Results 1 to 11 of 11

Thread: проблем при джанти

  1. #1
    Запален алфист georgi_pg's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    sofia
    Posts
    116

    Default проблем при джанти

    Колеги, на една 156 ца вече за втори път се разхлабват болтове напредните джанти. Изключена е външна намеса. Някой да сподели подобен опит, ако има такъв... На мен лично ми се струва невъзможно това, но вярвам на собственика.

  2. #2
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by georgi_pg View Post
    Колеги, на една 156 ца вече за втори път се разхлабват болтове напредните джанти. Изключена е външна намеса. Някой да сподели подобен опит, ако има такъв... На мен лично ми се струва невъзможно това, но вярвам на собственика.
    Ако не са затегнати хубаво - развиват се. Иначе няма шанс без външна намеса
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by georgi_pg View Post
    Колеги, на една 156 ца вече за втори път се разхлабват болтове напредните джанти. Изключена е външна намеса. Някой да сподели подобен опит, ако има такъв... На мен лично ми се струва невъзможно това, но вярвам на собственика.
    В такъв случай,проверете конусите на болтовете и особено на джантите.....малко вероятно да е от това ,но просто друга причина не се сещам....
    ...един единствен път така ми се разхлаби"от само себе си" колело,но определено вината я хвърлям на мене си,а не на инерционни сили и тем подобни...
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  4. #4
    Запален алфист georgi_pg's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    sofia
    Posts
    116

    Default джанти

    Quote Originally Posted by undy View Post
    В такъв случай,проверете конусите на болтовете и особено на джантите.....малко вероятно да е от това ,но просто друга причина не се сещам....
    ...един единствен път така ми се разхлаби"от само себе си" колело,но определено вината я хвърлям на мене си,а не на инерционни сили и тем подобни...
    джантите са монтирани от гумаджия срещу затвора в монтана, би трябвало да е забелязал нещо...все пак ще ги огледаме, мерси за съвета.

    ---------- Post added at 22:22 ---------- Previous post was at 22:21 ----------

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    Ако не са затегнати хубаво - развиват се. Иначе няма шанс без външна намеса
    Затягани са яко, на ръка, но въпреки това проблема се получи два пъти...

  5. #5

    Default

    ,,нали всеки гледа да ти вземе парите....така,че проверете си нещата по обстойно...
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  6. #6
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by georgi_pg View Post
    джантите са монтирани от гумаджия срещу затвора в монтана, би трябвало да е забелязал нещо...все пак ще ги огледаме, мерси за съвета.

    ---------- Post added at 22:22 ---------- Previous post was at 22:21 ----------


    Затягани са яко, на ръка, но въпреки това проблема се получи два пъти...
    Значи болтовете не са тези, които трябва да са
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  7. #7
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Джантите какви са.Ако не са оригинални е възможно междуцентровото разстояние на болтовете да не отговаря.Макар че вече 20 години карам на Жигулито джанти от BMW които са 4х100, а оригиналните са 4х98 и не съм имал проблеми.Виж дали леглото на някой от болтовете не е спукано, тогава болта привидно стяга но с течение на времето се разхлабва, джантата почва да "бие" едвеа забелижимо и тръгват и другите.Може конуса на болтовете да не отговаря на конуса на отвора/един приятел имаше такъв проблем, след като му бяха правили болтове с конус "на око"/.Ако конуса е по-остър, може да стегне в началото на резбата на главината, като така джантата не е добре стегната и при тръгване се получава едно приплъзване - малко, но достатъчно да почне да ги развива с течение на времето.Също така като се сложи джантат на главината провери дали ляга добре на лицето на главината,като я притиснеш към нея - ако има някакво клатене/провери я в няколко посоки/ виж дали няма някаква неравност на лицето на джантата и на главината която да я повдига, което води до някакво напрежение при стягане.Не се сещам за друго.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  8. #8
    Старши алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Дупница
    Age
    51
    Posts
    643

    Default

    Има вероятност някой тъп гумаджия да е пре..ал резбите на главините
    AR 166 2,4 ЖТД Волво 460 1,9 ТД, Волво 460 1,7 I ех, Браво 1,4 12V ех, Ланча Y 1,4 12V ех, Пунто 1,1 6 speed ex, Пежо 106 ех и първата ОРел кадет 1,6 печка - "карабина" - с манивели по вратите и вЪлнен салон

  9. #9
    Запален алфист georgi_pg's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    sofia
    Posts
    116

    Default

    Quote Originally Posted by dimitar_vd62 View Post
    Джантите какви са.Ако не са оригинални е възможно междуцентровото разстояние на болтовете да не отговаря.Макар че вече 20 години карам на Жигулито джанти от BMW които са 4х100, а оригиналните са 4х98 и не съм имал проблеми.Виж дали леглото на някой от болтовете не е спукано, тогава болта привидно стяга но с течение на времето се разхлабва, джантата почва да "бие" едвеа забелижимо и тръгват и другите.Може конуса на болтовете да не отговаря на конуса на отвора/един приятел имаше такъв проблем, след като му бяха правили болтове с конус "на око"/.Ако конуса е по-остър, може да стегне в началото на резбата на главината, като така джантата не е добре стегната и при тръгване се получава едно приплъзване - малко, но достатъчно да почне да ги развива с течение на времето.Също така като се сложи джантат на главината провери дали ляга добре на лицето на главината,като я притиснеш към нея - ако има някакво клатене/провери я в няколко посоки/ виж дали няма някаква неравност на лицето на джантата и на главината която да я повдига, което води до някакво напрежение при стягане.Не се сещам за друго.
    колега, джантите са оригиналните на алфа, няколко години се движи с тях, проблеми нямаше. Обаче това са главината е идея, ще проверим с моя човек...

    ---------- Post added at 19:55 ---------- Previous post was at 19:53 ----------

    Quote Originally Posted by kiko73 View Post
    Има вероятност някой тъп гумаджия да е пре..ал резбите на главините
    едва ли, стегнахме ги след като установихме че са се разхлабили...

  10. #10
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    47
    Posts
    2,267

    Default

    2 пъти ми се развиват болтовете на джантите, след смяна на сезонните гуми. Единия път ми беше паднал 1 болт, а други 3 бяха развити. Аз карам с 2 комплекта оригинални алуминиеви джанти. Оказва се, че след като джантите поседят 6 месеца в мазе, алуминият се окислява от вътрешната страна. Като се сложат на колата слоят окис явно пада и болтовете се охлабват. Оттогава чистя вътрешната страна на джантите с телена четка и проблеми няма.

  11. #11
    Запален алфист georgi_pg's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    sofia
    Posts
    116

    Default

    Quote Originally Posted by nikolaaaay View Post
    2 пъти ми се развиват болтовете на джантите, след смяна на сезонните гуми. Единия път ми беше паднал 1 болт, а други 3 бяха развити. Аз карам с 2 комплекта оригинални алуминиеви джанти. Оказва се, че след като джантите поседят 6 месеца в мазе, алуминият се окислява от вътрешната страна. Като се сложат на колата слоят окис явно пада и болтовете се охлабват. Оттогава чистя вътрешната страна на джантите с телена четка и проблеми няма.
    мерси за съвета колега

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •