Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: А, сега накъде? 146 1.4 ТS

  1. #1
    започва да се пристрастява SnoBeck's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Varna/Dobrich
    Posts
    31

    Default А, сега накъде? 146 1.4 ТS

    Здравейте, колеги! Отдавна съм регистрирам във форума, но до сега повече четях, отколкото пищех.
    За жалост повода да пропиша е неприятен..
    Казусът е следният и очаквам мнения и съвети от препатилите и по- компетентните от мене user-и

    Та..в един момент иначе послушно държащата се кола, реши, че е настъпил момента, в който трябва да започне да харчи и губи масло.. и така около 2 месеца и 2,000км, докато не се стигна до разход на масло (5w-40) от 6л. за 450 км., което при цена от 25лв/1л. по бензиностанциите меко казано изпразни студентският ми джоб...

    Видимо беше, че между капака на клапаните и корпуса губех значителни количества масло..толкова значителни, че се образуваше поток от масло по пода на колата и при по високи скорости цялата ми задница беше омазана като на дизелов ГоУф! Свещите ми бяха изцяло потопени.
    След смяната на въпросната гарнитурка в изцяло неквалифициран сервиз( за по евтино.. ) резултата беше меко казано..незадоволителен..
    След още седмица и 3л. масло отидох в "Частната автоболница" във Варна, където момчетата забелязаха, че капака на клапаните ми е счупен на 2 места и спукан на 1.. за щастие в близката автоморга си намерих същия за 40лв + още 40лв. за нова гарнитура и сходна сума за смяна, бях отново на пътя..
    Вече определено не правех локвички, но разход на масло пак имаше..от порядъка на 1л/150-200км...
    Беше явно, че вече не го пилея, а колата го гори..някъде в тоя период от време започна и вървежа да се губи... лаическите ми познания го отдават на зацапаните свеши от харча на масло..

    Та, дойде сюблимният момент, в който разума поддаде и колата влезе за ревизия на мотора..
    ..прегорели гумички на клапаните, маслени сигменти..тотално сдали багажа, задрали биелни лагери..
    Последва смяна на изброените, плюс всички стругарски манипулации привеждащи главата в изправност (напасване, шлайф.. и последния да затвори вратата...)
    смениха се и всички гарнитури по мотора, датчика за нивото на маслото, малките свещи..
    Цялата дандания излезе малко над 800лв. и след около седмица с усмивка до уши възседнах италианското си съоръжение..с надеждата да подкарам "новият" си мотор....е да, ама не..оказа се, че "не е била зацепена" добре и пауъра хич го нямаше...нейсе и без това я карах до 3.500 оборота.. го преживях...но
    ..след 300км реших да вдигна щеката на маслото И О ЧУДО! прясно сложеното ми BMW 10W-40 се беше заковало на минимума.. и колата започна да вади невиждани до тогава пушеци и на бензин и на метан..

    Върнах я обратно при майстора в началото на тази седмица и се установи, че маслото не влиза през маркучите за картерна вентилация..

    Вчера майстора ми се обади и ми каза, че "по цилиндрите имало някакви деформации, по които новите сегменти не могат да се нагодят и на тях се дължи харча на масло" остатъка от реплики съдържащи думи като "хонинг" и т.н. останаха тотално неразбрани от кандидат-лекарския ми мозък...
    ..та достигнахме до умозаключението, че смяна на бутала и шлайф на цилиндрите биха били прекалено скъпа и неструваща си инвестиция, за да бъдат предприети към момента и сега колата се сглобява в обратният ред..а аз оставам с надеждата, новите сигменти да се нагодят към "елипсовидният контур" на цилиндрите и харча на масло да спре от само себе си...в което, честно казано, не вярвам ...
    Та въпроса е сега накъде?
    Да сипя ли някаква добавка в маслото ..
    Да се захващам ли с предложения от майстора ремонт
    Вече съм финансово колабирал и съвети от рода на "смени я тая кола..кво се занимаваш" не ми вършат работа...
    Не, че я харесвам особено, но има неплатени данъци за 2 години и всичко останало и е платено..така, че си е моя за още доста време, а и нямам никакъв финансов ресурс за друга..не, че не ми се иска...

  2. #2

    Default

    Ако му имаш доверие на майстора скачай в джаза но така,като чета аз бих го сменил.
    156/2.0 Selespeed - Alfa Romeo 156 2.5 v6 24v --> http://vbox7.com/play:m1d6507527

  3. #3
    Старши алфист tqnbtb's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bulgaria,Burgas
    Posts
    535

    Default

    добре а тва за хонинга не ти ли го каза преди да затвори мотора ? то ако тъй не мери нищо ко прайм ??
    alfa romeo 145 QV 15.38 (400m)
    Fiat punto GT in progress ~200hp

  4. #4
    CrAzY fAn :) kompir's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    В.Търново
    Posts
    202

    Default

    Та въпроса е сега накъде?
    Да сипя ли някаква добавка в маслото ..
    Ако ще е добавка ти препоръчвам на LiquiMolly казва се Motor Protect.Това е комбинирана добавка от молибденов дисулфид+керамични частици.Като бачках в магазин за авточасти и акумулатори не един голф и хлопел сме спасили с нея.Но започнеш ли с нея на всяка смяна на маслото трябва да я слагаш а е към 50лв.
    Alfa Romeo146 1.6i BOXER 96г.

  5. #5
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    В такива случаи винаги съм се замислял дали нее по-добре да се смени двигателя...
    От някоя ударена наскоро кола или нещо такова...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  6. #6
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Майстора каза ли ти колко е елипсата на цилиндрите? Сегментите ще се напаснат по принцип с времето. Стига елипсата да не много голяма това ще е скоро. Поне 5000 км трябва да минеш дори с минимална елипса.

    Аз пък искам да ти насоча вниманието към нещо друго. Да проверите гумичките на клапаните щом сте ги сменяли. Много често новите гумичките за този мотор се случва да са хлабави и само след първите 10-тина километра може да излязат и 16-те И така да пуши и да харчи по над литър на 500 км.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  7. #7
    започва да се пристрастява SnoBeck's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Varna/Dobrich
    Posts
    31

    Default

    Благодаря на всички за постовете..
    Мисля, че ще я покарам така, продължавайки да доливам масло с литри..или направо, ще сложа от препоръчаната добавка..а цената от 50лв. на 10.000км хич не ме плаши сравнена със 150те, които дадох за 6л. 5-40 за няма 500км. )
    Иначе, тия гумички, ако не са добре натегнати нямаше ли да се окончи веднага след ремонта.. или само ще си понахарчва масълце и ще пуши като параход ??
    Извинявайте за лошата ми техническа компетентност.. но се сблъсквам с твърде много проблеми наведнъж, а и не ми се е налагало да имам познания в такива области..досега

    Иначе, нямам данни за размерите на елипсата...
    при първото отваряне на мотора, ми каза, че блока не бил надран.. имал си хонинг или нещо от сорта..
    а сега се почна с някакви елипси и чудесии...
    ВСЯКО ПОДОБРЕНИЕ ВОДИ ДО НЕОТСТРАНИМИ ДЕФЕКТИ

  8. #8
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Гумичките не се натягат. Те се набиват във водача и зависи от размера им. Някои марки гумички са по хлабави от колкото трябва и бързо излизат от водача. Като излезе гумичката започва да се движи заедно с клапана на горе/на долу и нищо вече не пречи маслото на навлиза от главата към горивната камера където и изгаря в процеса на горене или се запалва в изпускателната система според зависи кои гумички са излезли (смукателни или изпускателни) в единия случай може и да не пуши, за разлика от другия в който като постопли мотора започва да си чади синичко отзад и да намирисва на изгоряло масло. И нищо няма да и стане. Ще си пуши и така докато не се сменят.

    Щом пуши почти сигурно е да не кажа на 99.9% сигурно е, че имаш излезли гумички. Тази глава е с прави и гладки водачи и ако майстора ти не вярва то нека откопчае някой и друг клапан и да се убеди, че много лесно излизат.

    Не знам сега разглобена ли ти е колата, не е ли но ако не е гумички се сменят и на място без да се сваля главата.

    От сегменти няма как да ти пуши така, че да го виждаш. Или елипсата трябва да е адски голяма (което става доста трудно), но пък ако е така кой изобщо би сглобил такъв мотор?

    Да ти сменят гумичките както трябва е моя съвет и ще спре да пуши
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  9. #9
    започва да се пристрастява SnoBeck's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Varna/Dobrich
    Posts
    31

    Default

    Току- що говорих с майстора..
    питах го, дали не е възможно да се е измъкнала някоя гумичка на клапаните
    и той ми каза нещо от сорта: "мотора работи много равномерно, трябва да се е измъкнала или на вссеки цилиндър по една, или всички".. по негови думи равномерната работа на мотора зависела от това..
    Така де, утре си вземам колата, ще покарам месец- два с маслото в едната ръка и ще споделям впечатления
    Благодаря за съветите на всички и по- специално на колегата @oem
    ВСЯКО ПОДОБРЕНИЕ ВОДИ ДО НЕОТСТРАНИМИ ДЕФЕКТИ

  10. #10
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Няма такова нещо. И 5 и 10 и 16 гумички да излезнат мотора ще си работи равномерно. И вероятно това е станало както ти казвам. На тази глава, а и не само гумичките излизат много лесно.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  11. #11
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    Помислил ли си над варианта за масления сепаратор дали не е време да се почисти и тои?
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

  12. #12
    започва да се пристрастява SnoBeck's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Varna/Dobrich
    Posts
    31

    Default

    Quote Originally Posted by BillyBoy` View Post
    Помислил ли си над варианта за масления сепаратор дали не е време да се почисти и тои?
    Колега, надявам се, че той е от вътрешната страна на капака на клапаните..ако не се лъжа, ако е така е бил почистен със слагането на новия капак на клапаните..
    ВСЯКО ПОДОБРЕНИЕ ВОДИ ДО НЕОТСТРАНИМИ ДЕФЕКТИ

  13. #13
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    Quote Originally Posted by SnoBeck View Post
    Колега, надявам се, че той е от вътрешната страна на капака на клапаните..ако не се лъжа, ако е така е бил почистен със слагането на новия капак на клапаните..
    Сигурен си?
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

  14. #14
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Стига с тоя капак па вие. От него няма да пуши така. Задължително проверка за гумичките. Почти съм сигурен, че са изкочили. Не съм чул да има човек който да е сменял и да ги е направил от първия път. Става въпрос за човек който не прави италиански глави по принцип и не е правил на света главите. Прекалено много случаи има и във форума и при мои познати и при мен дори и аз след 4, 5 глави вече лепя гумичките иначе няма оправия.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  15. #15
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Quote Originally Posted by SnoBeck View Post
    .а цената от 50лв. на 10.000км хич не ме плаши сравнена със 150те, които дадох за 6л. 5-40 за няма 500км. )
    ...
    Колега какви са тия масла, които слагаш по 25лв литъра ? Има нормални, хубави масла за по 15лв литъра...Не знам защо се хвърляш на толкова скъпо масло като сам си видял, че 50% от него тече по земята, а другото го гори....

    Ти ако даваш на 500км по 150лв за масло за 1500-2000км си купуваш мотор втора ръка
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •