Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Направи си сам - бутон за вентилатора на водния радиатор

  1. #1
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default Направи си сам - бутон за вентилатора на водния радиатор

    Колеги, искам да си сложа бутон, с който да си пускам аз когато реша перката на водния радиатор на 155-цата.
    Искам да стане без много окабеляване и губене на време по ел. инсталацията и затова искам съвет тук.
    Забелязах че релето за 1-ва степен на перката е отпред в черната кутия над радиатора, а релето за 2-рата степен е вътре в купето отляво на волана, до релето за отваряне на багажника.
    Питането е дали да ползвам него за тази работа и бутона да управлява него, но за целта незнам как се управлява релето. Дали има постоянен + до него и само масата се подава през датчика на радиатора или е по друг начин?
    Незнам колко е удачно да се ползва релето, затова питам, тези които имат представа, да споделят опит в реализацията на такъв бутон!
    Мерси!


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  2. #2
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by Furious 155 View Post
    Колеги, искам да си сложа бутон, с който да си пускам аз когато реша перката на водния радиатор на 155-цата.
    Искам да стане без много окабеляване и губене на време по ел. инсталацията и затова искам съвет тук.
    Забелязах че релето за 1-ва степен на перката е отпред в черната кутия над радиатора, а релето за 2-рата степен е вътре в купето отляво на волана, до релето за отваряне на багажника.
    Питането е дали да ползвам него за тази работа и бутона да управлява него, но за целта незнам как се управлява релето. Дали има постоянен + до него и само масата се подава през датчика на радиатора или е по друг начин?
    Незнам колко е удачно да се ползва релето, затова питам, тези които имат представа, да споделят опит в реализацията на такъв бутон!
    Мерси!
    Нямам ти схемите на 155, но според мен най-удачният вариант е с едно допълнително реленце
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  3. #3
    кукундрелник vovata's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Plovdiv
    Age
    48
    Posts
    1,764

    Default

    Внимаваи какъв ключ слгаш - трябва да е як !
    Навремето на 155-цата бях сложил директен ключ и след една седмица щях да се запаля,ключа се стопи.
    Вентилаторите с бая ампера,съветваи се с жичкаджия.
    Alfa Romeo EX 155 1.8SS,147jtd,156TS,156jtd,
    159 1.9 няколко. 2.4 няколко, Auto, ръчка - всичко
    NEW 159 2.0 JTDm Black TI

  4. #4
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    През реле не му трябва як ключ. Релето все пак е за това. Иначе може да се ползва оригиналното реле за 2-рата степен. На контакт му измери на управляващата верига какво имаш. Плюс или маса. И което го нямаш го прекарваш през ключето и това е
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  5. #5
    Силно зарибен - облъчен Da_Fuse's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    873

    Default

    И според мен така е най-лесно. Мериш/пробваш на датчика на радиатора кое краче е за 2-рата степен и пускаш едно ключе, което дефакто да замества датчика и това е...
    Аlfa 75 - 1.8 Turbo 155hp '87
    Lancia Dedra 2.0 Turbo Integrale 180hp '92

    България от векове за векове - НАД ВСИЧКО!

  6. #6
    Болен алфист abart_'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Русе
    Posts
    1,189

    Default

    Преди време в бързините,бях вързал перката директно с ключе към масата ( без реле) и определено товара идва голям-ключа се стопява !

    Сега е през релето, и само му подавам маса от ключето,което грам не загрява
    146 Turbo

  7. #7
    Болен алфист The_Game's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    София/Пазарджик
    Age
    35
    Posts
    1,041

    Default

    Quote Originally Posted by Da_Fuse View Post
    И според мен така е най-лесно. Мериш/пробваш на датчика на радиатора кое краче е за 2-рата степен и пускаш едно ключе, което дефакто да замества датчика и това е...
    Да ама е задължително да си остане 2-рата степен както си е заводски. Щото ако не обърнеш внимание на стрелката, датчика да си включи перката автоматично.

    Иначе трябва зумерче да пищи ако не си включил перката и темп. е 90 градуса примерно. Без зумерче шанса да забравиш да включиш перката е мнооого голям. (особено в началото като не си свикнал още с подобрението..)

    Въпреки, че съм силно против това нещо... Ама все пак за какво ти е тази екстра ?
    Fiat Grande Punto 1.3 Multijet Alfa Romeo 155 1.8TS 8V -SOLD

  8. #8
    Силно зарибен - облъчен Da_Fuse's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    873

    Default

    Quote Originally Posted by The_Game View Post
    Да ама е задължително да си остане 2-рата степен както си е заводски. Щото ако не обърнеш внимание на стрелката, датчика да си включи перката автоматично.

    Иначе трябва зумерче да пищи ако не си включил перката и темп. е 90 градуса примерно. Без зумерче шанса да забравиш да включиш перката е мнооого голям. (особено в началото като не си свикнал още с подобрението..)

    Въпреки, че съм силно против това нещо... Ама все пак за какво ти е тази екстра ?
    Така де, то не пречи да си остане автоматичното включване и на двете степени. Единствено "дублираш" датчика, като освен варианта той да си включи когато е време, можеш ти да "изиграеш ролята" на датчик и да пуснеш ток към релето за 2-рата степен чрез копчето...
    Аlfa 75 - 1.8 Turbo 155hp '87
    Lancia Dedra 2.0 Turbo Integrale 180hp '92

    България от векове за векове - НАД ВСИЧКО!

  9. #9
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Ще се наиграете виждам. Слагай едно реле с копче и да приключим философиите. А може и превключващ ключ във веригата за управление на релето на 2-та степен. В едното положение ще е ръчно, в другото - автоматично. Така най-няма да се наиграеш
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  10. #10
    Силно зарибен - облъчен Da_Fuse's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    873

    Default

    Именно и аз това казвам... Едно ключе, което да включва релето за втора степен успоредно на датчика и нещата заспиват...
    Аlfa 75 - 1.8 Turbo 155hp '87
    Lancia Dedra 2.0 Turbo Integrale 180hp '92

    България от векове за векове - НАД ВСИЧКО!

  11. #11
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Гледам и не вярвам на ушите си!
    Човека иска да си сложи бутон, защото има някакво хрумване.
    До тук добре, ама да седнете да се убеждавате, че е много готино да си имаш бутон е вече прекалено.
    Най-убаво е да си направите перката директно да си се включва, все едно е на ремък.
    Тамън няма да я забравяте
    Бутона не е решение, а замазване на проблема и води до още по-голям!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  12. #12
    Болен алфист abart_'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Русе
    Posts
    1,189

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    .....
    Бутона не е решение, а замазване на проблема и води до още по-голям!

    чаай ся,аз доколкото разбрах от автора,идеята му е да си пуска перката принудително,когато си спортува примерно,без да маха датчика ?!

    Аз по-добре да не казвам ,че вече 4-та година си карам само с копче

    Датчика ми е в тиквата,ходя на писта карам,стартове правя....до сега поне не съм я изтървал пу пу. То си е станало навик да гледам кво става,как колко и кога загрява,охлажда и т.н......
    146 Turbo

  13. #13

    Default

    мдаа и аз искам такова копче за 2-та степен!

  14. #14
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Абсолютно съм съгласен с вас двамата, за това и казах, че и Фиориус е намислил нещо, а не, че плещи простотии.
    За това и трябва да се уточнявате, за да няма
    Мисълта ми е, че тия неща не трябва да се абсолютизират и с тях трябва да се пипа внимателно.
    Лесно ще подадеш на крачето на релето каквото трябва, но съществува и варианта тоя сигнал да се подава и на други места. Примерно на ел. магнита на компресора.
    В резултат, пускайки перката принудително, да си пуснем и компресора или някоя друга простотия и...
    Нали схващате логиката.
    За такива неща ключ, но трипозиционен.
    Средния край към крачето на релето, а през другите нормалния сигнал и тоя, който искаме да пуснем принудително.
    Идеята е да се разграничат двата режима и да не се бъркат!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  15. #15
    Силно зарибен - облъчен Da_Fuse's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    873

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Абсолютно съм съгласен с вас двамата, за това и казах, че и Фиориус е намислил нещо, а не, че плещи простотии.
    За това и трябва да се уточнявате, за да няма
    Мисълта ми е, че тия неща не трябва да се абсолютизират и с тях трябва да се пипа внимателно.
    Лесно ще подадеш на крачето на релето каквото трябва, но съществува и варианта тоя сигнал да се подава и на други места. Примерно на ел. магнита на компресора.
    В резултат, пускайки перката принудително, да си пуснем и компресора или някоя друга простотия и...
    Нали схващате логиката.
    За такива неща ключ, но трипозиционен.
    Средния край към крачето на релето, а през другите нормалния сигнал и тоя, който искаме да пуснем принудително.
    Идеята е да се разграничат двата режима и да не се бъркат!
    Е сега..., то лафа е питай патило, а не старило, ама аз нещо немога да схвана каква беля може да стане като просто, така да се каже, "симулираме" датчика с 1 ключе?!?!?!? В смисъл прекалено много неща се изговориха пък без аргументация?! Няма как да направим беля, защото ползваме оригиналната верига на автомобила, като единствено вместо да разчитаме само на датчика да затвори веригата и да подаде маса на релето, слагаме успоредно на него копче. Или иначе казано взимаме масата от входа на датчика, прекарваме я до копчето, и изхода от копчето я прекарваме до изхода на датчика, такаче е все едно дали датчика е затворил веригата или ние чрез копчето, единствено така си осигуряваме някаква сигурност, като дублираме датчика... Моите уважения Иво, но в случая няма как да направим беля.
    Last edited by Da_Fuse; 26-03-2012 at 20:54.
    Аlfa 75 - 1.8 Turbo 155hp '87
    Lancia Dedra 2.0 Turbo Integrale 180hp '92

    България от векове за векове - НАД ВСИЧКО!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •