Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Допълнителен ход на спирачния педал..?

  1. #1

    Default

    ...
    Last edited by badmadafaka; 14-02-2012 at 10:17.

  2. #2
    Старши алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Дупница
    Age
    51
    Posts
    643

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    Ситуацията е следната: Колата спира перфектно, с нови хубави накладки е но дисковете вече са за смяна. Спирачната течност е сменена и системата е обезвъздушена. Колата има АБС.

    Проблема: Когато натисна педала, спира перфектно обаче дори и на място като се "набера" на педала и след като вече е ударил най-ниската си точка от спирането, се премества още малко надолу но това става плавно... При движение имам усещането, че аха-аха да изпусне педала и да потъне - някак си не усещам стабилна долната му граница... Иначе колата спира идеално, АБС-а го пробвах с екстремен шут на педала и се активира тогава, иначе не (най-вероятно защото колата е с чисто нови гуми).

    Аз се чудя между тези причини, а който има опит да каже дали явлението се дължи на една от тях или има нещо прецакано/тръгнало да се прецаква по спирачната система:
    1) Както казах, накладките са нови и читави обаче дисковете имат ръб - предполагам трябва време докато накладките се покривят/износят по този ръб и почнат да контактуват идеално с диска;
    2) Дали може все пак да е останал въздух в системата след обезвъздушаването;

    Мерси предварително за отговорите.
    От опит мога да ти кажа, че ако си минал 200 км на новите накладки те трябва да са легнали по каналите на диска. Щом си сигурен в обезвъздушаването, остава възможността за пропуск на спирачна течност вътре в помпата - гумичката на някое от буталата (най-често) предното пропуска по малко. В този случай не е задължително да се губи спирачна течност.
    AR 166 2,4 ЖТД Волво 460 1,9 ТД, Волво 460 1,7 I ех, Браво 1,4 12V ех, Ланча Y 1,4 12V ех, Пунто 1,1 6 speed ex, Пежо 106 ех и първата ОРел кадет 1,6 печка - "карабина" - с манивели по вратите и вЪлнен салон

  3. #3
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    А на мене ми се струва, че автоматите на апаратите не действат!
    Може да има и малко въздух!
    Но не е определящо

  4. #4
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Default

    Щом ти спира добре, също залагам на накладки - т.е. ще се оправи с карането.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  5. #5
    Старши алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Дупница
    Age
    51
    Posts
    643

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    Колата не е минала 200 км, даже и 100 не е минала... Точно затова и аз самия не изключвам тази опция.
    Това за буталото на помпата ме притеснява също и си мислех точно за него, обаче такива ли са симптомите..? В смисъл няма ли да спира по-зле колата и т.н. ако е помпата..? Защото тя практически спира идеално...
    Тц, няма - моята така я купих преди 35 000 км, беше с чисто нови дискове и накладки, имаше го тоя допълнителен ход, спираше си перфектно и така досега, а 166 си е доооста тежка. А ти не бързай да влизаш във филми, покарай 200-ина км, щом имаш ръб, сега като нагазиш яко педала направо кривиш планката на накладките. Аз лично мисля докато не започна да го усещам при спиране да не се хабя, помпата няма да откаже отведнъж.
    AR 166 2,4 ЖТД Волво 460 1,9 ТД, Волво 460 1,7 I ех, Браво 1,4 12V ех, Ланча Y 1,4 12V ех, Пунто 1,1 6 speed ex, Пежо 106 ех и първата ОРел кадет 1,6 печка - "карабина" - с манивели по вратите и вЪлнен салон

  6. #6
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Подобен симптом имах на ладата, имаше един регулатор на спирачното усилие на задните колела в зависимост от натоварването на колата - махнах го.Всяка седмица съм допълвал спирачна течност, щото изтичаше в купето от помпата но не спираше по зле.На фиата сменях накладки, спирачни маркучи и промивка на системата в сервиза на алфа и след туй се наложи да я дообезвъздуша.Да не говорим че щях да загубя двете предни колела заради нестегнати болтове.Виж с някой приятел я обезвъздушете хубаво особено задните че са най далече.Аз бих поразгледал, ако преди туй не го е правила има нещо недосвършено.Ма мини още стотина км с повишено внимание па тогава.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  7. #7
    Старши алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Дупница
    Age
    51
    Posts
    643

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    Ако беше така мисля, че нямаше да спира, или пък щеше да тегли нанякъде или нещо такова...

    А ако игнорираме случая с ръба на диска и новите накладки, ще се държи ли така ако не е обезвъздушена като хората..? В смисъл струва ли си да направя за всеки случай още едно обезвъздушаване..?
    Ако не е обезвъздушена при спиране ще имаш едно "пружиниране" на педала и той ще ти пропада при спиране. Това се проверява на запален двигател за да елиминираш "надървянето" от сервото - натискаш спирачката, пускаш, пак натискаш (напомпваш един път)- ако се вдигне педала значи има въздух (това без зверското газене до допълнителния ход).
    AR 166 2,4 ЖТД Волво 460 1,9 ТД, Волво 460 1,7 I ех, Браво 1,4 12V ех, Ланча Y 1,4 12V ех, Пунто 1,1 6 speed ex, Пежо 106 ех и първата ОРел кадет 1,6 печка - "карабина" - с манивели по вратите и вЪлнен салон

  8. #8
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    а за каква алфа говорим, че на мен са ми познати няколко вида спирачни системи, на които е монтиран АБС.
    точка

  9. #9
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    ами сигурно има значение как се разпределя спирачното усилие - всяко колело поотделно или преден-заден мост
    точка

  10. #10
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Не те съветвам преди на направиш 300-500км (ама не 500км от тук до морето, ами баш си градско тръгни-спри) с новите накладки да правиш експерименти с екстремно спиране итн...Ще ги изпечеш накрая и после ходи чакай да се напаснат по-ръбовете на диска хахахах

    Според мен накладките ти още не са се "напаснали" и не дават всичко от себе си така да се каже...
    Last edited by digitalundgrd; 05-12-2011 at 12:52.
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  11. #11
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Default

    ...
    Last edited by didod; 05-12-2011 at 13:16. Reason: грешка
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  12. #12
    Запален алфист mian4o's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Burgas, Sliven
    Age
    47
    Posts
    389

    Default

    Ако не си отварял системата накладките не са се напаснали по диска но не ги претоварвай както са писали колегите защото ще се опекат и после феродото не става за нищо. Пишеш обаче че си обезвъздушавал системата което ме навежда на мисълта че има още въздух. Хубаво обезвъздушаване като започнеш от щуцерите на помпата минеш през най - близкото колело и завършиш на най - отдалеченото. Скоро го правих това и дори я оставих на самотек да излезе въздуха в реда който написах като използвах една прозрачна шлауфка и като спре да бълбука си готов.

    Ако бъркам да ме поправи някой. Хубаво е било да се обере този ръб щом слагаш старите дискове дали на струг дали внимателно с флекса.

    Аз не бих рискувал да я покарам дори 5 км с потъващ педал на спирачката.

    Поздрави
    алфа ромео 166 2.0 ТС 1998 г.
    алфа ромео 166 2.0 ТС 2003 г.

  13. #13
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    Ами като работи мотора и припомпам няколко пъти педала ня място до долу но без да натискам зверски за допълнителния ход, педала се втвърдява, в смисъл всяко следващо припомпване е по-трудно от предишното... Май ще се окаже, че и въздух си има...
    А какво значение има точно каква е системата и АБС-а, защото не мисля, че това явление е нормално..? Или бъркам..?

    Аз залагам на това, което предполага колегата Kiko, за вътрешното пропускане на течност заради кофти гумичка. Ако имаше въздух в системата, нямаше да усещаш този изразен праг а педалът щеше да е мек или да усещаш как плавно преминава от мек към по-твърд.
    Не е добра идея да скачаш с двата крака на педала преди да са се напаснали накладките. Можеш да потрошиш феродото, дори може и диск да спукаш.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #14
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    интересен начин на обезвъздушаване. пробвал съм го, не става. ще се утрепете някъде.
    точка

  15. #15
    Старши алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Дупница
    Age
    51
    Posts
    643

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    интересен начин на обезвъздушаване. пробвал съм го, не става. ще се утрепете някъде.
    зависи на какво си го пробвал - на повечето изправни спирачни системи става и след това при "контролно" помпане не излиза никакъв въздух. Аз отвивам всички щуцери едновременно и само доливам - така сменям и течността при всяка смяна на накладки щот колата така и така заема място на подемника на майсторЧето ми
    AR 166 2,4 ЖТД Волво 460 1,9 ТД, Волво 460 1,7 I ех, Браво 1,4 12V ех, Ланча Y 1,4 12V ех, Пунто 1,1 6 speed ex, Пежо 106 ех и първата ОРел кадет 1,6 печка - "карабина" - с манивели по вратите и вЪлнен салон

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •