Results 1 to 10 of 10

Thread: Дискусия отностно re-profiled camshafts !?!

  1. #1
    Старши алфист nastybg's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    София
    Age
    34
    Posts
    566

    Default Дискусия отностно re-profiled camshafts !?!

    Попрочетох малко из интернет след като случаино попаднах на термина, но не бях чувал до сега и не намирам никаква информация по форумите, отностно цялата процедура. Затова и пускам темата с цел знаещите нещо по въпроса да обяснят, да изкажат мнения, предположения и наблюдения.

    ПП. Пиша re-profiled, защото незнаех как да го преведа най-точно на български ?
    Ето и най-опростеното обяснение, което намерих в интернет, докато търсих информация -
    "A cost-effective alternative to a new camshaft is an exchange, re-profiled one. Reprofiling is a good way of recycling well-used camshafts for further active life and, at the same time, providing some extra performance. "
    ---Alfa 147 1.9JTD ---Fiat Coupe 2.0 16V EX ---Alfa GT 1.9 JTDm EX---BMW E90

  2. #2
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    българския термин ще да е наваряване
    точка

  3. #3

    Default

    Рисков вариант е, ако не е наппавено като ората.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  4. #4
    Старши алфист nastybg's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    София
    Age
    34
    Posts
    566

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    българския термин ще да е наваряване
    Наваряване звучи много аграрно колега, от това което прочетох същност доста прецизна обработка се изисква, дори чета за доста силни коли, които са правени с такива валове, далеч съм от мисълта че ги правят за по 50-100евро, но ми стана интересно дали изобщо има някой в България, който да е чувал за някой, който се е опитал да го направи
    ---Alfa 147 1.9JTD ---Fiat Coupe 2.0 16V EX ---Alfa GT 1.9 JTDm EX---BMW E90

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by nastybg View Post
    Наваряване звучи много аграрно колега, от това което прочетох същност доста прецизна обработка се изисква, дори чета за доста силни коли, които са правени с такива валове, далеч съм от мисълта че ги правят за по 50-100евро, но ми стана интересно дали изобщо има някой в България, който да е чувал за някой, който се е опитал да го направи
    Наваряването, както и да звучи, си е общо-взето единствения метод за възстановяване. Там където има износване (липса на материал) се напластява нов метал. Това се прави на специална машина. След това участъците се обработват (прецизно) и така валът се възстановява.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6

    Default

    Колега, става въпрос за възстановяване на гърбицата на разпределителния вал до номиналния и размер. Тази процедура съответно трябва да се направи за всички гърбици /съществуват различни методи за това/. Друг е въпроса обаче колко икономически изгодно е това.... обикновено се практикува шлифоване и полиране на шийките на разпределителния вал до размер, компенсиращ износването на гърбицата с последваща подмяна на лагерите. По този начин се възстановява първоначално зададения режим на газоразпределение на двигатела.
    Last edited by lizol; 08-12-2011 at 17:06.
    AR 156 2.4 JTD

  7. #7
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by nastybg View Post
    Наваряване звучи много аграрно колега, от това което прочетох същност доста прецизна обработка се изисква, дори чета за доста силни коли, които са правени с такива валове, далеч съм от мисълта че ги правят за по 50-100евро, но ми стана интересно дали изобщо има някой в България, който да е чувал за някой, който се е опитал да го направи
    бе те термините не ги избират по благозвучие. как иначе да сложиш материал, там където го няма. не знам дали подхожда на тоя форум да говорим кво правим с циментацията след това
    точка

  8. #8
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Default

    Някакво прахово наваряване се води май...
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  9. #9
    Запален алфист t-1000's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Philippines
    Posts
    185

    Default

    Наистина валовете ги наричат REPROFILED(препрофилирани) но истинската процедура е само и единствено GRIND(шлайфане) няма наваряване.Новия профил се съдържа в стария тоест вала има достатъчно материал не на всички марки и модели автомобили е възможно това,и макар че се намалява общата височина на гърбицата има възможност за увеличаване на фул лифта на клапана.
    Last edited by t-1000; 08-12-2011 at 20:12.

  10. #10
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by t-1000 View Post
    Наистина валовете ги наричат REPROFILED(препрофилирани) но истинската процедура е само и единствено GRIND(шлайфане) няма наваряване.Новия профил се съдържа в стария тоест вала има достатъчно материал не на всички марки и модели автомобили е възможно това,и макар че се намалява общата височина на гърбицата има възможност за увеличаване на фул лифта на клапана.
    Ето го правилния отговор
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •