Results 1 to 10 of 10

Thread: Проблем с налягането на турбото, ЕГР клапан и т.н.

  1. #1

    Default Проблем с налягането на турбото, ЕГР клапан и т.н.

    Ето я цялата история...или иначе казано не питай старило, а питай патило.

    Няколко дни преди ИталФест2006, колата започва постепенно да губи мощност, като обикновенно над 3000 оборота ЕКУто я вкарва в серзивен режим за около 1секунда и след това се оправя.

    Постопенно това се влошава, колата влиза в Серзивен Режим и до като не "рестартираш" целия алгоритам с натискане на съединителя и отново включване на предавка, колата губи мощност и повече от 3000обороте не иска да дигне и то ги вдига доста равномерно. Номера с натискането на съединителя наистина ставаше, в продължение на няколко дена...какво точно се е случвало в електрониката и в Двигателя, мога само да предполагам. След това обаче...

    Колата влизаше в серзивен режим и не искаше да върви, но освен това при нормално каране с около 2500оборота постоянно, колата или се движи нормално или изведнъж губи мощност, все едно използваме така наречената двигателна спирачка, и отзад почват да излизат едни яки димки. В следствие на което:

    Правя диагностика в сервиза, от където се предполага, че ЕГР клапана е заминал. Точно преди феста правиме акробатиката и пробваме с един от Фиат ЖТД...нещата се влошиха, димките станаха още по-сериозни...много от вас бяха свидетели на това.

    Тук има едно, НО....турбината почна да се чува доста повече от обикновенното, както и да се чува как надува...доста по отчетливо от преди...което е знак за проблем по турбо пътищата...

    Следва проба с още един ЕГР клапан, с него ни по-добре ни по-зле...тоест същата работа. Малко след това магазина в който се намира единствения ЕГР клапан за моята кола в БГрия излиза в ревизия.

    Пробваме с махането на средния (главния катализатор)Моята кола е ЕВРО 3 и има два катализатора, пред кат. и освновен. След махането на катализатора колата тръгва малко по-добре, НО проблема с пушенето и не вървенето остава.

    За това закупуваме ЕГР клапана за 315лв. , сменяме го и пак тест драйв. Проблема още е там, с разликата; че колата влизаше в сервизен режим почти веднага след първото израчкване. На диагностиката излиза грешка в (проблем с налягането на турбото)...правиме диагностика в движение и остановяваме 0.5бара по-ниско налягане от необходимето. При пикове от 1.5Бара, колата можеше да дигне максимум 1бар, но през целия диапазон средно е с около 0.5бар по-ниско.

    Следва предположение за развален актуатор за регулиране на лопатките в турбото (променливата геометрия)...или цялостна смяна на турбо. По заводски цени само 3000лв. без труд.

    Проблем за актуатора може да е замърсена турбина (ако мога така да се изразя) тоест нагара около лопатките на промеливата геометриа, да не позволяват достатчно движение на актурата или недостатъчно бързо.

    Прибирам се аз чета и откриваме доста теми за това как се "чисти" турбо...откривам и въпросната страница от първия ми пост.

    Отивам при Драго, за взимане на мерки за фланеца за пред-катализатора....и ЕВАЛА НА НЕГО...му разказвам, за турбото и т.н. и той сваля турбото, защото аз уверено отговарям, че сме проверили всичко друго преди това...че няма проблеми с турбо пътищата, сменен е ЕГР, дибетомера работи и остава да е турбото и неговия актуатор.

    Та съсипах му деня на Драго, който свали турбото и го отворихме, за да го почистим....Ето снимките от преди и след почистването;

    http://kgb.alfaromeo-bg.com/TurboProblem/

    Още преди да ги почистим, лопатките се движеха абсолютно безпроблемно и решихме, че най-вероятно не е от там проблема. Аз вече с много подкосени крака, тайно се надявах да е от там, въпреки малкия шанс.

    Прездевременно погледнахме турбото и решихме, че е в добро състояние и няма смисел да го нося в Турбо сервиз...оставаше и там да го бях занесъл да го отворят и да му ебат мамата и на него.

    Та Драго внимателно и със старания разглоби топлата част на турбото, почисти го и след това го зглоби.

    Прездевременно пред-катализатора беше разкаран, тоест колата остана без катализатори и само с задно гърне.

    А презде прездевременно сменихме и въздушния филтър, който беше и той добре задръстен.

    Та с почистенно турбо, без катализатори и с нов въздушен филтър...Драго зглоби Алфата и преминехме към поредния тест.

    Права аз кръгчета и колата е малко по-добре, но пак пуши и изведнъж губи мощност...аз вече са чуствах полу жив, а отгоре на всичко имахе и ужасен зъбобол и се чудех кое е по-лошото от двете Rolling Eyes ....Направих няколко кръгчета на отворен прозорец, да видя дали турбината е все така шумна и да шума си беше там...надув и звук на изпускане на въздух от някъде....пребирам се аз в бокса и му казвам на Драго, за този шум, че не е изчезнал. Веднага бе намерена цепнатината от близо 10см, в маркуча на турбото на около 15см от ЕГРклапана....Драго малко се нервива за което си беше абсолютно прав, загубихму цял ден и разглобихме половината кола, заради един маркуч. Но всяко зло за добро, направихме профилактика на турбото и колата е без двата катализатора.

    Та Драго оправи скъсания маркуч и аз отивам да права поредния тест.

    Излизам давам газ и Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy колата върви да си ебе мамамата....

    Драго е човека на деня....после и зъба си оправих... и сега близо 600лв. по-късно:

    Алфата и Аз сме ремонтирани Cool

    После покарах един час да се по-кефя на Алфата, и разлика в върваенето без двата катализатора определено имаше...колата реагира доста по-бързо на подаване на газта....замислянето в момента на подаването на газ (ако е под2500) е изчезнало, както и задъхването на високи обороти над 4000 е изчезнало....иначе казано колата върви много добре от 1500-600 до 2500...и от 2500 до 4600 се изстрелва зверски. Говоря за каране да речем с 1700оборота и даване на газ...иначе на пълно ускорение, колата вързи зверско в цялия диапазон от 1700-4600. Едно момче с Фиат Уно Турбо от новите може да го потвърди Cool

    Най-бързата Българска Алфа на писта 147QVD, 159 2.4QVDm, Crosswagon Edition Nero, Aprilia SR 50 Tetsuya Harada Replica
    " Marco Cavigioli champion IRC 2WD with Fiat Grande Punto DIESEL"
    "Seat Leon TDI champion WTCC 2008"

  2. #2

    Default

    Извода какъв е....при проблем с турбото и не вървене на колата....проверете първо СТАРАТЕЛНО турбо пътищата...тоест всички връзки и маркучи.

    Най-бързата Българска Алфа на писта 147QVD, 159 2.4QVDm, Crosswagon Edition Nero, Aprilia SR 50 Tetsuya Harada Replica
    " Marco Cavigioli champion IRC 2WD with Fiat Grande Punto DIESEL"
    "Seat Leon TDI champion WTCC 2008"

  3. #3

    Default

    a катализаторите с какво ги заменихте??
    и има ли разлика в звука??

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by netsurfer
    a катализаторите с какво ги заменихте??
    и има ли разлика в звука??
    С права тръба главния ...а пред катализатора си е пак нещо като "права" тръба... тоест няма го самия катализатор и си е само тръбата.

    В момента е само с оргиналното задно гърне.

    Звука почти не се промени, малко повече се чува турбото...и има съвсем леко буботене при подаване на газ, но за да се чуе трябва да си отвън и да знаеш какво да слушаш

    Най-бързата Българска Алфа на писта 147QVD, 159 2.4QVDm, Crosswagon Edition Nero, Aprilia SR 50 Tetsuya Harada Replica
    " Marco Cavigioli champion IRC 2WD with Fiat Grande Punto DIESEL"
    "Seat Leon TDI champion WTCC 2008"

  5. #5
    S.T.A.L.K.E.R. Galeano's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Бургас
    Age
    42
    Posts
    864

    Default

    Почвам да точа брадвата за моя катализатор.
    Как се разбира кога си е отишъл духом?
    Alfasud/156 1.8ex
    156 2.4 JTD/156 2.5 Q-system/Uno 1.3Turbo i.e-again/Yamaha R6

  6. #6
    Болен алфист BatVas's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    3,048

    Default

    Ей Петко радвам се , че си оправил колата. Жалко че късно сте разбрали за маркуча, ама всяко зло за добре - поне си направил профилактика на турбото и нямаш проблеми с него
    2.0 8V - R4 T.S -164 Super -ЕX, 2.5 12V - V6 - 155 Super-EX, 3.0 24V - V6 - GTV CF3 -EX
    CLK 430 - V8 Monster-EX, Семейна Корола е150, 3-ка е36 за кеф

  7. #7
    Младши алфист
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Sliven
    Posts
    9

    Default Благодаря!

    Приятелю в момента имам абсолютно същия проблем! Колата ми Alfa 147 1.9JTD 16v. Преди 2 месеца спря да набира до 2200 оборота направо е като на забавен кадър след това 2200-3000 набира за кратко по рязко, но зад мен остава огромен облак черен дим! Заведох я на сервиз казаха ми - дебитомер, викам добре! Смених го - 2 месеца и днес колата ми е в абсолютно същото положение! Сега пък ми казват - ЕГР Клана... според мен хората не виждат истински проблем и гадаят! След като прочетах историята ти сериозно ще накарам да ми бъдат проверени всички маркучи към турбината и ЕГР-а и дай боже да е от това! Ако е ще съм ти много благодарен, защото ми писна да наливам пари по догатки!

  8. #8
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by vAyo View Post
    Приятелю в момента имам абсолютно същия проблем! Колата ми Alfa 147 1.9JTD 16v. Преди 2 месеца спря да набира до 2200 оборота направо е като на забавен кадър след това 2200-3000 набира за кратко по рязко, но зад мен остава огромен облак черен дим! Заведох я на сервиз казаха ми - дебитомер, викам добре! Смених го - 2 месеца и днес колата ми е в абсолютно същото положение! Сега пък ми казват - ЕГР Клана... според мен хората не виждат истински проблем и гадаят! След като прочетах историята ти сериозно ще накарам да ми бъдат проверени всички маркучи към турбината и ЕГР-а и дай боже да е от това! Ако е ще съм ти много благодарен, защото ми писна да наливам пари по догатки!
    Добре е да изровиш 6 годишна тема от прахта
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  9. #9
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by vAyo View Post
    Приятелю в момента имам абсолютно същия проблем! Колата ми Alfa 147 1.9JTD 16v. Преди 2 месеца спря да набира до 2200 оборота направо е като на забавен кадър след това 2200-3000 набира за кратко по рязко, но зад мен остава огромен облак черен дим! Заведох я на сервиз казаха ми - дебитомер, викам добре! Смених го - 2 месеца и днес колата ми е в абсолютно същото положение! Сега пък ми казват - ЕГР Клана... според мен хората не виждат истински проблем и гадаят! След като прочетах историята ти сериозно ще накарам да ми бъдат проверени всички маркучи към турбината и ЕГР-а и дай боже да е от това! Ако е ще съм ти много благодарен, защото ми писна да наливам пари по догатки!
    иди на разбирач, а не на врачки
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  10. #10
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    31

    Default

    Може ли да разясниш за кой маркуч става въпрос ? Имам подобен проблем . Колата ми е 2.4 136 00г. Не мисля че влиза в някакви аварийни режими но има доста дразнещ проблем относно как набира . Тръгва да се изстрелва и умира тръгва и умира . И това е на всяка една скорост . След като мина 2000 оборота се чува турбото но колата сякаш набира и се спъва и това е постоянно

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •