Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: 2,5 V6 към 3,0 V6

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София
    Posts
    143

    Default 2,5 V6 към 3,0 V6

    Здравейте колеги, обръщам се за помощ и съдействие към запознатите със старите двигатели на Алфа. Интересува ме, дали мога да преработя моя двигател 2,5 шестак 12 клапана на 3,0 шестак 12 клапана. В смисъл мога ли в моя блок, да насядя ризи от 3,0 и колянов вал, и дали главите на 2,5 и 3,0 са еднакви. Другата ми идея е за турбиниране на моя 2,5, а защо не и направо турбиниране на 3,0 двигател. В тази връзка издирвам двигател 3,0 с ЕКУ и инсталация. На моя блок си пише 2,5 и предполагам че са различни с 3,0 най-малкото заради хода на коляновия вал. Вярно че разликата в хода е 4мм, но си мисля че може и да се направи нещо. Нямам идея дали мога да фрезовам леглата на блока където стъпват ризите с 4 мм така че да компенсирам разликата. Има вариант и да разстържа ризите с 5 мм и да натикам 3,0 бутала. Но ако има мегдан да разстържа блока и да сложа 3,0 ризи и бутала ще е още по-добре. След това остава проблема с главите - еднакви ли са при 3,0 и 2,5, и ако не са дали мога да сложа 3,0 глави на моя блок? Цялата простотия е, за да не сменям регистрация и в някакъв момент като ми омръзне да мога да я продадам спокойно. И имате ли идея, защо 2,5 работи 10 степен на сгъстяване, а 3,0 на 9,5? И това 9,5 дали няма да е по-лесно да му се сложи една турбина, която да се появява на 4000 оборота и същевременно да дава едни 0,4 бара, за да не си играя още да го разреждам това моторченце?
    Всякакви съвети са добре дошли.

    Лек и успешен ден

  2. #2
    Старши алфист Tonimir's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Gorna/V.Tarnovo/Sofia
    Age
    37
    Posts
    572

    Default

    А не ли по-лесно (дори и по-евтино ще излезе) да вземеш всичко от донор 3.0L (24v примерно) ?

    За турбиниране няма невъзможни неща, въпроса обаче се върти около "какъв бюджет може си позволим?"

    AR 145 2.0 16v Turbo 300+ whp powered by ICIDesign
    AR 155 2.0 16v SUPER
    Toyota Corolla 2014 S Premium
    Moskvich 2140

  3. #3
    Силно зарибен - облъчен Da_Fuse's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    873

    Default

    До колкото знам от хора, на които са им се въртяли същите идеи в главата - не става, защото блока на 2.5 е по-нисък от този на 3.0 в което се изразява и целият проблем.
    Аlfa 75 - 1.8 Turbo 155hp '87
    Lancia Dedra 2.0 Turbo Integrale 180hp '92

    България от векове за векове - НАД ВСИЧКО!

  4. #4
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Ако мотора ти беше 3.0, само срещу 6000 лири му правиш зверската конверсия на 3.5. 270 ориджинъл хорспауърс от Аутоделта.
    http://www.autodeltashop.com/product...roducts_id=340
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  5. #5
    Старши алфист Drag0's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    София
    Age
    40
    Posts
    786

    Default

    2.5 става на 3.3 но 24 клапановия. Отново аутоделта.
    ...

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by b_angelov View Post
    Ако мотора ти беше 3.0, само срещу 6000 лири му правиш зверската конверсия на 3.5. 270 ориджинъл хорспауърс от Аутоделта.
    http://www.autodeltashop.com/product...roducts_id=340
    и караш пак баси спреляка щото си остава атмосферка , за 6000 лири или 13-14 000лв ще го турбинира както си му е реда от до

  7. #7
    Старши алфист tqnbtb's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bulgaria,Burgas
    Posts
    535

    Default

    за 14 000 лв и нужните знания и познати ще стане една от най силните алфи тука
    alfa romeo 145 QV 15.38 (400m)
    Fiat punto GT in progress ~200hp

  8. #8

    Default

    Аутоделта са ебаси цените, за тия пари ще си купи Купе 20VT, ще му земе двигателя с сите електроника нужна за трансформацията, ще си тури една малко по голяма турбинка, некъв Гтек, още едно Купе за части, че даже и ще му остане ресто......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  9. #9
    Старши алфист tqnbtb's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bulgaria,Burgas
    Posts
    535

    Default

    май май са точно така нещата хахаха
    alfa romeo 145 QV 15.38 (400m)
    Fiat punto GT in progress ~200hp

  10. #10
    Старши алфист Tonimir's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Gorna/V.Tarnovo/Sofia
    Age
    37
    Posts
    572

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Аутоделта са ебаси цените, за тия пари ще си купи Купе 20VT, ще му земе двигателя с сите електроника нужна за трансформацията, ще си тури една малко по голяма турбинка, некъв Гтек, още едно Купе за части, че даже и ще му остане ресто......
    Че и на звук няма и да изостава много много
    Но просто, няма да е "V6" , в това се крие цялата работа.

    AR 145 2.0 16v Turbo 300+ whp powered by ICIDesign
    AR 155 2.0 16v SUPER
    Toyota Corolla 2014 S Premium
    Moskvich 2140

  11. #11
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София
    Posts
    143

    Default

    Здрасти, съжалявам че трябва да го кажа, но някой ще даде ли някаква полезна информация от която се нуждая или само ще си обсъждате разни ваши идеи. За да съм по-ясен ще кажа че ситуацията е следната: имам си Купе 2,0 16 турбо с чип на 1,6 бара и върви прекрасно, имам си и алфа ГТВ 2,0 16, имам си и Ланча делта ХФ турбо карбуратор, имам си и 2 броя Ритмо АБАРТ 130, имам си и Фиат Крома 1,9 ТДид- за всекидневка, но си имам и Фиат Крома 2,5 V6 с двигател от Алфа. Та тази Крома 2,5 шестак е адски запазена, но се оказва, че трябва да я продам на цената на старо желязо, защото я продавам вече 3 години и никой не я иска. Та с тези 1000 лв или без тях е все едно. И така за без пари няма да я дам, а удоволствието, което предоставя този автомобил при шофирането му е неописуемо. Но лакомията е гадно нещо и ми се иска да върви още повече. Поради тази причина, искам да я позасиля още мъничко. Взех си скоростна кутия от Ланча Тема 2,0 16 турбо от последните модели с виско муфа и така като гледам ще мога да прехвърля дифа и виското в моята скоростна кутия, остава въпроса как да позасиля двигателя. Това с турбинирането знам точно как да го направя и ще има сериозен ефект, но незнам колко ще издържи двигателя. От друга страна, като гледам как върви моя 2,5 си представям как трябва да върви 3,0. Тони от Илиенци си купи една 75-ца 3,0 и направо ми напълни душата това животинче. Вярно че между предно и задно има огромна разлика, но защо да не си направя експеримента, при условие че труда ми е безплатен, само времето е проблем. Та затова питам по запознатите с шестаците на алфа как мога да изиграя номера, и то без да сменям регистрация?

  12. #12
    S 16 компресия 5 mitaka_cs's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    София
    Age
    32
    Posts
    1,185

    Default

    Ризи и бутала 93 mm от 3.0 и 2.5-цата става 2.8.
    Правено е. Става с дълбане на блока, за да легнат където трябва ризите. Ползват се главите на 2.5, но с разширени горивни камери заради по-широките бутала (буталата са с издути чела, а горивните камери са хеми-тип) и къстъм гарнитури - като на 2.5, но с отвори 93 mm за цилиндрите. Гарнитури от 3.0 на глави от 2.5 не пасват, а с глави от 3.0 2.8-цата става с ниска степен на сгъстяване.
    http://www.youtube.com/watch?v=ymytndAqugY
    http://www.youtube.com/watch?v=CamLFA6RNzw
    http://www.youtube.com/watch?v=ef2vdnP_aJs
    http://www.youtube.com/watch?v=oldJCUbpR5s
    1991 ALFA 33 S 16V QV Permanent 4
    и делта

  13. #13
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София
    Posts
    143

    Default

    Много ти благодаря колега за ценната информация. Искаш да кажеш, че коляновия вал остава от 2,5, а ризи и бутала от 3,0. Какъв е проблема да се сложи и колянов вал от 3,0 и да си стане 3,0 след като блока позволява да се сложат ризите от 3,0? Защо не е правено? По-различен ли е вала? Какво значи глави с увеличена горивна камера - как се постига това? Каква е разликата в главите между 3,0 и 2,5 та не стават гарнитурите? Хиляди въпроси, но моля те сподели ако имаш още информация.

    Лек и успешен ден

  14. #14
    Т.С. НАЗОБЕНЯК _power_'s Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Горно Чапръчане
    Age
    40
    Posts
    1,926

    Default

    Малко офф топик...Cтоиле кога ще ми покажеш 130-ката? Пък и една решетка съм ти обещал

  15. #15
    S 16 компресия 5 mitaka_cs's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    София
    Age
    32
    Posts
    1,185

    Default

    Блокът на 2.5 е по-нисък от на 3.0 и ако се монтира 3-литров вал ще трябват и по-къси биели, за да стоят буталата в цилиндрите.
    Същото е ако искаме старият 1.6 фиат/ланча да правим 2.0 с колянов вал от 2.0 с ход 90 mm.
    По-късите биели ще се накланят повече от стандартните и механичните загуби ще са по-големи, а трябва и да се произведат
    Може и нещо някъде да опира...биелите в цилиндрите, петите на биелите в блока...

    Горивните камери в 12V главите на 2.5 и 3.0 наподобяват отрези от сфери и основите - окръжности в равнините на главите на 2.5 са с по-малък диаметър от тази на 3.0. Затова изпъкналите бутала на 3.0 е възможно да опират в "неразширените" камери на 2.5 главите.
    Главите на 3-литров са и с по-големи клапани.
    С думи е сложно. Нужни са размери на всички части, ако не и самите части.

    На гарнитурите им се разминават диаметрите на отворите за цилиндрите и тези за водната риза, затова и мисля че някакви мешани гарнитури трябва да се направят, но докато не ги видя една върху друга не мога да съм сигурен. Иначе в блока около ризите си е бая широко...

    Работата е едното до другото и сравняваме.
    Last edited by mitaka_cs; 23-05-2012 at 17:50.
    1991 ALFA 33 S 16V QV Permanent 4
    и делта

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •