Results 1 to 15 of 15

Thread: Проблем с климатроник

  1. #1
    Старши алфист pesho_kj's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    39
    Posts
    646

    Default Проблем с климатроник

    Здравейте колеги, от 10 дни се сдобих с Алфа 156, засега съм много доволен но имам един проблем. Когато я запаля копчето със снежинка мига около 20 секунди и след това спира но когато реша да пусна компресора - не тръгва. Фреон има, принудително компресора тръгва но от копчето не може да се пусне, нито от функцията за изсушаване на стъклата. В сервиза не можаха да прочетат въобще климатроника та въпроса ми е дали може някой от Пловдив да ме ориентира към сервиз където могат да ми прочетат климатроника и съответно какъв му е проблема? Благодаря предварително и се извинявам ако повтарям тема но не можах да открия точно проблем като моя във форума!

  2. #2
    Запален алфист Spunky's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Пловдив
    Posts
    288

    Default

    Ми не знам как е при 156 но при 147 ако температурата навън е под 4 градуса компресора не се включва.
    Alfa Romeo 147, 1.6 - 120hp (ГИ - Emer Frank Plus OBD)

  3. #3
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Това мигане показва че има проблем в управлението на климатика. Обикновено е датчика за външна температура - в дясното огледало е. Индикира ли ти температурата на дисплея за километрите? И ако да, в нормални стойности ли е?
    (важи за 156 преди ФЛ)
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  4. #4
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by tonov View Post
    Това мигане показва че има проблем в управлението на климатика. Обикновено е датчика за външна температура - в дясното огледало е. Индикира ли ти температурата на дисплея за километрите? И ако да, в нормални стойности ли е?
    (важи за 156 преди ФЛ)
    Това е най-честия проблем. За еднозоновия климатроник преобразувателят за температурата е в километража и компа на климата го чете от там. Така, че едно подключване на комп за диагностика не е лошо

    ---------- Post added at 04:38 ---------- Previous post was at 04:28 ----------

    Quote Originally Posted by Spunky View Post
    Ми не знам как е при 156 но при 147 ако температурата навън е под 4 градуса компресора не се включва.
    И при 156 е така, ама май беше 5 градуса, не 4. Но то е все тая

  5. #5
    Старши алфист pesho_kj's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    39
    Posts
    646

    Default

    Градусите на таблото са коректни, няма да е това проблема...на диагностиката ми казаха, че виждат само двигател, ABS i Airbag та затова питам аджеба къде да я закарам за да ми прочетат климатроника? Желателно около Пловдив

  6. #6
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Ili nqkoj kolega s FES или отиди в някой по-голям сервиз за климатици - те трябва да имат оборудване. А и можеш да имаш изгорял бушон - климатроника има няколко такива
    Last edited by NightRider; 04-01-2012 at 08:38. Reason: Уточнение

  7. #7
    Старши алфист pesho_kj's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    39
    Posts
    646

    Default

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    Ili nqkoj kolega s FES или отиди в някой по-голям сервиз за климатици - те трябва да имат оборудване. А и можеш да имаш изгорял бушон - климатроника има няколко такива
    Мерси, вече проверих предпазителите от ляво под волана и всички са здрави (освен ако няма скрити някъде другаде в купето). Благодаря за съдействието, ако намеря решение на проблема, ще се похваля

  8. #8
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by pesho_kj View Post
    Мерси, вече проверих предпазителите от ляво под волана и всички са здрави (освен ако няма скрити някъде другаде в купето). Благодаря за съдействието, ако намеря решение на проблема, ще се похваля
    Има едни висящи над главното табло зад пластмасови решетки - не си ги изпуснал и тях, нали?

  9. #9
    Старши алфист pesho_kj's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    39
    Posts
    646

    Default

    Не, проверих и тях...някъде нещо дребно е, някакъв датчик най-вероятно ама те дребните неща са най-кофти за разгадаване...

  10. #10
    Старши алфист pesho_kj's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    39
    Posts
    646

    Default

    Колеги, днес ми прочетоха климатроника, дава постоянно прекъснат датчик на изпарителя (AC evaporator temperature sensor). Отворих Autodata и видях, че такъв датчик има само за 2,4 JTD. Възможно ли е на моята 1,9 JTD да са ми сложили климатроник от 2,4 JTD и евентуално дали мога да го излъжа с едно съпротивление 5K (в аутодата е дадена тази стойност за стандартна на този датчик)?

  11. #11
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by pesho_kj View Post
    Колеги, днес ми прочетоха климатроника, дава постоянно прекъснат датчик на изпарителя (AC evaporator temperature sensor). Отворих Autodata и видях, че такъв датчик има само за 2,4 JTD. Възможно ли е на моята 1,9 JTD да са ми сложили климатроник от 2,4 JTD и евентуално дали мога да го излъжа с едно съпротивление 5K (в аутодата е дадена тази стойност за стандартна на този датчик)?
    Датчик К86 - до 11.99 и на всички 2.4JTD

  12. #12
    Старши алфист pesho_kj's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    39
    Posts
    646

    Default

    Такаааа, вчера на спокойствие разглобих жабката и тръгнах да търся по схемата от аутодата датчика на изпарителя. Не го намерих но забелязах червена мъжка букса с 2 проводника (лилав и оранжево-черен). Когато подадох на контакт измерих 5V за които предположих, че са от климатроника. Другата част на буксата я нямаше, нямаше и висящи самотни кабели. Сложих 6К съпротивление (нямах 5К под ръка) и чудо-климатроника спря да мига за грешка при подаване на контакт, съответно и компресора проработи.
    Благодаря на всички които се опитаха да ми помогнат и се надявам тази тема да помага на колеги с подобни проблеми в бъдеще!

  13. #13
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by pesho_kj View Post
    Такаааа, вчера на спокойствие разглобих жабката и тръгнах да търся по схемата от аутодата датчика на изпарителя. Не го намерих но забелязах червена мъжка букса с 2 проводника (лилав и оранжево-черен). Когато подадох на контакт измерих 5V за които предположих, че са от климатроника. Другата част на буксата я нямаше, нямаше и висящи самотни кабели. Сложих 6К съпротивление (нямах 5К под ръка) и чудо-климатроника спря да мига за грешка при подаване на контакт, съответно и компресора проработи.
    Благодаря на всички които се опитаха да ми помогнат и се надявам тази тема да помага на колеги с подобни проблеми в бъдеще!
    Това, че е проработил - добре, ама я погледни по схемата (ако можеш) къде влизат тези жички, че да не стане БАУ лятото, щом го няма датчика

  14. #14
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Лелееее, пак съм пропуснал да кача по-горе схемите. Свиркайте бе хора, все ги забравям атачмантите. Това ти е датчика за температурата на изпарителя. Ако го има не е хубаво да го байпасираш
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Снимка-33.jpg   Снимка-221.jpg  
    Last edited by NightRider; 09-01-2012 at 08:12. Reason: Уточнение

  15. #15
    Старши алфист pesho_kj's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    39
    Posts
    646

    Default

    И Аутодата даде същата схема, само, че там датчика беше B53. За да стигна до предполагаемото място където се намира, трябваше да разглобя цялото табло за да стигна до изпарителя защото както казах, никъде не видях висящи (самотни) проводници. За мен това си е доста трудоемко. А лятото ще се изключва ръчно от време на време...като е побългарено няма др.начин пък ако му е писано, ще работи
    Last edited by pesho_kj; 09-01-2012 at 08:22.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •