Здравейте съ-алфисти.

Да ви кажа привет, вече като собственик на Алфа Ромео 166. От няколко дни я карам и още не мога да и се накарам. 2003 г. 2.4 дизел 20 винтила. Първоначално за други марки имах мераци, но съдбата си каза думата и вече официално съм алфист. Това е втората ми алфа, като до сега карах 145 1.4 тс. Та, за 166-цата. Хванах първата, която ми хареса в карс.бг и след като я видях на живо, за да видя има ли смисъл, я заведох на преглед при лисан сервиз (между другото горещо го препоръчвам на тези, които си търсят сервиз) Като изключим малки проблеми по предното окачване (биалетки и тампони) друго лошо не ми казаха. Дори се оказа, че е на реални км (125к), въпреки че аз все още съм скептичен към това. Харесах я, Лисан си казаха думата и реших, че я взимам. Точно като правих последен тест драйв педала на съединителя падна като счупен. Оказа се помпа и то тази, за която трябва да се разглобява скоростната кутия, за да се стигне до нея. Първоначално си викам, мале, от сега почнаха тревогите, дай да бягам, но в крайна сметка е част, на която просто и идва времето. Продавачът пое разходите по ремонта (за което го поздравявам) и си отстоях на решението и я взех. Все още и свиквам, а и е кола с характер (коя алфа не е ), но спокойно мога да кажа, че е една от най-големите коли, които съм карал или поне придава такова усещане. Близо 100 автомобила съм карал, но този е за доста сериозни, дори бих казал олегнали хора. Малко странно, защото съм на 27 и не се смятам за най-олегналия човек, но поне съм сериозен. Имам малко забележки, които дойдоха след първите километри. Например, климатика като го включа, според мен "дърпа" повече мощност от колкото би трябвало (особено за такъв двигател) а и не е много ефикасен. Върши работа, но не духа нито много силно, нито много студено. Задницата, малко ме притеснява защото леко се клати на ляво -на дясно в някой неравности. Фаровете не ме впечатлиха със яркост. Единия даже примигва. Тези неща отивам да ги оправям в понеделник, дано няма нещо скъпо, щото купих нови гуми и пари не останаха Доста се заприказвах, но исках да споделя случващото ми се. Ще продължавам да споделям опита си с колата и ще се радвам, ако мога да съм полезен с нещо.

п.с. Като човек с бензин в кръвта(дизел в случая), не мога да не спомена и малко за как върви колата. Нормално беше, човек да има очаквания от 385нм въртящ момент. Впечатлението ми е, че мощността се разгъва сравнително плавно, което, обикновено, не е типично за дизел. На някой хора едното им харесва повече, на други другото. Идеята е да няма крайности, истината е по-средата. Въпреки, че колата си тежи, може да се кара динамично и до 2000 оборота. Приятно съм изненадан от мощността, която има дори и при 1500 оборота. Нагоре естествено става доста сериозно, но характерното за тази кола е, че се движиш по-бързо от колкото ти се струва. Тъкмо си кажеш, "А, не върви КОЙ знае колко" и гледаш 100 км/ч, когато си очаквал 70. Колата е създадена за дълъг път, и въпреки, че съм карал коли с по-дълга 6-та скорост, лекотата, с която "изяжда" километрите е завидна. Пропуснах да спомена, че звука е много приятен. Очаквах нещо по-различно от 5-те цилиндъра, но не и такъв добър звук. Последно ще кажа и за разхода, което за мен беше най-голямата изненада. Извънградско 130 км/ч на темпомат и климатик - среден разход 4.6. В София без климатик (но с отворени стъкла) спокойно мога да я карам с разход 6.5 литра, като се има предвид, че не карам бавно, а просто плавно. Но да не навлизам за това как се кара икономично. Като се има предвид, че по книжка е 9.9/6.1 градско/извънградско, изненадата наистина е сериозна. Това са измервания по бордови комп, на колонката ще видим какво ще покаже. Ще спирам, че доста стана.

Поздрави

Младен