Results 1 to 6 of 6

Thread: Проблем с ел. стъкла

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    София
    Posts
    151

    Default Проблем с ел. стъкла

    Понеже не знам дали е нормално, пък не намерих нищо по темата във форума да питам: когато стъклото на пасажерската врата е смъкнато и натисна копчето да го вдигна почти всеки път засяда по средата и трябва да пусна копчето и да го натисна пак. Това не се случва на останалите врати. Питам, за да имам едно на ум ако е тръгнало да си заминава, знам че механизма никак не е евтин и да не го тормозя много-много. Също на едната задна врата като се вдига стъклото пак някъде към средата и се усеща нещо като прескачане. Ако имате идеи/съвети - споделете Аз лично бих разглобил вратата да смажа моторчето, но механизма на стъклата не ми е ясен и не знам дали ще мога да сглобя всичко обратно - да не се наложи да заменя механизма на стъклата с отвертка...

  2. #2
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by hayho View Post
    Понеже не знам дали е нормално, пък не намерих нищо по темата във форума да питам: когато стъклото на пасажерската врата е смъкнато и натисна копчето да го вдигна почти всеки път засяда по средата и трябва да пусна копчето и да го натисна пак. Това не се случва на останалите врати. Питам, за да имам едно на ум ако е тръгнало да си заминава, знам че механизма никак не е евтин и да не го тормозя много-много. Също на едната задна врата като се вдига стъклото пак някъде към средата и се усеща нещо като прескачане. Ако имате идеи/съвети - споделете Аз лично бих разглобил вратата да смажа моторчето, но механизма на стъклата не ми е ясен и не знам дали ще мога да сглобя всичко обратно - да не се наложи да заменя механизма на стъклата с отвертка...
    пробвай да видиш какво става кат подключиш комп ...., ако имаш. Там ще видиш товари ли се и колко
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  3. #3
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    пробвай да видиш какво става кат подключиш комп ...., ако имаш. Там ще видиш товари ли се и колко
    Майкооо за едно запецващо стъкло и комп ли ше подкачваме
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  4. #4
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    София
    Posts
    151

    Default

    Ами нямам кабелче, чудя се дали да си взема, но на лаик като мен едва ли би свършило някаква полезна работа, освен да гледам разни цифри които в повечето случаи няма да знам какво означават. Проблема не ме притеснява чак толкова, въпроса беше ако някой се е сблъсквал с подобно нещо да сподели каква може да е причината и най-вече да знам има ли защо да се притеснявам или е нормално.

  5. #5
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by Bobo View Post
    Майкооо за едно запецващо стъкло и комп ли ше подкачваме
    Що пък не, а?
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  6. #6
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Механизма е моторче с ролка на която е намотано въженцето.Има една релса по която се движи пластмасов водач.Двата края на въженцето се кръстосват в него, като краищата имат имат кербовки и лягат в едни жлебчета.В горният край на релсата има ролка по която минава въженцето.Бронировката на въженцето в двата края има пластмасови профили с прорези, които служат за регулиране на обтягането.Целият механизъм се държи от три гайки на корпуса на моторчето и мисля една в горния край на релсата.Най лесно става като го свалиш.За целта трябва да докараш стъклото в почти долно положение, бъркаш зад него, по сридата на долния край има една пластмасова "пеперудка".Издърпваш я, след това внимателно се изважда стъклото от чопа.Този чоп е на обратната страна на пластмасовият водач и влиза в дупка на стъклото.Аз поне така го извадих.Трябва да внимаваш освободеното стъкло да не падне надолу и да ти заклещи пръста, пък и боли.След това трябва да освободиш още едно болтче което държи водача на предния край на стъклото.Така освободеното стъкло се завърта на 90 градуса и се изважда нагоре от вратата, като предварително трябва да махнеш и и лайстните с уплътненията.След туй вадиш целия механизъм и го оглеждаш.Ако въжето е било отпуснато има вероятност да не се е намотало правилно на ролката на механизма на моторчето.Отваря се внимателно, за да не би ти да го размотаеш.Намотаването е такова, че когато се върти, единия край се навива а другия се развива и обратно при реверс.Всъщност въженцето е сгънато посредата и двата края се навиват в жлебове на ролката с противоположни посоки.Ако е излязло от жлебовете не се навива правилно и в един момент опира в корпуса и действа като спирачка.Освен това при мене на задната врата се оказа нещо съвсем друго.Н корпуса на механизма има две болчета с вътрешен шестограм, които може би натягат някакви изключватели когато джама се отвори ли затвори да изключи моторчето.Кото тръгне моторчето допълнително опъва въженцето и това води до преждевременно изключване.С шестограм отпуснах единия и се оправи.На предната врата ми се беш счупил пластмасовия водач и го подмених.Намазах тънко с някаква синя грес, не много гъста не знам каква е един комшия ми услужи/.Това съм отстранявал по моята кола, може и други причини да има, има по знаещи колеги може да споделят.
    Last edited by dimitar_vd62; 04-03-2012 at 22:15.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •