Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 44

Thread: Зимна драма, не само със стaртер...

  1. #16
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by TRENDi View Post
    Празната е за вариатор\каквато и роля да изпълнява\, който се ползва при Цедесите и БМВ, при нас не играе.
    Сетих се аз къде съм ровил... В Сиерата..
    Та там в соленоида има 2 бобини! Едната е яка и служи да изхвърли бендикса, абе да сработи стартера и да почне да върти.. Обаче тая бобина е с доста дебела жица намотана и харчи доста ток... Идеята е след като сработи дебелата намотка тя да се самоизключи и да не харчи безброи ампери... Тогава докато държиш ключа и стартера вече върти остава другата навивка в соленоида под напрежение (тя е доста по-слаба и служи само за задържане но не и за първоначално изхвърляне на бендикса) ...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  2. #17
    Болен алфист vegatta's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Пазарджик
    Age
    39
    Posts
    1,811

    Default

    Виж си все пак и клемите на акумулатора (Пак)

    И на Типото имаше едни маси под стойката Виж ги и тях
    Alfa Romeo 156 2.4 JTD...Alfa Romeo 155 2.0 8V TS Turbo... Alfa Romeo 75 2.0 TS...Powered By ...

  3. #18
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Сетих се аз къде съм ровил... В Сиерата..
    Та там в соленоида има 2 бобини! Едната е яка и служи да изхвърли бендикса, абе да сработи стартера и да почне да върти.. Обаче тая бобина е с доста дебела жица намотана и харчи доста ток... Идеята е след като сработи дебелата намотка тя да се самоизключи и да не харчи безброи ампери... Тогава докато държиш ключа и стартера вече върти остава другата навивка в соленоида под напрежение (тя е доста по-слаба и служи само за задържане но не и за първоначално изхвърляне на бендикса) ...
    а тука е както си го писал, мисля. минус на соленоида се явява плюса на ротора на стартера. пада в напрежението е достатъчен да го държи затворен след като завърти ротора.
    точка

  4. #19
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Много правилни съвети дава колегата mimouzunov в пост № 10.

    Наистина токът за соленоида протича последователно през четките. При студено време понякога, четките не правят достатъчно добър контакт с колекторите. Когато протече големият работен ток, тази лоша връзка се оправя сама (пробива) но малкият ток на соленоида не може да пробие.
    Направи експеримента за който ти говори колегата - това да дадеш накъсо с дебел проводник двете дебели шпилки, които излизат от задната част на соленоида. Внимателно - при изключена от скорост и без да се допира друго освен шпилките.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #20

    Default

    Ти хубаво си сменил четките, а сети ли се да тръкнеш колектора със фина шкурка? После колко време баща ти ти дава ток. Щото с каквито и кабели да си по тях не може да премине такъв ток, че веднага да ти завърти стартера и да запалиш. Имам предвид, ако акумулатора ти е тотална щета с тия кабели за ток дето правят контакт като за умряло няма да изхвърли, камо ли да завърти. Варианта е баща ти да бръмчи покрай теб 20-на мин докато повъзбуди твоя акумулатор. Направо слагай акумулатора на баща си - така се тества. С кабели за ток такъв съм го ял, че ... И най простия тест - подай един плюс на бобината на шалтера да видиш дали изхвърля бендикса. Ама махни плюса на стартера преди това да не земе да завърти нещо и да ти изкара акъла.

    ---------- Post added at 21:27 ---------- Previous post was at 21:22 ----------

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Доколкото помня (а може и да бъркам при алфовия стартер) шалтера на стратера (соленоида) за да заработи ,тегли маса от самия стратер... Ако минусовите четки не дават добър контакт и соленоида не заработва...
    Пробваи по някакъв начин да подадеш + дирекно на втората шпилка на соленоида, тази която "захранва" стартера за да видиш дали ще се развърти както си е на място (гледаи да не си на скорост де)...
    Ако до събота нее тръгнала идвам и аз да я гледаме...
    Помня че рових в някакъв стартер и по-точно в шалтера му и знам че имаше две бобини вътре, едната е вързана м-у малката клема и шпилката на която е вързан стартера ( другата шпилка е вързана за акумулатора) а другата бобинка е вързана пак за малката клема и корпус... Доколкото ми стана ясно с първата бобина понеже е по "яка" соленоида изхвърля бендикса ,а когато стане това тя престава да работи (и в двата си края има + )... Тогава соленоида се захранва от другата бобинка и тя служи само да задържа...
    Незнам дали се разбира нещо от писанията ми
    Тегли маса от масата. Бобината е закрепена за стартера, той за двигателя. Масата си минава по тях.

  6. #21
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Колектора светеше, не съм го минавал с шкурка. Изчистих му само каналчетата, от натрупалия се графит в тях от старите четки.
    Със същите кабели паля 75-цата, която е с тотално умряла батерия\най-близката клетка до +-овата клема е прекъсната\. Завърта веднага след закачането им.
    Акумулаторът вече е зареден и "окото" му свети зелено. Само, че съм с температура и на антибиотик, а следобяд съм на лекар, та ще видя кога ще се занимавам пак...

    Иначе планът, който си подготвям за тестване е следния:
    1. Зашкурвам клемите на акумулатора, масата на скоростите и евентуално, тая под стойката;
    2. Пробвам и ако няма ефект давам на късо 2-те шпилки на шалтера;
    3. Ако врътне с пробна лампа тествам кабелчето на шалтера\идващо от конт. ключ\;
    4. Ако светне, а не върти -> няма я масата; ако не светне -> слагам си клемореда от 155-цата;
    5. Ако пак не завърти вече не знам....
    Last edited by TRENDi; 09-02-2012 at 09:45.
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  7. #22
    Болен алфист vegatta's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Пазарджик
    Age
    39
    Posts
    1,811

    Default

    има и друг вариант, този дето ти е запойвал четките да са е усрал...
    Alfa Romeo 156 2.4 JTD...Alfa Romeo 155 2.0 8V TS Turbo... Alfa Romeo 75 2.0 TS...Powered By ...

  8. #23
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by vegatta View Post
    има и друг вариант, този дето ти е запойвал четките да са е усрал...
    Той се е осрал по презумпция!
    Четки не се запояват с калай
    Това си го набийте в тиквите!
    Не , че и аз не съм го правил, но много отдавна съм прекратил с тая практика.
    Съгласни сме, че не бачка от хлабава връзка.
    Ще ги разгледам по степен на вероятност:

    Заяждаща четка- шалтера не чука. Няма голяма консумация. Оправя се временно с почукване по стартера с чук или каквото имаме в момента.
    Разпоена четка- симптомите са същите. Лечението е смяна на майстора. Четките се монтират с пресова или винтова сглобка.
    Същите симптоми при износени четки и при проблем в нитовете на четкодържателя, които дават маса на масовите четки.(ако има такива)
    Шалтера чука,но нещо не иска да завърти или завърта бавно. Има голяма консумация. - износени втулки, износени клеми в шалтера или проблемен бендикс.

    Накратко: Ако не чука шалтера, налагаш няколко пъти стартера. Завърти ли, ясно е , че четките заяждат. Не завърти ли , пак е за аутопсия. Четките са износени и не дават контакт.
    Чука ли и не ще да върти добре - значи са втулките, бендикса или мотора.
    Всичко това е валидно, когато акумулатора е зареден и клемите и кабелите са наред!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  9. #24
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    точно. тия четки не се запояват. или сглобка или точкова заварка.
    точка

  10. #25
    Инженер vaklinator's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София-Силистра
    Age
    51
    Posts
    1,196

    Default

    провери дали не ти се е изкривила оста точно зад предната втулка. на тънкото място
    Alfa 155 2.0TS 8V '93

    VW LADAVAGEN '81
    CHRYSLER 3.3L V6 - БИВШ

  11. #26
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Вече е сигурно, че е стартерът. Като е свален и няма товар - върти. Ако го сложа или дори, докато го тествам на акумулатора, му подпра бендикса - няма никой. 2-3 пъти го разглобявах, опънах\разтегнах\ малко пружините на четките - същата работа. Леко подпрян с отвертка бендикс и не иска да мъцне, а трябва да върти маховика и целия мотор все пак. Утре май ще се ходи до Ел. Пелин.
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  12. #27
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    В тоя случай е шалтера.
    Тока минава само през бобината на шалтера и за това няма мощност.
    Обърнете внимание, че в тоя случай, тока през релето е доста голям.
    Такава авария, когато няма реле в схемата, а тока идва директно от контактния ключ, поради големия ток горят контактите на ключа. Тука респективно може да нагорят или направо изгорят клеми 30 и 87 на релето за стартера.
    Не става винаги, но да сте готови и са тоя вариант

    Едит: пробвай да подадеш ток директно на клемата след шалтера.
    Ако завърти зверски ще си на 98% сигурен, че е той!
    Успех!
    Last edited by mordohy; 11-02-2012 at 17:26.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  13. #28
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Едит: пробвай да подадеш ток директно на клемата след шалтера.
    Това го пробвах, преди малко с кабел, а и още като беше на колата. С дебелия кабел, който идва от +-овата клема на батерията, допрях шпилката на шалтера, която е директна към четките. Само приискри, но не завъртя. А преди малко\в нас\ с кабел, директно вързан на същата шпилка си завъртя, но пак го спирам прекалено лесно с отвертката. Така или иначе, за утре съм запазил 1 стартер в Ел. Пелин . Не мога да си обясня защо тоя ремонт излезе несполучлив.
    Last edited by TRENDi; 11-02-2012 at 20:51.
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  14. #29
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default

    Нема да са плашиш ... и аз миналата пролет направих пълна ревизия на стартера, и пак продължава да не врътка от време на време ...
    Дано имаш повече късмет с "новия" стартер от нашия човек
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  15. #30
    Старши алфист Tonimir's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Gorna/V.Tarnovo/Sofia
    Age
    37
    Posts
    572

    Smile

    Quote Originally Posted by TRENDi View Post
    Не мога да си обясня защо тоя ремонт излезе несполучлив.
    И аз ми е ремонтиран стартера и пак ми прави по някой мръснишки номер.
    Симптомите при мен са, сядам, връткам ключа и няма никой. (нито чуква, нито врътва, все едно няма никой) Връщам ключа, пак давам на контакт (може би 3-4 пъти) и изведнъж врътва.
    Този номер за миналата година ми го е направил едно 5-6 пъти , така и не разбрах причината. Иначе съм купил друг работещ стартер и съм в процес на изчакване този стартер да стане като твоя, че да го подменя.

    AR 145 2.0 16v Turbo 300+ whp powered by ICIDesign
    AR 155 2.0 16v SUPER
    Toyota Corolla 2014 S Premium
    Moskvich 2140

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •