Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34

Thread: Смяна на двигател 1.9JTD със 2.4JTD

  1. #1

    Default Смяна на двигател 1.9JTD със 2.4JTD

    Здравейте, предстои ми това лято покупката на първа кола и реших това да е алфа ромео 156 1.9JTD. Преди книжката се упражнявах на полигон с алфа ромео 33 и въпреки, че е стара и раздрънкана двигателят(който е сменяван и е почти нов <100к ... дълга история) просто направи карането уникално и в пъти по-добро от учебния голф 4 на газ.

    Спрях се на 1.9JTD двигателя, но тук на доста места си пише ясно, че 2.4 е доста по-добър от 1.9 със малко повишаване на цената на поддръжката. Та въпроса ми е възможна ли е смяната на двигателя и колко би струвала горе-долу такава услуга(без цената на самия двигател). Като напълно начинаещ не искам да направя някоя пакост със 2.4... след годинка - две.... като събера опит ще видим...

    Също бихте ли ми препоръчали някой сервиз в София или Плевен където да прегледат колата преди да я купя и горе долу колко струва този преглед. Също така през колко време е желателно да ходя на прегледи след покупката, защото знам, че алфа ромео не прави проблеми, ако се грижиш за нея правилно.

  2. #2
    Старши алфист i.ganchev.ganchev's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Варна
    Age
    39
    Posts
    649

    Default

    Ако все още не си купил колата (както се подразбира от поста ти), не мога да разбера защо ще си купуваш 1.9 JTD и после ще го сменяш с 2.4 такъв.
    Абсолютно безмислено... по-добре си купи направо 2.4 и без допълнителни филми.
    Те големите кубици могат и бавно да се карат, както и малките могат бързо.
    Ако ти нямаш акъл и караш като джалатин, ще се утрепеш и с 1.0 мотор.

    Истината е в разумното шофиране. И да, 2.4 е доста по-добре от 1.9.
    Last edited by i.ganchev.ganchev; 27-04-2012 at 12:04.
    Lancia Delta 1.6 i.e - ex
    Alfa Romeo 156 2.0 TS

    рейтинг фотографов

  3. #3
    Запален алфист tur4in's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Асеновград
    Posts
    476

    Default

    ми що не си купиш кола с 2.4?
    JTDm 170+

  4. #4
    Старши алфист i.ganchev.ganchev's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Варна
    Age
    39
    Posts
    649

    Default

    Quote Originally Posted by tur4in View Post
    ми що не си купиш кола с 2.4?
    Щот до колкото разбрах го е страх да не се самоучисти
    Lancia Delta 1.6 i.e - ex
    Alfa Romeo 156 2.0 TS

    рейтинг фотографов

  5. #5
    Alfist benzinist spe4elist's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Varna, BG
    Age
    56
    Posts
    4,349

    Default

    Quote Originally Posted by mpenkov View Post
    Здравейте, предстои ми това лято покупката на първа кола и реших това да е алфа ромео 156 1.9JTD. Преди книжката ...
    Здравей,
    за млад шофьор и първа кола, 100+ коньовата 1.9 JTD са прекалено достатъчни, даже са и малко в повече ... Дано случиш на читав екземпляр, преди покупката задължително преглед в сервиз, в който са "виждали и чували" алфи ... И ако я поддържаш както трябва, няма да ти създава особени ядове ...

    Успех

  6. #6
    Запален алфист tur4in's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Асеновград
    Posts
    476

    Default

    абе квато и алфа дизелова да земе момчето ще е чипната и ще рине яко асфалта. 100%
    JTDm 170+

  7. #7
    Старши алфист i.ganchev.ganchev's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Варна
    Age
    39
    Posts
    649

    Default

    Quote Originally Posted by spe4elist View Post
    Здравей,
    за млад шофьор и първа кола, 100+ коньовата 1.9 JTD са прекалено достатъчни, даже са и малко в повече ... Дано случиш на читав екземпляр, преди покупката задължително преглед в сервиз, в който са "виждали и чували" алфи ... И ако я поддържаш както трябва, няма да ти създава особени ядове ...

    Успех
    Човеко иска 2.4. Според мен да си взима квото му е на душата, после да не се занимава с глупости и да несъжалява.
    Тва ми напомня на едно време аз като си взех ланчата. Айде викам си, млад шофер съм... за кво са ми е повече от 1.6. Пък парите за колата почти същите и за по-големия мотор като я купувах.
    После съжалявах ама... късно чадо, мандалото беше лопнало .
    Според мен въпроса е дали ще има пари да я храни и поддържа, щото 2.4 си е по-сериозен матор от 1.9.
    Ще свикне бързо, ще почне да мисли за суап-ове после и глупости. Щом се кефи на 2.4, да си взима 2.4. Ако е разумен, няма да има проблеми.
    Last edited by i.ganchev.ganchev; 27-04-2012 at 12:35.
    Lancia Delta 1.6 i.e - ex
    Alfa Romeo 156 2.0 TS

    рейтинг фотографов

  8. #8

    Default

    Без да те подценявам като шофьор, но пък с двуцифрено число на годините по-голям шофьорски стаж от теб, моя съвет е да си вземеш една кола не повече от 60-70 коня "спреляк", да я покараш една-две години и след това да вземеш каквото ти е на сърце.
    Не ме разбирай погрешно - моето лично мнение е, че по-мощната кола е по-безопасна в ръцете на разсъждаващ и мислещ водач, обаче също така мисля, че за да преодолееш онова усещане дето кара десния ти крак да си тежи на мястото когато някой "те дразни с 90 на място където спокойно може да се кара с над 160" (ако ме разбираш за какво говоря), както и да се научиш наистина да се съобразяваш с останалите на пътя, а не да вярваш, че техните коли вървят и спират по същия начин като твоята, просто трябва опитно да знаеш какво значи да тръгнеш да изпреварваш нещо, което се движи с 80 и изпреварването да ти отнема 3 минути, ако ще и две предавки надолу да си върнал...
    Просто опита с малката и слаба кола ти дава по-реална представа за законите на физиката, които тук масово нито се познават, нито се зачитат. Ако се качиш на "бегачка" още в началото, вярвай ми, шанса по-нататък да се качиш на нещо 60-коньово и да научиш това за което ти говоря е минимален, клонящ към нула.

    Успех и безавариино, каквото и да си купиш.
    Last edited by badmadafaka; 27-04-2012 at 12:37.

  9. #9

    Default

    Купуваш си направо 2.4, без да се занимаваш с глупости.
    Ако е писано да се пребиваш, все тая дали с 1.9 или с 2.4

    За протокола подчертавам, че подкрепям напълно лошиямайкочукач, но всички знаят, че е излишно да наливаме акъл на млад шофер...
    http://clubalfaromeo.com/forum/image.php?type=sigpic&userid=19&dateline=121699486  0

  10. #10
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    София
    Posts
    151

    Default

    Според мен можеш спокойно да вземеш 2.4JTD 156ца (преди 2003та са 136кс и 140кс мисля бяха), вървят доволно, но не са ракети все пак. Пък след няколко години - 200+. Кола с 60-70 коня според мен е безмислена, освен по задръстванията в София за друго не става, хубаво е примерно като ти се наложи да изпревариш някой извънградско да не ти трябва 5км писта, особено за млад шофьор. Въпроса е да кара внимателно и да се съобразяваш с пътните условия (на запад това означава времето, при нас най-вече дупките). Ако все пак вземеш 1.9JTD не мисля, че има голям смисъл после да сменяш двигател, разликата 20-25 коня от 1.9JTD е и за сметка на 50-100кила отгоре, освен ако не слагаш 170кс JTDm версията. Друг вариант е да се метнеш директно на 1.9JTDm 150кс - вътрешния фейс на колата е много успешен според мен.

    За сервиз - във всеки клубен сервиз могат да ти я прегледат, има си раздел за това с адреси и детайли.

    Успех с избора.

  11. #11
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Каквато и да вземеш, важното е да намериш читава.Смяната на ДВГ е безсмислено упражнение.
    Ако те интересува сервиз в Плевен, ще ти пратя адрес на ЛС.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  12. #12
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    mpenkov,
    То има доволно много модификации на 1.9Jtd (105hp, 110hp, 115hp, само за 8V моторите), както и на 2.4 JTD (136hp. 140hp, 150hp за 10V моторите). Ти на какво си се спрял? Специално тези jtd-та се делят на евро 2 и евро 3, като евро 2 са 105hp и 136hp двигателите и казано честно най-дървеното възможно изпълнение на комън рейл, което не му дава никакво предимство спрямо да речем едно предкамерно ауди 1.9tdi (110hp) от 1996 г например. Добрите мотори са евро 3, като започват съответно от 110hp или 140hp (някъде от 2001-ва година нагоре - имаше цяла тема от коя година кой мотор се слага). При тях вече софтуера е друг и турбината се управлява от ECU-то. Като цяло са изчистени основните проблеми на първите версии (евро 2). Така, че ти трябва да си уточниш за себе си (в зависимост и от бюджета ти) към какво ще се ориентираш. Колегите са напълно прави, че както с 45 коня, така и с 300 коня, може да се пречукаш, ако нямаш акъл в главата. Така, че това не трябва да е определящо. Това със смяната в последствие на двигателя е напълно лишено от смисъл - пари хвърлени на вятъра. Както са ти казали, ако искаш 2.4 jtd, просто вземи такова, а не после да се вкарваш в някакви филми. Все пак ако и разхода има значение за теб, имай предвид, че 2.4 харчи повече и разликите стават още по-големи особено при градско (2.4 храни 5 "гърла"). Ако това е без значение за теб, тогава взимай това, което ти е по сърце. Най- важното си остава обаче, да избереш читава кола, за да нямаш после сериозни проблеми, които могат да те накарат да намразиш и марката.
    Last edited by AlfaMan; 27-04-2012 at 16:33.
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  13. #13
    Запален алфист Spunky's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Пловдив
    Posts
    288

    Default

    Да си вземе по големия двигател. И аз така си виках, дай да си взема 1.6 хем е на газ хем икономична пък и не ми трябва състезателна кола. След 3-4 месеца каране вече ми е слабичка. Пък и без това ме хваща големия данък, така че 2.0 за мен щеше да е по-добрия вариант(но кой да ги гледа тия работи при полупката, пък и екземпляра беше доста запазен). Но уви вече свършен факт. Ще си я карам така още 1-2 години или ако не намеря някой 2.0 мотор да го сменя след време.
    Иначе съм напълно съгласен със badmadafaka до някъде. Наистина по слабата кола ще те научи на търпение, ще се научиш да спазваш дистанция и правилно да преценяваш ситуациите, в които ще можеш безопасно да изпреварваш. Затова аз бих те посъветвал, ако имате кола във семейството да покараш нея известно време, примерно(1година) и тогава да прецениш, какъв точно автомобил да вземеш.
    Аз също преди да се сдобия със собствен автомобил съм карал коли от сорта на 50коня(1.0двигател) и 85к(1.4). Сегашната ми е 1.6(120) и наистина е по пъргава от предишните две(дори на газ във ниските и средните обороти върви повече), но от там, както и от възрастта идва и увличането да караш по бързо и така на 2-3 пъти вече почвам да си вадя поуки от действията.
    Alfa Romeo 147, 1.6 - 120hp (ГИ - Emer Frank Plus OBD)

  14. #14
    Мечка, ама стръМница Alfaro76's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Sofia
    Posts
    448

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    Без да те подценявам като шофьор, но пък с двуцифрено число на годините по-голям шофьорски стаж от теб, моя съвет е да си вземеш една кола не повече от 60-70 коня "спреляк", да я покараш една-две години и след това да вземеш каквото ти е на сърце.
    Не ме разбирай погрешно - моето лично мнение е, че по-мощната кола е по-безопасна в ръцете на разсъждаващ и мислещ водач, обаче също така мисля, че за да преодолееш онова усещане дето кара десния ти крак да си тежи на мястото когато някой "те дразни с 90 на място където спокойно може да се кара с над 160" (ако ме разбираш за какво говоря), както и да се научиш наистина да се съобразяваш с останалите на пътя, а не да вярваш, че техните коли вървят и спират по същия начин като твоята, просто трябва опитно да знаеш какво значи да тръгнеш да изпреварваш нещо, което се движи с 80 и изпреварването да ти отнема 3 минути, ако ще и две предавки надолу да си върнал...
    Просто опита с малката и слаба кола ти дава по-реална представа за законите на физиката, които тук масово нито се познават, нито се зачитат. Ако се качиш на "бегачка" още в началото, вярвай ми, шанса по-нататък да се качиш на нещо 60-коньово и да научиш това за което ти говоря е минимален, клонящ към нула.

    Успех и безавариино, каквото и да си купиш.
    Най-точно казано
    Вместо да пиша коментар, използвам на колегата
    Колега, всеки ще ти даде своето мнение колко мощна кола да си вземеш, но от негова гледна точка и то мнение на стар шофьор, най-вероятно минал през по-горе описаните фази. Така, че моят съвет е да прочетеш отново този пост и да се замислиш повечко върху него...мъдър е...
    А за избор на автомобил, аз ще ти кажа, че съм си купувал 3 коли
    и трите със "затворени очи".
    Жена и кола са на късмет...
    Да караш колата първо на сервиз, е все едно да караш жена си на доктор преди да я вземеш...по-късно идва ако ме разбираш
    За това ти желая късмет, и да се изфукаш като вземеш нещо

    Alfa Romeo 145 1.9 JTD, 105Hp. - до 2012г.
    Alfa Romeo 166 2.4 JTD, 136Hp. - до 2016г.
    Subaru Outback 2.5i 165Hp automatic - сега

  15. #15
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by Alfaro76 View Post
    ...
    Да караш колата първо на сервиз, е все едно да караш жена си на доктор преди да я вземеш...по-късно идва ако ме разбираш...
    Е па как да не я караш.Васермана в железарския ли го правят.Биля и тя те кара.
    Проверка му е майката
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •