че едва ли е "екзотичен" елемент.
    По-скоро обикновен диод или някоя от диодните разновидности.

    Ако това е вярно, аз си обяснявам поставянето му на това място в схемата със следните 2 съображения:

    1 - Защита от погрешно включване (по-малко вероятно)

    2 - Защита на транзисторите от индуцирани пикове с обратна полярност в момент на превключване.

    И тук идва големият въпрос:

    Ако е обикновен диод, как се реализира ООВ по ток? T.e. - спирането на двигателя при товар?
    Last edited by ecotronic; 17-08-2012 at 11:42.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #156
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    може ли да приемем че
    по точка 1 е диода
    по точка 2 е кондензатора

    по точка 3
    -че консумация от 100ма не е никакъв проблем
    -че мотора е така конструиран че в дадена позиция да "забива" като торка тогава е 0
    точка

  7. #157
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    може ли да приемем че
    по точка 1 е диода
    по точка 2 е кондензатора

    Кондензаторът би трябвало да служи за да гаси високочестотни смущения и да намали искренето на четките.


    Quote Originally Posted by kolev View Post
    -че мотора е така конструиран че в дадена позиция да "забива" като торка тогава е 0
    Това би било странно решение и лесно може да се подложи на проверка, ако директно се захрани мотора без никакви управляващи схеми и се натовари механично.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #158
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Това би било странно решение и лесно може да се подложи на проверка, ако директно се захрани мотора без никакви управляващи схеми и се натовари механично.
    а в тоя странен случай логично ли би било да предположим че оригиналния мотор, въпреки че е "забил" в това положение, през намотките му е протичало електричество което ги е изгорило, а новия мотор е имал по-голям торк което е претоварило механиката.
    точка

  9. #159
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    а в тоя странен случай логично ли би било да предположим че оригиналния мотор, въпреки че е "забил" в това положение, през намотките му е протичало електричество което ги е изгорило, а новия мотор е имал по-голям торк което е претоварило механиката.
    Мисля, че да се реализира защита от претоварване, която зависи от положението на ротора спрямо статора е странно, поради:

    1 - По-лесно е да се реализира вътрешна защита, когато не се взема впредвид положението на ротора.

    2 - Ако допуснем все пак, че точно такава защита е реализирана, то какво гарантира при наличието на твърда (не-приплъзваща) предавка това, че когато системата се затормози, роторът ще може да достигне до въпросното положение.

    Фактът, че Ангелов установява едно времезакъснение между момента на затормозяване и момента на сработване на защитата, ме навежда на мисълта за наличието на термична защита. Понеже по схемата няма елементи, които биха могли да реализират времезакъснение (кондензатори). Ако разбира се това не се дължи на въпросния елемент в минусовата верига.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #160
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Неможе ли да се премери какъв е пада на напрежение върху онзи диод или каквото е там!? Затормозява се моторчето и тн и се гледа на мултицета...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  11. #161
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Неможе ли да се премери какъв е пада на напрежение върху онзи диод или каквото е там!? Затормозява се моторчето и тн и се гледа на мултицета...

    Е то в това е проблемът, че колегата сега не може да проведе някои измервания за които да се хванем.
    Така, че засега само гадаем.
    През този уикенд май ще намеря време, да почовъркам по тази клапа при мен. Мисля, че принципът е същия.
    Ако е така, ще изясня каква е постановката на инженер Тоци Бегали.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #162
    Старши алфист KirilSol's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Варна
    Posts
    826

    Default

    да не ви цапам темата, може ли да ми помогнете по този въпрос

    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?goto=newpost&t=73135
    Aprilia Mojito & XTrail '06 T30 QR25 AT
    Ex Alfa 156 1.8 TS Sportwagon '00 /Alfa164 2.0 TS /Alfa155 2.0 TS /Alfa33 1.5 4x4
    Lancia Ypsilon '02

  13. #163
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    във фиат форума има една тема за ксенони и как да се развърже такава схема. трябва да ти свърши работа.
    варианта с диоди не е добър. тях ги остави на алармаджиите
    точка

  14. #164
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Колеги, едва преди 2-3 дни ми остана време да се позанимавам с колата. Сглобих и монтирах новото моторче за клапата.
    Преди това без много да се задълбочавам направих няколко замервания, които ми се сториха много странни.

    По време на работа на моторчето, при огасен двигател (само на контакт) ми показа напрежение на клемите на моторчето 11.8V. Това напрежение го показва и в двете положения на бутона, но с обратна посока. Нормално.
    Но като задържа оста му и тя се блокира, напрежението пада и се задържа стабилно на 10.8V. Това напрежение го държи и като пусна оста и моторчето остане блокирано.
    Шах.

    Без да изпадам в излишни главоболия го събрах, монтирах и сега си имам отново работеща клапа.

    Благодаря на колегата и.петров за резервните части. Много съм му задължен!
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  15. #165
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by b_angelov View Post
    Но като задържа оста му и тя се блокира, напрежението пада и се задържа стабилно на 10.8V. Това напрежение го държи и като пусна оста и моторчето остане блокирано.
    Шах.
    съвсем нормално, предвид че това е ЕЛ. Двигател! Консумацията се повишава, когато повишаваш товара. При блокиран ротор, двигателят има пикова консумация.
    Имам спомен от висшето си, че най-лесния начин да изгориш ел. мотор е да му блокираш ротора.


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •