Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31

Thread: Почистване на фарове

  1. #16

    Default

    Dodo 155 ,400,800 и 1200 не са ли едри за стъклото?
    Става дума за стъкло а не за пластмаса.
    nicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

  2. #17
    хАмерикански лос rusiq86's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Nantucket Island, US...
    Posts
    2,760

    Default

    Колега с този амоняк рефлектора около "гъбата на крушката ли почисти" !?? Ако да как процедира?!
    И аз си мисля март като боядисвам бронята да ги сваля и да ги правя...сега е мн студено!

    Gulfstream G650 with Italian design...

  3. #18
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by Linkestis View Post
    Dodo 155 ,400,800 и 1200 не са ли едри за стъклото?
    Става дума за стъкло а не за пластмаса.
    С какви фарове си та са със стъкло? А и стъкло и шкурка са несъвместими

  4. #19
    Запален алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    496

    Default

    Quote Originally Posted by Linkestis View Post
    Dodo 155 ,400,800 и 1200 не са ли едри за стъклото?
    Става дума за стъкло а не за пластмаса.
    Егинственото стъкло във фара е на крушките. Другото си е пластмаса
    Алфа 156 1,8ТС 1998г


  5. #20
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    Quote Originally Posted by Linkestis View Post
    Dodo 155 ,400,800 и 1200 не са ли едри за стъклото?
    Става дума за стъкло а не за пластмаса.
    Не мисля, че на 156 "стъклото" на фара е от стъкло ... 100% пластмаса си е.
    Не е едро, трябва да се отнемат малките язви от камъчета, както и драскотините. Директно с 1500 или 2000 само ще се замажат.

  6. #21
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by Dodo 155 View Post
    Не мисля, че на 156 "стъклото" на фара е от стъкло ... 100% пластмаса си е.
    Не е едро, трябва да се отнемат малките язви от камъчета, както и драскотините. Директно с 1500 или 2000 само ще се замажат.
    А и на мен ми се струва някаква люспста пластмаса или това е само покритие на оластмасата?

  7. #22
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Това което се люпи е предпазното покритие. Затва след полиране е хубаво да се лакират, понеже без UV защита много бързо пак ще пожълтеят.
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  8. #23

    Default

    Да ъпна темата с друго въпросче: някъде бях чел (или пък някой ми е разказвал) за чистене на стъклото на фара отвътре без да се разглобява - с вода и сода за хляб вътре или фин пясък да се напълни фара и да се клати със стъклото надолу, след което да се мие зверски докато изчезнат песъчинките... Това възможно ли е да стане или може да се прецака нещо..?

  9. #24
    кривак детайлист -Bobby-'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Age
    41
    Posts
    555

    Default

    Каквото и да направиш от рода, рефлектора ще стане на капки... според мен тази процедура е невъзможна... не и за да стане както трябва.
    Две черни перли...

    Alfa Romeo 156 1.6 Twin Spark '99 | Renault 19 1.4 Energy '93

  10. #25

    Default

    Поликарбонатите са група термопластични полимери. В тях остатъците от мономерите се съединяват с въглеродни групи (-O-CO-O-) в дълга молекулна верига. Намират широко приложение, едно от които е за оптични стъкла.

    Поликарбонатът има висока устойчивост на удар. Устойчив е на външни влияния. Материалът не се изменя от атмосферните въздействия, тъй като има специален UV-защитен слой. Не изменя механичните и оптичните си свойства в температурни граници от –40 до +120°С.

    Поликарбонатът е дълговечен и не изменя свойствата си продължително време.Гаранциите за запазване на качеството на клетъчния поликарбонат са за 10-12 години.

    Поради всичките тези си свойства, поликарбонатът намира широко приложение при автомобилите за направата на стъклата на фаровете.

    Почти всички съвременни автомобили са с такива фарове, някои ги наричат „кристални”, заради високата прозрачност на материала, но реалното наименование е „поликарбонатни фарове”.

    С цел да се предпази тяхната повърхност от дребни наранявания, примерно от хвърчащи камъчета изхвърляни от гумите на колите пред вас при шофиране или надраскване от дребни песъчинки при миене и подсушаване, фабрично им се поставя лаково покритие, като „предпазен щит”.Това лаково покритие също допринася и за по-бавното стареене на материала и запазване на неговата прозрачност, но с течение на времето под въздействието на слънчевите лъчи, този лак изгаря, започва да жълтее и да се лющи, което нарушава прозрачността на фара и съответно намалява вашата видимост при шофиране нощем.

    При полирането на такива фарове се подхожда в зависимост от тяхната захабеност и по-конкретно , тази на лаковото покритие.Понякога при силно изгорял лак се шлайфа до достигане на самата поликарбонатна повърхност, след което тя се полира до получаване на най-висока степен на прозрачност на материала и изчистване на всички микродраскотини образувани при шлайфането му.След обработката чрез полиране всеки индивидуално може да избере дали допълнително да защити това покритие с подходящи за целта материали.Аз лично след обработката защитавам повърхността с подходящи вакси, конкретно за този материал, които са с висок UV филтър на защита, а също спомагат и за по-лесното почистване на стъклото от различни видове замърсители, като прах и мушички полепнали при шофиране.Някои прибягват до повторно лакиране на повърхността или поставяне на защитно фолио отгоре, но каквото и да предприемете запазването на прозрачността на материала не зависи само от поставената защита, а и от множество атмосферни и механични фактори, които ще оказват въздействие върху стъклото с течение на времето, също и поради различното разположение на фаровете на различните модели автомобили, прозрачността може да бъде отново нарушена след 2 или 5 години, при което пак може да се приложи съответната обработка.
    http://www.youtube.com/watch?v=JX1rQPvjoEw

  11. #26

    Default

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    С какви фарове си та са със стъкло?
    На 166,фаровете са стъклени
    А и принципно съм чел между редовете в поста на автора и си мислех че говори за стъклени а не за пластмасови.За това и попитах Dodo за шкурката.
    Иначе би било интересно процедурата за полиране на стъклен фар.
    nicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

  12. #27
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Има и за стъклени, ама ще ти трябва по месец за фар.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  13. #28

    Default

    Принципно и стъклен се полира, но не се вадят "чуканките" от камъчетата, а само се изглажда повърхността, махат се разни полепи и др. Подобно на моята работа върху автомобилни стъкла, така се полира и стъкло на фар http://www.youtube.com/playlist?list...eature=mh_lolz

  14. #29
    Tormentvm In Dvm Demens nightroller's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    1,233

    Default

    Quote Originally Posted by exteriorcardetailing View Post
    Поликарбонатите са група термопластични полимери. В тях остатъците от мономерите се съединяват с въглеродни групи (-O-CO-O-) в дълга молекулна верига. Намират широко приложение, едно от които е за оптични стъкла.

    Поликарбонатът има висока устойчивост на удар. Устойчив е на външни влияния. Материалът не се изменя от атмосферните въздействия, тъй като има специален UV-защитен слой. Не изменя механичните и оптичните си свойства в температурни граници от –40 до +120°С.

    Поликарбонатът е дълговечен и не изменя свойствата си продължително време.Гаранциите за запазване на качеството на клетъчния поликарбонат са за 10-12 години.

    Поради всичките тези си свойства, поликарбонатът намира широко приложение при автомобилите за направата на стъклата на фаровете.

    Почти всички съвременни автомобили са с такива фарове, някои ги наричат „кристални”, заради високата прозрачност на материала, но реалното наименование е „поликарбонатни фарове”.

    С цел да се предпази тяхната повърхност от дребни наранявания, примерно от хвърчащи камъчета изхвърляни от гумите на колите пред вас при шофиране или надраскване от дребни песъчинки при миене и подсушаване, фабрично им се поставя лаково покритие, като „предпазен щит”.Това лаково покритие също допринася и за по-бавното стареене на материала и запазване на неговата прозрачност, но с течение на времето под въздействието на слънчевите лъчи, този лак изгаря, започва да жълтее и да се лющи, което нарушава прозрачността на фара и съответно намалява вашата видимост при шофиране нощем.

    При полирането на такива фарове се подхожда в зависимост от тяхната захабеност и по-конкретно , тази на лаковото покритие.Понякога при силно изгорял лак се шлайфа до достигане на самата поликарбонатна повърхност, след което тя се полира до получаване на най-висока степен на прозрачност на материала и изчистване на всички микродраскотини образувани при шлайфането му.След обработката чрез полиране всеки индивидуално може да избере дали допълнително да защити това покритие с подходящи за целта материали.Аз лично след обработката защитавам повърхността с подходящи вакси, конкретно за този материал, които са с висок UV филтър на защита, а също спомагат и за по-лесното почистване на стъклото от различни видове замърсители, като прах и мушички полепнали при шофиране.Някои прибягват до повторно лакиране на повърхността или поставяне на защитно фолио отгоре, но каквото и да предприемете запазването на прозрачността на материала не зависи само от поставената защита, а и от множество атмосферни и механични фактори, които ще оказват въздействие върху стъклото с течение на времето, също и поради различното разположение на фаровете на различните модели автомобили, прозрачността може да бъде отново нарушена след 2 или 5 години, при което пак може да се приложи съответната обработка.
    http://www.youtube.com/watch?v=JX1rQPvjoEw
    може ли да питам - "макролон" какъв тип поликарбонат е? и дали има свойствата описани в твоя пост?
    Tormentvm In Dvm Demens

  15. #30

    Default

    Баща ми във Враца има ателие за лепене на пластмаси(брони, решетки, стопове и др.), та от него знам за макролона, че е материал по-често използван за направата на брони при някой модели автомобили, а също така за домакински електроуреди.Той е по-еластичен и мек от поликарбоната, но няма неговата прозрачност, но явно е по евтин като материал и е подходящ точно за такива детайли.Не съм химик, но някой от нещата написани в поста ми са неща от Wikipedia,защото съм се интересувал като правя нещо, какво е това все пак( говорим за фаровете), а за другите пластмаси баща ми може да ти изнесе лекция, защото той не ги лепи с лепило, а с разни скоби, пластмасови заварки, има съвместимост на материалите, ползва за стоповете метилен хлорид с който разтваря парчета стоп и стават течни и после излива нови парчета при липсата на такива при счупен стоп и така.Един колега от Пловдив даже имаше клип за един експеримент правен с поликарбонатен фар и това колко е здрав, биеше го яко с чук и нямаше трошене, чука отхвърчаваше все едно се бие в гума.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •