Quote Originally Posted by ALFonsOlder View Post
хмммм......жалко!
силно се надявах някой да разясни какво става с "евентуален" въздух в ЛПГто!
Евентуалния въздух го има всяка една течност.
Пример водата като кипи от къде идва въздуха в тенджерата.
При газа е същото (пиша газа щото думата газ е в мъжки род в българския език)
Така сместа която ти сипват(наливат зареждат и т.н.) има смес от пропан и бутан като лятото е примерно е някъде по равно.
Пропанът кипи при -45 градуса при атмосферно налягане. Обаче идва лято слънцето пече и нагрява маркучите и балоните в тях налягането особено в балоните като се изпразнят под 1/4 пада. При нялягане от 7 атм пропана кипи при 25 градуса.
Сега вече се е стоплили а балона се е поизпразнил на половина на вход на помпата ще влезе течност която след попадане в помпата преди да се сгъсти ще вземе да кипи(защото на вход на помпата нялягането ще е по ниско от колкото в балона) получава се т.н. кавитация. Кавитация е поява на балончета въздух в пренасяната течност.
Вече въпросната течност газ се транспортира до зареждащото устройство на колата като се чува характерно протракване в самата пълначка това всъщност са балончетата въздух които са се отделили при транспортирането). Все пак помпата прави налягане по голямо от това в балона и в бутилката няма токова кипене а и там течността е с по високо налягане. А част от въздуха се разтваря отново в газа. (трябва да се отбележи че течностите са във пъти по трудно свиваеми от газа в случая газ визирам въздуха щото той се втечнява при много по различни условия)
Така къде е разликата брояча на помпата мери обем като преминат 20кг с относително тегло 0,55кг/Л ще е някъде около 36л обаче ти си заредил 39 л останалите 3 л са били въздух който е сгъстен в бутилката.
Те това е лятото ако не искате да ви ударят в теглото трябва да се зарежда рано сутрин или късно вечер.
От къде може да идва разликата в горенето може да идва от състава на газа. Ако газа е по тежък вие ще заредите за едни и същи литри по голяма тегло газ а калоричността на горивото се мери в килограми. Повечето килограми значат повече толпина - повече работа в двигателя.
Обаче идва и другия момент какво всъщност е съдържанието на отделните компоненти в газа който зареждате. Защото не винаги по тежко е по добре няма да навлизам на дълбоко ще много химия има а не ми е силна страна.
И последно искам да направя уточнение с кораби газ се разтоварва само в Румъния там има пристанище за разтоварване на газ в България няма такова.
Относно зареждането на бензиностанциите много бях доволен от ОМВ но последния път заредих рано сутринта като количество точно обаче колата умря не знам от къде е внос но е много зле. Зареждал съм много пъти на Топливо защото уж внасят газов кондензат от русия колата върви много добре ама се удрят 1,5-2 л на зареждане.