Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: Реглаж заден мост (и преден)...

  1. #1
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    48
    Posts
    1,242

    Default Реглаж заден мост (и преден)...

    Вчера смених задни напречни щанги на Спортвагона - и четирите, втулки на главините, тампони на ст. щанга отзад.
    Оказа се че съм бил свикнал с много ' омекнала ' задница - сега е пълен 'чук'.
    Две трети от шумовете в колата утихнаха, даже много от тропането което ми се струваше отпред, сега го няма. Да не говорим че се усеща много стегната... Е возията малко пострада, ама не е страшно, а може и да си въобразявам.

    Естествено имаше нужда от реглаж.
    Танцуваше както си иска.
    Отърчах се на стенда и ми я направиха... Уж...
    Сега е по добре, но на неравност се мятка леко на някоя страна...а това ме подлудява...
    Стенда е Беисбарт, видимо хубав - компютри, лазери... Ама то въпроса май е базата данни.
    Оказа се че предницата еок, както си беше, а задницата в ляво има малко повече наклон, който не се регулира.
    Наклона е -3,4 в ляво и -1,4 в дясно. Като това е в градуси, не в милиметри. Според стандаджията освен да се опитва да яде малко гума отвътре, друго не би трябвало да влияе.
    По ме притеснява това че според стенда им сходимостта трябваше да е около -0,15 градуса а при мен от дясно не можа да се регулира - остана на около -0,4 градуса.

    После като взема бележката ще напиша какви са точно данните в момента, защото не ги помня точно, но факта е че колата е малко палава в момента отзад...
    Не знам какво ще е на мокро, не ми се мисли.


    Та въпроса ми е - какви са добрите регулировъчни параметри. Рових снощи до късно из форума, но само на колегата оем намирам данни, като според него трябва да е 2 мм отворена отпред и 3 мм затворена отзад (+2 отпред, -3 отзад - така си ги превеждам). Как мога да транслирам милиметрите в градуси и обратно, за да се ориентирам.

    За регулиране на страничия наклон виждам че им идеи за разпробиване дупките на амортисьора, мисля че би имало ефект и ще го пробвам. Въпроса е има ли смисъл.
    Не ме притеснява яденето на гуми. И преди е била така, гледам по стара бележка на стенда, явно преди време някакъв удар го е причинил това, но със сигурност с този наклон съм я карал доста време, омекнала хем, и не съм имал оплаквания.

    Явно сходимостта не сме уцелили та затова ми се мятка...
    Last edited by Yavor; 03-06-2012 at 09:02.
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  2. #2
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    +0.27 градуса отзад общо. Делиш на две за всяко колело. Отпред можеш да го направиш 0. Най-готино става
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  3. #3
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    48
    Posts
    1,242

    Default

    Според разпечатката отзад в момента е:
    Ляво: -3,28 градуса наклон
    Дясно: - 1,48 градуса наклон

    Сходимост:

    Ляво: +0,49 градуса
    Дясно: +0,17 градуса

    Обща сходимост: +1,06

    Интересно че в Алфаоунър току що прочетох че страничния наклон можел да се регулира чрез отпускане на болтовете на надлъжната щанга към купето и прибиране или избутване съответно на главината малко напред или назад.

    Утре ще взема да ида на друг стенд, нищо че ми са приятели там дето вчера бях.
    Не съм доволен.
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  4. #4
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Страничния наклон може да е от много неща. Нещо тежко в едната част в багажника например или мека гума, поизтървал амортисьор, омекнала пружина... това изобщо не го мисли, не е проблем кой знае какъв. Оправи си сходимоста. Аз съм водил много 156-ци тука при познати на стенд и не съм видял нито една с еднакъв страничен наклон. И моята е така. Задно дясно има по-голям наклон от лявото, но аз имам бас каса в едната страна на багажника и амортисьорите ми не са много стока отзад и не го мисля това въобще. Така, че седи грей се
    Last edited by oem; 03-06-2012 at 11:25.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Yavor View Post
    За регулиране на страничия наклон виждам че им идеи за разпробиване дупките на амортисьора, мисля че би имало ефект и ще го пробвам. Въпроса е има ли смисъл.
    Мда, има - но не прекалявай с пиленето.....направи го рабномерно и еднакво......и само горните две дупки.....повтарям - ПИЛЯТ СЕ САМО ГОРНИТЕ ДВЕ дупки на задния амортисьор......

    Quote Originally Posted by Yavor View Post
    Интересно че в Алфаоунър току що прочетох че страничния наклон можел да се регулира чрез отпускане на болтовете на надлъжната щанга към купето и прибиране или избутване съответно на главината малко напред или назад.
    Мисля че с тва нищо не се постига.....
    Last edited by ФЕРАРИСТ; 03-06-2012 at 12:04.
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  6. #6
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    В менюала дават параметрите - виж ги
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  7. #7
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    48
    Posts
    1,242

    Default

    Абе не знам вчера какво са направили, ама днес не само че ми е палава задницата, ами и волана мие покривен надясно леко, а при рязко подаване на газ колата се опитва да бяга наляво... Трагедия... Да ги пратиш в лагер са всички майстори...
    Покривяването на волана го забелязах още вчера, ама дърпането вече ме довърши...
    Уж нищо не пипаха отпред...

    А задницата ми е твърда и тиха, но при преминаване през неравност се мята леко в посока на гумата която е минала през дупката...

    Утре отивам на друг стенд. Уж при най добрите за заден мост. Да видим.
    Мислех си да почакам някой ден да поулегнат тампоните, за да е окончателен реглажа, ама съм бесен.

    Най неприятното е че ляво задно колело не искаше да се регулира на по малък градус от това. Иначе страничния наклон не ме притеснява, доста хора ми казват че имат такива разлики и няма проблеми.
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  8. #8
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Само ще вметна, че не е задължително да са пипали отпред, за да ти се изкриви волана. Щом са ти "оправили" задницата - оттам е. Като се регулира както трябва, ще спре да се мята
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  9. #9
    Запален алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    496

    Default

    Може да ти е от полза
    Алфа 156 1,8ТС 1998г


  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by tonov View Post
    Само ще вметна, че не е задължително да са пипали отпред, за да ти се изкриви волана. Щом са ти "оправили" задницата - оттам е. Като се регулира както трябва, ще спре да се мята
    Аз също бях така след смяна на напречните щанги, но на мен като + ми светваше и ASR-а. Направиха ми реглаж на задницата и накрая реших и отпред да ми направят и О, чудо проблемите изчезнаха, та колега съвета ми е един качествен реглаж на цялата кола.
    ex Алфа 147 1.9 JTD 8V 115CV "+" 140CV


  11. #11
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    48
    Posts
    1,242

    Default

    Ама аз това се чудя, колко малоумен 'майстор' може да си, след като барнеш геометрията отзад, да не провериш предната и общата сходимост на колата...
    До сега не ми се беше случвало и не си поисках, вече ще знам!

    На тебе асра ти е святкал заради някой от датчиците на абс сигурно...
    Или чак па толкова да е поднасяла...
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  12. #12
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    48
    Posts
    1,242

    Default

    Всъщност то било много просто - отиваш на подходящото място, плащаш си и не се занимаваш.
    Този път знаеха какво правят и направиха всичко момчетата да я вкарат колата в параметри.
    Вече съм с кола на -1мм отпред и точно +3мм отзад, по равно разпределени по колела, както си пише в менюъла. И познайте - красота!
    Даже шума на гумите отзад утихна - явно като си влезе в сходимост и гумите работят както трябва!

    Което идва да каже - от всяко дърво свирка не става, както и от всеки механик - 'майстор'. Как тия момчета можаха да я вкарат в сходимост, апредишния - не?
    Тука си поиграха - отпуснаха и други болтове по задницата, за да си дойде всичко на мястото, а как оня предния не можа да го направи?

    До всички от Хасково и региона - за стенд - само на МБК. Стенда им е някъв дзвер, едни като сателитни чинии сложиха на колелата и лазер ги сканира - премери геометрията за около минута, а не 10 мин бутане на колело, после чесане по врата какво да правим и т.н.

    Както и да е, с кеф ще си пия ракията тази вече. Благодаря на всички отзовали се с идеи!
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  13. #13
    започва да се пристрастява VooDoo-37's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Göteborg,Sweden
    Posts
    81

    Default

    Quote Originally Posted by Yavor View Post
    ...................

    Помниш ли как ти регулираха camber и caster на предния мост и camber на задния?

    От няколко дена в сервиза имаме стенд за регулиране на преден и заден мост. TOE(сходимостта) успях да я оправя отпред и отзад, но имам проблем с camber и caster на двете предни колела, и camber на двете задни колела.

    Camber отпред трябва да е от: -0 гр. и 59 мин. до -0 гр. 19 мин.
    Caster отпред трябва да е от: +3 гр. и 25 мин. до +4 гр. и 25 мин.
    Camber отзад трябва да е: от -1 гр. и 15 мин. до -0 гр. и 35 мин.


    При мен се получиха следните резултати:


    Преден мост:

    camber предно ляво колело: -1 гр. и 32 мин.
    camber предно дясно колело: -1 гр. и 16 мин.


    caster предно ляво колело: +2 гр. и 06 мин.
    caster предно дясно колело: +2 гр. и 06 мин.

    Заден мост:

    camber задно ляво колело: -2 гр. и 17 мин.
    camber задно дясно колело: -2 гр. и 13 мин.

    Отпред съм сменил долни и горни носачи, външни кормилни накраиници, биалетки, тампони на стабилизиращата щанга и амортисьори.
    Отзад смених 4-те напречни щанги и амортисьорите.
    Като ремонтирах предния мост в последния момент видях , че едната пружина е счупена. Исках да купя две нови, но нямаше никъде и за това взех две от моргата ,но те бяха от Alfa 156 TS.

    ПП: Забравих да напиша, че на самия стенд като избереш марката и модел автомобил показва кои параметри( тое,camber и caster) могат да се регулират. При "Alfa" 156 дава да се регулира само TOE(сходимост).
    Last edited by VooDoo-37; 26-05-2013 at 01:16.
    Alfa-Romeo 156 2.5 V6
    Yamaha MT-09 Tracer

  14. #14
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    48
    Posts
    1,242

    Default

    Гледам пише че не се регулират... И честно казано не съм наясно, предпочитам да не ръся мозък излишно!
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  15. #15
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Фабрично на 156/147/ГТ не може да се пипа нищо освен сходимост!

    Със спортно окачване (ниски пружини) колата става с "по-отрицателен" камбър сравнено с нормалните (изпробвано лично).



    Гледам ти си взел някакви от туин спарк, пък ти си 2.5 В6. По пътя на логиката колата с тези пружини трябва да е по-ниска от пред и от там да ти идва по-големия негативен камбър. Но въпреки всичко така като го гледам не е нещо страшно Даже в завои трябва да си по-стабилен ).

    Кастъра, освен с разни слооожни гимнастики и рязаници по носачите не мисля, че има начин да го коригираш. За справка темата на ферариста : http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...=53280&page=28

    Така относно задницата :

    Прочетох, че си сменявал задни амортисьори. Има един много тънък момент. Ако сложиш на 156-цата задни амортисьори от 147-ца, задницата се разкрачва бая (погледнато от зад гумите ще изглеждат така // \\ ). Обратното, ако сложиш на 147-ца амортисьори от 156-ца, задницата се събира бая ( погледнато от зад гумите ще изглеждат така \\ //). Единия случай съм го изпитвал на собствен гръб, а в другия случай съм присъствал на такава смяна на амортисьори на 56-ца и видях какъв е резултата
    Таааааааа да не би случайно да си сложил 147-мицови амортисьори (много често, ако са втора ръка "скрапера" не знае от каква кола ти ги дава и се изхожда от това, че 156 и 147 са еднакви, но не е 100% така
    Last edited by digitalundgrd; 29-05-2013 at 12:33.
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •