Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40

Thread: Въпрос за покупка на Алфа 156

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    50

    Default Въпрос за покупка на Алфа 156

    Здравейте колеги, за сега съм горд собственик на италиански автомобил от друга марка. Търпи ме вече 5 години, но ми изпадна някой излишен лев и реших да си взема някоя друга колица, като след дълго оглеждане и четене стигнах до решението да е Алфа 156.
    Обаче сега идва дилемата бензинов мотор с газ или дизелов мотор. Изчетох доста по форумите... има доста противоречиви мнения и не ми стана много ясно това което ме интересува.
    А именно: Ако е с бензинов мотор кои са така наречените фабрични дефекти тоест нещата които най-често се развалят. Четох че болест по бензиновите мотори бил вариатора. Други косури като цяло не намерих по болезнени. Ако може някой колега с мотор 1.8 Туин Спарк да сподели за разхода на гориво и при какви условия го постига.
    А сега за дизела: 1.9ЖТД или 2.4ЖТД. Втория има по приятен звук благодарение на петцилиндровия мотор но според техническите данни има с около литтър по висок разход - 5.6/100 в сравнение с 1.9 мотора. От друга страна пък срещах мнение на колеги, че са "събаряли" разхода на този мотор под 5/100. Пак ако може някой колега с такъв мотор да сподели реално как стои въпроса с разхода и при какви условия. Като косури на дизеловите алфи четох че дебитомерите и турбините дефектирали понякога. Вие как ще ме посъветвате 1.9ЖТД и след това с чип или направо да се "мятам" на 2.4ЖТД и да се наслаждавам на хубавия звук. То реално само звука ме привлича в сравнение с по слабия мотор.
    Ще бъда благодарен ако получа отговори на тези въпроси.

  2. #2
    започва да се пристрастява hrsitow's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    80

    Default

    Решението трябва ти да си го вземеш.Аз имам 1,9 мотора.Като цяло е по икономичен и по евтин за обслужване, но пък 2,4 е по пъргав и има доста добра динамика.Дебитомера може да го приемеш като консуматив.Поне вече се намират сравнително евтини аналози.Разход извънградско при мен е между 5.2-5.7 при каране 100-110.

  3. #3
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    50

    Default

    То е ясно че е мое решението но искам да събера малко съвети и препоръки...

  4. #4
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Дали ще е 1.9 или 2.4 все ще му сложиш ремап.....
    Гледай да е ЕВРО-3 1.9-110-115к.с, 2.4-140-150к.с.
    Ако купиш дизел има дребни неща които след като се прегледат и им се направи профилактика, след това става почти безпроблемен.......
    Успех!

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  5. #5
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    50

    Default

    кои са тези дребни неща би ли ги споделил

  6. #6
    Старши алфист i.ganchev.ganchev's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Варна
    Age
    39
    Posts
    649

    Default

    Ако е бензинов 2.0
    Ако е дизелов 1.9

    Това са моите съвети и ще ти кажа защо.

    Всички бензинови туин спаркове горят почти еднакво, за обслужване са на едни и същи пари, разликата е само във вървенето .
    За да направиш максимално добър избор, ако си купуваш бензин, трябва да е 2.0!
    Мотора си е хубав, стига да не пестиш от консумативи. Специално туин спарк-а не търпи компромиси с евтини масла, лоши горива и т.н.
    Ако искаш да имаш здрава бензнивоа алфа, това правило трябва да е винаги на първо място в главата ти.

    Ако искаш дизел, мисля, че 1.9 е по-добрия вариант спрямо всичко погледнато. Първо разхода на 1.9 е наистина по-нисък от този на 2.4. Обслужването на 1.9 е по-евтино от това на 2.4. Като здравина (съм чувал поне), че 1.9 е най-коравия мотор на алфа като цяло. Колегите дизелджии пак да кажат.
    И като го чипосаш, си става много приличен като вървеж.

    Накрая пак от тебе си зависи, но има едно правило:
    - ако си спортист и търсиш кефа от карането, искаш "резачка", ако искаш високи обороти... тогава си за бензин
    - ако си улегнал, не ти се занимава с глупости, гледаш главно колата да е икономична и да ти върши максимално работа... тогава си за дизелак.

    Отиди да поогледаш малко алфи, тя колата като те хареса, сама ще те избере
    Lancia Delta 1.6 i.e - ex
    Alfa Romeo 156 2.0 TS

    рейтинг фотографов

  7. #7
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Quote Originally Posted by mitkosoft View Post
    кои са тези дребни неща би ли ги споделил
    По принцип са споделяни доста пъти във форума.....
    За съжаление едава ли ще ги намериш написани на едно място и в една тема...
    Купи си и с удоволствие щи ги споделя.

    Quote Originally Posted by i.ganchev.ganchev View Post

    Накрая пак от тебе си зависи, но има едно правило:
    - ако си спортист и търсиш кефа от карането, искаш "резачка", ако искаш високи обороти... тогава си за бензин
    - ако си улегнал, не ти се занимава с глупости, гледаш главно колата да е икономична и да ти върши максимално работа... тогава си за дизелак.
    Или не си карал ЖТД или са бъзикаш!!!

    И двете си имат плюсове и минуси..........
    Но на ЖТД май плюсовете са повече.....

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  8. #8
    започва да се пристрастява VooDoo-37's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Göteborg,Sweden
    Posts
    81

    Default

    Quote Originally Posted by i.ganchev.ganchev View Post
    Ако е бензинов 2.0
    Ако е дизелов 1.9
    Най-удачните бензинови двигатели за "Alfa"-156 са два мотора. Единя е V6 2.5 ,а другия всеки го знае:
    Alfa-Romeo 156 2.5 V6
    Yamaha MT-09 Tracer

  9. #9
    Запален алфист pironkov66's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    София
    Age
    41
    Posts
    139

    Default

    Здравей колега относно дизелите мога да кажа за 2.4 разхода извън града е от 5 до 6,5 при повече настъпвне, а в града на климатик и задръстване понякога удря 10.А за проблемите главно датчици ,дебитомери колянов вал разпределителен вал мап сензор,на определени километри около 160000 до 200000 хиляди се сриват,предницата от мой наблюдения я яде най много 2.4 защото е най тежка,иначе избора е твой.Само при покупка щтателна проверка и очите на 6 каквато и да си избереш,успех.

  10. #10
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Сливен
    Posts
    150

    Default

    От скоро съм с бензинова Алфа но мога да споделя за разхода.
    Градско ми лапа 9,5 извънградско много малко под 7 литра.
    Тези стойности са постигнати с каране по правилник (градско до 50-60, извънградско 90-100, магистрала 110, при изпреварване 120..) като в града сменям на 2500 оборота и повече от 3000 оборота -рядко.
    Обачееееее, отпуснеш ли си крака нещата придобиват съвсем различен характер.
    В ниските обороти бензиновия 1.8 ТС (този които аз карам) е относително муден за конете си, а ако пуснеш и климата е съвсем дразнещо. Отново след 3000 оборота нещата стават съвсем различни.
    Като разходи - ако вземеш читав екземпляр можеш да откараш едни 5-10к километра само със смяна на консумативите. Но дори да се наложи ремонт някакъв във форума има достатъчно информация и колеги готови да помогнат.
    Alfa Romeo 156 1.8 TS '00 - ex
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Qtronic

  11. #11
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    50

    Default

    3начи май най-добре е 1.9 дизела да взема понеже карам по-спокойно и е желателно да имам мощност на ниските обороти а и разхода е важен за мене

  12. #12
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by mitkosoft View Post
    3начи май най-добре е 1.9 дизела да взема понеже карам по-спокойно и е желателно да имам мощност на ниските обороти а и разхода е важен за мене
    А бензин на газ? Я се замисли. И върви и на 2000об.
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  13. #13
    Старши алфист i.ganchev.ganchev's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Варна
    Age
    39
    Posts
    649

    Default

    Quote Originally Posted by haljscho View Post
    Или не си карал ЖТД или са бъзикаш!!!

    И двете си имат плюсове и минуси..........
    Но на ЖТД май плюсовете са повече.....
    Ич не се бъзикам . Всеки има право да го кефят различни неща. Става ЖТД-то, само че мен някак си не ме грабва. Сега, тва е кола, далече от "резачка".
    Първо - дизела е с тежки масивни части, и изобщо не е препоръчително да му правиш разни ластици. Дизела е кола за спокойно каране и олегнали хора.
    Второ - с тея 3-4 000 оборота, не виждам как ще ми напълни душата. Ела да ти покажа свинспарк-а като го намачкам до лютеницата, със Twister-a особено сега, за какво иде реч.

    Дет се вика, разни хора, разни идеали. За това съм писал, че колегата сам ще си избере .

    А, и с второто не съм много съгласен. Плюсовете на ЖТД не са кой знае колко повече. По-малко ремонти се правят да, за разлика от бензиновия мотор, за сметка на това са в пъти по-скъпи и тежки.
    При бензина ги даваш парите всеки месец по 100-тина лв. за нещо си, а при дизела ще ги дадеш един път в годината, ама ще са хилядарка

    По въпроса за икономията - бензинов мотор с ГИ е най-евтиния вариант, кой квот и да ми говори.

    Както и да е де... да не влизаме във вечния и излишен спор - дизел или бензин. Всеки си има глава на раменете и си преценя какво му подхожда
    Last edited by i.ganchev.ganchev; 21-07-2012 at 12:27.
    Lancia Delta 1.6 i.e - ex
    Alfa Romeo 156 2.0 TS

    рейтинг фотографов

  14. #14
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    50

    Default

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    А бензин на газ? Я се замисли. И върви и на 2000об.
    Защо на газ да върви след 2000 оборота след като колегата каза ,че тая кола върви от 3000 нагоре

  15. #15
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Wink

    Най-смисленият мотор на 156 е 1,8 на газ - няма балансиращи валове, съответно 1ремък и една обтяжка по-малко и на газ удря всички останали в земята откъм парички/100км 1,6 няма да го коментирам, щото гори същото и не върви. Дизелите, дето горят 5 просто ги забрави, горят 5 като я закрепиш на 6-та по магистралата с 90 Приготви се за разход в града 9 със 1,9 и 10 със 2,4, освен ако не караш като баба ми И да - на газ си върви колата с 2000об без проблеми, ако говорим за поддържане на скорост. С 2,4 в града разхода ти е все едно се разкарваш с 2 156-ци 1,8 на газ
    Last edited by code; 21-07-2012 at 13:50.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •