Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24

Thread: Тракане след 50 градуса

  1. #1
    Старши алфист Drag0's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    София
    Age
    40
    Posts
    786

    Default Тракане след 50 градуса

    Появи се някакво тракане като от повдигач, но по-слабо.
    Паля колата на място (2.5 бензин) и до 50 градуса няма тракане. Точно като мръдне стрелката за температурата от 50 и се започва тракането. Не е постоянно - започва , усилва се , намалява и спира и след малко пак.
    Понякога , но не винаги спира да трака ако я изфорсирам до 4000 оборота примерно.
    Знам , че е много трудно да се каже от какво е само по описанието но ще съм доволен на предположения или ако някой е имал подобен проблем..
    Ако е повдигач, или менте масло (уж съм и сложил racing 10w60) този шум си мисля че ще е постоянен и няма да спира. Пък и не се появи след смяна на маслото ..
    Казаха ми , че водната помпа можела да издава такъв звук но не ми се вярва. Чувал съм развалена водна помпа и издава доста по-различен шум.
    Не знам дали тази кола има "екологична система за управление на бензиновите пари EVAP". Това го написах защото като потърсих "тракане след 50 градуса" излезе че някакъв клапан на EVAP може да го издава този шум ако се развали. А той не работел под 50 градуса !
    Това последното като че ли се връзва най-точно със симптомите.
    Last edited by Drag0; 14-11-2011 at 22:47.

  2. #2

    Default

    Евап-а цъка, а не трака......и да - след 50 градуса се пуска....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  3. #3

    Default

    Сравнявам ти с една немска машина управлявайки от време на време, в студовете, като запалиш и че чува повдигач и точно като дойде 50-60 градуса и спира, тей че това поне можеш да го отпишеш...
    156 2.4JTD 136+ PS

  4. #4
    Старши алфист Drag0's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    София
    Age
    40
    Posts
    786

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Евап-а цъка, а не трака......и да - след 50 градуса се пуска....
    Да , вътре в колата се чува по-скоро като цъкане, под предния капак се чува по-силно - затова и писах като слабо тракане.
    Явно ще трябва да я погледна тази система като имам време.

    Quote Originally Posted by Jivko7777 View Post
    Сравнявам ти с една немска машина управлявайки от време на време, в студовете, като запалиш и че чува повдигач и точно като дойде 50-60 градуса и спира, тей че това поне можеш да го отпишеш...
    И аз съм карал разни немски автомобили и да - проблемите там обикновено са на студен двигател.

    Има ли някаква друга система освен EVAP, която да включва на 50 градуса ?

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Drag0 View Post
    Да , вътре в колата се чува по-скоро като цъкане, под предния капак се чува по-силно - затова и писах като слабо тракане.
    Явно ще трябва да я погледна тази система като имам време.
    Черна джаджа зад вх колектор......влиза и излиза тръбичка от него, букса с 2 кабела......изхода на едната тръба е към т.нр филтър под десния подкалник, другия край влиза в вх колектор.....предимно като е на обороти и празен ход бачка тва......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  6. #6
    Старши алфист Drag0's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    София
    Age
    40
    Posts
    786

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Черна джаджа зад вх колектор......влиза и излиза тръбичка от него, букса с 2 кабела......изхода на едната тръба е към т.нр филтър под десния подкалник, другия край влиза в вх колектор.....предимно като е на обороти и празен ход бачка тва......
    Трябва да е нещо такова:

  7. #7

    Default

    Същото......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  8. #8
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Не съм чувал при алфа... но ей такова клапанче при Ауди А4 например чука досущ като клапан. Имам познат дето аха да си разглоби мотора заради него
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  9. #9
    Старши алфист Drag0's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    София
    Age
    40
    Posts
    786

    Default

    Днес оглеждах къде са го завряли този клапан без успех. Следвайки тънкия маркуч от смукателния колектор излиза , че този клапан са го завряли някъде под или около казанчето на чистачките .
    И търсейки снимка в интернет (и информация от горе или от долу се разглобява ) попаднах на интересна тема ... накратко много GTA модели го имат това досадно силно цъкане . От официалните сервизи на алфа нямат решение, въпреки че са пробвали:
    1. смяна на клапана
    2. смяна на планката която го държи с по-мека
    3. опит за изолиране на шума от клапана , чрез звуко-изолационен материал
    И добре , че го прочетох това защото имах идея да купя нов клапан.
    Какво ще стане ако му откача електрическия куплунг ? ( е първо трябва да го намеря къде е ... )
    Ясно е че ще запише грешка , но нещо друго може ли да стане?
    Може ли да се види с FES , кога се включва този клапан , за да съм сигурен , че шума е от него ?

    oem , може ли да питаш твоя познат с ауди как си е решил проблема. ( 0280142300 се оказва че го слагат на много марки коли )

  10. #10
    започва да се пристрастява bilgiiski's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Кюстендил
    Age
    45
    Posts
    55

    Default

    Quote Originally Posted by Drag0 View Post
    Може ли да се види с FES , кога се включва този клапан , за да съм сигурен , че шума е от него ?
    Може, виждал съм го.
    Alfa Romeo 156 2.0 TS 1999

  11. #11

    Default

    Според мен тоя клапан трябва буквално да си го долепиш до ухото за да го чуеш как трака... Да го чуваш вътре в купето при работещ двигател е напълно невъзможно за мен...
    На твоята не знам къде е но на 145-цата беше зад калника откъм пасажерската страна - там където е филтъра с въглен за бензиновите пари, предполагам, че и при теб е някъде там...
    Last edited by badmadafaka; 14-11-2011 at 19:22.

  12. #12
    Старши алфист Drag0's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    София
    Age
    40
    Posts
    786

    Default

    Потвърдено, че неприятния звук е от Canister purge valve.
    Тествах по 2 начина:
    1. Секцията "тестове" на FES. При натискане на бутона "стартирай" (Canister purge valve) се чува силно цъкане вътре в купето, достатъчно за да дразни.
    2. При запален двигател, следях с FES параметър EVAP Canister Control. Когато този параметър мръдне от 0% се появява цъкането. Увеличава се процента - увеличава се честотата на цъкането . Аналогично намалява ... а като стане нула цъкането изчезва.

    Въпросът е , че както писах вече има репортнати случаи при които смяната на тая глупост с чисто нова пак не оправя проблема.
    Може да е някаква комбинация със запушени маркучи и/или запушен филтър за бензиновите пари. Макар , че това второто ми звучи абсурдно.
    А eper-a любезно ми показа че има много алфи с такава система за бензиновите пари 1:1 но без тоя клапан.

  13. #13

    Default

    Aко директно махнеш клапана има лека вероятност да се разбазикат оборотите - това дето дърпа през него трябва да влиза в колектора след дросела, така че по-добре смени клапана. Ако е като тоя на снимката, почти всички алфи и фиатове са с такива (поне от тези, които аз съм виждал)... Аз имам 3 клапана и съм ги тествал и трите с FES защото имах съмнения, че клапана не работи - всичките цъкаха по един и същи начин (звук със силата на стрелката на стенен часовник)

  14. #14
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Смяна на клапана е решението.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    Според мен тоя клапан трябва буквално да си го долепиш до ухото за да го чуеш как трака...
    Чува се - на 2.5 съм го вкарал с буксата в купето вътре, да не ми се мандахерца в коша, и се чува като се разцъка, а генерацията ми е права, и свършва без гърнета преди резербоара - демек - шумничко е.......на празен ход се чува, дам ли малко газ не, но идеята е че не е особенно тих.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •