Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24

Thread: Допълнителна тръба в кутията на възд. филтър?

  1. #1
    Старши алфист i.ganchev.ganchev's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Варна
    Age
    39
    Posts
    649

    Default Допълнителна тръба в кутията на възд. филтър?

    Колеги, съжалявам, че пускам тема за тая глупост, ама неможах да намеря инфо с търсачката.
    Значи в кутията на въздушния филтър има една допълнителна тръба, която отгоре е с нормален диаметър, като входа в кутията, а надолу се свива до приблизително половин път. Конусувидна е тръбата. Предполагам всички бензинови я имат. Та, каква е идеята на тая тръба, и какво ще стане ако я разкарам.
    Така като гледам, освен да намаля дебита на въздуха, друго обяснение не ми хрумва.

    Може би някой по-запознат може да сподели идеята на въпросната тръба?
    Lancia Delta 1.6 i.e - ex
    Alfa Romeo 156 2.0 TS

    рейтинг фотографов

  2. #2
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Това, което те интересува е т.нар ефект на Вентури... Тоест това са го сложили "тъпите" 'талянци, за да има по-висока скорост в точка 3 от чертежа, сравнено с точка 1...Тоест по-този начин се ускорява потока на въздуха отиващ към дросела (респективно в мотора)... С две думи не барай

    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  3. #3
    Старши алфист i.ganchev.ganchev's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Варна
    Age
    39
    Posts
    649

    Default

    Благодаря за инфото. Махнах го за проба, сложих го после.
    Никаква разлика не намирам... ама щом има, явно има

    Оставих го да се седи... просот ми беше интересно, кво толкоз прави.
    Lancia Delta 1.6 i.e - ex
    Alfa Romeo 156 2.0 TS

    рейтинг фотографов

  4. #4
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Ако си познаваш колата ще усетиш , че в диапазона между 1600/1800 и 3000 об. с тръбата въртящия момент е по-голям. Ти си очаквал нещо във високите да се случи и за това не си разбрал.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  5. #5
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    7,990

    Default

    Много научно изглежда обеснено но е тотално грешно Тази конкретна тръба няма нищо общо с ефекта Вентури Скороста на потока е по висока само в тясната част.
    Според мен тази фуния е за резонансно пълнене обаче е пълен мит че помага в някакъв диапазон
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  6. #6
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    При 147 изглежда така...

    Отбелязаната с червена стрелка тръба в единия си край е по-тясна, а в другия е широка, с форма която ми прилича на "тромпет".
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1.jpg   2.jpg   4.jpg  
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  7. #7
    Запален алфист t-1000's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Philippines
    Posts
    185

    Default

    Според мен тази тръба е там защото засмукания въздух първо преминава през заглушителя преди филтъра после през филтъра а това са си 2 рестриктора и чрез нея на качат малко скоростта на влизащия въздух но пък тя скоростта се убива пак от следващите 2-ва 90-градусови завоя , друга функция която има е да прави ускорението плавно в целия диапазон

  8. #8
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by t-1000 View Post
    Според мен тази тръба е там защото засмукания въздух първо преминава през заглушителя преди филтъра после през филтъра а това са си 2 рестриктора и чрез нея на качат малко скоростта на влизащия въздух но пък тя скоростта се убива пак от следващите 2-ва 90-градусови завоя , друга функция която има е да прави ускорението плавно в целия диапазон
    А според мен цялата работа е за да се постигне ниско шумово ниво в кутията на въздушния филтър Всички знаем какво става със звука като се премахнат рестрикторите Не съм чувал за постигане на каквито и да е скорости на потока на по голямо разстояние от 30см от дросела на колата, от дросела нататък вече нещата са други Да не говорим че при сериозните мотори, да речем ГТА при Алфа има и резонаторна кутия със сериозен обем след филтърната кутия и множеството и рестрикции и тя е на 45см от дросела. Освен това да не забравяме и един от първите модове в алфите, така наречения "V6 mod" при който се маха тромпетовидна конусна тръба с резонатор на входа на филтърната кутия на атмосверните алфи и се слага обикновенна права тръба със къс тромпет от V6 Не помня на коя кола пртавих тестове на диното и оставих колата без филтър и кутия само маркуча след това, колата не показа разлика никъде
    Last edited by Bobo; 13-04-2012 at 00:40.
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  9. #9
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Quote Originally Posted by Bobo View Post
    Не помня на коя кола пртавих тестове на диното и оставих колата без филтър и кутия само маркуча след това, колата не показа разлика никъде
    Моята
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  10. #10
    Запален алфист t-1000's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Philippines
    Posts
    185

    Default

    не отричам че ролята на този конус е митична

  11. #11
    Старши алфист i.ganchev.ganchev's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Варна
    Age
    39
    Posts
    649

    Default

    На кое викате "рестриктори" при стандартни пътища на въздуха, тип "моите" (default-ските)?
    Last edited by i.ganchev.ganchev; 13-04-2012 at 02:22.
    Lancia Delta 1.6 i.e - ex
    Alfa Romeo 156 2.0 TS

    рейтинг фотографов

  12. #12
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Не знам какво сте тествали но при 156 разлика наистина има! Като махнеш резонатора преди кутията на филтъра както и тромпета в кутията и в ниските като я смачкаш започва да бучи и да тъпче и само със слагането на тромпета нещата си идват на мястото. На 147 нещата са съвсем различни. Там и колектора в тези обороти е на къс път и тръбите и кутията му нямат общо с на 156.

    Направи си тест с 156 и ще видиш, че е така. Аз щом го усещам не ми трябва дино. Вярвам, че и ти ще го усетиш
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  13. #13
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by t-1000 View Post
    не отричам че ролята на този конус е митична
    Не е митична. Газът като излезе от нея се разширява и по този начин обточва целия цилиндър (филтъра). Не случайно тромпетът почти опира в дъното
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  14. #14

    Default

    Леко не по темата: ако някой има излишен такъв конус за колата от подписа, да метне един насам, че си търся. Купих кутията за филтъра от колега тук, но конуса така и не можа да го намери.
    156 2.0TS 155hp; Suzuki GSX-R600

  15. #15
    Старши алфист i.ganchev.ganchev's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Варна
    Age
    39
    Posts
    649

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Не знам какво сте тествали но при 156 разлика наистина има! Като махнеш резонатора преди кутията на филтъра както и тромпета в кутията и в ниските като я смачкаш започва да бучи и да тъпче и само със слагането на тромпета нещата си идват на мястото. На 147 нещата са съвсем различни. Там и колектора в тези обороти е на къс път и тръбите и кутията му нямат общо с на 156.

    Направи си тест с 156 и ще видиш, че е така. Аз щом го усещам не ми трябва дино. Вярвам, че и ти ще го усетиш
    Къде е този резонатор? Да не е в дясно от кутията на филтъра?
    Аз пробвах само без "тромпета". Е наистина се опитвах да намеря разлика, не успявам.

    Добре де, то по тази логика, със конусен спортен филтър, отведен да взима студен въздух, колата би трябвало да се държи по-зле, защото въпросните резонатори и тромпети няма да ги има
    Lancia Delta 1.6 i.e - ex
    Alfa Romeo 156 2.0 TS

    рейтинг фотографов

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •