Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 69

Thread: ШИМ за 4х4

  1. #16
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Такъв съединител отдавна си търся!
    Ако го имах изобщо нямаше да я има тая тема
    Ами имам го, ама ти трябват и висящи лагери. А и пак ти трябва това управление като спираш с по-висока скорост

  2. #17
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Висящите лагери са ми най- малкия проблем. А ако сложа съединителя, то ел.магнита ще отпадне
    Ще му сложа три-четри болта и край!
    Аз зимата няма да карам с голяма скорост.
    Освен това, това за голямата скорост се отнася за 4х4, а не за Перманента. Точно за това е тоя съединител, за да можеш д караш с по-висока скорост.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  3. #18
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Висящите лагери са ми най- малкия проблем. А ако сложа съединителя, то ел.магнита ще отпадне
    Ще му сложа три-четри болта и край!
    Аз зимата няма да карам с голяма скорост.
    Освен това, това за голямата скорост се отнася за 4х4, а не за Перманента. Точно за това е тоя съединител, за да можеш д караш с по-висока скорост.
    Не е, повярвай ми. Чистото 4х4 няма вискозен съединител. Само перманентите го имат. И за него също се отнася това за скоростта - с един и същи комп са в багажника. 14 години съм карал перманенти, знам ги наизуст. предполагам имаш owners manual za 33. Там е описано подробно принципа на действие. Да ти го сканирам ли? Не помня само чистото 4х4 имаше ли маховик отзад
    Last edited by NightRider; 25-12-2011 at 21:18. Reason: допълнение

  4. #19
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Аз съм точно с чисто 4х4. Имам само един тъп жигулски кардан. Гледах го един в Гърция, какво правеше.
    ел. съединителя блокиран и газ само с вискосъединителя. Работата му е да изравнява само преден и заден мост.
    Иначе при мене са много условията. Компа е друг. Не е като на обикновенните 4х4 и перманента. Свързан е и с АБС и става пълна каша.
    И с Fade коментирахме ситуацията.
    За мене е или вискосъеденителя или електронен блок, да си включвам когато искам 4х4.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  5. #20
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Аз съм точно с чисто 4х4. Имам само един тъп жигулски кардан. Гледах го един в Гърция, какво правеше.
    ел. съединителя блокиран и газ само с вискосъединителя. Работата му е да изравнява само преден и заден мост.
    Иначе при мене са много условията. Компа е друг. Не е като на обикновенните 4х4 и перманента. Свързан е и с АБС и става пълна каша.
    И с Fade коментирахме ситуацията.
    За мене е или вискосъеденителя или електронен блок, да си включвам когато искам 4х4.
    Не бе човек - виското служи да натяга задните при приплъзване на предните и с разлика в оборотите на предните и задните > 5%. И на перманента е вързан с ABS. Прилагам ти един файл, дето има в него всичко описано заедно с диаграми и схеми
    Attached Files Attached Files

  6. #21
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Мерси, ама тия щуротии ги имам!
    Компа не е N 50, a M 100 и от тук нататък е пълна каша! Има три кабела в повече, както и още една ширмовка от АБС.
    Това е гордиев възел.
    Той не се разплита , а разсича!
    Виждам , че си борил тоя проблем яко, защото само ти ми отговорти на въпроса: какъв е тока на бобината!
    Ама на мене ми писна.
    Аз просто я карам всеки ден!
    Помисли си за вискосъединителя и ми пиши на лично каква оферта ще ми дадеш!
    Наздраве!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  7. #22
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Мерси, ама тия щуротии ги имам!
    Компа не е N 50, a M 100 и от тук нататък е пълна каша! Има три кабела в повече, както и още една ширмовка от АБС.
    Това е гордиев възел.
    Той не се разплита , а разсича!
    Виждам , че си борил тоя проблем яко, защото само ти ми отговорти на въпроса: какъв е тока на бобината!
    Ама на мене ми писна.
    Аз просто я карам всеки ден!
    Помисли си за вискосъединителя и ми пиши на лично каква оферта ще ми дадеш!
    Наздраве!
    Не, аз не съм имал проблем с него, а оправях на Рали проблема. Това N50 й М100 sa просто схематични означения. Иначе са еднакви, май го проверявах, или Рали си взе комп от твърдо 4ь4 - беше отдавна. Колкото до шиците - все мисля, че 4х4 твърдото има едни жици повече заради бутона отпред и чека, дето свети (то е цяло табло де). Ако искаш - обясни ми малко по-подробно да ти помогна. Колкото до виското - напиши ми на ЛС колко би дал и ще се разберем. Или по телефона 0879369082.
    Жалко, че един глупак ми изхвърли карданите, бях му ги оставил за бъги

  8. #23
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    До къде стигна с проекта? Или го оставяш за след празниците?
    М/у другото на моята перманентка бях сложил наместо пеперудката (висящия лагер) такъв, като задния. Използвах част от пеперудката

  9. #24
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Проекта е до никъде. Скъсвам се от бачкане тия дни. Утре ще ми дойдат чарковете и ще сглобя един ШИМ.
    За сега съм в застой!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  10. #25
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Проекта е до никъде. Скъсвам се от бачкане тия дни. Утре ще ми дойдат чарковете и ще сглобя един ШИМ.
    За сега съм в застой!
    Като направиш този проклет ШИМ свирни да кажеш какво става

  11. #26
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Проблема е решен.
    ШИМ-а го изградих от кит, купен от ТМ "ЕЛЕКТРОНИК" с номер 402.
    Изграден е от интегрална схема 555, като позволява регулиране на честотата до 1 мегахерц. Всъщност има пет стръпален регулатор, но аз използвам само втория обхват до около 2-3 килохерца.
    Вместо галетния превключвател, просто слагам един мост.
    За транзистор използвам IRFZ44N които ме убедиха , че държи на 50А 60 волта и има 160 вата разсейвана мощност.
    Транзистора подчертано не е от най-сполучливите за тая работа, защото няма вграден диод Шотки, който е задължителен при тая схема.
    Красотата на системата е, че подлежи на регулиране, а и не губи никаква енергия.
    Понеже транзистора работи в ключов режим, тоест има-няма, върху него не се отлага никакъв пад и той на практика не загрява. Внушителния радиатор, който аз съм сложил е такъв, понеже такова парче ми попадна.
    За стабилна работа се оказа, че тока трябва да е около 7-7.3 ампера.
    Честотата е около 2 килохерца. Там осезаемо тока се влияе в по-малка степен от напрежението.
    Възможно е и да може бобината да понесе и повече, но това е минималния ток, когато включва стабилно. Очаквам и сведения за бобинажната жица от колегата Свилен и тогава може да се нанесат и други корекции.
    На последната снимка се вижда временния заместител на компа

    Добре е, след като се направи системата да работи стабилно, да се измерят стойностите на двата потенциометъра и те да се заменят със съпротивления, за да няма изненади.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC01161.jpg   DSC01162.jpg   DSC01163.jpg  
    Last edited by mordohy; 18-01-2012 at 15:16.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  12. #27
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    а, браво!
    тоя транзистор си има диод, така че нямаш грижи. а съм сигурен че ще работи без проблем и само с една медна пластинка за радиатор. бушон сложи ли му или да ти се караме

    ПП
    брум в радиото има ли.

    а тури ли му на тоя мосфет резистор от гейта към минус да си се затваря.
    Last edited by kolev; 18-01-2012 at 16:17.
    точка

  13. #28
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Мацката, дето ми продаде транзисторите ме увери, че нямат диоди, за това аз си му сложих.
    По напрежение тоя транзистор не ми много харесва, ама...
    Използвам си захранващата линия на старата схема. На нея си има бушон 30А, но мисля да го понамаля на 20А, защото бобината когато е натопорчена с бордовото напрежение, тока се вдига до 26-28 А.
    Тоест бобината ще изгори, а бушона не!
    В нито една схема не видях резистор на гейта.
    За сега си работи задоволително.
    Разбира се приемам всякакви идеи!
    Едит: лек брум в радиото има, но не беше много комфортно да започна да го чистя и него.
    Разбира се бръмчи леко само когато е включено.
    Last edited by mordohy; 18-01-2012 at 16:42.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  14. #29
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    е го транзистора
    http://www.irf.com/product-info/data...ta/irfz44n.pdf

    а резистор трябва да му туриш от гейта към сурса - демек към минус. слагай един 4,7 килоома. на Н каналния мосфет това му се вика pull-down резистор. на П-каналния - pull-up.
    слагай щото гейта е много чувствителен и може да не се затваря напълно и от там да грее ! когато 555 не му подава + да се отпуши, резистора го държи напълно затворен.
    точка

  15. #30
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Той на 555 изходът му е средна точка на противотактово стъпало:



    Така, че този резистор не е необходим. Но не пречи да се сложи за подсигуряване. Аз бих го пойнал директно на изводите на транзистора, за да свърши работа ако му прекъсне управлението по някаква причина.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •