Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45

Thread: Странно поклащане при 156

  1. #16
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    Колеги, не съм карал Алфа с такива ниски гуми. Какво е усещането по нашите родни пътища? Не друса ли прекалено много? Ходовата част как издържа?
    Иначе изгледът никак не е лош
    Визията е супер.....
    Аз също имах опасение, че ще вози по-твърдо с 17-ските, обаче НЕ намирам почти никаква разлика и жената също....

    Значи, първо карах с 205/60/15
    Миналата година сложих зимни 195/65/15 Мииииии, коренна разлика в поведението на колата (към по-лощо) На път за работа минавам по един гаден паваж около 3км. Сутрин когато е влажно или леко заледено, УЖАС направо си беше приключение и направо по някой път съм се плашел..... При по-рязко подаване на газ, колата направо бяга от пътя, ся то верно и ремапа е агресивен......

    Сега със 17-ските 225/45/17 Миииии, коренна разлика към по-добро, въобще поведението на кола е съвсем различно. Усеща се доста по-стабилна, при заледен паваж и рязко подаване на газ превърта много по-малко и има в пъти по-добро сцепление от тесните 15-ски.....

    Въобще няма как някой да ме убеди, че зимата било по-добре да се кара с малък цолаж и по-тесни гуми.....

    Единствения недостатък на 17-ските е, че ако се наложи няма възможност да се сложат вериги, защото има 5мм. разстояние м/у гумата и щенкела от пред..... Пък знае ли се, може и да има вариант......

    Преди няколко дни мой приятел който има Вектра-Ц покара малко Алфата (преди беше карал старата с 15-ските) и вика, направо ме размисли и мен за 17-ски......

    Quote Originally Posted by angelovi69 View Post
    Щом казваш преди 3 седмици смяната е била - тогава беше значително по-топло с плюсови дневни и нощни температури. От падането на температурите -мисля-пада малко и налягането в гумите, което пък усилва ефекта на клатенето. Но колегите са прави - дължи се главно на високия балон на зимните ти гуми.
    Я кажи твойта как се държи с 15-ските!



    Крейзо, аз кат ти разправям ни ти са вярва ааааа....
    Ся на пролет кат си вземеш нови летни 17-ски и сам ще се убедиш.....

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  2. #17
    Запален алфист CTOMAHATA's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    София
    Posts
    140

    Default

    Quote Originally Posted by haljscho View Post
    Въобще няма как някой да ме убеди, че зимата било по-добре да се кара с малък цолаж и по-тесни гуми.....
    "По-добре" е относително и строго индивидуално. За едни добре е едно за други друго. По-скоро можем да говорим за предимства и недостатъци на малкия цолаж и тесните гуми спрямо широки и нископрофилни. Всеки си решава спрямо нуждите.

    Предимства
    - Возят по-меко в дупките и коловозите които се образуват зимата
    - Копаят по-добре в снега, тъй като тежестта на колата се разпределя на по-малка площ
    - Позволяват поставянето на вериги

    Недостатъци
    - Нестабилни в завой с висока скорост. Гънат се като мекици.
    - По-дълъг спирачен път поради по-малката контактна повърхност.

    @CrazyElement: Вече четвърта поредна година слизам за зимата от 215/45/R17" на 195/65/R15". И аз забелязвам същото поклащане, което си е съвсем нормално.
    156SW 1.9JTD 16V

  3. #18

    Default

    Защо по принцип повечето слагат по тесни зимни гуми, а по широки летни......
    Лично аз ако трябваше да карам със зимни, бих слагал същата ширина, каквито са ми и летните, да не кажа и по силна дума.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  4. #19
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Защо по принцип повечето слагат по тесни зимни гуми, а по широки летни......
    Лично аз ако трябваше да карам със зимни, бих слагал същата ширина, каквито са ми и летните, да не кажа и по силна дума.....
    Ники, защо състезателните коли по зимни трасета не карат с баници? Или широки гуми с шипове?

  5. #20

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Защо по принцип повечето слагат по тесни зимни гуми, а по широки летни......
    Лично аз ако трябваше да карам със зимни, бих слагал същата ширина, каквито са ми и летните, да не кажа и по силна дума.....
    Може би поради някоя/и от следните причини:
    1) По-малката площ на контакт с настилката (да допуснем, че тя е сняг/лед) предполага по-голямо налягане или сила на натиск или както е правилния физичен термин при едно и също тегло на колата - може би това означава, че колата ще стои по-"забита" в настилката, когато тя е нещо различно от перфектен хАсфалт..?
    или
    2) Колата така и така в повечето случаи изглежда по-грозна защото повечето слагат стоманени джанти на зимните гуми - защо пък и да не сложим по-тесни, че да харчи по-малко гаС зимата (така и така пък разхода се вдига щото се кара предимно на студен мотор)..? Като бонус, по-тесните гуми са и по-еФтини... А и от гледна точка на стабилност е ОК, защото дори и тия с доста под средната интелигентност (много силно се надявам) не планират да тестват максималната скорост на разтропаните си "бегачки" когато пътя е затрупан със сняг/лед...
    или пък
    3) Защото майстора/гумаджията Чичо Манчо, дето е "направил" поне едно 10,000 коли и много ги разбира нещата (Сеш'се?) така каза, а пък и гледам, че и другите правят така (да не подценяваме последната опция)...
    Last edited by badmadafaka; 28-12-2011 at 12:22.

  6. #21
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    София
    Posts
    151

    Default

    Ами да, по-тесни и по-високи гуми зимата е по-добре като цяло. С широки е екстра в града, където чистят, иначе на сняг/лед има разлика. Иначе аз съм с 15ки 195/60 и усещам кога спадат под 2.3 атмосфери защото почва да вози по-меко през дребни неравности по пътя. Проблема е, че колата е ниска и гледам да ги държа на 2.4-2.5 някъде - усеща се разликата.

  7. #22

    Default

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    Ники, защо състезателните коли по зимни трасета не карат с баници? Или широки гуми с шипове?
    Говорим за улични коли, а те в повечето случай не са 4х4, докато при състезателните коли винаги има компромис на едно с друго.......

    Просто питах, всеки има глава на раменете си да помисли кога какво става, и да прецени с какво да кара, а не да го прави защото така било прието......

    А както казах - аз ако карах с зимни гуми, щях да избера същия размер с който карам и летните......което е продиктувано от увереноста ми че на обикновенна заснежена настилка, колкото по голяма е контактната площ на гумат с асфалта - толкова по добре.......
    Чудя се на производителите на зимни кънки защо правят шината която контактува с леда толкова тънка - би трябвало там да се търси обратния ефект - да се пързаля повече......те пък ги правят тънки.......и оказват такъв натиск на единица площ че чудно как тия изобщо се движат......аз ако бях щях да ги правя сантиметър дебели и пързалянето щеше да е приказка......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  8. #23
    Запален алфист CTOMAHATA's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    София
    Posts
    140

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    колкото по голяма е контактната площ на гумат с асфалта - толкова по добре.......
    Когато говорим за асфалт - да, но когато става въпрос за сняг нещата са по-различни.

    Защо мислиш снегоходките са толкова големи? Все едно си сложил ракети за тенис на краката. Отговор: Да не затъва този който ги носи. Но една сърна с тънките копита стъпва направо до земята нагазвайки в преспите.

    Същото е и с гумите на колата, но не в чак толкова голяма степен. Тънките гуми копаят по-добре от широките.


    А разсъжденията за кънкьорите няма да ги коментирам

    Единственно ще обобщя за втори път. Добро за един е лошо за друг. Всеки избира според нуждите. Ако колата няма да катери проходи, а ще се кара предимно по разчистени улици защо да не е с широки и нископрофилни гуми?
    156SW 1.9JTD 16V

  9. #24

    Default

    Quote Originally Posted by CTOMAHATA View Post
    Защо мислиш снегоходките са толкова големи? Все едно си сложил ракети за тенис на краката. Отговор: Да не затъва този който ги носи.
    Точно - за да не затъва......но не и да се пързаля с тях.....а при колата не се цели да не затъне, а да не се пързаля......
    По тесните гуми имат единствено малко предимство при изключително дълбок сняг, защото по добре могат да "отхапят".....но това при положение че грайфера им е още по релефен спрямо стандартния, а повечето такива са за джипове и прочее по големи коли......при нашите условия където снега по пътя рядко надхвърля 1 педя в най - лошите и кратки случай това не е точно така....
    Както и да е, не ми се продължава този спор......
    Last edited by ФЕРАРИСТ; 28-12-2011 at 15:10.
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  10. #25
    Старши алфист Drag0's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    София
    Age
    40
    Posts
    786

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Говорим за улични коли, а те в повечето случай не са 4х4, докато при състезателните коли винаги има компромис на едно с друго.......

    Просто питах, всеки има глава на раменете си да помисли кога какво става, и да прецени с какво да кара, а не да го прави защото така било прието......

    А както казах - аз ако карах с зимни гуми, щях да избера същия размер с който карам и летните......което е продиктувано от увереноста ми че на обикновенна заснежена настилка, колкото по голяма е контактната площ на гумат с асфалта - толкова по добре.......
    Чудя се на производителите на зимни кънки защо правят шината която контактува с леда толкова тънка - би трябвало там да се търси обратния ефект - да се пързаля повече......те пък ги правят тънки.......и оказват такъв натиск на единица площ че чудно как тия изобщо се движат......аз ако бях щях да ги правя сантиметър дебели и пързалянето щеше да е приказка......
    За кънките със сигурност бъркаш . Има голяма разлика между лед и сняг.
    Има много повърхности който са гладки но не се пързаляме по тях. За да стане хлъзгава гладка повърхност трябва да има тънък слой вода върху нея. (прост пример за гладък под и мокър гладък под ...)
    Леда обаче е малко по-особен. Когато температурата му е близка до нула градуса върху него си има тънък слой вода. (съвсем малко - някакви нанометри ) Обяснение - физика и химия.
    И сега за кънките - там идеята е да упражняват по-голямо налягане върху леда (т.е. максимално малка контактна площ или т.нар. "пързаляне на ръб" ), с това увеличават температурата в контактната площ . Вярно, че ако се сметне ще се види че повишението е само няколко десети от градуса но колкото и да е малко е по-добре от нищо.
    За гумите...
    На състезателните коли за сняг и лед наистина слагат тънки гуми с шипове. Тънката гума рови снега по-бързо и стига до леда където действат шиповете.
    Тънка гума без шипове също ще се "зарови" по-бързо , презумцията е че отдолу е асфалт и ще има сцепление. По-широката ще си стои върху снега.
    Пак пример : ски за дълбок сняг , ски за утъпкан , ски за заледено са с големи разлики в широчината.
    Съвети какви гуми да си сложите няма да ви давам.
    Карал съм жигула с гуми с шипове една зима и докато джипове с 4х4 и широки гуми още не можеха да тръгнат от светофара аз вече бях на следващият...

  11. #26
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Точно - за да не затъва......но не и да се пързаля с тях.....а при колата не се цели да не затъне, а да не се пързаля......
    По тесните гуми имат единствено малко предимство при изключително дълбок сняг, защото по добре могат да "отхапят".....но това при положение че грайфера им е още по релефен спрямо стандартния, а повечето такива са за джипове и прочее по големи коли......при нашите условия където снега по пътя рядко надхвърля 1 педя в най - лошите и кратки случай това не е точно така....
    Както и да е, не ми се продължава този спор......
    Весело посрещане!

  12. #27

    Default

    Quote Originally Posted by Drag0 View Post
    За кънките със сигурност бъркаш . Има голяма разлика между лед и сняг.
    Принципа беше важен - дадох прост илястиращ пример........можех да дам и пример със ски.....неслучайно при ски скоците има ограничение в дължината на ските, спрямо теглото, наскоро даже беше актуално с нашия ски - скачач......
    Спорим за относителни неща, немислимо е да ми даваш пример с гуми с шипове за ситуацията в БГ, щото както си го писал тук никой не рие снега с гуми за да може шиповете да захапят леда.....Настилките зимата доста варират, в някой условия едни зимни гуми може да са по добри, в други не, факторите са много.....всеки може да реши сам....
    Един цитат от http://www.snowtire.info
    What Size Tire Should I Run?

    This is always a compromise. The best tire to cut through deep snow is a narrow one. The worst is a wide one. Unfortunately, the best tire for lateral traction is a wide tire. So, what is your choice?
    Last edited by ФЕРАРИСТ; 28-12-2011 at 15:48.
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  13. #28
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Принципа беше важен - дадох прост илястиращ пример........можех да дам и пример със ски.....неслучайно при ски скоците има ограничение в дължината на ските, спрямо теглото, наскоро даже беше актуално с нашия ски - скачач......
    Спорим за относителни неща, немислимо е да ми даваш пример с гуми с шипове за ситуацията в БГ, щото както си го писал тук никой не рие снега с гуми за да може шиповете да захапят леда.....Настилките зимата доста варират, в някой условия едни зимни гуми може да са по добри, в други не, факторите са много.....всеки може да реши сам....
    Ники, не ме разбра, а и не ми се разсъждава по темата. Нека спрем. Баниците не са за сняг, а ските са - да се пързалят
    Last edited by NightRider; 28-12-2011 at 15:45. Reason: Уточнение

  14. #29
    Запален алфист CTOMAHATA's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    София
    Posts
    140

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Един цитат от http://www.snowtire.info
    Абе всички се въртим около това мнение с какви ли не малоумни примери Жалко, че изчерпахме темата, а още не ми се работи...
    156SW 1.9JTD 16V

  15. #30
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by CTOMAHATA View Post
    Абе всички се въртим около това мнение с какви ли не малоумни примери Жалко, че изчерпахме темата, а още не ми се работи...
    Ми напиши някой виц да се разхилим

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •